22.3.2023 | Svátek má Leona


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Developerské projekty? Nesmysl!

Vláda schválila návrh nového zákona o Národním parku Šumava. Pro Šumavu ten nejlepší dárek. A také pro mě. I z toho prostého důvodu, že vláda svůj zákon poslala do poslanecké sněmovny 24. dubna, kdy slaví svůj svátek Jiří, tedy i já. Lidová pranostika říká, že na svatého Jiří vylézají hadi a štíři.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Hejda 17.5.2013 0:16

Lanovka

A lanovka společně s "evakuační" sjezdovkou, která má protnout první zónu parku je taky dezinformace?

J. Hruška 17.5.2013 7:54

Re: Lanovka je dezinformace.

Dobrý den. Odkud jste pane Hejdo? Žádná lanovka nikde na světě ještě nepoškodila přírodu tolik jako "ochránci" kůrovce na Šumavě. Lanovka i sjezdovka jsou pro člověka, pro radost z přírody, z pohybu právě v chráněné zóně. Příroda se chrání pro člověka, nikoli pro tetřeva. Stejně jako se tetřev chrání pro člověka, nikoliv před člověkem. Pokud zůstane Šumava nepřístupnou, zůstane mrtvou, takovou, jak ji zabili "ochránci" s kůrovcem. Zdař Bůh. Josef.

R. Gramblička 17.5.2013 11:54

Re: Lanovka je dezinformace.

ale prosím vás, znepřístupnění jakéhokoliv kusu území před člověkem, může tamější přírodě jen prospět. Otázka je jiná. Chceme mít přírodu takovou, která vyhovuje nejvíc přírodě samé (čili rostlinám, živočichům a houbám, tam žijícím) anebo takovou, která vyhovuje člověku, jeho potřebám, náladám, estetickému cítění. Oba pohledy bývají téměř vždy v rozporu. Vemte si, že téměř veškerý prostor v ČR je spravován tak, aby to vyhovovalo člověku, příroda je až na druhém místě, tak proč neponechat několik míst jejich samostatnému vývoji?

V. Vovák 17.5.2013 12:56

Re: Lanovka je dezinformace.

Máte pravdu, proč neponechat? Ale když řeknete A, musíte říci i B.

Jinými slovy: místo ponechané svému vývoji by mělo mít svého majitele. Pokud onen "přirozený vývoj" způsobí škodu majiteli pozemku s touto enklávou sousedícímu, je povinen majitel enklávy uhradit poškozenému vzniklou škodu. Tím majitelem enklávy samozřejmě nemyslím stát, potažmo peníze daňových poplatníků, ale konkrétního vlastníka, který si přeje, aby dotyčná enkláva s "přirozeným vývojem" existovala. Tedy třeba vy byste se mohl stát takovým mecenášem. Ale pokud máte pocit, že vaše soukromé sny by se měly plnit za peníze daňových poplatníků, tak to bych byl na vás asi zlej...

B. Hejda 17.5.2013 15:06

Re: Lanovka je dezinformace.

S prvními zónami parku sousedí jenom druhé zóny parku. A oproti názorům protikůrovcových panikářů (kteří tedy tohoto brouka zhusta neviděli ani na obrázku) - kůrovec není tažný pták, který by schválně lítal z první zóny desítky kilometrů do nějakého soukromého lesa.

Nehledě k tomu, že nechápu, proč do debaty o lanovce někdo tahá kůrovce.

V. Vovák 17.5.2013 22:01

Re: Lanovka je dezinformace.

hm... ehm... ty druhé zóny parku nepatří nikomu? Kůrovec, když už jste to téma načal, se v příznivém větru dokáže přesouvat desítky kilometrů v poměrně krátkých časových intervalech. Ale já nemluvím jenom o kůrovci. Jsou i jiní škůdci. Třeba takový rys, nebo vlk je pravým požehnáním pro všechny chovatele ovcí, o divočácích ani nemluvě...