29.3.2024 | Svátek má Taťána


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
venda 1.3.2008 21:16

Vyhnání je genocida.

Nejhorší  na vyhnání Němců z ČSR  je, že  jsme si dodnes neuvědomili, jaký hrůzný čin jsme provedli, ba co víc,většina národa to schvaluje.  Jedná se o genocidu, která nemá v Evropě obdoby, s vyjimkou holokaustu Židů. Máme se za co stydět, E. Beneš  se tímto zařadil po bok  takových zločinců, jako  Hitler, Stalin aj.  Až do konce věků, potáhne se  našimi dějinami  černá nitˇ této smutné historické události.

Ella 11.2.2008 17:24

Sudečtí Němci

Napsal jste to velice pěkně. Máte pravdu, omluva je na místě. V zájmu dobrých vztahů je třeba tento krok udělat. Před 2. svět. válkou se zde lidem žilo určitě dobře.

Zdeno 26.1.2008 20:40

Tak i tak.

Kořenem včech těch jmenovaných problémů jsou existence, činy a výsledky činnosti německého národa. Národ, ano je tvořen jednotlivci. Nelze přece zapomenout, že z tohoto národa vzešli

normální, hromadní i masoví vrazi pro něž lidský život měl cenu nula. Nelze se omluvit, natož zapomenout. Stále i dnes jsou němci národem hromadných vrahů. Geny nelze změnit.

Přemysl 25.1.2008 14:28

Zajímavý přehled. Dodávám:

 (1) Pan president Beneš nejednal ve vakuu, nýbrž v situaci, kterou bylo téměř nemožné řešit jinak než odsunem. Na zastavení živelného divokého odsunu říšských občanů a jeho zločinů nebyla politická vůle ani mocenské prostředky. Odsun legální a kontrolovaný byl menší zlo. Odsun byl k většině krajně nespravedlivý a krutý, ale mnoha doslova alespoň zachránil život. Benešovy dekrety nezapříčinily zločiny nýbrž jim předešly, byť za velkou cenu. (2) Němci z Českých zemí nebyli ochotni s Benešem rozumně spolupracovat už v Londýně; krom nečetných vyjímek neexistovalo žádný politické ani emocionální pouto, na němž by se mohli stát částí Československé republiky -- a jak v té zmatené době mohl někdo očekávat, že právě zdecimovaný český národ spolu s domácími Němci pod bezprostřední sovětskou hrozbou zorganizuje jinou státní formu? (3) Emocionální pouto k zahraničním mocnostem, typu jaké si vytvořili domácí Němci k Německu, bývá v Českých zemích podivuhodně silné, srv pouto, které cítili komunisté k Sovětskému svazu a které cítí odstavení komunisté k  nově imperializujícímu Rusku. Zaslouží si historické a sociologické pozornosti.

Honza 25.1.2008 16:48

Re: Zajímavý přehled. Dodávám:

O tom, jak moc panu Benešovi záleželo na našich německy mluvících spoluobčanech svědčí mimo jiné i jeho poválečné projevy, kde několikrát zazněly věty, které by se zjednodušeně daly vyložit jako "mrtvý Němec, dobrý Němec" (a taky si je takto doslova vyložilo mnoho horlivých mstitelů křivd, které se jim nestaly). Pan Beneš trpěl patologickou nenávisi k naší německé menšině, protože jí přičítal vinu za vznik situace, kdy jako státník utrpěl ostudu (viděno jeho vlastním pohledem) a jako nesmírně domýšlivý a zamindrákovaný člověk se s tím sám nedokázal vyrovnat. Takže za kompenzaci jeho mindráku zaplatily víc jak dva miliony lidí vyhnáním z domovů a ukradením veškerého majetku (a zbytek obyvatel našeho státu víc jak čtyřmi desetiletími vlády bolševiků a dalšími škodami, které výstižně a pravdivě popsal autor článku).

Přemysl 25.1.2008 19:00

Re: Re: Zajímavý přehled. Dodávám:

Obávám se, že jste informován jen povrchně. Beneš byl po I. SV všeobecně považován za proněmeckého politika. Jeho vztahy s předhitlerovským Německem byly velmi dobré. Usiloval o to, aby Německo co nejdříve získalo pozice v mezinárodních smlouvách a organizacích, které mu byly porážkou upřeny. Domácí Němci se také účastnili vlády, měli prestižní ministerstva jako ministerstvo spravedlnosti a veřejných prací. Neúčastnit se dál vlády bylo rozhodnutí henleinovské ovlivněné Hitlerem.  Stupňované požadavky byly takové, že se s Henleinem skutečně jednat nedalo. Na jednom z posledních jednání prý Beneš před zástupce henleinovců dal prázdný papír a řekl – napište si, co chcete, já vám to dám, ale i to bylo marné. A pak ovšem, co se za okupace stalo jeho příbuzným a známým. Přesto si nemyslím, že by se rozhodoval emocionálně, na to byl příliš velký Machiavelli. Uvědomte si, jak malou měl moc, území obsazené Rusy, komunisty na krku, mezi domácími Němci nikoho, s kým by mohl jednat, a všelijací zločinci se hrnuli do pohraničí v divokém odsunu, zabíjeli, kradli a znásilňovali. Věřím, že řádný odsun byl nejmenší zlo.

Honza 25.1.2008 21:58

Re: Re: Re: Zajímavý přehled. Dodávám:

Možná jsem informován jen povrchně, ale některá fakta jsou obecně známá. S bolševiky se Beneš začal paktovat už tuším v roce 1944 a důvodem bylo nejspíš to, že v Anglii a u svých kolegů politiků v západní emigraci neviděl dostatečnou podporu pro jeho samozvané prezidenství. Bolševici mu zřejmě tuto podporu slíbili a proto také do republiky přijel z východu, spolu s ruskými tanky. Nepochybně bylo jeho zásluhou, že naši vojáci ze západních armád dostali povolení se vrátit domů až v době, kdy bolševici kompletně obsadili vedoucí posty v armádě, policii a správním aparátě. Také vyšel vstříc nepochybně bolševickému požadavku na znárodňování, pokrytecky maskovanému jako odplata za kolaboraci (viz třeba Antonín Baťa - potrestán za to, že se "aktivně nezapojil do odboje"). Další obrovskou úlitbou komunistům byl fakt, že v žádném z veřejných projevů neřekl jediné slovíčko, kterým by varoval lidi před terorem, který byl neoddělitelně spojen s bolševiky - a jako aktivní politik a diplomat nemohl nevědět o zvěrstvech, páchaných bolševiky v Rusku. Vzhledem k tradičně devótnímu vztahu většiny našeho obyvatelstva k funkci prezidenta tím nepochybně (vedle jiných podrazů, jako byl zákaz některých politických stran a omezení přístupu spousty občanů k hlasování) velmi přispěl k bolševickému úspěchu v prvních poválečných volbách. A těchto zločinů na našem národě a jeho budoucnosti se dopuštěl zcela vědomě, za jidášký groš v podobě toho, že mohl tři roky setrvat ve funkci prezidenta (které se předtím dobrovolně vzdal a do níž nebyl znovu zvolen). Co se týká odsunu, neustále se mluví o tom, že to bylo rozhodnutí vítězných mocností - ovšem poněkud se zapomíná, že jednou z vítězných mocností bylo i bolševické Rusko, které kvůli anexi polského území potřebovalo odsunout část Němců dále na západ. A tady si myslím, že si Beneš přihřál svou polívčičku a Stalin připojil k Ruskému odsunu i jeho požadavek. Ve všeobecně protiněmecké náladě proti tomu západní spojenci asi nijak neprotestovali.

Přemysl 26.1.2008 4:09

Re: Re: Re: Re: Zajímavý přehled. Dodávám:

Nemohu vašim faktům mnoho vyčítat, ale má interpretace je jiná než vaše. Mně ukazují jednání politika, Beneše, který je v nesmírných úzkých, a z dobrých důvodů se rozhodl -- jako jeden ze zakladatelů státu -- setrvat, protože neexistovala podle něho lepší alternativa. Proč hledáme mezi sebou viníka? Považovat za viníka Beneše a zlehčit jeho službu národu opomíná fakt, že to byla hrozná situace. Ani nejlepší hráč mariáše nesvede nic se špatnými kartami. A špatné karty všem obyvatelům, českým i německým, ČSR od počátku třicátých let osud servíroval.

Jura 2.3.2008 8:41

Re: Re: Zajímavý přehled. Dodávám:

Po nenávistném projevu v Brně se iniciativi chopili zbrjovácí, co ještě týden před koncem války horlivě vyráběli pro Hitlera pušky a kulomety. Koho postihl pochod smrti z Brna? Němci/chlapi / byli na frontě, v Brně zůstali ženy a děti. Ty také 30.května hnali z Brna do Rakouska. Na 900 jich v Pohořelicích zemřelo. Proč? Dovezli jim vodu v lejtách od močůvky. Důsledek? Úplavice. Dnes tam stojí černý kříž a zaním masový hrob.Již několik měsíců před koncem války měli vyxtypované byty které po němcích zaberou.To je holý fakt.               Prožil jsem to.     Očitý svědek

wednesday 24.1.2008 19:33

kolektivní vina

Princip kolektivní viny je nepřípustný.Nikdo nemůže za to,že se narodil jako Žid,Němec,Čech,Rom nebo v rodině živnostníka či zemědělce. Nikdo se však nanarodil jako nacista či komunista. Do těchto spolků každý vlezl sám,ať jako zločinec , ustrašenec nebo pitomec.V každém případě  je  to charakterové selhání a každý příslušník  těchto organizací by měl nést svůj díl odpovědnosti za svoje selhání. Odsun sudetských Němců byl jen gene rální zkouškou na bezpráví  pro další skupiny  obyvatelstva našich zemí organizovaný  komunisty.V tomto smyslu by se mělo jednat i se sudetskými Němci.

Harry 24.1.2008 15:22

kontrrrrrolni otazka:

"lze s úspěchem pochybovat o tom, že by sudetští Němci volili v roce 1946 KSČ, kdyby jim bylo ponecháno volební právo." ??? Vtira se mi dotaz, proc par let predtim z 90% volili Hitlera, presneji henleina a tim vlastne Hitlera.

Pavel Urban 24.1.2008 11:30

Katastrofa ?

O přijatelnosti odsunu Němců lze diskutovat. Ale skutečnost, že česko-německá národnostní hranice je obrovská výhoda, a to jak pro Čechy, tak pro Němce obecně. Čeští Němci byli právě tak málo ochotni stát se německy mluvícími Čechoslováky, jako Češi česky mluvícími Němci. Tohle nemohla vyvážit ani hospodářská symbióza ani vzájemné kulturní obohacení.

Možná, že s původními obyvateli by české pohraničí vypadalo dnes lépe. Zároveň by to bylo poslední místo v EU, kde by se Češi mohli cítit doma bez ohledu na fakt, že oficiálně by bylo i nadále součástí České republiky. Stali bychom se druhou Belgií, a to je ještě optimistický scénář.

Pavel Urban 24.1.2008 11:41

K druhé větě

Druhá věta má správně znít

"Ale skutečnost, že česko-německá národnostní hranice je totožná s hranicí politickou je obrovská výhoda, ..."

Mistr Jan Hus 24.1.2008 10:41

Odkaz Prezidenta !

Vážení spoluobčané,

v nedávné době jsem podepsal historicky významné dokumenty pro naši Československou republiku, to jest, dekrety prezidenta Československé republiky. Tyto dokumenty nám dávají naději, že se již nikdy nebudou opakovat tragické události let 1938 a 1939.Vědom si neblahých zkušeností národa, zejména z druhé světové války, zanechávám Vám odkaz, ve kterém Vás varuji před možnými dalšími požadavky za znovuosídlení našeho pohraničí sudetskými Němci, kteří byli poprávu na základě mých dekretů z naší republiky odsunuti.Může se stát, že mé dekrety vydané z rozhodnutí vítězných mocností druhé světové války, budou odstupem času revanšisty prohlašovány za neplatné.Může se stát, že se najdou „čeští vlastenci“, kteří se budou sudetským Němcům za jejich odsun omlouvat a že budou nakloněni otázce jejich návratu.Nenechte se oklamat a jejich návratu nedopusťte. Hitlerové odchází, avšak snaha o ovládnutí Evropy Německem zůstává.Mohou se najít i vlastizrádci, kteří budou opět usilovat i o odtržení Slovenska od České republiky. Bylo by to pošlapání odkazu našeho prvního prezidenta Československé republiky T. G. Masaryka a spoluzakladatele M.R.Štefánika. Vedlo by to k zániku obou našich národů.Nezapomeňte, že mé dekrety se týkaly i potrestání vlastizrádců, že mají trvalou platnost a potrestejte všechny případné vlastizrádce ať je to kdokoliv, a v kterékoliv době.Váš  dr. EDVARD BENEŠPraha, květen 1947

Pavel Urban 24.1.2008 11:38

Re: Odkaz Prezidenta !

Je docela dobře možné, že kdyby Hitler vyhrál válku, našlo by se dnes mnoho vlastizrádných Němců, zpochybňujících oprávněný odsun husitsko-bolševických Čechů na Sibiř. To by samozřejmě bylo pošlapání odkazu Hitlera, případně - pokud by nebyl zcela "in" - demokratických a liberálních zakladatelů Německé říše z roku 1848

Mejla 24.1.2008 8:17

Autore, proč mají Židé "lepší schopnosti" vést banky ? Kde jste na tuto blbost přišel ?

Z Vašeho článku čiší snížená schopnost mládí rozlišit podstatné od nepodstatného.

pecival 24.1.2008 7:17

skoda slov

;-Onechte toho

Mistr Jan Hus 24.1.2008 6:25

Dr. Beneš se musí v hrobě obracet, když zde beztrestně píší kolaboranti tvého

typu. ;-€;-O

Psí vrah Čumil 23.1.2008 22:30

No, pro jistotu ještě jednou a pomalu.

Až uslyšíme od vyhnaneckých svazů větu: V tom roce 1938 to od nás bylo svinstvo, Češi, budeme moci odpovědět: Však jsme vám to v 45. stejně svinsky oplatili, Němci. A tím to hasne, protože přepočítávat majetkové škody, mrtvé a zavražděné vážit na vahách je dnes už nesmysl. Nemám, co bych dodal. Snad jen to, že jiná cesty není.

Honza 23.1.2008 23:48

Re: No, pro jistotu ještě jednou a pomalu.

Ackermann Gemeinde se za sudetské Němce omlouvá už od roku 1953 nepřetržitě. Ostatní sudetoněmecké svazy (s výjimkou Witikobundu) se omlouvají od 70-80. let, pan Posselt dokonce nedávno v České televisi. To víte, v Haló novinách se o tom nedočtete. Co od nich ještě chcete?

gerontusinza 24.1.2008 9:49

Aby se přestali omlouvat a drželi hubu....Re: Re: No, pro jistotu ještě jednou a pomalu.

kdyby mě někdo zabil dítě a tvrdil že se mě omluvil, tak co ještě chci, měl bych chuť mu tu jeho hubu roztrhnout od ucha k uchu ........ Tento druh svinstva (hraní si na omluvy) chce jedině kulku do břicha a dívat se jak se to tomu ha@jzlovi líbí....:-/

Harry 24.1.2008 15:25

Re: Re: No, pro jistotu ještě jednou a pomalu.

No pokud vim, tak za nasi stranu se Sudetskym Nemcum omluvil prezident Havel. Tak co od nas jeste chteji? Zeby majetek? No vite ty omluvy jsou opravdu jen gesto. Nakonec ani milion korun za zabiteho tatu vam ho nenahradi, ani ekonomicke ne, prumerny chlap za zivot vydela vic.

venda 1.3.2008 16:03

Re: No, pro jistotu ještě jednou a pomalu.

Je třeba si uvědomit,že sudetoněmecký problém nezačal v r.1938, ale v r. 1918 . Československé vlády svojí nepřátelskou politikou vůči menšinám a té německé zvláště, doslova vehnali sudetské Němce Hitlerovi do náruče.

Yarda 23.1.2008 21:27

Páni se perou

kmáni nastavte hřbety.

Kadlus 23.1.2008 21:25

Daleko hlubší problém

Vážený Andreji,problém, kterým se snažíte zabývat,je daleko hlubší.Pro mne z toho vyplývá, že Váš pohled je (možná z nedostatku osobních zkušeností) je zjednodušený. Můj názor je podložen tím,že už více jak 60let žiju v oněch SZ Sudetech, moje panímáma do své smrti neuměla pořádně česky a manželčina rodina byla postižena nejen účastí ve válce (včetně posledního dopisu jednoho z nich od Stalingradu a nedobrovolné pouti druhého s Rommelem v Africe), mají osobní zkušenosti nejen s odsunem, ale i s nepřátelským přijetím v Německu.Jenom připomínku- v diskuzi se dá vyzobat řada podrobností,které jsou opodstatněné, je nutné je dát do souvislostí. Jedno vím zcela jistě - daleko větší snaha po určitém revanši- zejména majetkovém- se vyskytovala v bývalé DDR- i když potichu, oficielně se to nenosilo. Na Západě u běžných vystěhovalců byl přístup mírnější, v řadě případů zcela žádný- mimo jiné i proto,že znali ten "svrab a neštovice", kam se u nás mohli dostat.Jednoho bych se ale snažil vyvarovat- formulace řady závěrů, vyplývajících z pouhé neosobní zkušenosti pouze na základě studia dokumentace (jak věrohodné)?Některé věci musíte před studiem materiálů prožít (třeba u blízkých), jinak je jejich výpovědní hodnota přes veškerou snahu sporná.Mimochodem, v mé blízkosti se pohybuje i řada volyňských Čechů, kterým trvalo ještě pár let po r. 89, než si nechali nahlédnout do svých osudů v bývalém CCCP.Tolik v nich zůstávalo - asi oprávněných- obav. Trochu vícetext

Buvol 23.1.2008 22:17

Re: Daleko hlubší problém

Váš příspěvek byl pro mě zajímavější než ten samotný článek, dík ....

VLK 24.1.2008 0:38

Re: Daleko hlubší problém

Moje babička, Ruska, která si dědečka našla ve válečném Německu, se nikdy nesnažila najít někoho ze své rodiny. Tvrdila, že všichni zemřeli. Nebyla to pravda, jak později zjistil strýc. Jen měla takové obavy, že by ji případně mohli odvléct zpátky a nedej bože ještě někam dál. Tolik v ní zůstávalo obav.

Láďa 24.1.2008 1:48

Re: Daleko hlubší problém

Andrej Ruščák (v diskusich vystupujici pod prezdivkou Finrod Felagund) je studentem politologie - druhy nebo treti rocnik. Na nem je pekne videt jak moc je nase mladez zdatna - nejenze nepotrebuje nejake dlouhodobe zkusenosti ale ani nedokoncene formalni vzdelani ji neprekazi k tomu vyjadrovat se kategoricky o vsem moznem.

hurvajz 23.1.2008 21:02

Skoda, ze Nemci tenkrat misto

do Rajchu nejeli na Sibir. Bohuzel.

I obešel já polí pět 23.1.2008 20:45

neobjektivní odpověď

Někteří navíc zmiňují rok 1918 jako kámen úrazu. Hm, to je fakt. Když někdo zaujme roli přednějšího mezi národy na věky věkův a následně spadne z lopatky, je zlý a zlobí se. Že však se u českých Němců setkal už před rokem 1918 s velkým ohlasem velkoněmecký šovinismus, který počítal s tím, že Češi po vyhrané I. válce budou si moci akorát hrát na folklórní zaostalce, zatímco školství, politika, hospodářství a vše ostatní bude podléhat direktivám Berlína a Vídně a bude do puntíku germanizováno, to už nechtějí znát. Asi je to za horizontem jejich vnímání a v německé literatuře toho moc nevyčtou. Mimochodem o té denacifikaci - nepějte na to takové ódy, vždyť nešlo o žádnou slávu. I Rudé brigády ještě v 70. - 80. letech prováděly atentáty a jedním z důvodů bylo, že k žádné denacifikaci v mnoha odvětvích vůbec nedošlo! Takže, když to shrnu, z hlediska poražených Němců šlo přece o blbiny, zatímco Češi, kteří zůstali v jediné zemi, kde jakž takž sobě vládnou (Němec si přece jen může vybrat mezi několika státy...) dělali největší zvěrstva... Tomu říkám objektivní pohled... Podobně můžeme bagatelizovat cokoli. Vždyť ani likvidace celých národů se za II. války nepovedla, tak co. Pokud by však tyhle nedůležité blbé a naštěstí poražené ideje získaly v Evropě prim, dnes by autor psal německy a zastával by se (pokud by vůbec mohl a neskončil by v koncentráku...) ve svém článku zbytku přežívajících folklorizujících Čechů v rezervaci někde uprostřed Českomoravské vrchoviny, i když by sám asi česky neuměl, protože kdyby uměl a příliš se projevoval, musel by s tím zbytkem Čechů obývat tu rezervaci...