Úterý 15. října 2024, svátek má Tereza
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPORT: Ruský sport v offsidu

Jaký to pozoruhodný obrat! Reprezentanti Ruska a Běloruska by se údajně mohli brzy vrátit do mezinárodních soutěží, ze kterých byli po invazi na Ukrajinu vyloučeni. Jedná o tom Mezinárodní olympijský výbor (MOV).

„Víme, že hledají cesty zpět a oslovili kvůli tomu členy a partnery,“ citovala agentura Reuters šéfku amerického olympijského výboru (USOPC) Susanne Lyonsovou. „Všichni cítíme, že dřív, nebo později musíme přestat trestat sportovce za činy jejich vlád.“

Tato stručná zpráva vcelku bez povšimnutí prolétla koncem minulého týdne mediálním éterem, nenásledována žádným dovětkem či upřesněním. Snad bychom alespoň měli zdůraznit to, co agentura Reuters tak trochu záhadně opomenula dodat – že MOV může omilostnit ruské a běloruské sportovce pouze v rámci jím pořádaných olympijských soutěží. Pokud by k tomu skutečně došlo, nepochybně by takovýto precedent otevřel příslušný diskurz na všech sportovních frontách.

Poslední aktuální zpráva referující o vyřazení Ruska z losování kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2024 sice potvrzuje trend a obecně platnou doktrínu minulých měsíců, nicméně nečiňme si o pevnosti konzistence morálních a etických zásad gigantického tyjátru jménem vrcholový sport žádné zbytečné iluze.

V době, kdy se tento kolosální stroj po dvouletém živoření ve stínu pandemie covidu podařilo úspěšně restartovat, stalo se, co nikdo nečekal. Rusko napadlo Ukrajinu, začala válka a velmi brzy také energetická krize, takže sportovní akcie prakticky ze dne na den znovu výrazně poklesly. Máme tu tedy další sčítání ztrát a další hledání vhodného algoritmu k přežití v současné konstelaci.

Nepochybně i proto postoj jednotlivých světových či mezinárodních sportovních svazů k ruské invazi na Ukrajinu není jednotný a leckdy až nadmíru bohorovný a zdrženlivý. Někdy se taktizuje a vyčkává na všemi vzývaný status quo.

Přece jen, Rusko není Írán, Severní Korea nebo Libye. Sportu se v této vždy velmi dařilo, neb výkony ruských borců byly už od vzniku Sovětského svazu zároveň indikátorem úspěšnosti komunistického režimu a byly s ním proto propojeni pevnou pupeční šňůrou.

Prezident Vladimír Putin tento model úspěšně přejal, systematicky navyšoval „mandatorní“výdaje do oblasti sportu a jeho prostřednictvím progresivně zapracoval i na pochroumaném ruském sebevědomí. Využil k tomu každý prostředek, včetně státem organizovaného dopingu. Už desítky let je to všudypřítomný fenomén a jakýsi pochmurný folklór provázející a současně dehonestující ruský a předtím i sovětský sport.

Ku příkladu to, co se ve jménu „vyššího zájmu Ruska“ odehrávalo v zákulisí zimních olympijských her v Soči 2014, jednoduše nemá a troufám si predikovat, že v dějinách sportu dlouho mít nebude, relevantní obdobu.

Alarmující je, že ani tento gigantický skandál s řízeným dopingem a bezskrupulózním zaměňováním laboratorních vzorků, jehož nitky prokazatelně vedly až do nejvyšších pater ruské politiky, nepřesvědčil Kreml, aby ve věci dopingu uhnul z předem vytyčené trasy – a změnil svou strategii. Potvrzují to další a další případy dopujících ruských sportovců, ať už v atletice, lyžování či tenisu.

Ještě před konfliktem na Ukrajině za to Rusům hrozilo vyloučení z olympijských her, ale MOV si – samozřejmě na pozadí svých ekonomických zájmů – zahrál na chytrou horákyni, takže Rusové na olympiády bez omezení jezdí, pouze bez své hymny a s pozměněným názvem „Sportovci z Ruska“.

Lze tedy předpokládat, že ze stejně zištných důvodů se tentýž olympijský výbor možná nyní započne starostlivě zajímat o návrat ruských a běloruských sportovců pod logo s pěti kruhy. Jak známo, Rusové jsou přímo těhotní patriotismem a jsou tedy patřičně hrdí na úspěchy svých reprezentační výběrů na mezinárodní scéně. To vše je jim dnes kvůli zvláštnímu režimu, jenž iniciovala neméně zvláštní vojenská operace na Ukrajině, zapovězeno a znemožněno. Ruský sport se zkrátka dostal do naprostého a pro mnohé bolestného offsidu.

Pokud jde o reprezentační týmy Ruské federace a Běloruska, což se vztahuje zejména na kolektivní sporty – jsem zastáncem současných direktiv a regulativů. Minimálně do skončení konfliktu na Ukrajině by těmto výběrům neměl být umožněn návrat do mezinárodních soutěží. Oslavovat za současného stavu věcí ruská vítězství, je nepřijatelné. Byla by to pouze vítaná zbraň v rukách ruské propagandy.

Můžeme samozřejmě vést živou polemiku, nakolik je takovýto modus operandi fér po právní stránce, nicméně Putinovo řádění na Ukrajině má k férovosti ještě mnohem dál a veškeré mezinárodní právo je pošlapáváno znovu a znovu každý den.

Slovy někdejšího prezidenta F.D.Roosevelta, jimiž okomentoval zatýkání občanů japonského původu po útoku na Pearl Harbor: „není to demokratické, ale situace si to vyžaduje.“ Na straně druhé, v případě jednotlivců si leckteří organizátoři špičkových sportovních klání počínají někdy až příliš horlivě.

Opravdu není jednoduché býti touto dobou známým ruským nebo běloruským tenistou, fotbalistou či třeba hokejistou. Média jsou neodbytná a polarizované veřejné mínění nekompromisně požaduje příkré odsouzení války a počínání politických elit obou států. Tlak na ruské sportovce je enormní a jejich situace leckdy nezáviděníhodná.

Slova pochopení nalezli u nejúspěšnější tenistky všech dob Martiny Navrátilové, která se v 80.letech ocitla v podobné pozici, když jako emigrantka v komunistickém Československu zanechala své blízké takříkajíc napospas tehdejšímu režimu – a na Západě se od ní očekávalo, že při každé vhodné příležitosti rodnou zem flagrantně odsoudí.

Navrátilová se ohradila adresně proti eufemisticky řečeno poněkud nešťastnému výroku britského ministra sportu Nigela Huddlestona: „Že nikdo nebude hrát s vlajkou Ruska je jasné, ale musíme jít ještě dál. Chceme mít jistotu, že mezi sportovci není žádný příznivec Vladimira Putina. Teď jen zvažujeme, co přesně budeme od Rusů požadovat, aby nás přesvědčili,“prohlásil Huddleston na adresu ruských sportovců.

Podobná exaltovaná prohlášení připomínají zažehnuté pochodně, evokující nechvalně známou historickou etapu honu na čarodějnice.

Co přesně budeme po ruských sportovcích požadovat, jako dostatečný důkaz loajality? Co nám meritorně vůbec můžou nabídnout? Mají se vzdát ruského občanství? Podrobíme je zkoušce na detektoru lži? Zavedeme kádrové dotazníky s evidencí otisků prstů a vzorků DNA? Myslím, že pokud dotyčný sportovec hlasitě nedeklaruje své nadšení z počínání Vladimíra Putina, postrádají podobné pokusy o hloubkovou lustraci všech ruských sportovců jednoduše smysl.

Drtivá většina z nich přece situaci chápe a někteří, pokud už tak neučinili, nepochybně naleznou odvahu veřejně odsoudit absurditu a zrůdnost válečného šílenství a distancovat se od těch, kteří za něj nesou neoddiskutovatelnou odpovědnost.

Pokud se tak ale nerozhodnou, například proto, že zanechali v Rusku rodinu, jež nyní žije pod drobnohledem Kremlu a jeho tajných služeb a o níž se proto oprávněně obávají, měli bychom to respektovat.

Jestliže válka je dle známého výroku Carla von Clausewitze jen pokračováním politiky a diplomacie jinými prostředky, pak právě sport disponuje rovněž jinými a velmi účinnými prostředky a silným potenciálem výrazně přispět k integraci a sbližování lidí, v tomto případě těch, kteří se více méně omylem ocitli na opačných stranách barikády. Nebo chcete-li v absolutním offsidu.

Aston Ondřej Neff
15. 10. 2024

Jiří Čunek oznámil, že bude opět usilovat o předsednické křeslo v lidové straně.

Milan Smutný
15. 10. 2024

Německá vláda oficiálně připustila, že německá ekonomika se v roce 2024 bude zmenšovat druhý rok po...

Jan Bartoň
15. 10. 2024

Ještě před několika dekádami by si nikdo netvrdil, že lidstvo může za hurikány a povodně.

Jiří Chýla
15. 10. 2024

Peníze nejsou to nejdůležitější, tím je celková změna řízení a fungování našich vysokých škol.

Tomáš Zdechovský
15. 10. 2024

Kreml dokáže využít opravdu jakýkoli možný způsob, který může oslabit Evropu zevnitř.

Aston Ondřej Neff
14. 10. 2024

Nově zvolený kapitán SOCDEM, už po pás ve vodě, seká širočinou ještě větší díru do dna.

Aston Ondřej Neff
12. 10. 2024

Tři roky odvál čas a blíží se další rok voleb. Nezdá se, že by se Pánbůh tentokrát někam chystal.

Aston Ondřej Neff
15. 10. 2024

Jiří Čunek oznámil, že bude opět usilovat o předsednické křeslo v lidové straně.

Daniel Vávra
12. 10. 2024

Hurikán Milton na Floridě snad zeslábl a to nejhorší mají tamní obyvatelé za sebou.

Daniel Vávra
14. 10. 2024

Hancock je něco jako Daniken, který ovšem není bulvární demagogický grafoman, ale svoje teorie se...

ČTK, Lidovky.cz
15. 10. 2024

Úřadující šampioni Evropy Španělé porazili ve fotbalové Lize národů Srbsko 3:0. Portugalsko s...

Lidovky.cz
15. 10. 2024

Úvodní fáze Ligy mistrů se chýlí ke konci a v té další nebude chybět Sparta. Ta si totiž výhrou 2:1...

ČTK, Lidovky.cz
15. 10. 2024

Česká fotbalová reprezentaci do 21 let završila účinkování v kvalifikaci o mistrovství Evropy 2025...

Lidovky.cz, ČTK
15. 10. 2024

Zástupci STAN a SPOLU ve středních Čechách se dohodli na místech v radě kraje. Hejtmankou by měla...

Lidovky.cz, ČTK
15. 10. 2024

Představitelé Spojených států ujistili Libanon, že Izrael zmírní své údery na Bejrút a jeho jižní...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz