16.7.2020 | Svátek má Luboš


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zvláštnosti doby infekční…

Vážení a milí, tak se nám čtyři palety Zapomenutých příběhů 3 zasekly někde v meziskladu na severní Moravě a budu je mít až zítra ráno. Aneb jak se může zatoulat dvě a půl tuny knih…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 27.3.2020 17:50

Už bylo na čase. Nedávno někde psali, že u nás bylo vydáno loni přes 18 tisíc titulů. Slušnou knížku abys pohledal. Jsou to samé překlady do češtiny. Je nás jen přes 10 milionů a 18 tisíc titulů?

M. Krčmář 27.3.2020 9:44

Přestat dotovat aerolinie,pak budou letenky stát skutečnou cenu a turistů rázem ubyde. Na ta velká nakladatelství by se měli vybodnout všichni autoři, kteří píší "o něčem",pak jim zbudou jen "pisálkové" a dveře do knihkupectví se otevřou.

P. Staronový 27.3.2020 14:21

Jak moc jsou dotovány aerolinie?

M. Krčmář 27.3.2020 14:48

Řekl bych že hooodně,nasekaj dluhy a pak je zachraňují vlády států,takové zajímavé perpetuum mobile.

P. Staronový 27.3.2020 16:07

Jedině tak, že mají odpuštěnu spotřební daň z paliva. Pouze spotřební daň.

J. Jurax 27.3.2020 23:02

Ehm ... PanAm, TWA, Sabena, Swissair, Malév, pamatujete?

Z. Lapil 27.3.2020 23:23

Velká nakladatelství jsou dobrá k tomu, že jsou schopná "zadotovat" méně ekonomicky výhodnou - řekněme menšinovou - literaturu. Už je to pár let - byl jsem na návštěvě u známých, když dorazil rozjásaný pan nakladatel: fantasy knížka českého autora SE ZAPLATILA. Vypadal, že opravdu nečekal, že se něčeho takového dožije.

Nakonec - kolik českých (čtenářská obec zvíci 10 miliónů) se psaním uživí? Autorem naprosté většiny toho, co máme na pultech, je melouchář. A melouchář obvykle potřebuje profesionální zázemí; aspoň dobrého redaktora. Na knížce opravdu poznat, když není technicky v pořádku, včetně třeba překlepů nebo zfušovaných formulací.

Ale taky znám profesionální pisatelku plnící objednávky: napiš článek do novin o tomhle. Napiš povídku o tomhle do tohodle časopisu. Napiš Murphyho zákony pro tyhle, tyhle a tyhle. Napiš román "něco jako šifra mistra Leonarda, ale v českém prostředí"; ten jsem jediný četl a dokonce dočetl, takže byl asi dost dobrý, protože k tomuto žánru chovám jakýsi odpor.

M. Krčmář 28.3.2020 0:03

Já ty VELKÝ tak nějak nemusím, radši ty malý,tak už z principu. Čímž neříkám že nemají svůj význam a že bych nečetl knihu jen proto,že ji vydali oni.

J. Ptáček 27.3.2020 9:28

Jednou ze zvláštností doby infekční by mohla být soutěž Miss.Je už jedno jestli s rouškou nebo respirátorem. Byla by spravedlivější, mnohem více dívek by dostalo šanci. A konec konců i v pohádce Popelka s rouškou převálcovala všechny vdavek chtivé soutěžící, Dórinku nevyjímaje.

Š. Hašek 27.3.2020 9:35

Předpokládám, pane Ptáčku, že ve finále (nebo na začátku a mezi) by jediným "ošacením" byla rouška!?

To Vám neprojde!

Nějak se proslýchá, že budou v bednách, voči budou malinko vidět ....... aby jako nevovlivňovaly porotu a neznemožňovaly ty, které vypadají "poněkud divně".

M. Krčmář 27.3.2020 9:48

V podobném duchu psal na ksichtknize mluvčí FFUK,a už není mluvčím.

J. Ptáček 27.3.2020 9:52

Já jsem, bohudík, mluvčím jen sám sobě. I doma mám jenom poradní hlas.

M. Krčmář 27.3.2020 10:36

Tak buďte rád,že jste nebyl propuštěn. Že vy si dáváte doma pozor na pusu.

Š. Hašek 27.3.2020 15:01

Pokud je u Vás doma všechno (!!!!!) fertig ..... je možno se spokojit s "poradním" hlasem.

Není nutno všechno (si) dělát sám ......... rozdělit práci je úkol šéfů.

Š. Hašek 27.3.2020 8:55

Zajímavé postřehy, pane Kechlibare.

Možná, že byt, nemovitost se stává "náhradní měnou". Přes všechna úskalí, ostatně papírky mají také úskalí, že?

štrasbrusel se chlubí, že příští pondělí bude bilion jour. Možná začnou pršet místo vody, že? Tak tedy budeme sušit byt pro další generaci, co s kontem digitálním!!??

Samozřejmě, že mých osm řádků nevystihuje současnou problematiku bytů/ekonomiky. Ani náhodou!

P. Čížek 27.3.2020 8:12

To by mne zajímalo, proč všichni takovým obloukem obcházejí klíčové důvody proč jsou v centrech volné byty ke krátkodobému pronájmu a ne k dlouhodobému.

Myslím, že je to proto, že se v centru prostě trvale bydlet nedá. Všechny radnice se zprava zleva soustřeďují na represi a přirozený vývoj šroubuje nájmy nahoru. Na dovolené se to dá vydržet a když to drhne, změníte hotel. Ale když tam bydlíte, potraviny jsou 2km daleko a 2x dražší, na servis ledničky, výtahu, topení čekáte 2x déle a je 2x dražší; když chcete vyměnit dveře čekáte rok na povolení Magistrátu (zábor, stav-ú, vjezd) tak přirozeně hledáte způsob, jak s nemovitostí naložit.

Současná filosofie je: zabavit, rozdat, vybydlet, nechat spadnout. Co pak?

P. Staronový 27.3.2020 14:24

Jsou to spojité nádoby. V centru se bydlet nedá, protože tam je hluk, turisti a nejsou potraviny, potraviny nejsou proto, že tam nikdo nebydlí.

A nejsou všechny byty magistrátu.

Z. Lapil 27.3.2020 23:28

Pozor - nejen u moře, ale i v Praze existuje turistická sezóna. Tím chci říct, že "turistický" byt je obsazen počítám tak polovinu času; možná čtvrtinu, možná čtvrtiny tři. Rozhodně to znamená příslušně větší nájem (neplést se spotřebou vody, elektřiny...).

R. Vacek 27.3.2020 6:39

Možná by bylo (ekonomicky výhodným) řešením udělat z širšího centra Prahy skanzen a rejžovat na miliónech turistů. Těch pár současných domorodců by z toho mělo pohodlný život někde jinde.

J. Krynický 27.3.2020 0:47

1) On ten distributor jaksi může poslat dál jen ty peníze, které dostane. Pokud jemu přestaly chodit peníze od knihkupců a nepřišly ani za už prodané knihy, tak má sám dost problémů.

2) Pokud by měl mít běžný knihkupec smlouvy se všemi nakladateli a nedejbože ještě další spoustou individuálních autorů, tak se s toho zblázní. Ovšem zaměstnanosti by to určitě prospělo ... tedy až zase otevřou ... museli by najmout další spoustu lidí.

3) Prodávat knihy samostatně si může dovolit pár nejprovařenějších autorů. Ty ostatní by nikdy nikdo nenašel. Kromě toho kdybych měl každou knihu koupit jinde, tak tím strávím spoustu času a utratím majlant za poštovné.

R. Langer 27.3.2020 5:41

V době elektronických knih nevidím problém v tom, aby autor svoje dílo prodával sám. A ti distribuční a autorští mafiáni ať třeba zdechnou!

Š. Hašek 27.3.2020 13:00

Nějak se mi jeví, pane Langere, že bych sektor obchodnický nechal na pokoji. Netřeba je řezat zaživa. Obchodník mi dodá do domu špejličku z Aljašky, pokud se dohodnem. Já se dohodnu.

Obchodník nebývá mafián. ti jsou jinde.

Je zde sektor, obchodologicko úřednický ........ ty možno pověsit za žebro, na kopci.

Zkráceno.