Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Zrušme tabu, obnovme trest smrti

Hrůzný čin provedený chladnokrevně mladým ničemou otevřel český veřejný prostor nejen ke sdílení smutku a pobouření s postiženými Nory, ale i k reflexi frustrací z „demokratického provozu“ u nás i v naší Evropě. Ani teroristický akt masového vraha bohužel neprolomí žádné z moderních tabu, která činí naši evropskou a částečně i americkou společnost slabou a bolestivě nespravedlivou. Vzdali jsme se možnosti pojmenovat zlo a potrestat je formou, která obsahuje hraniční satisfakci a prevenci. Zakázali jsme si svobodu nazývat věci pravými jmény a odvahu přít se o principy.

Stejně jako s komentátorem Jindřichem Šídlem (Právo vraha zemřít v akci, HN 26.7.2011) i se mnou cloumá vztek a paralyzuje mne smutek. Stejně jako Roman Joch ve stejném vydání HN (Erupce zla v Norsku, NP, 27.7.2011) nejsem zaskočen tím, že se něco takového mohlo (muselo jednou) stát. Naopak je s podivem, že tisíce maniaků, radikálů a násilníků v Evropě i USA si vystačí s psaním štvavých textů na internetu, demonstrativními pochody centry měst, rvačkami na fotbalových stadiónech a koncertech. Stejně jako Jindřich Šídlo jsem byl proti trestu smrti, názor jsem však změnil na základě výsostně demokratické procedury, porovnal jsem argumenty.

Trest smrti je přijatelný

Tabu znovuzavedení trestu smrti, které na sebe státy Evropy v mezinárodních smlouvách uvalily, nás dostává do schizofrenních duševních stavů, které u sebe poctivě popsal Jindřich Šídlo. Namísto po staletí osvědčeného (a vysoce legitimního) trestu smrti za nejhorší zločiny z rukou státu máme spoléhat na situační etiku (porušení pravidel) od členů ozbrojených složek. Podle Šídla má i vrah právo být zabit v akci. Nechápu proč. Kde vzal masový vrah právo stát se mučedníkem? Proč by policista v rozporu s právem i tradiční morálkou měl zastřelit vzdávajícího se „nepřítele“, a sám se tak stát vrahem? Šídlo se hrdě hlásí k předsudku intelektuálů proti trestu smrti. Způsob, jakým chce řešit rozpor niterné potřeby po spravedlnosti (usmrcení vraha) a nepřípustnosti existence takového trestu, je neobhajitelný. Naopak trest smrti za nejhorší zločiny, např. masové a sériové vraždy, vraždy dětí, je plně legitimní a společensky prospěšný. Nabízí totiž pocit (aspoň částečné) satisfakce pozůstalým, preventivně odrazuje možné pachatele a vrací do společnosti (popkulturou vytlačené) zdravé uvědomění naší konečnosti, nedokonalosti a nutnosti nést následky za své činy.

Texas vrahy trestá

Právě dnes je čas hledat nová nebo naopak se vrátit k osvědčeným řešením společenských pnutí. Musíme se držet, byť značně nedokonalého, pilíře naší nihilistické kultury, právního státu. Podle Šídla se vzpírá představě přirozené spravedlnosti, že by masový vrah mohl být někdy propuštěn, protože norské zákony počítají s nejdelším trestem 21 let a pouze možností jeho prodlužování. Realita je horší! V roce 2008 byl v Německu po 26 letech propuštěn terorista z Frakce rudé armády spoluodpovědný za vraždy devíti lidí, aniž kdy projevil lítost. Přestože byl odsouzen na doživotí, soudce vraha neshledal dále jako nebezpečného pro společnost.

Jde to i jinak! V Texasu vykonali 20.7.2011 trest smrti na rasistickém grázlovi, který v reakci na teroristický čin 11. září 2001 zastřelil dva lidi, o nichž se podle jejich vzhledu domníval, že jsou muslimové nebo Arabové. Třetí postižený, kterého postřelil a připravil o jedno oko, pro něj neúspěšně žádal o milost. Zločinec byl po právu usmrcen, naštěstí svůj odporný zločin spáchal v Texasu, protože nejen v Evropě, ale i v mnoha státech USA už trest smrti zrušili nebo k němu sice odsuzují, ale nevykonávají.

Otevřená evropská diskuze (nejen) o zrušení zákazu obnovit trest smrti v jednotlivých státech se zatím nekoná a hned tak nebude. Místo abychom rázně odstrašili masové a sériové vrahy naší připraveností ukončit po spravedlivých procesech jejich životy (např. manželé Stodolovi osm vražd, heparinový vrah sedm vražd), začnou policejní složky po celém světě preventivně špiclovat statisíce nekonformních lidí zastávajících vyhraněné etické, náboženské, ekologické a další postoje, s odůvodněním, že chtějí předejít budoucím útokům extrémistů.

Vše jen proto, aby elity nemusely měnit svoje předsudky.

Obnovení trestu smrti je testem naší odvahy přijmout svět takový, jaký je, nepotřebujeme jej pro odpudivé mordýře, ale pro sebe jako svobodné bytosti uznávající na základě sdílených hodnot nepřijatelnost a neodčinitelnost některých zločinů.

Autor je právník a politolog, v roce 2001 vydal sborník názorů Přijatelnost trestu smrti

kráceno vyšlo v HN

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

klak Klára Karchňáková
24. 7. 2024

Celý svět upírá zrak na letní olympijské hry, které právě začínají v Paříži. Místo dechberoucí...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Světová tenisová jednička Jannik Sinner z Itálie oznámil, že se kvůli angíně nezúčastní...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Jednal s ní o zprávě o zajištění obrany....

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Argentinští fotbalisté vstoupili do olympijského turnaje remízou 2:2 s Marokem, vyrovnávací branku...

Zbyněk Petráček
24. 7. 2024

Prezidentu Petru Pavlovi nelze upřít, že má schopnost srozumitelně nastolovat témata. Když ve...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz