25.2.2021 | Svátek má Liliana


SPOLEČNOST: Znovu chlupaté podpaží?

6.5.2015

Proč musí být móda tak často pitomě nesmyslná? Proč jí lidé holdují bez úvahy, zda je účelná a prospěšná či škodlivá a tím neomluvitelná? Chloupků na těle se zbavovalu již staří Římané, ovšem ti urozenější, otroci mohli být chlupatí. Chloupků se zbavovali zápasníci ve staré Číně, a to včetně vlasů. Chloupků se zbavovali obyvatelé horkých a suchých krajů, kde pro nedostatek vody bylo obtížné dodržovat hygienu a neposkytnout např. vším možnost usadit se v ochlupení.

Jednadvacáté století a navíc evropské klima a hygienický standard nemusí dbát na podobné důvody depilace, Evropě zbývá ovšem kritérium vkusu a čichových vjemů. Vlna, t.j. srst, se ve vlhkém teple paří a páchne. Pravda, máme deodoranty a lidé v pokročilé civilizaci dost ztrácejí čich otupeni chemií pracích prostředků, bytových deodorantů, postřiků vegetace; a zvlhlé chlupy v podpaží či na ohanbí nemusí často ani postřehnout. Ale člověk s tím porostem zachází nechutně. Každé chlupaté zvíře dbá o čistotu každého svého chloupku a pečlivě vylizuje i konečník i to kolem; Evropa, žel žel žel, nemá ani na jednom WC ruční spršku pro očištění po použití. Ani ve veřejných institucích jako např. nemocnice, lázně, školy, ani v soukromých bytech.

Kůže bez ochlupení se udržuje v čistotě mnohem snadněji než s ním. Mně, která má ještě čich, je často na omdlení v létě ve veřejném dopravním prostředku v těsné blízkosti mnohých, zejména když se drží držadla vztyčenou rukou... Ani pánům by neuškodilo se svého - někdy značného - ochlupení zbavit: i ten hrudní porost kromě individuálního tělesného pachu smrdí jako zapařená vlna. (Již jako dítěti mi páchl dědečkův plnovous, když vylezl ráno z teplé postele.) Také gynekolog, který jistý čas pracoval v jedné arabské zemi, porovnával, že české, tedy evropské pacientky při vyšetření často páchnuly nečistotou, zatímco arabské ženy, zbavené ochlupení, prý voněly (mám to z jeho řeči).

Někoho prý nepříliš čistý tělesný pach eroticky dráždí: takovému individuu bych nesvěřila do péče dítě.

Přijde-li do módy chlupatina v podpaží a stane se předmětem pozornosti, můžeme snad doufat, že se jí dostane dostatečné hygieny a péče.Možná bude i veselé vidět na scéně baletky s různobarevným podpažím, případně s ochlupením deroucím se z kratičkých kalhotek - některá ochlupení jsou mohutná. Také při plese v opeře bude chlupaté různobarevné podpaží k velkému dekoltu toalety zajímavé. Navíc to pány může dráždit k úvaze, kterak asi mají dámy upravené to ochlupení skryté.

Nám, dámy, jsou podobná dráždidla odepřena. Ale stejně, pokud by se takto upravoval barevně pán a my ho viděly na pláži v plavkách, nabudeme dojmu, že je to blbec.

P.S. Ještě k módě letních sandálů bez ponožek – mám jen jednu otázku těm, kdo je vyznávají: jak často měníte a perete ponožky a jak často ty sandály?
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.