29.10.2020 | Svátek má Silvie


SPOLEČNOST: Změna žánru

30.7.2020

Čtyři měsíce a dva týdny navíc uplynuly od památného třináctého března, kdy na nás padla koronavirová deka restrikcí. Co se změnilo? Hodně, skoro všechno.

Počet nemocný je teď stejný jako v dubnu, aspoň nějakou konstantu že máme. Jinak je ale všechno odlišné. Především se zdá, že virus jaksi zkrotl. Páteční zpravodajství hlásí, že v Praze je pouze jeden pacient ve vážném stavu. To opravdu není námět pro katastrofický film. Nejhorší je situace na Karvinsku, ale ani tam se neodehrávají scény z hororu. V některých momentech se žánr změnil natolik, že připomíná grotesku. To například, že v pražském klubu Techtle Mechtle se při narozeninové párty nakazilo šedesát lidí jedním vrzem. Dokonce mnozí z nich jedním brčkem, jak ukázalo následné hygienicko-epidemiologické vyšetřování.

Nejde ale jenom o změnu žánru. Mění se i postoj veřejnosti. Zatímco na jaře se po domácnostech šily roušky a jen málokdo cekl, dnes se poměr brblajících prudce zvýšil. Nejvíc jich je zase na severu Moravy, kde lidem nejde na rozum, proč se mají ocitnout v koronavirové leproserii tam, kde žádné nebo takřka žádné pacienty nemají. Na vysvětlení, že je to důsledek krajského uspořádání a že to jinak nejde, reagují hněvivě. V Praze se bude konat demonstrace muzikantů a lidí z branže. V dopise Babišovi uvádějí, že profesně je všechna ta opatření postihla jako první, i teď aktivity běží na patnáct procent. Rozhořčení vyvolal zákaz ostravského Nefestivalu. Ten přišel jako blesk a epidemiolog Rastislav Maďar řekl v televizi, že organizátoři podobných akcí musí s něčím podobným počítat. Hněvají se organizátoři, ale i úřední osoby, jako třeba ostravský primátor Tomáš Macura. Je z toho politikum. Vře to na Bruntálsku, kde se epidemie nekoná, zato se konají restrikce. Rozhněvaní Ostraváci to interpretují jako plivnutí na Ostravu a na Moravskoslezský kraj.

Mýtus o skvělém zvládnutí situace taje rychle, jako kdybyste teď vytáhli z mrazáku sněhuláka a dali ho na sluníčko. Navíc to není jenom čistě česká situace, to vůbec ne. Zarouškovalo se i Rakousko, tedy země, po které pošilháváme jako po příkladu, jak by se to mělo dělat, kdyby u nás byly normální poměry. A tam nejen nasazují roušky, ale taky zkoumají, zdali byla všechna tamní opatření v souladu s ústavou, a zjišťují, že nebyla. To teprve nastane tanec!

Ono to možná nakonec dopadne tak, jak to doporučovali v dubnu někteří a teď už mnozí. Dopadne to tak, že si budeme muset na koronavirus zvyknout. Roušky z našich šuplat nezmizí a někdy je budeme muset vytáhnout. Na párty typu narozeniny v Techtle Mechtle budeme chodit obezřetně a vyhneme se tam sdíleným brčkům. A vláda se naučí otrlosti vůči zdravotním statistikám.

Nicméně klid nenastane. I když se toto všechno stane, trvalé stopy to zanechá.

Něco jako jizvu poté, co jsme se šmikli.

LN, 27.7.2020

Neff.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.