14.8.2020 | Svátek má Alan


SPOLEČNOST: Zloději odpadů produktem výkupu

2.8.2007

Zloději kovů tentokrát doplatili na svou zálibu v „rozebírání“ ještě stojících železných konstrukcí a dva z nich zahynuli pod troskami železné konstrukce dávno již opuštěné haly na Kladně. Jak bylo oznámeno, večer před tragédií ti samí zloději byli z prostoru, v němž vykonávali svou činnost, vykázání městskou policií. Inu, vrátili se hned druhý den a v troskách našli svou smrt.

Tímto tématem se posléze zaobírala všechna média. Jako perličku jsem si vybral několik názorů, které jsem si přečetl v tisku. Vedoucí sběren, tj. výkupen železa a papíru, se vesměs hájili tím, že na železe není napsáno, zda je či není ukradeno. Proto, i když mají pochybnosti, zda dodávané železo není kradené, železo vykoupí. Někteří však jdou ve svých úvahách ještě dál a podivují se nad tím, že pokud si někdo udělá plot ze železného plechu, musí přeci počítat s tím, že mu může být „ukraden“. Podobně, pokud si někdo udělá okapy z mědi či pokud si někdo na zahradě postaví „železnou“ sošku, nesmí se podle vedoucích výkupen divit, že mu to zloděj ukradne. Tato pseudologika vycházející z toho, že se krade, je zvrácená v samé podstatě. Normální přeci není krást ale nekrást.

Co se týče „výnosnosti“ řemesla zvaného krádeže železných předmětů, uvádí se, že si čiperný zloděj může přijít až na 2 000 Kč nezdaněného příjmu denně. To, pokud započteme pouze pracovní dny, činí z této profese výnosný podnik s čistým příjmem kolem 40 000 Kč měsíčně (při zajištěném přísunu materiálu z haly podobné té kladenské zřejmě žádný problém). Nakonec se objevila i úvaha, jak bránit této činnosti, a to například tím, že se za vykoupený materiál nebudou vyplácet peníze v hotovosti, ale na účet. To by mělo odradit zlodějě, kteří kradou právě pro zisk ihned proměněný v alkohol a cigarety.

Jak vidno, nápadů by bylo plno. Zajímavé ale je, že nikoho zatím nenapadlo, že by měl být výkup odpadů, takto zejména železných kovů a papíru, pro fyzické osoby zcela tabu. Většina měst totiž již dávno přešla na kapitační způsob platby za likvidaci odpadu. V rámci služby zřizují technické služby či jiné firmy, které zabezpečují svoz odpadu, příjem objemného odpadu na zřízených odpadních dvorech. Tam lze přijet, prokázat se občanským průkazem, a složit zdarma jakýkoli odpad včetně odpadů nebezpečných. Úplatný sběr odpadu by měl být povolen pouze pro fyzické či právnické osoby se živnostenským listem. A v tomto režimu je samozřejmé, že se peníze za sebraný odpad převádějí přes účet.

Pokud by tedy fyzické osoby nemající živnostenský list a tudíž oprávnění k podnikání v oboru nedostávali ve sběrnách žádné peníze, pominul by tím důvod, proč se krade. Vidím to tedy tak, že principielně by měl být výkup odpadů od obyvatelstva zakázán.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.