16.4.2024 | Svátek má Irena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Procházka 24.4.2011 10:56

Zlatá léta...

Je přímo tragické,že naše televize poskytuje těmto komoušům, idiotům veliký prostor a tím nám dává na vědomí,že oni jsou bohužel všude.

E. Heusinger 23.4.2011 18:29

Pane autore,

kdybyste si uvědomil, že tento termín se používá pro kulturu, tak byste tohle slohové cvičení  vůbec nemusel psát.Pokud tedy vůbec něco víte o kultuře tédoby.

V. Heidlerová 23.4.2011 22:25

Re: Pane autore,

Co se čílíte, vždyť autor má pravdu. Kde vládl bolševik, tam všechno stálo za H2O, kulturní vývoj šel bolševikovi navzdory, ne jeho přičiněním.

M. Trhlík 25.4.2011 11:06

Re: Pane autore,

Paní Heidlerová,prožil jsem celou dobu budování socialismu,od roku 1945 jsem začal chodit do školy,učili nás vynikající profesoři,občas proniknul mezi ně i učitel,který šel s duchem doby,ale to co říkáte a píšete je jenom důsledek toho,že jste se cítila a byla i postižená.Pokud by bolševik  uznal za vhodné,tak by nic neudělali ani ti,kteří to dělali navzdory..Všechno je jenom o lidech a jejich ochotě,sloužit v té které době.To není omlouvání komunistického režimu,jen pokus se zamyslet,jakým způsobem se chová řada dnešních politiků.Zase to není o tom,kdo vládne,ale jak se určité skupiny lidí a politiků chovají.

K. Janyška 23.4.2011 12:10

Blbé je, že vůbec nerozumíte tomu, kdo a co to komunisté jsou ... Dzp.

M. Trhlík 23.4.2011 18:00

Re: Blbé je, že vůbec nerozumíte tomu, kdo a co to komunisté jsou ... Dzp.

Pane Janyško a dokážete svúj příspěvek a dobu víc upřesnit a přiblížit?Na jednu stranu to vypadá,že celá republika byla komunistická a na druhou,že drtivá většina lidí byla protikomunistická.Já si myslím,že i řada "komunistů" tomu nerozuměla stejně tak jako dneska.

P. Urban 23.4.2011 8:29

Doporučuji zvážit možnost,

že ani za bolševika nebyl život jen o politice.

"Zlatá" šedesátá léta nepamatuji. Ale v sedmdesátých a osmdesátých letech tomu tak bylo. Politika byla něco jako nevítaná návštěva, kterou člověk musel občas pustit do domu, která ale rychle odešla, načež na ni člověk mohl klidně zapomenout. Trávit více času v její společnosti musel jen ten, kdo chtěl dělat kariéru. Nebo měl "blbého" nadřízeného. To však byla smůla, nikoli pravidlo.

J. Krásenský 23.4.2011 10:35

Možnost jsem zvážil

 jen připomínám, že zlatá léta socialistická (od roku 1939 až po rok 1989) byla "o" správném původu a svědomí. Kdo měl to první a nevlastnil to druhé, tomu se i v omezené suverenitě žilo "zlatě".

B. Volarik 23.4.2011 21:37

Re: Politika byla něco jako nevítaná návštěva, kterou člověk musel občas pustit do domu, která ale rychle odešla, načež na ni člověk mohl klidně zapomenout.

Bohužel, je to tvrzení jen velmi povrchní. Dělat kariétu?..a to je vše?

A co třeba chtít dělat divadlo (byť i jen amatérsky)? Psát a vydávat knihy? Svobodně si opatřovat a číst knihy?

Pokud člověk nechtěl být jen broukem, zavrtaným ve své kuličce hnoje?

Co když člověk chtěl být jen plnoprávným občanem?

Právě ten názor o možnosti klidného zapomenutí na všudypřítomnou politiku, která strkala své rudé prsty do nejhlubších vrstev lidského nitra....právě takový názor bolševikům pomáhal kontrolovat nevšímavé, tupé stádo.

P. Urban 24.4.2011 0:00

Souhlasím

Ale být plnoprávným občanem, nebýt jen členem nevšímavého stáda není jednoduché ani ve svobodné společnosti. Dělat kariéru, ba ani prostě jen svoji práci, to opravdu není vše. Problém našeho vztahu k minulosti je mimo jiné i o tom, že každý má nějaké "vše" a ty ostatní nedokážeme pochopit. A vlastně o to ani nestojíme.

J. Krásenský 24.4.2011 14:36

Víte, že

v dnešním eurosocíku ignorují zcela "výhradu svědomí"? Dokonce ji kriminalizují.

V. Heidlerová 23.4.2011 22:23

Re: Doporučuji zvážit možnost,

No, pokud některá rodina dostala hned po r. 1948 nálepku reakcionářská, tak pro tu nebyla zlatá ani padesátá, ani šedesátá, natož ta "poklidná" 70. a 80. Nemusel jste mít blůbého nadřízeného, ale s Vámi šel celou tu dobu špatný kádrový posudek, a to bylo pravidlo, nikoliv smůla. Smůla byla, že jsme se dostali do vazalské závislosti na asiatské nekulturní velmoci, a pokud tento stav trval, nebyl ani jeden rok zlatý.

Nechci platit poplatek veřejnoprávní televizi, neb ji nesleduji.

J. Kovaříček 24.4.2011 3:26

Re: Doporučuji zvážit možnost,

Souhlasím s touto připomínkou, ale rád bych jednu věc upřesnil, totiž přívlastek "asiatská."

Pokud vím, tak Kreml leží v Evropě, stejně jako Petrohrad, kde se ta příšerná ideologie uchopila moci. Nu a potom se z této části Evropy šířil marxismus-leninismus do jiných částí světa a doplatily na něj miliony lidí i v Asii (Ne jen v asijských zemích SSSR ale i v Číně, Kambodii, Vietnamu, Laosu atd. Ostatně marxismus byl sesumírován v Londýně a Gottwald byl řádně zvolen československými občany.

Asie je obrovský kontinent a má velmi bohatou historii i kulturní rozmanitost. Myslím, že mnohé asijské duchovní nauky stále mají co nabídnout i současnému člověku, kupříkladu Vedanta, Taoismusnebo Buddhismus. Takže Stalin nebyl jediným modelem asijského myšlení.

Tuto připomínku jsem napsal ne proto, že bych chtěl být pedantický, ale proto, že Asii mám rád, především tu východní, ne mohamedánskou. Tož tak.

M. Koutný 23.4.2011 7:53

postřehl jste,

milý autore, že cyklus "Zlatá šedesátá" byl o českém filmu???

J. Krásenský 23.4.2011 6:52

Když oni socialisti myslívají "tak nějak v globále"

Hovořívají o jakémsi "Myvšichni", třeba: "Myvšichni ... jsme byli opojeni budovatelským nadšením", "Myvšichni ... jsme chtěli přece budovat novou lepší spravedlivější budoucnost, pro Násvšechny".... A kdo nepatřil mezi ty nadšené "myvšichni", je dosud nějakej divnej, podezřelej, nejlépe fašista (nikoli nacista, to vyvolává nežádoucí vypomínky na socialismus, který budovali němečtí soudruzi v době omezené suverenity za protektorátu) a klerikál, sionista, kulak,  živnostník, americký brouk vyzvědač, zapšklý odpůrce nevyhnutelné budoucnosti a hlavně "bylo jich TAK málo" a "semlelo je kolo dějin" a "myvšichni" za to taknějak můžeme. A musíme se zato "myvšichni tak nějak kát" a následovat ty z "násvšech", kteří "taknějak" prohlédli, soudruhy Pitharta, Rychetského, Šiklovou, Kohouta, ... kteří přece vždy drželi prst na tepu doby.

M. Fojta 23.4.2011 6:24

pro komunisty byla vždy...

...charakteristická totální omezenost v tom, že neustále museli "myslet tak nějak politicky". Politika byla i ve chlebu s máslem. Po přečtení tohohle článku se nemůžu zbavit dojmu, že si nás vychovali fakt dobře. Když se řekne "zlatá šedesátá" (nebo libovolná jiná), pro většinu normálně uvažujících lidí to a priori neznamená chválu politického režimu. To jen ti, co neumí myslet jinak než "politicky", mají zapotřebí pořád dokola mlátit prázdnou slámu...