21.10.2021 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zkuste Vánoce na rakouský způsob

Byly to krásné Vánoce, říká si po Štědrém dnu každý Čech, mnohý však cítí určitou prázdnotu, která by se dala shrnout ve větě „A to bylo všechno?“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rameš 27.12.2016 11:29

Ono úplně nejlepší

by bylo nechat na lidech. aby se radovali, když mají k radosti důvod, obdarovávali, když cítí potřebu obdarovat, a rozjímali, když mají proč a o čem rozjímat. Ale budiž, svátek slunovratu, byť překreslený na oslavu narození božího syna, je pěkným důvodem k oslavě. Ba i ty jesličky jsou vcelku roztomilé.

J. Urban 26.12.2016 23:57

Jo, ale hlavně si neberte příklad z

multikulti "svobodného" a "demokratického" Německa (kde stačí jeden projev kancléřské 3,14či, aby přestala platit Ústava a zákony). Koledy se ve školách nesmějí zpívat už asi tři roky. Už vloni, když jsem navštívil vánoční trhy v Marienbergu, jsem se zařekl, že tam víc nepáchnu. Ve "veřejném prostoru", tedy na náměstí, kde se trhy konaly, rovněž koledy znít nesmějí, jen ampliony blijou tu bezva germánskou popmjůzik :-((( A letos prý už v některých městech radnice zakázaly i vánoční stromek!

J. Jurax 26.12.2016 17:44

Ano, bude-li na poslední adventní neděli

a na Tři krále a čertvíkdy ještě pod náboženským tlakem zavřeno, velmi to zvýší popularitu církví a křesťanství vůbec v naší ateistické - a dodám zaplaťbůh ateistické :-) - společnosti.

M. Prokop 26.12.2016 20:55

Re: Ano, bude-li na poslední adventní neděli

Bez socanů něco takového prosadit nelze.

A lidovci jsou stejně taky socani, jen kostelní.

J. Jurax 26.12.2016 21:03

Re: Ano, bude-li na poslední adventní neděli

No, máte celkem recht, byť váha socanů valem uvadá. A ti kostelní jsou jen přívěšek k jakékoliv koalici.

Na druhé straně blbost je nakažlivá a zákonodárci jsou k nákaze tohoto typu neobyčejně vnímaví.

F. Houžňák 28.12.2016 16:24

Nerozčilujte se, však vy se toho muslimáctví brzo

dočkáte, a oni vám ateistům předvedou, co je to pořádné náboženství.

J. Jurax 28.12.2016 16:43

Re: Nerozčilujte se, však vy se toho muslimáctví brzo

Nejste Vy nějaký pobožnůstkář, že se tak těšíte?

L. Písařík 26.12.2016 15:41

A záleží vůbec na tom

jaké náboženství Ježíš vyznával před křtem? Bible praví, že člověka poznáš podle činů a ne podle toho, jakou nosí košili. Kdo si není jist, může si bibli přece přečíst, pokud je toho schopen. Až pak by měl otvírat ústa, aby nebyl za blba.

J. Pospíšil 26.12.2016 16:28

Re: A záleží vůbec na tom

Ale no tak, křesťane. Bible neučí dělat snižující a navíc nesprávné domněnky o druhých lidech.

J. Jurax 26.12.2016 17:45

Re: A záleží vůbec na tom

Hm - a záleží na tom, jaké náboženství Ježíš vyznával po křtu?

J. Pospíšil 26.12.2016 15:32

Fauly na pohany jsou na našem území

dávno považované za "zahrané". Ostatně ani praktikující křesťani na tom nejsou nijak skvěle. Je jich velmi málo. Skoro se dá říci, že dnešní obyvatelé na tuto problematiku "kašlou". Nejsou nijak proti církvím, a to žádným církvím, pokud si tyto nečiní nároky měnit nějakýmy počiny či nároky, včetně zločiných, jejich způsob života. Křesťanské církve si co do pověsti posledními restitucemi spíše uškodily a jejich pověst se vylepšuje až příchodem nových agresivních, zčásti zločinný a bez výjimky narokujících si muslimů. Ti většinové populaci vadí a jsou nebezpečnými a nebudou tolerováni. Nepatrná menšina muslimů, která v zemi žila i předtím, žila nenápadně a a byla zcela tolerovaná, ale i tato menšina se s příchodem nových muslimů radikalizuje a začíná mít požadavky, které nebudou většinou tolerovány. A když se většina rozhodně něco nebo někoho netolerovat, tak političtí aktivisti s tím nic nenadělají. Já si třeba pamatuju, že třeba mí rodiče docela kamarádili s bulharským inženýrem, ani nevím, jak se jmenoval, ale celá čtvrt mu říkala Budha, a věděla, že je muslim. Také mezi bulharskými zelináři byla čast muslimů. Dnes ve čtvrté generaci, jsou jejich potomci prakticky zcela asimilovanými Čechy.

Že se vám chce kazit si svátky bojem o vlastnictví svátků.

Se svátky je to tak, že lidem nevadí kresťanské svátky a to ani ty, které křesťané převzali po pohanských kultech. Lidem vůbec nevadí, že křesťanské svátky byly třeba ukradeny, berou to jako milou záležitost, že svátky, tak jak jsou, mají delší tradici.

Ježiš Kristus, jehož historičnost předpokládáme, byl židovský náboženský reformátor a zabili ho Římani, i když na udání židovského kléru a za verbální podpory židovského davu.

No a tím se dostáváme k tomu, zda byl Ježíš křesťanem. Byl-li, pak stejně byl Hus husitou. Já bych se klonil k tomu, že obá příslušníky hnutí, které inspirovali, nebyli. Ale nijak mi nevadí, když se někdo přikloní k opačnému názoru. Vadí mi ti, kteří to pokládají za důležitou věc dneška.

J. Kyselková 26.12.2016 14:29

To posvátné mrtvo

vnímám trochu stísněně, ale božství se tréninkem možná dostaví.

L. Harvánek 26.12.2016 12:54

Zkuste ...

Z textem článku milerád souhlasím.

S. Tomáš 26.12.2016 11:45

Zajímavá vůně Silvestra

Procházka rakouským městem na Silvestra dopoledne vyvolává chuť na guláš. Všude se smaží cibulka.

R. Tesařík 26.12.2016 11:31

Raději

ne.

Z. Lapil 26.12.2016 10:52

Je to přesně naopak

Vánoce nejsou svátky konzumu, protože to by byl konzum oslavován vánocemi, a to je evidentní nesmysl. Správně to zní: svátky vánoční jsou oslavovány konzumem.

Můžeme se nad tím pohoršovat a můžeme se nezúčastnit nebo slavit jinak. ALE: svátek bez dárků? Bez slavnostně prostřeného stolu? A ano: s jídlem a pochutinami, jejichž kilogramová cena je několikrát vyšší, než obvyklé jídlo. I když naplátkovaná osmažená brambora za tři čtyři stovky kilo, jen tak mimochodem schroustaná ve všední den u televize, taky není zrovna vzor láce.

D. Polanský 26.12.2016 9:25

I Morava překvapí,

včera jsme vzali tři malé vnoučata do Žebětína, je to u Brna, že jim ukážeme betlém v kostele. Kdepak kostel byl zavřen. Nevzpomínám si, že by na Slovensku byl přes Vánoce kostel zavřen. Alespoň určitě ne v Malackách. Podobně je to v Bystrci, také u Brna.

P. Maleček 26.12.2016 6:48

Komoušské kopírování křesťanské loupeže "pohanských" svátků.

Obnova náboženského obsahu Vánoc - co by ne. Byť je z textu zřejmé, že autor preferuje obsah pouze křesťanský. Čímž pokračuje v nepěkném křesťanském zvyku, kterým křesťané svým nábožensko-přírodním předchůdcům, slavícím návrat slunce, ne narození syna jakéhosi boha, tenhle svátek jednoduše ukradli.

A to nejen slunovrat, ale i většinu dalších "pohanských svátků" souvisejících s cyklem slunce a přírody. A jejich původně čistě přírodní obsah se už 2000 let snaží zlikvidovat.

Vím, poněkud expresivní výklad, ale když už autor po právu proklíná ruskou-komoušskou snahu zlikvidovat křesťanský obsah Vánoc, měl by uvést, že v tom komouši berou inspiraci u křesťanů.Ostatně jako v mnohém dalším. Proklamovaným rovnostářstvím zneužívaným k mocensko-majetkovému nadřazenému postavení vládnoucích elit počínaje, krvavým prosazování prý lásky a míru konče.

Ostatně i "kata" mají křesťané s komouši společného. Je jím nesmrtelné dědictví filozoficko-demokratických principů řecko-římské civilizace. Až ty z víc jak 1000 let krvavého křesťanství učinily skutečně milosrdné náboženství a komoušům podrazily mocenskou židli.

A to díky koloběhu slunce, nikoliv narození syna křesťanského boha, který byl ke všemu zmatku Žid, ne křesťan. Což v čase, stejně jako křesťanství i komunismus, způsobilo další mnohamiliony mrtvol. Slavit Vánoce jen jako pro všechny přijatelný den slunovratu, tak těch, za 2000 let od narození syna křesťanského boha, mnoha set milionů povražděných nešťastníků by nebylo..... I když krvelačné lidstvo by si k vzájemnému vyvražďování nejspíš našlo jinou záminku.

J. Lancik 26.12.2016 7:13

Re: Komoušské kopírování křesťanské loupeže "pohanských" svátků.

Nez napizete takovou hovadinu, ze syn bozi Jezis byl Zid a ne krestan zkuste si o nem neco precist. Dozvite, ze byl pokrten v rece Jordanu Janem Krtitelem.

J. Schwarz 26.12.2016 9:11

Re: Komoušské kopírování křesťanské loupeže "pohanských" svátků.

A já myslel že Ježíš byl zakladatelem křesťanství, tedy před ním žádní křesťané nebyli. Ježíš přinášel nový zákon Židům, káral židovské zákoníky a sám byl Židem.

P. Sulc 26.12.2016 9:16

Re: Komoušské kopírování křesťanské loupeže "pohanských" svátků.

Narodil se jako zid, ne. Byl nejspise i obrezan. A pokrten byl uz jako dospely clovek, jenze tem se ''krestane'' nerikalo, byla to proste zidovska , hereticka sekta a jeji clenove byli zpocatku jen zide. Krestanstvi, tak jak jej zname, vzniklo nejmene o stoleti pozdeji . Formu dostalo az po Nikajskem konsilu, tusim r. 315. Rikat Jezisovy krestan je smesne a hloupe.

P. Lenc 26.12.2016 9:16

Re: Komoušské kopírování křesťanské loupeže "pohanských" svátků.

Pane Lancíku, byl sice pokřtěn Janem Křtitelem, ale i nadále zůstal tak pravověrným Židem, že neváhal rozhořčeně popřevracet stolky penězoměnců na nádvoří Chrámu.A že bylo ještě dlouho po jeho smrti křesťanství prakticky čistě židovské náboženství vám zřejmně nějak ušlo.

P. Manda 26.12.2016 11:07

Re: Komoušské kopírování křesťanské loupeže "pohanských" svátků.

a vy nevěřte všemu co je v Komiksech napsáno.

J. Sova 26.12.2016 18:34

Re: Komoušské kopírování křesťanské loupeže "pohanských" svátků.

Podle Lukáše byl Ježíš pokřtěn někým jiným, v té době byl Jan Křtitel ve vězení. A jsou tam další rozpory. Matouš a Lukáš tvrdí, že Jan uznal nadřazenost Ježíšova poslání, to znamená, že věděl, kdo je Ježíš. Jan Křtitel pak už z vězení poslal k Ježíšovi dva své učedníky s otázkou: "Jsi ten, který má přijít, nebo máme čekat jiného?". Náhle tedy Jan Křtitel nevěděl, kdo je Ježíš.

J. Sova 26.12.2016 18:56

Re: Komoušské kopírování křesťanské loupeže "pohanských" svátků.

Pokud křest představuje očištění od hříchů, proč byl vlastně Ježíš pokřtěný? Byl hříšný?

J. Jurax 26.12.2016 21:06

Re:

Ve svatých knihách - navíc kompilátech z rozličných zdrojů - nesmíte bazírovat na detailech. Holt nedostatečná práce redaktorů, co všechny chybky a rozpory neodstranili.

J. Sova 26.12.2016 21:09

Re:

Zde je ale hlavní redaktor Duch Svatý.

J. Jurax 26.12.2016 21:34

Re:

Nikoliv. Duch svatý měl možná supervizi - zjevně jí moc nedal - ale redakci zaručeně dělali prostí smrtelníci - navíc ku obrazu toho kterého klonu křesťanství. Takže bible je jedna a není jedna.

"Biblický kánon je termín označující soubor biblických knih. Ačkoli je Bible z principu jedna, ne všechny církve a náboženské komunity do ní zahrnují tytéž knihy, a proto se biblický kánon liší podle náboženského vyznání." - tohle se praví na Wiki.

Z. Frys 26.12.2016 23:14

Re:

setsakra špatně odvedená práce:

http://www.patheos.com/blogs/friendlyatheist/2013/08/19/an-incredible-interactive-chart-of-biblical-contradictions/

Navíc je tu problém s první stranou:

Archeologové poblíž hory Sinaj našli stránku knihy, která je odborníky považována za součást Bible. Bonnští experti nyní určují její stáří. V případě, že je skutečně pravá, tak patří na první stranu a biblický text zní: “Mé milované Candy. Všechny postavy v této knize jsou fiktivní a jakákoli podobnost se skutečnými lidmi, žijícími či mrtvými, je čistě náhodná.” (Red Dwarf 2/2, Better then life)...

J. Jurax 26.12.2016 23:32

Re:

:-)))