23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Život Chramostové zrcadlil vývoj země

Generačními symboly se lidé stávají buď proto, že žijí dlouho, potkávají se s historickými událostmi či zlomy a hlavně na ně různými způsoby reagují. Jejich životy se dělí na etapy, které odrážejí společenské či politické éry.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Urbánek 10.10.2019 6:23

Antichartu 1977 podepsalo prý cirka 7000 československých umělců. Myslím, že Karel Gott byl už tehdy nejslavnějším žijícím Čechem a bylo tedy na něho "nejvíce vidět". Přesto pražská plus brněnská Kavárna zarputile zřejmě požaduje, aby K. Gott tehdy v sedmasedmdesátém Antichartu nepodepsal a aby tím zákonitě dokonal své sebezničení. Vlasta Chramostová byla členkou KSČ a spolupracovnicí StB. Vlastně jí stačilo, aby řekla "zamlada jsem byla hloupá" a v očích Kavárny tím byla očištěna? K. Gott ovšem NIKDY nebyl členem KSČ a NIKDY nespolupracoval s StB. Přesto pánové Halík, Rejžek, Fiala, Honzák i další budou na K. Gotta nevybíravě útočit a V. Chramostovou chválit či velebit. Pokud se snad v něčem mýlím, prosím o vyplísnění. Avšak já vnímám situaci tak, že ze strany Kavárny je uplatňován sakramentsky dvojí metr. A nad tím opravdu žasnu. Pro mne je důležitým argumentem, že i paní Marta Kubišová hodnotí charakter K. Gotta vysoce kladně. A kapitalistické Německo, Rakousko i Švýcarsko K. Gotta dlouhá desetiletí miluje a pokud je mi známo, nikdy mu nic nevytýkalo. Kavárno, neměla by ses konečně zastydět? Velmi mě mrzí, že vůči oběma zesnulým umělcům některá média nedodržela zásadu piety a reaguji na to pouze druhotně.

J. Vintr 9.10.2019 20:14

Pravda je taková, že "spolupracovat" s režimem v krutých padesátých letech, kdy se popravovalo a ve velkém ničily lidské osudy a v době normalizace, kdy se bolševický režim choval už mnohem mírněji, byl značný rozdíl.

F. Navrátil 9.10.2019 20:13

Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že Gott nepobíhal po jevišti ve svazácké košili, neangažoval se při rozkulačování, nevstoupil do KSČ a nepodepsal spolupráci s StB. Nejsem ten, kdo by měl právo soudit. Ale pokud chtějí placení propagandisté publikovat své adorace, pak jen s vysvětlující tabulkou.

T. Halik 9.10.2019 19:43

Výmluvy na hříchy mládí jsou k smíchu. Tak by se mohli hájit i gestapáci a ssmani. Fanatická komunistka v době kdy její rodná strana vraždila oponenty. Sama zničila desítky životů svých vrstevníků. STBačka. Se svými soudruhy prohrála vnitrostranický boj o koryta a z nouze se stala disidentkou a "demokratem". Za nadšeného hýkání

kulturní fronty, mainstreamu a jí podobných bolšánů bude mít pohřeb v ND. Selektivní dějiny pro ně začínají 1968. Doufám, že se na pohřeb dostane někdo kdo se tam ozve a zkazí soudruhům bolšánům seanci.

T. Kubín 9.10.2019 6:50

Autor stydlivě zamlčel členství Chramostové v KSČ a především to, že byla konfidentka StB.

J. Krásenský 9.10.2019 4:36

No to je zase manipulace jako hrom. V době, kdy se "autenticky přiblížila" zločinné totalitní moci, byli moji prarodiče "autenticky" zbaveni majetku (znárodnění, združstevnění) strýc ve vězení, otec v internaci a pak čtyři roky u PTP, teta vyhozená z medicíny před státnicemi... A to měla naše rodina ještě štěstí, sta tisíce rodin na tom byly hůře - popravy, vystěhování... "Obleva" před "pražským jarem" byla fajn, ale stále ji vedli komunisti, ti, kteří se přímo či jen propagandou, podíleli na zločinech let předešlých. A podle toho to taky dopadlo. Normalizace byla zlá i krutá oproti letům šedesátým, ale oběti našeho stalinizmu gottwaldizmu zažily horší časy. Pak přišla charta, která nabídla režimu dialog a ten, z hlouposti marxistům vlastní, ji odmítl. A v chartě se objevilo spoustu vyloučených komunistů, obětí z let padesátých v ní bylo pomálu, nevěřili signatářům. Ano, byli stateční ve svém boji, ale jak se ukázalo po roce 1990, jen za svá práva. Jestli měli morální kredit z let reálného socializmu, rychle erodoval nesplněnými sliby a jejich chováním - "prezidentem budu jen do svobodných voleb", volby 1990 ČSL a aféra Bartončík, "Nebudu žádat rodinná majetek zpět", Chadimová, Arpida, útěk před rozdělením státu... To jen tak namátkou. A do toho pláč o "ukradené revoluci" (která revolucí nebyla), o zbabělém odmítnutí vysoce morálních disidentů (kteří dosud nedokážou přijmout, že je lidé odmítli pro jejich hlouposti, neschopnost a chování). Paní V. Chramostová "vždy držela prst na tepu dějin" v tom dobrém i zlém. Nebyla pro oběti a nezúčastněné dobrým příkladem, stejně jako oběti z řad komunistů, protože k odpuštění od statisíců okradených, vystěhovaných, zavřených, od zničených osudů a rodin, od zpřetrhaných vazeb a tradic, to nestačí říct promiňte, já jsem se mýlil(a), zvláště, když statečný postoj viníků a jejich usilování o svobodu a spravedlnost se po jejich "vítězství" ukáže opět jen jako boj za vlastní pojetí světa a společnosti.

J. Krásenský 9.10.2019 4:43

Proto Karel Gott a ne V. Chramostová. Karel Gott nenutil své posluchače ke svému pojetí světa, nekázal jim jak mají žít, v co věřit a koho nenávidět. A v tom je hlavní rozdíl mezi vzpomínkami na Karla Gotta a V. Chramostovou.

R.I.P. Karle Gotte a V. Chramostová

Ps. Mám raději písně Matušky než Gotta, raději Suchého a Šlitra, V+W+J. A nikdy jsem si nekoupil gramofonovou desku s jeho písněmi.

T. Kubín 9.10.2019 6:52

Pěkně napsané. Souhlas. Včetně podobného osudu.

J. Holíček 9.10.2019 7:54

;-O Velmi pěkně napsané, uměřeně včetně připomenutí nálady poválečného období, kdy většina lidí se rozhodovala s podobným entuziasmem jako o 55 let později po plyšáku.

J. Minarčík 9.10.2019 8:00

p.Krásenský,děkuji vám!

H. Kotaz 9.10.2019 11:10

Tak jest. R^ !! [>-]

Takhle to ale z ČT, ČRo, neuslyšíme, bohužel

M. Moravcová 9.10.2019 15:40

R^

V. Cermakova 9.10.2019 23:05

Vystihl jste to naprosto presne.

V. Cermakova 9.10.2019 23:09

Vystihl jste to naprosto presne.