18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zdání korupce a realita

S vyprazdňováním skutečných témat z politiky bylo potřeba hledat témata zástupná. V posledních letech se takovým tématem stal boj s korupcí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 11.4.2016 20:19

Např. zákon o podpoře OZE a jeho stav se jinak, než korupcí

vysvětlit prostě NEDÁ!

K. Janyška 11.4.2016 18:39

Ano, za honbou na tzv. korupční čarodějnice se skrývá

vyšší cíl. Znechucení státu, politky a fiktivní přesvědčení, že lidský svět může fungovat i jinak, než funguje. Každému socialistickému hovadu, zejména těm nejbohatším z nich, říkám pořád dokola. Nemůže !!! Dzp.

P. Urban 11.4.2016 14:25

Pokud tomu dobře rozumím

pak největší míra přerozdělování je na Balkáně, nejmenší v Rakousku a pak ve státech Západní Evropy a ve Skandinávii. Tam všude je míra přerozdělování menší, než v České republice. To by měl autor článku zdůraznit, protože nevědečtí idealisté často tvrdí opak. A jako vzor liberálismu v rámci EU nám dávají pobaltské státy.

R. Langer 11.4.2016 15:13

Re: Pokud tomu dobře rozumím

No, s tou přemírou rozdělování bych byl u těch skandinávských zemí hodně opatrný...

P. Lenc 11.4.2016 10:31

Ano,

povedlo se uměle vytvořit zdání, že Česko je rájem korupčníků.Ano,korupční prostředí které vytvořila EU systémem dotací, které používá, často naprosto vyděračským způsobem k politickému a hospodářskému ovládání států EU, především těch tzv. nových, přímo vybízí ke korupci.Ovšem na této situaci především profituje státní správa, ta správa, ze které se nejvíc ozývá křik o korupci.Zloděj volá chyťte zloděje.Jak tito korupčníci dokáží ovládat st.správu je příklad zloděje Babiše, který se stal na základě politiky "boje proti korupci" dokonce ministrem financí.Všimáte si toho ticha kolem Čapího hnízda?Tak to funguje.Vytvoř díky ovládnutí medií zdání, že jsme prolezlí korupcí, ovládni část justice, především st. zástupce a vytvoř prostor, ve kterém díky nálepce bojovníka proti korupci budeš moci beztrestně plavat, ničit své politické nebo hospodářské protivníky.A občánci to přímo žerou.Ale ono se říká všeho dočasu.

K. Frauknecht 11.4.2016 11:15

Re: :-)))

Žerou to jenom občánci jejichž IQ dosahuje max. hodnoty trojnásobku dnešního data.

P. Lenc 11.4.2016 13:32

Re: :-)))

Ale těch je.

J. Balcar 11.4.2016 14:20

Re: :-)))

Většina.

P. Vaňura 11.4.2016 20:24

Proti zákonu o podpoře OZE a miliardám pro "neziskovky"

je Babiš pořád "lacinej." Proto mu žádné "Čapí hnízdo" tak moc neuškodí!

V. Kříž 11.4.2016 8:37

kdyby se omezila ...

...moc státu na minimum, zrušily dotace, subvence, pobídky, nadace a podobné zhovadilosti, omezila by se na minimum i korupce. ale každý z politiků si chce urvat kus svého žvance a ti, kdo pro stát za velké peníze pracují, je v tom pochopitelně podporují. a mají podporu i u těch, kdo jsou neschopní se o sebe a svoji rodinu postarat a jsou přisáti na cecíku státu. jenže to není cecík státu, ale všech těch schopných

P. Urban 11.4.2016 14:28

Teď naštěstí víme, z koho si brát příklad

Z Rakouska nebo, pokud by to bylo pro začátek moc, z Francie. Viz graf v článku.

R. Langer 11.4.2016 15:15

Re: Teď naštěstí víme, z koho si brát příklad

Z Francie si doufám nebudeme brát příklad naprosto v ničem. Pevně doufám.

P. Urban 11.4.2016 16:27

Jak to, že ne?

Jen se podívejte na Graf 2 v článku

Ten zobrazuje velikost šedé ekonomiky a tedy zhruba i míry korupce. Podstatou těchto jevů je nadměrný rozsah státu a jeho přerozdělování. A ty jsou podle zmíněného grafu ve Skandinávii nižší, než v České republice a ve Francii nižší, než ve Skandinávii.

Mě by to do dnešního dne taky nenapadlo. Ale to proto, že jsem byl pod vlivem idealistů a ignoroval poznatky ekonomické vědy.

J. Schwarz 11.4.2016 16:51

Re: Jak to, že ne?

Jenže vy zase ignorujete různé národní nátury. Zkuste zavést "švédský" systém v Itálii nebo Řecku a uvidíme, jaká tam bude šedá ekonomika. Taky jde o to co se kde už považuje za mimo a co je ještě OK. V německu by asi nebylo možné, aby každý třetí občan byl v invalidním důchodu nebo aby existovaly školy, ve kterých je víc státem placených pedagogů než žáků. Že Švédům vyhovuje odevzdat všechno, co vydělají státu za slib, že se oně "postará" je jejich věc, nemyslím že by to fungovalo jinde ani že je to nějaké pozitivum. Typický Švéd kašle na svoje blízké a raděj zaplatí si zaplatí péči anonymních úředníků, aby byl "nezávislý". Faktem ale je, že pokud by stát nic nepřerozděloval, korupce by zmizela neboť by nebylo koho a proč uplácet. Obchodníka neuplácím, aby mi prodal rohlík levněji a on mi jej nepřihraje pod cenou. A i kdyby mi jej dal, pořád půjde o dar a ne o korupci, protože dává ze svého. Howgh.

K. Frauknecht 11.4.2016 8:23

Článek je super.

Jen budu oponovat autorovi v úvodu, že boj s korupcí ze zástupné téma. Nikoliv. Boj s korupcí je veskrze účelový! S podporou slaboduchých ("Když nemam já, tak ať nemá ani ten zloděj!" :-))) umožňuje další utahování šroubů, posilování pozic elit a snadnější "odstřel" nepohodlných.

P. Maleček 11.4.2016 7:09

Teoretik promluvil - či spíš profíkaný korupčník.

Na zjištění, že je ČR prožrána korupcí netřeba žádných mediálních manipulací. Autor by si měl pořídit firmu a zkusit obchodovat s veřejným sektorem - státem, kraji, radnicemi. Bez přizpůsobení se osobním požadavkům politiků a úředníků rychle zkrachuje.

Z. Švrček 11.4.2016 8:37

Re: Teoretik promluvil - či spíš profíkaný korupčník.

Já firmu mám už léta letoucí a nápad obchodovat s veřejnýmn sektorem jsem měl snad asi jen jednou za celých 23 let. Pokud vy máte firmu a obchodujete s veřejným sektorem, pak lze s jistotou říci, že jste částí problému. Netvrdím, že korupce neexistuje, je a s množícími se dotacemi a veřejnými investicemi (posílení zejména po vstupu do EU) jí také jistě přibývá, avšak poohlédnu-li se ve svém denním životě kolem sebe, nevnímám korupci nijak silně. Přikláněl bych se spíše k názoru pana Frauknechta.

R. Brzák 11.4.2016 9:30

Re: Teoretik promluvil - či spíš profíkaný korupčník.

Ano, vidím to také tak. Kdo obchoduje se státem, ten se logicky potkává s lidmi s největším korupčním potenciálem - úředníky. Ale je to moje volba, zda chci žít ze státní zakázky (s patřičným podmáznutím třebas i velmi výhodné), nebo pomalu a klidně obchodovat své "zboží" se svými sousedy (těmi jsou přinejmenším v ČR všichni). ̈

Je zde korupce, její příčinou je stát se svou regulací a média přirozeně své pohodlnosti na tomto tématu nejsnadněji vydělávají - to je v kostce příčina našeho postavení v onom obskurním žebříčku...

R. Langer 11.4.2016 15:16

Re: Teoretik promluvil - či spíš profíkaný korupčník.

Ano, takhle to vidím také.

J. Schwarz 11.4.2016 16:55

Re: Teoretik promluvil - či spíš profíkaný korupčník.

No a právě to "obchodování s veřejným sektorem" je oním přerozdělováním, které je generátorem korupce. Pokud budu nabízet služby soukromým subjektům, mohu se snažit taky vlichotit se dárkem zástupci odběratele, to už je ale věcí majitele firmy aby si své zaměstnance pohlídal. Když nepohlídá, tratí on a ne občan - daňový poplatník.

R. Gramblička 11.4.2016 10:03

Re: Teoretik promluvil - či spíš profíkaný korupčník.

potrefená husa zagágala

P. Dvořák 11.4.2016 2:55

Zcela jednoduše: Jděte se bodnout

s indexem vnímání korupce. Toto je křišťálově čistý příklad toho, kdy každý blbec dokáže, co chce. Na obě strany.

S. Němec 11.4.2016 3:18

Re: Zcela jednoduše: Jděte se bodnout

Onačit někoho za blbce není argument. V čem konkretně se autor mýlí?

P. Dvořák 11.4.2016 3:44

Re: Zcela jednoduše: Jděte se bodnout

Otázka zní přesně naopak: V čem je konkrétní "index vnímání korupce" ?

R. Gramblička 11.4.2016 10:05

Re: Zcela jednoduše: Jděte se bodnout

nějak vám nerozumím - autor přece index kritizuje, tak proč by se měl jít bodnout?

K. Frauknecht 11.4.2016 11:18

Re: Ale Mlho

o tom tady přece celou dobu mluví :-)).

Bodnout se má jít ten přiblblej index.