9.8.2020 | Svátek má Roman


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zbraně a svoboda občana

Petici se stovkou tisíc podpisů týkající se držení zbraní přijal Senát, a když už zřízenci přivezli nákupní vozík s podepsanými archy, podpisy připojili i senátor Martin Červíček a předseda horní komory Jaroslav Kubera.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Grigar 18.6.2019 21:25

Přiznávám naprosto otevřeně..

.. patřím mezi lidi, zastávající názor, že největším postrachem pro lumpy všech kategorií je možnost, že v každém domě můžou narazit na palnou zbraň, drženou zkušenou rukou.

P. Zelený 18.6.2019 19:41

Držení zbraní za minulého režimu

Ono to fungovalo jinak než dnes. Je pravda, že držení krátkých zbraní "normálními občany" bylo supervýjimečnou záležitostí, dotyčný jedinec k tomu musel mít důvod - nejspíše zastávat vysokou funkci. Na druhou stranu u sportovců a myslivců to bylo výrazně jednodušší nežli dnes, podobě u vojáků (chce-li dnes voják vlastnit soukromou zbraň, platí pro něj stejná pravidla jako pro každého jiného - dříve stačilo razítko od výzbrojního náčelníka jeho útvaru).

No a pak tady byla ještě jedna perlička a to byli podnikoví vrátní. Velmi často bývali ozbrojeni, přičemž se od nich nepožadovalo prakticky nic. Tátu jakožto důchodce takto povolali, což mu jakožto starému vojákovi, který zažil mobilizaci v osmatřicátém, velmi lichotilo. Pak se ale přihodila nemilá věc, omylem v hospodě požil o něco více a veřejně poslal do pr*le přítomného místního stranického předsedu i s celou partaji. Ten se mu ovšem pomstil a to strašlivým způsobem - táta musel sloužit myslím půl roku beze zbraně; taková ostuda. Příšerná doba, že?

J. Jurax 18.6.2019 18:05

No jo, eurosměrnice ... čeká snad někdo od brusele jinou než pronikavě hovadnou, séřoucí se do věcí, po nichž bruseli naprosté kulové?

P. Grigar 18.6.2019 20:39

Re:

.. obzvláště od potentátů, kteří bez ozbrojené ochranky nejdou ani na WC. Těm je možno věřit, že jejich bezpečnost zajistí stát. Řadový občan se může dočkat, že jednoho dne vpřípadě potřeby z telefonu uslyší: ááá néézavěšůůůjtéé sií, jstéé v pořadíííí!

P. Urban 18.6.2019 17:48

Na tohle je jednoduchá odpověď

aspoň pro nás a aspoň zatím.

Kdo má problémy s násilnou kriminalitou způsobenou střelnými zbraněmi, ať je řeší, jak umí. Třeba i pomocí směrnic EU závazných pro ty, kteří je za závazné chtějí.

My s tím problémy nemáme. A náš relativně liberální maloobchodní prodej zbraní nikoho mimo neohrožuje. Učebnicový příklad, kdy by se měl použít princip subsidiarity.

P. Nesvara 18.6.2019 16:07

problém směrnice

Problémem směrnice je to, že se bude aktualizovat tuším každé dva roky a to už bude dělat jenom komise a žádnému schvalování to už nepodléhá. Takže pokud si majitel pistole řekne, je to o.k. nic proti, mne to nezasáhne, tak směrnice projde a za necelé dva roky se komise sejde a usoudí, že teď znelegální všechny pistole. A bude. ČR pak dostane jenom instrukci "zabudovat do svého právního systému".

I. Mertl 18.6.2019 15:23

Do zbraně!

Na kůň, dědci! Jen si prosím, neustřelte mužnou okrasu.

P. Grigar 18.6.2019 21:29

Re: Do zbraně!

..tož na kůň bych zvládl, což o to. Vás můžu připřáhnout i na vozíčku, chcete-li. Ať ještě na sklonku života vidíte, jak se mají chovat opravdoví chlapi.

F. Brabec 18.6.2019 11:46

Senátor Drahoš

opět řekl své jasné a rozhodné "nevím". Jak nečekané :)

J. Vintr 18.6.2019 11:04

Pokud si stát chce hrát na to, že je tady pro lidi

měl by se držet toho, že jakékoliv omezení svobody občanů musí být zdůvodněno a vyváženo jiným prospěchem pro občany. Stát nikdy nemůže zajistit individuální bezpečnost občana. Pokud brání občanovi, aby se o svou bezpečnost mohl postarat sám, dopouští se zločinu. Stát který brání občanům vlastnit střelené zbraně je spolupachatelem každého zločinu, kterému by bylo možno zabránit, kdyby měli občané střelné zbraně.

A. Alda 18.6.2019 10:55

Svobodný občan má právo na zbraň, aby zůstal svobodný.

Pán Bůh stvořil lidi silné a slabé. Samuel Colt jim daroval rovnoprávnost.

L. Sindi 18.6.2019 10:53

Nebezpecnejsi zbrani jsou auta, ty (zatim) nikdo nezakazuje. Ridicak dnes dostane a auto si koupi kazdy trotl.

M. Sedláček 18.6.2019 16:47

Re:

Tohle může napsat jen debil. Vlak je taky zbraň? Letadlo? Tyhle prostředky také zabíjejí lidi...

P. Urban 18.6.2019 17:50

Zatím to zbraně nejsou

Ale možná budou...

J. Jurax 18.6.2019 17:56

No, jako Vy může argumentovat jen intelektuálně zakřiknutý. Totiž u profesionálních řidičů, strojvůdců, natož pilotů jsou opakované zkoušky způsobilosti včetně psychotestů vykonávat tuto profesi.

Kdežto u soukromého řidiče získáte řidičák v osmnácti - bez psychotestů, testů rychlosti reakce či odolnosti proti stresu - a první povinnost přezkumu pouze zdravotní způsobilosti k řízení Vás dožene v pětašedesáti. Pokud se nepřihlásíte sám, běžně Vám obvodní lékař řidičák tak hned nevezme, i když budete hodně nebezpečný magor. Nakolik máte řidičské návyky, zda máte patřičnou praxi etc. a znáte patřičné předpisy nekontroluje nikdy nikdo, pokud něco nevyvedete. A to už může být pozdě.

I auto musí pravidelně na technickou po čtyřech letech a pak co dva roky, neprofesionální řidič ale až v těch pětašedesáti. A v těch pětašedesáti a později lékaře stejně zajímá akorát jestli ještě vidíte a jestli nehrozí hypo či hyper glykémie nebo jestli tlak není takový, že v levotočivé zatáčce hrozí infarkt. Rychlost reakci, odolnost proti stresu ani psychotesty zase nic.

M. Zdobinský 18.6.2019 10:49

Nenechme se buzerovat

Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. Na EU to sedí jak p.... na hrnec. Uregulují a usměrnicují nás až k czexitu. Byl jsem vždy pro hospodářskou spolupráci, protože blahobyt a prosperita nejlépe řeší spory a zabraňují válkám. Byrokratický moloch EU, který se nám plíživě zrodil, už ale ztrácí funkčnost. EU není schopna ubránit a ohlídat vlastní hranice a tak se radši tváři, že je nebrání z jakési pseudohumanity. Tím je odsouzena k problémům nebo i zániku. Pokud si necháme odebrat (legálně získané,zaplacené a držené) zbraně ,staneme se stádem blbých ovcí. Stačí se podívat na statistiku, kolik trestných činů je způsobeno legálně drženou zbraní. I když neodečtete nedbalostní činy myslivců,které to tvoří většinou, tak je to nulanulaprd.

A. Alda 18.6.2019 10:56

S Evropským svazem jak s jedovatým plazem!

Diktatury se vždy snaží co nejrychleji odzbrojit občany.

J. Vintr 18.6.2019 11:06

Re: Nenechme se buzerovat

EU nemá žádné dobré úmysly. Jen ty špatné, horší a nejhorší.

F. Navrátil 18.6.2019 9:45

Noční můra politiků

Držení zbraní není záležitost bezpečnostní, ale politická. Svobodný sebevědomý ozbrojený občan je noční můrou pro všechny politiky s totalitními choutkami.

B. Rameš 18.6.2019 9:18

Uvedená směrnice to jako obvykle přehání,

sportovní, lovecké, krátké zbraně pro osobní obranu jsou kontrolovány dostatečně (výjimky se samozřejmě najdou, ale to vždy a všude), kontrolovat airsofty nebo historické repliky je špatný vtip. Jiná věc pro mě jsou ony "samopaly", tedy zbraně vyvinuté a postavené pro účelové a hromadné zabíjení lidí. Toto podle mě do skříně na chodbě nepatří, stejně jako plechovka antraxu, láhev nervově paralytického plynu nebo příruční nukleární bomba. Ostatně každý, kdo pocítí neodolatelné nutkání si "zakropit", může si půjčit automatickou zbraň na střelnici za lidový poplatek.

J. Peták 18.6.2019 9:35

Re: Uvedená směrnice to jako obvykle přehání,

Nevím, jestli to ve finálním znění neupravili, ale ta původní verze směrnice v podstatě pro legální držení zakazovala každou zbraň, ke které byla vyrobena plně automatická varianta, včetně prototypů, které nikdy nepřešly do sériové produkce. A která zbrojovka kdy vyvíjela dlouhou zbraň, aniž by počítala s účastí v nějakém armádním tendru, kde je ta plně automatická verze potřeba?

J. Vintr 18.6.2019 11:09

Re: Uvedená směrnice to jako obvykle přehání,

A proč by neměla patřit "do skříně na chodbě" i automatická zbraň, pokud ji někdo chce mít? Uveďte jediný rozumný důvod.

F. Brabec 18.6.2019 11:46

Re: Uvedená směrnice to jako obvykle přehání,

Samopal vlastním, v povolené, tedy samonabíjecí úpravě. Po samočinné verzi nijak netoužím, ale přeci jen bych si rád po dlouhých letech od vojny zase jednou "zakropil". Můžete mě nasměrovat na střelnici, která v ČR umožňuje střelbu z automatických zbraní? Děkuji

P. Zelený 18.6.2019 19:16

Re: Uvedená směrnice to jako obvykle přehání,

Dejte se do aktivních záloh, oni už Vás nasměrují :-).

P. Grigar 18.6.2019 21:19

Re: Uvedená směrnice to jako obvykle přehání,

..to je jedna z možností. Jinak je ovšem střelba z automatické zbraně obtížně dostupná pro každého, kdo není držitelem Zbrojního průkazu "D".

T. Hraj 18.6.2019 7:32

Želé II

Podstata věci je dobře popsána v posledním odstavci. Úřední nařizování "dobra".

Drahoš dle očekávání. Ještě že není presidentem. Král Želé II.

Z. Švrček 18.6.2019 7:23

Historie je učitelkou života.

Všechny diktátorské a totalitní systémy se usilovně snažily zbavit lidi zbraní. Tečka.

J. Pokoutný 18.6.2019 8:15

Re: Historie je učitelkou života.

Proč ten čas minulý? Zkuste si koupit krátkou střelnou zbraň V Putinově federaci.

A. Stárek 18.6.2019 8:34

Re: Historie je učitelkou života.

Zkuste totéž ve Velké Británii. Akorát že v tom Rusku (a naštěstí ani u nás) vás nezavřou jen kvůli tomu, že u sebe normální ostrý nůž, nebo dlouhý šroubovák. V Británii ano.

F. Navrátil 18.6.2019 9:47

Re: Historie je učitelkou života.

Lovecké zbraně se tam normálně prodávají.