23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zavřete domorodky

Tohle není reklama na domácí porody. Tohle není ani obžaloba porodnic. Hrocení a kopání příkopů už bylo dost. Tohle je prosté vysvětlení. Vysvětlení, proč se některé ženy cítí přimáčknuté ke zdi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 6.3.2017 23:40

Všechno je to o aroganci

(snad jen části) lékařů a zdravotnického personálu. Vychází z toho, že oni přece (na rozdíl od těch blbých laiků) mají patřičné vzdělání. Patřičné vzdělání ovšem měli i felčaři před mnoha staletími (a zřejmě i stejnou aroganci), kteří léčili lidi "vědeckými" postupy, jakým bylo třeba pouštění žilou. Je docela pravděpodobné, že za pár desítek let, se budou lidé smát dnešním "vědeckým" postupům, jako se my dnes smějeme tomu pouštění žilou. Uvedu ještě jeden příklad. Před časem běžel v televizi seriál o maďarském lékaři jménem Semmelweis. Zabýval se příčinou neobvykle vysokého počtu úmrtí rodiček na takzvanou horečku omladnic, která kosila ženy, které rodily v nemocnicích. A přišel na to, že příčinou je infekce, kterou ženám způsobují lékaři, kteří vyšetřují ženy doslova špinavýma rukama. Konkrétně bylo běžné, že lékař šel vyšetřovat rodičky přímo z pitevny, aniž by si umyl ruce! Když Semmelweis výsledky svého zkoumání zveřejnil, dostalo se mu od jeho studovaných kolegů jen posměchu a studovaní kvalifikovaní lékaři dál doslova vraždili rodičky. Ta dnešní arogance studovaných lékařů, kteří odmítají akceptovat takzvaně nevědecké postupy při porodech, je projevem stejné tuposti. Přitom by při troše dobré vůle nebyl žádný problém spojit přirozený porod s rychle dosažitelnými medicínskými prostředky v případě komplikací. Stačilo by jen překonat tu tupou aroganci lékařského stavu.

J. Kanioková 6.3.2017 21:57

Jupííí, páté štěstíčko :))))))))))

Máte můj obdiv. A přeji Vám všem doma hodně šťastných chvilek.

V. Klepetko 6.3.2017 21:32

Blahopřeji Vám k přírůstku!

Nechápu, že se někdo vůbec může na paní Šichtařovou zlobit... Po tisíce let se choroby úspěšně léčili na základě prakticky ověřených, ale nesprávně zdůvodnených postupů (ajurvéda, klasická čínská medicína, homeopatie, šamani, atd.) Hubble také správně odvodil svou známou konstantu - z chybných měření! A konečně - i zmatené rozkazy nás vždy, jak známo, spolehlivě dovedou do zákopů :-)))

Ze všech těchto důvodů bych matce pěti dětí její argumentaci stran domácích porodů nevyčítal: má větší právo se v těchto věcech mýlit, než jsou ta naše práva - na exaktně nezpochybnitelnou, ale méně požehnanou pravdu!

A. Sedláčková 6.3.2017 21:14

Paní Šichtařová,

nejsem o problematice porodnictví v naší zemi informována, navíc jsem porodila pouze dvě děti v socialistické porodnici, ale některé věci z Vašeho článku se mně nezdají. Tak třeba dotyky lékaře, které rodička vnímá jako znásilnění - doma s porodní asistentkou jde o bezdotykovou asistenci? No toto... Nebo zranění duše ženy, porodní trauma nabývající takových rozměrů, že žena o nich léta nedokáže mluvit? Proboha - chlapi, kteří absolvovali vojnu, nemluví o ničem jiném a ženy, které rodily, tisíckrát se všemi podrobnostmi líčí, jaké to bylo! Nemyslím to nijak pejorativně, tak to prostě je. To s tou placentou je taky dobré. Prostě mám z celého článku dojem, že silně přeháníte. Nechci se přít. Přeji Vám a Vaší rodině hodně zdraví.

J. Lepka 6.3.2017 19:41

Dovolím si paní Šichtařové položit jednu, jedinou otázku :

Kolik komerčních pojišťoven je ochotno pojistit následky domácích porodů ???

P. Vaňura 6.3.2017 17:45

Máme v republice jasný případ úmrtí novorozence,

který by v nemocnici nenastal! A to se k domácímu porodu rozhodují jen ženy s "bezproblémovým" těhotenstvím.

Pokud by lékaři roku 1859 měli dnešní znalosti, možná bychom se vyhnuli 1. světové válce, odpovědnost za niž se z části připisuje poranění císaře Viléma II při porodu. Ten by dnes lékaři snadno zvládli...

M. Moravcová 6.3.2017 15:12

Především gratuluji k novému

přírůstku do rodiny. Požehnej Pán Bůh.

M. Moravcová 6.3.2017 15:13

Re: Především gratuluji k novému

jinak jsem zastánce porodů v porodnici - bezpečnost matky a dítěte především.

M. Moravcová 6.3.2017 15:20

Re: Především gratuluji k novému

ještě jedno mě zaujalo - informace z internetu? Není těch informací pro maminky moc? Nepodléhají internetu příliš? Já tomu nefandím, na světě rodilo miliony maminek bez "informací z internetu", v porodnici, s asistencí doktora, pod odborným dohledem. Snížilo se procento úmrtí miminek i maminek na mizivé procento. Chcete to pokoušet? Máte štěstí, že rodíte bez problémů. Některé odvážné domácí rodičky to štěstí neměly. I kdyby byla jen jedna, je to riziko.

J. Tachovský 6.3.2017 15:01

Domaci porody jsou OK

Pokud teda mate doma operacni sal a k nemu i personal. Jinak je to zbytecny hazard.

J. Semrád 6.3.2017 14:33

Domorodky přece nikdo nezavírá.

Vážená paní Šichtařová, gratuluji k narození zdravého dítěte. Vaše články s ekonomickou tematikou si vždy rád přečtu, mám z nich dojem, že ekonomie je nejen Vaše povolání, ale i koníček a odborná témata dovedete napsat srozumitelně i pro laiky. Z dnešního článku jsem rozčarován. Těhotná žena neznalá skutečnosti u nás, aby se po přečtení Vašeho článku obloukem vyhnula České republice. Příště poněkud lépe vybírejte zdroje, ze kterých čerpáte informace o oboru, ve kterém jste laik. Osobní zkušenosti s porodnictvím u nás nemáte, je zřejmé, že řada informací, kterých se Vám dostalo, je nevěrohodných, byť jsou třeba od Vašich dobrých známých. Blábol o poloze novorozence vůči placentě líčíte tak, jako by se jím řídili všichni porodníci a porodní asistentky v Čechách. Máte pravdu, že je u nás nepřirozeně velký počet operativních porodů, ale nevynucuje si to tak trochu i naše společnost s rostoucí tendencí při jakékoli nezaviněné komplikaci hned podávat žalobu? Když porod přirozenými cestami dopadne špatně v důsledku nepředvídatelné komplikace, z horlivého odpůrce císařských řezů se rázem stane žalobce žádající hlavu porodníka proto, že včas neindikoval operativní vedení porodu. Jsem pro, aby se každá žena rozhodla, kde a jak chce rodit, měla by si ale být vědoma určitých rizik, která jsou s porodem doma spojena. Ano, v minulosti se rodilo doma a lidstvo to přežilo. Před érou antibiotik také většina nemocných přežila různé infekce. Souhlasila byste s tím, že by Vám někdo léčil zápal plic bez antibiotik?

Nejsem gynekolog porodník, ale internista.

P. Dostál 6.3.2017 15:27

Re: Domorodky přece nikdo nezavírá.

Vážený pane Semráde. Bohužel musím říci, že Vaše reakce je popsaná v článku zcela přesně a Vaše argumenty jsou přesně takové, jako zmiňuje paní Šichtařová a které činí debatu tak obtížnou. Byť obvykle s paní Šichtařovou zcela nesouhlasím (ekonomové mají tendenci přehlížet nežádoucí fakta stejně jako lékaři :-) ), v tomto případě s ní musím souhlasit. Nejsem těhodná osoba, osobně jsem nikdy nerodil (překvapivě), ale mám dvě děti a dva porody jsem jako pozorovatel zažil (až do chvíle, kdy lékař vyhlásil, že se jde na císařský řez a byl jsem odeslán na chodbu). Je samozřejmě obtížné dělat rozumnou analýzu ze statistického souboru rozsahu 2, nicméně je podezřelé, že porod probíhající až do té chvíle normálně se zastavuje v okamžiku, kdy je žena napojena na monitor Mimochodem CTG je výborný mučící nástroj. Zatímco do jeho zavedení se během první doby porodní nechávala rodička chodit, nyní se napojí na zařízení, které vyžaduje 20 minut nehybnosti každou hodinu. V ideální případě, protože v případě dítěte otočeného zády k zadní děložní stěně a nadváhy rodičky je šance na 20 minut nepřerušeného záznamu víceméně nulová, takže monitor běží prakticky nepřetržitě.

Lze sice říci, že nějaké to nepohodlí lze vydržet, však to také většina žen vydrží. Problém je, že porod je řízen hormonální kaskádou, nikoli lékařem. Pokud v důsledku vnějších vlivů se hormonální kaskáda přeruší (třeba proto, že dojde k vyplavení stresových hormonů), žádný lékař na světě to znovu nenahodí. A musí se řezat. Zrovna jako internista určitě víte, že chirurgický zákrok je vždy riziko, i když jde 'jen' o banální ácísařský řez.

P. Dostál 6.3.2017 15:37

Re: Domorodky přece nikdo nezavírá.

Mimochodem nejsem příznivcem domácích porodů. Bohužel naše zdravotnictví ze mne ani neučinilo příznivce porodů v porodnicích. Logická cesta někde uprostřed (třeba rodit neasistovaně, ovšem v porodnici, kde je kvalifikovaná pomoc za rohem) nabízena bohužel není. Zbývá jen klasický porod v porodnici se vším psychickým nátlakem, nebo staletími prověřený (a logicky riskantní) porod doma. To není vina žen, to je vina lékařů.

P. Vaňura 6.3.2017 17:56

Přečtěte si dějiny!

Zjistíte, kolik královen, vévodkyň atd., tedy žen, které si mohly dovolit to nejlepší, zemřelo při porodu a dítě třeba také!

Např. matka Václava IV, která při porodu zemřela i s dítětem když byly Václavovi 3 roky. Když se zajímáte o panovnické rody, je to úděsná statistika a u obyčejných lidí to asi bylo horší!

Už jsem zmiňoval císaře Viléma II, jednalo se o porod zadečkam dopředu (přesný termín neznám). Lékaři dítě uvolnili jen za cenu zchomení jeho levé ruky. Dnes by možná provedli ten císařský řez, který by ale tehdy znamenal smrt matky.

I. Lyčka 6.3.2017 19:34

Re: Přečtěte si dějiny!

No, vzpomeňte si, jaká byla v těch dobách hygiena. A to trvalo ještě do devatenáctého století. Vzpomeňte si na rakouského lékaře Semmelweisse, který začal propagovat dezinfekční prostředky ve své nemocnici a kdy okamžitě poklesla úmrtnost rodiček. Nebylo divu, pokud tehdy "lékaři přecházeli z pitevny na porodní sál bez umytí rukou", jak jsem někde četl.

P. Vaňura 6.3.2017 22:49

Četl jste to dobře, jen bych poznamenal, že horečka

omladnic je jiná kapitola, a souvisela opravdu s přenosem infekce samotnými lékaři. Rodit v nemocnici bylo nebezpečnější, než rodit doma. V první polovině 19 století nastal paradox, kdo na to měl, se dával doma i operovat, bylo to bezpečnější. Tam totiž lékař přišel s umytýma rukama, hygiena nebyla tak strašná, ačkoliv k aseptickému prostředí to mělo daleko. Podotýkám ale, že v případě horečky omladnic samotné umytí rukou nestačilo, nutná byla desinfekce chlorovým vápnem.

Já jsem ale neměl na mysli infekci po porodu, ale úmrtí, ke kterým došlo při téměř každé porodní komplikaci. Císař Vilém II, jehož jsem zmiňoval byl vnukem britské královny Victorie. Ona sama ale byla v pořadí následnictví až druhá. Královnou se měla stát její sestřenice?, která ale zemřela i s dítětem při prvním porodu. Ovdovělmu manželovi Leopoldovi byla později nabídnuta belgická královská koruna a stal se zakladatelem belgického panovnického rodu.

J. Lepka 6.3.2017 19:35

Re: Přečtěte si dějiny!

KP, tedy koncem pánevním. To je vždycky v porodnici fofr.

R. Morava 6.3.2017 14:15

Asi nejkontroverznější článek paní Šichtařové

Ale trochu jí rozumím. Naše zdravotnictví technologicky až tak nezaostává (vzhledem k financím), ale lidsky ano. Veškerý provoz v nemocnicích ja nastaven tak aby se to hodilo lékařům ale ne pacientům (v důsledku je to méně efektivní a víc práce mají lékaři). Z hlediska fyziky a biologie určitě není normální rodit s nohama vysoko nad hlavou (jak by asi v lese Homo Sapiens rodili?), tak ať mi nikdo nevykládá, že se jede podle posledních výzkumů vědy.

Na druhé straně myslím, že v případě průšvihu není špatné mít sál a kudlu po ruce. Proto bych manželce porod doma spíš rozmlouval. Ale rodí matky, ne my. Ony musí samy cítit do čeho si troufnou a na co nemají, mají lepší intuici než my!

Osobně bych podporoval nějaký hybridní přístup a někdy před 15 lety se v tom dost dělalo a možná to tak někde mají dodnes (my rodili klasicky). To znamená vybavení porodnic přirozenějším prostředím, porody do vody, v normální poloze. Teprve v případě problému, nebo doporučení "císaře" odsun vedle na sál.

O. Prokop 6.3.2017 14:54

Re: Asi nejkontroverznější článek paní Šichtařové

Když říkáte, že naše zdravotnictví lidsky zaostává, tak si koukněte na www.zdravotnictvivolaopomoc.cz . je tam i článek porodníka. Celkově na naše zdravotnictví platí: politici nám občanům- voličům-pacientům namlouvají, že máme nárok na rychlou kvalitní a bezplatnou péči. Ale mít za málo peněz moc muziky? Bez ukončení socialismu ve zdravotnictví to bude už jenom horší.

A. Alda 6.3.2017 13:46

Maminko, blahopřeji.

Je krásné být pětinásobnou maminkou. Je to moc krásné. Když si představím, kolik dětí na Vas jednou bude volat "babí...", nemohu Vám nezávidět.

Není nic hezčího a úžasnějšího než rodičovství.

Žádná kariéra, žádná sláva, žádné bohatství... nic to nedokáže překonat.

Samozřejmě že suché haluze řvou a ušklíbaj se. Ale co se suchými haluzemi?

J. Dusitko 6.3.2017 13:01

On asi bude vždy rozdíl v tom

zda z milostivé létají dětičky jako kule z gatlingu nebo je z ní musí skupina lékařů páčit pajsrem skoro jako banda kasařů...

M. Prokop 6.3.2017 13:03

Re: On asi bude vždy rozdíl v tom

Druhá možnost pak má dvě podmožnosti:

1. Skupina lékařů musí páčit.

2. Skupina lékařů chce páčit (zvyk, čas, ...)

A o tom je článek.

A. Alda 6.3.2017 13:48

Tak.

Mám tři děti, každé narozené jinde. A podle toho mám též velmi, velmi odlišné zkušenosti o praxi v jednotlivých porodnicích. Ani ta nejlepší česká porodnice se tehdy nedala srovnat s přístupem v běžné pohraniční německé porodnici. A myslím, že to platí stále.

J. Tachovský 6.3.2017 14:59

Re: Tak.

Kecate. Znate 3 porodnice, nemuzete mluvit za vsechny. Ani za ceske ani za nemecke.

M. Prokop 6.3.2017 10:23

Ať si každá vybere,

nic víc v tom není.

Zdravotní pojišťovny musí platit horší věci, než domácí porody.

Š. Hašek 6.3.2017 13:07

Re: Ať si každá vybere,

Dovolím si upozorniti, že na výběr (zde) mnoho věcí nezbývá.

Za Franze/Masaryka bylo ještě možno (i podle peněz) zvolit mezi porodní bábou (dnes bychom řekli asistentkou porodu) a nějakou special klinikou. Protože nebyla všeobecná zdravotná daň (chci vidět, jak na tom dnes jsou některé absolventky státní přídělové péče, stran účtů). Zadarmo to není.

Dneska naklusejte dívky a ženy ku státní péči. Ta je zadarmo. A moc nediskutujte. Ministr, lékařští ouřadové, porodníci (hezké slovo, že?) a výrobci léčiv chtějí pro Vás jen dobré.

Myslím, že podstatná věc, jakou je příchod nového života, by zasloužila více variant. Ono těch peněz v systemu je dost. Jen by to nesměli mít v drápech jiní, než zúčastnění občané a lékaři. Těch "okolo" je už moc. Koukněte na ministerstvo, nějak tloustne. Zkráceno.

J. David 6.3.2017 10:15

Kurňajz šuplajs, jsem pohlaví samčího...

Nejsem ani gynekolog a porodník, pouze bývalý "haluzák", který toho o "kladení mláďat, v biotopu něco ví, tedy odpozorovanou zkušeností. Gravidita/samodruhost a následné slehnutí/kladení mláďat není choroba, ale přirozený fyziologický jev věškerých savců,potažmo i některých živorodých obratlovců z tribu nesavců. Přirozený porod (tedy dle mého úsudku chlapa), by měl být ponechán výhradně na té "samici", což se v přírodě děje, u homo sapiens to ponechat pouze na "ženě samodruhé", do kterého kouta se chce čekat (domací kout, či kout porodnický), pokud "prenatál" byl bezproblémový a pánevní průchod dostatečný. Qui modo, tedy jak... Kvákat "co by se, jak by se, a co se musí" mi vždy z úst chlapíků připadá krapánek irrelevantní. V přírodě si samička ke kladení mláďat vybere svůj "koutek", proč by měla žena být usurpována ve své volbě, kde má "ausgerechnet" prožít své porodní bolesti a porodit? Nejvíce do toho ale kydají "chlapáčtí zákonodárci", kteří prožívají svůj postporodní syndrom bolestmi palice, když si léčí z oslav narození potomka "svoji kořalečnickou múcu" a laktační syndrom (na kořalu pak chlastají kysané podmáslí). Pomněte, lékař navrhuje sice léčbu, léčí, ale příroda uzdravuje (berte to jako nabodeníčko, literární.

A porody v Africe. Pokud se tam nenadefekovaly neziskovky typu "Lékaři bez hranic", byla přírodní mortalita populace ve vyváženém stavu. Příroda udržovala rovnovážný stav. Ale, jako v přírodě, když začnete globálně zvěř krmit (nikolivěk racionálně přikrmovat v době nouze) a medikovat, nuž potom očekávejme její přemnožení v míře takové, že i to krmení a daná úživnost biotopu nebude stačit, takže dojde ke zvýšené migraci zvěře do biotopů zvěři nepůvodní, ale zatím úživného. Jukněte na pašíky (sus scorfa v okolí Prahy). Ale zpět k těm porodům. Jak v Africe ženy rodí? Tedy střední Afrika. Žena odejde povít oplégra do podrostu, muž ulehne na lůžko s porodními bolestmi, šaman okolo ohniště dělá kravál s chrastítky. Baba se vrací s oplégrem, muž je hrdina

P. Boublíková 6.3.2017 10:27

Re: Kurňajz šuplajs, jsem pohlaví samčího...

Otázka je, zda má ta africká žena jinou možnost.

Už v době kolonizace severní Ameriky si i indiánské ženy zvaly k porodům belošské lékaře, pokud měly příležitost - asi věděly proč.

P. Lenc 6.3.2017 10:45

Re: Kurňajz šuplajs, jsem pohlaví samčího...

Paní Boublíková, většinou máte můj souhlas, ale tentokrát tak trochu nesouhlasím.Myslím si, že paní Šichtařová neodsoudila porodnice jako takové, ale odsoudila to, co se děje v "oficiálním" porodnictví.Samozřejmně, pokud má žena rizikové těhotenství je potřeba maxima péče a taková rizika jsou dnes bez větších problémů schopni indikovat gynekologové, ale je opravdu třeba za každou cenu odrodit v porodnici normální porod? Nemluvě o tom, že drtivá většina porodních asistentek je natolik vyškolená a zkušená, že rizikový porod si již ve vlastním zájmu v domácnosti rodičky nedovolí.Mám takový dojem, že v tomto případě jde zase jen o to "nepodstatné", peníze.

P. Boublíková 6.3.2017 11:15

Re: Kurňajz šuplajs, jsem pohlaví samčího...

Který porod bude mít normální průběh se dopředu rict nedá.

Naopak se dobře dá predem urcit, které porody budou rizikové a ty jsou automaticky směrovány do porodnic.

No a nakonec si tady přečteme nějakou "ynteligentně" interpretovanou statistiku, v níž na jedné straně figurují fyziologické domácí porody a na druhé straně směs fyziologických a patologickych porodů v porodnicich.

Jestli autorka pokládá čtenáře za hlupáky anebo má sama nějaký problém, netuším...