29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zapomněli jste na hloupost, pánové

Boiotští akademikové to svého času od filosofa Agathona pěkně schytali. Nebylo divu. Filosofie opravdu "zdála se upadati". Karel Čapek svůj apokryf psal v době, kdy si jistě mohl myslet něco podobného.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Skála 8.6.2012 10:05

Pane autore,

děkuji za článek, který alespoň trochu nutí k přemýšlení. Mám ale nějaké náměty k polemice. Například už sama premisa úvahy (příběh to zcela určitě není): Hloupost není možno přiřadit mezi ostatní tři rozměry intelektu. Je totiž pouze jejich nedostatkem. Připomíná to starý dětský vtip, že světlo je pouze nedostatek tmy. O ošidnosti otázky 1+1= tady jistě napíší jiní. Ale hlavní je problém aplikace kategorie hloupsti na politiky. Ono totiž většinou bohužel o hlupáky nejde. Moudrých je tam jistě naprosté minimum, ale rozumných i chytrých je tom jak naseto. Chybí jim ale něco úplně jiného, než intelekt - morálka, etika, zodpovědnost ... . A právě nedostatek těchto schopností jim dovoluje drát se do té džungle, zvané politika a navíc dostat se na volitelná místa. A umožňuje jim to - samozřejmě - hloupost voličů.

M. Bílý 8.6.2012 15:20

"Na výši IQ je stupidita nezávislá. Máme zato, že nejefektivnější bývá, jsou-li jejími nositeli a tvůrci lidé mocní, jejichž IQ je vyšší než 140" František Koukolík, Jana Drtilová

Pane Skálo (10:05) zde není dostatek místa a nemám ani čas. Takže jen doporučuji MUDr F. Koukolík PhD : Homo sapiens stupidus. K vypůjčení v knihovně

J. Skála 9.6.2012 6:18

Pane Bílý,

já jsem nepsal o IQ, a pan Roubal taky ne.

L. Písařík 8.6.2012 9:20

Pane Roubale,

jsem člověk prostý a obyčejný.  S těmi volbami je to jako s bramborami. Je třeba aby bylo dostatek brambor i dostatek konsumentů, jedno bez druhého nemá smysl. Není-li dost brambor, nebude dost konsumentů a opačně, není-li konsumentů, pak existence brambor je zcela zbytečná.

L. Písařík 8.6.2012 9:33

Re: Pane Roubale,

A ještě k tomu 1+1: Záleží na kvalitě čísel. Kupříkladu. 1mšice+1mšice dává počet mšic od 2 až skoro do nekonečna, naproti tomu 1 mladík + 1 slečna mohou být za jistých okolností: 3,4,5,6, proboha už dost. Ale nikdy nemohou být 3,5   4,5  5,5 atd.

A s těmi volbami je to podobné: kvalitní voliči mohou zvolit kvalitní  poslance za předpokladu, že se  skutečně vyskytují. Všiměte si    mohou,  nikoliv zvolí, protože pošetilost a blbost zdá se býti nesmrtelná,jak patrno z touhy respondentů po KSČ či socializmu.  Opravdu nevím, zda by se k vyjádření těchto vztahů dalo použít matematických rovnic.

V. Němec 8.6.2012 8:03

kolik je 1+1 je možné odpovědět správně jedním způsobem

Jste si tím úplně jist?  Například, pokud budeme počítat v binární soustavě, tak 1 + 1 = 10

F. Pavlis 8.6.2012 9:15

Re: kolik je 1+1 je možné odpovědět správně jedním způsobem

Ani volební manažér s " dobrými počty" - pan Tvrdík - binární soustavu nepotřeboval. Věděl i tak, že 60%  jeho  voličů  jsou ... jak říkával pan Werich i citovaný filosof lehce mimo soudnost....

R. Langer 8.6.2012 9:28

Re: kolik je 1+1 je možné odpovědět správně jedním způsobem

To ovšem pořád nemění nic na věci, že celkem to jsou 2. Že? A kupodivu je tomu tak i v ostatních soustavách. ;-)

J. Jurax 8.6.2012 15:03

Re: kolik je 1+1 je možné odpovědět správně jedním způsobem

No, ono to závisí od toho, jak si zavedete míru a definujete operaci součtu.

Specielně součet (sjednocení) dvou množin dává zase jednu množinu - akorát eventuelně větší :-)

B. Rybák 8.6.2012 17:57

Re: kolik je 1+1 je možné odpovědět správně jedním způsobem

Ano. A v Booleovské algebře je 1 + 1 = 1