26.9.2023 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zapomínaní hrdinové pražského jara

Letošní výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy, stejně jako každoročně, zahrnuje i připomínku celého vnitrostátního pohybu zvaného poeticky „pražské jaro“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Bílý 22.8.2017 11:40

Dle mého názoru by se na tak zvané Pražské jaro mohlo ....

.... klidně zapomenout. Respektive odsoudit ho společně s celým komunistický zločineckým systémem. Socialismus s "lidskou tváří" - je anachronismus. Pražské jaro přineslo více škod než užitku (pokud byl vůbec nějaký). Možná, že si jím někteří komunisté léčili svůj mindrák ze způsobených škod na společnosti i ekonomice. Dodnes jsme se z nich nevyhrabali.

J. Kanioková 22.8.2017 22:24

Pokud byl vůbec nějaký ?

A kdo by probudil mou generaci ? Pro mě i manžela byl r. 68 od prvních dnů nádherným snem.. fantastickou dobou, událostmi a informacemi, které bychom neznali. Nezažili. Sice nás pak srpen o to hůř zasáhl, ale to první pololetí... to se nedá vymazat z paměti.. úžasná doba.. Pro mě snad nejkrásnější část mého života..

M. Bílý 23.8.2017 12:53

Milá Jaruško! (22:24) Já pamatuji první republiku, takže ...

.... mne nikdo probouzet nemusel, věděl jsem jak vypadá svoboda. Ovšem nadšení jsem v roce 1968 sdílel též, každá kapka svobody byla dobrá. Jenže závěrečné hodnocení je, alespoň u mne, vysloveně negativní.

J. Jurax 23.8.2017 0:44

Re: Dle mého názoru by se na tak zvané Pražské jaro mohlo ..

Nesouhlas.

Nepřijet tanky, jaro mohlo pokračovat tak dlouho, až by za a)šla vedoucí úloha strany do perdele nebo za b) přesvědčený komunista Dubček by ty tanky sám povolal, aby zabránil zrušení právě té vedoucí úlohy.

Protože lidi měli to jaro za začátek, kdežto i ti nejprogresivnější komančové za konec, za mez, za níž už číhala hydra kontrarevoluce - zrušení vedoucí úlohy, povolení soukromého podnikání, otevření hranic na západ, vystoupení z Varšavské smlouvy etc.

M. Bílý 23.8.2017 13:06

Pane Juraxi! (0:44) Odpovídat na Váš příspěvek je ....

.... podstatně složitější než na předchozí Jarušky Kaniokové. Vpád sovětských hord by přišel, podle mého názoru, v každém případě a s ním i obrovské materiální i morální škody. Takže zůstat poslušnými vazaly by bylo výhodnější. Mužeme poděkovat prezidentu Reganovi, že jsme se z toho nakonec vybabrali, i když následky si neseme pořád.