29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Základní principy lidské sounáležitosti

Zákon přikazující řetězcům uschovávat potraviny, jež by beztak skončily na smetišti, je nejenom logický a správný, ale i principiálně nezávadný a hlavně lidský.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Bubeník 31.3.2022 21:57

Datum minimální trvanlivosti a datum použitelnosti

21. 07. 2015

Pokud se spotřebitel při nákupu zajímá, co je na etiketách napsáno, může si všimnout, že doba, do které má výrobek spotřebovat, bývá označena dvěma způsoby: slovy „Datum použitelnosti“ a „Datum minimální trvanlivosti“. Obyčejný člověk často vůbec netuší, jaký je mezi těmito daty rozdíl. Když se do toho ještě připlete pojem „záruční doba“ popř. „lhůta“ neboli „záruka“ začíná být v pojmech zmatek ještě větší. Jaký je mezi těmito daty rozdíl?

Datum použitelnosti (DP, anglicky „Use by Date“)

Datum použitelnosti se uvádí slovy "Spotřebujte do...". Za tímto výrazem následuje buď vlastní datum, nebo odkaz na místo, kde je datum uvedeno na etiketě nebo obalu. Datum se uvádí v předepsaném pořadí - den, měsíc a rok. Je-li potravina označena dobou použitelnosti, tedy slovy: „Spotřebujte do...“, musí výrobce na obal doplnit i údaje o podmínkách uchování, které musí být dodrženy.

Datum minimální trvanlivosti (DMT, anglicky „Best before“)

Datum minimální trvanlivosti se uvádí slovy "minimální trvanlivost do..." obsahuje-li datum uvedení dne a v ostatních případech „minimální trvanlivost do konce ...“. K údajům „minimální trvanlivost do ...“ a „minimální trvanlivost do konce ...“ se připojí buď vlastní datum, nebo odkaz na místo, kde je datum uvedeno na etiketě nebo obalu. V případě potřeby se tyto údaje doplní údajem o nezbytných podmínkách pro uchování, jejichž dodržení umožní zajistit uvedenou trvanlivost.

DMT se většinou označují potraviny, které se rychle nekazí. Příkladem mohou být konzervy, sušenky, čokoláda, nápoje, těstoviny atp.

https://www.szpi.gov.cz/clanek/datum-minimalni-trvanlivosti-a-datum-pouzitelnosti.aspx

T. Bubeník 31.3.2022 21:47

Vynikající jsou zejména poslední 2 odstavce. Tzv. elity totiž často žijí úplně odtrženě od běžného obyvatelstva.

> "Bezdomovců a lidí hluboko pod hranicí chudoby přibývá nejen u nás, ale po celé Evropské unii."

To je ta "slavná" "prosprující" Unie a "neslavný" všeříkající parametr jejího "rozvoje" ...

J. Ticháček 31.3.2022 18:52

Zkusím pohled z druhé strany:

Nejprve mi stát prostřednictvím jednoho zákona zakáže prodávat potraviny s prošlým datem spotřeby, neb by mohly být nebezpečné, a tentýž stát mi prostřednictvím jiného zákona přikáže ty potraviny poskytnout právě tomu státu, který jimi nakrmí potřebné.

Takže úředně to není k jídlu, ale úředně definujeme skupinu lidí, pro které to vlastně k jídlu je. Holt, pro některé lidi stačí k jídlu odpadky. Viz Haškovy povídky ze starého mocnářství.

Samozřejmě jsem tu absurditu trochu zdůraznil. Doma také nekoukám na datum spotřeby, chápu, že v tomto případě nejde o něco jako pařížský salát, nebo šunkový salám... Píši o tom, že je zde jaksi porušen princip rovnosti před zákonem. Určitou část lidí je možno krmit něčím, co pro ty ostatní není dost dobré.

T. Bubeník 31.3.2022 21:55

"Na potravinách nás někdy matou i dva podobné, ale ve skutečnosti rozdílné údaje:

Datum minimální trvanlivosti

Datum spotřeby

Datum minimální trvanlivosti je datum, dokdy by potravina měla zůstat kvalitní Nejčastěji se uvádí na sušených, zmrazených, konzervovaných a jiných trvanlivých potravinách. Potraviny po datu minimální trvanlivosti můžete sníst, pokud jste je skladovali tak, jak je uvedeno na obalu a obal není poškozen. Je možné, že po uplynutí data minimální trvanlivosti potravina ztratí svou chuť, vůni, strukturu. Pokud je ale obal neporušený a potravina voní i chutná tak, jak by měla, její konzumace by měla být bezpečná. Otevřené potraviny po datu minimální trvanlivosti raději už nejezte.

Datum spotřeby uvádí, dokdy je bezpečné potravinu jíst

Uvádí se zpravidla na čerstvých potravinách a na takových, které se rychle kazí. Potraviny po uplynutí data spotřeby byste už neměli jíst, ani když jste dodrželi podmínky skladování. Ty by měly být v tomto případě dodrženy, jinak vám hrozí zdravotní komplikace. Datum spotřeby můžete prodloužit okamžitým zmrazením potraviny. Po otevření potraviny s uvedeným datem spotřeby dodržujte i ostatní pokyny, jak skladování a pokyn pro spotřebování do uvedeného počtu dní po otevření.

Datum spotřeby je mimořádně důležitý i podle foodblogerky Lucie Grigové z blogu Do poslednej omrvinky, na kterém se věnuje receptům ze surovin, které v domácnostech často končí v koši a také tipům, jak se vyhnout vyhazování jídla na úrovni domácností. 'Datum spotřeby nás informuje o tom, do jakého data je potravinu bezpečné konzumovat. Najdeme ho na výrobcích, které rychle podléhají zkáze, tedy například čerstvé maso a ryby, uzeniny, výrobky z masa, mléčné výrobky. Je důležitý proto, že chrání konzumenta před rizikem potravinových nákaz. U těchto výrobků je velmi důležité dodržovat pokyny pro skladování, které jsou uvedeny na etiketě každého výrobku ...'"

https://itesco.cz/hello/clanek/rozdil-mezi-datem-spotreby-a-minimalni-trvanlivosti/17291/

S. Fořtová 31.3.2022 16:49

Diky za dobrý komentář.

R. Polášek 31.3.2022 9:39

Mně to připadá jako docela blábol.

Kdy řetězce dávají potraviny do potravinové banky, nebudou je prodávat ve výprodeji zlevněné o 50 nebo třeba o 80 % . Potom i ti hodně chudí, co jim po zaplacení nájmu a tepla zbude na měsíc pár tisícovek, musi v těch řetězcích potraviny kupovat za plné ceny nebo zlevněné jen trošku o 25 - 30 %.

V. Novak 31.3.2022 9:09

A není ten zákon výhodný i pro "dárce"?

Zbaví se zboží, které by museli dát do odpadu a za likvidaci odpadu ještě platit. Takto jsou za lidumily a ještě ušetří...

A chudým to skutečně pomůže, aniž by to znamenalo vícenáklady kromě nějaké práce.

R. Polášek 31.3.2022 9:45

Pomůže to pouze těm drzým chudým a ve velkých městech, kde potravinové banky jsou.

Většině chudých to škodí, protože za prvé se potarvinové banky mohou stydět využívat, za druhé už nemají možnost v supermarketu nakupovat hodně zlevněné potraviny. A za třetí v menších městech jim akorát zmizí levné potraviny z výprodejů, protože tam ještě navíc potravinové banky nejsou.

Řetězcům to přirozeně pomůže, protože potom mají víc kanálů, jak se zbavit zboží s nevhodně stanovenou (příliš vysokou) cenou.

J. Jurax 31.3.2022 18:50

Jenže ty "hodně zlevněné" potraviny jdoucí do potravinových bank se ze zákona už nesmějí prodávat, jsou-li prošlé.

Navíc by řetězce by musely platit za jejich skládkování či likvidaci.

P. Diviš 31.3.2022 14:33

Ano.

P. Dvořák 31.3.2022 9:02

Na co potravinové banky? Stačí za obchody s potravinami zase odemykat kontejnery s prošlým komerčním datem prodeje, což u většiny balených potravin v žádném případě není datum začátku závadnosti těchto potravin.

J. Nevrkla 31.3.2022 8:14

Takové zákony se stávají vysoce aktuálními, je třeba připravit se na chudobu. Možná budou potřeba i potravinové lístky...

L. Žaloudek 31.3.2022 18:44

Souhlasím, zdá se, že se nás na to snaží připravit. A pak že prý se vláda o našince nestará...