27.9.2022 | Svátek má Jonáš


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Malý Aston 24.5.2006 11:19

Každý je hrdina,když nemusí

Vážení,já jsem nikdy s nikým s Stb nespolupracoval a děkuji Bohu,že jsem byl v té době,tak maličký človíček,že o mou osobu neměli zájem.Dnes soudit Ty,kteří jsou někde vedeni je velmi hrdinské,vy jste si tu dobu neprožili ale jak čtu některé články,většina po ní toužíte.V době,kdy byli někteří občané donuceni ke spolupráci,byla jiná situace.Kdo se jen trochu zajímal o politiku věděl,že nás západní demokracie prodaly Stalinovi a pokud nenastane změna v SSSR,nebude změna ani u nás.V roce 1989 nehnuly ani prstíčkem,kromě velmi a velmi opatrných formulací.O tom,že k nám rusáci vtrhnou byly předem informováni a souhlasily.Ne každý mohl emigrovat.Já jsem se narodil v roce 1945 a nevěřil jsem,že se někdy dožiji toho,že bez války nastane nové dělení světa mezi velmocemi. A když jsem se toho dožil,nemám zájem aby tady zase vládli bolševici v KSČM a komunisti v ČSSD.Než se pitvat v tom,kdo kde byl,doporučuji se věnovat tomu,aby jsme tam zase nebyli zpátky!

Malý Aston 24.5.2006 11:22

Oprava

Uvádím opravu: v roce 1968.

arch.JJ 24.5.2006 11:48

Re: Každý je hrdina,když nemusí

Hezky napsáno a souhlasím s Vámi. To je přeci typicky české. Moje babi říkala : " Čim víc se s hovnem mažeš, tím víc smrdí"! Tato věc se měla už dávno uzavřít, když se ji  nepodařilo rázně vyřešit na počátku devadesátých let.  Tak dlouho to budeme rozebírat, až zapomeneme na to, že za pár dní to tu může být zase. A toho se bojím, snad oprávněně, já.

Mějte se hezky

F. Čech 24.5.2006 11:14

Autor má naprostou pravdu

České soudy jsou opravdu bolševické spolky. Jejich neochota soudit bolševické hrdlořezy typu Grebeníčka staršího a velká iniciativa v souzení antikomunisty Hučína vypovídá o mnohém. Pravda ale je, že se zostuzují chudáci donášející pod nátlakem estébákům a ne estébáci a další hlavní spoluviníci totalitního režimu.  

Marat 24.5.2006 11:03

V Čechách koho STB o spolupráci požádali,horlivě donášel a nebylo nikoho,kdo by nepodepsal

Ve slabé chvilce podepsal spolupráci s KGB i Solženicyn.Přesto se donášení vyhnul a na rozdíl od českých hrdinu,nezapírá že podepsal.A pochybuje někdo o vysoké morálce A.Solženicyna? Pořád z konfidentu STB děláte oběti a mučedníky,zřejmě proto,že i vy ste mezi konfidenty patřili.Nejednou jsem se dočetl,že si před mnohými českými konfidenty museli dávat pozor i gestapáci za Protektorátu a i estebáci za dob "budování zářných zítřku",neboť horliví udavači z řad statečných českých lvu ohrožovali i je samotné svou udavačskou horlivosti.Kdž jsem byl po uzavření mého případu seznamen s výsledky vyšetřovánjí,tak mě lezly bulvy z očních důlku.Samozřejmě, když jsem těm horlivcum připoměl,co o mě na STB vykládali,všichni to zapírali.Na rozdíl od vás,já těm estebákum věřím,že si nic vymýšlet nemuseli nepotřebovali a že všichni, kdo o to byli požádání,také skutečně a horlivě donášeli.A že by někdo z herců,hereček,nebo od jiných "kumštu" nedonášel,nefízloval,tak na takové zázraky já nevěřím.Většina soudcu a soudkýn ČR by vydali výnos,že ani Jakeš,dokonce ani Gottwald ani nikdo jiný ze všech ÚV-KSČ nikdy nebyli v komunistické straně. Všerchna tá rozhodnutí soudu považují za nestydatost a sprostotu.Ostatně,všichni soudci a soudkyně pořád ještě mají komunistické školy.

Ganke 24.5.2006 11:29

Re: V Čechách koho STB o spolupráci požádali,horlivě donášel a nebylo nikoho,kdo by nepodepsal

V Gulagu slo o preziti. V normalizacnim Ceskoslovensku o karieru.

Stredocech 24.5.2006 11:51

Re: V Čechách koho STB o spolupráci požádali,horlivě donášel a nebylo nikoho,kdo by nepodepsal

Marate, Himmler také vykonával "jen svou povinnost???"  On sám to o sobě tvrdil. Jedna taková dle jeho vlastních slov "těžká povinnost" byla genocida Židů.

Vaši nedůvěru k soudcům sdílím, vím že za komunistů soudili podle jejich direktiv. Mnozí z toho moc nadšeni nebyli.

Vaše představa, že donášel "každý, koho požádali" je nesmysl, to platilo v SSSR za Stalina, kde se opravdu už nikdo NEODVÁŽIL toto odmítnout, dle Solženicyna to platilo od 30 let. Nicméně, StB si dostatek konfidentů vždy našla, to je ovšem něco jiného, neznamená to "každý."

Mimochodem, víte že v Obzinově rozkazu se výslovně mluví také o "agentech, získaných na základě kompromitujících materiálů," jinými slovy cestou vydírání??

divizna 24.5.2006 10:32

pláč na nesprávném hrobě

Možná někdo spolupracoval, možná ne, ale největší vinu mají ti, kteří jim to dávali podepsat. Tak zveejněte jejich jména a suďte je. Ti, kteří mučili vyšetřované (dnes jsou už možná v důchodu, ale to by je nemělo chránit) a mučili hůře než Američané v Iraku nebo na Quantonamu, by měli jít před soud. Ti co pod nátlakem, ale i pro vlastní prospěch podepsali, ti jsou až druzí v řadě.

Vanek 24.5.2006 10:14

Staci kliknout na obrazek

http://www.geocities.com/ordolumentempli/

Martin 24.5.2006 11:13

Re: Staci kliknout na obrazek

Pane Vanku, Vy jste doopravdy zapšklej blbec!

Vanek 24.5.2006 11:36

Re: Re: Staci kliknout na obrazek

Nemam rad komusticky  dobytek a jejich pasaky

Flasi 24.5.2006 10:12

Hmm

Nemyslim si, ze Kanyza byla nejaka udavacska svine a mozna jim fakt ani nic nepodepsal. Ale jak si proboha ten clovek muze myslet, ze tem estebakum na desitkach schuzek nerekl nic duleziteho. Mozna tehdy byl naivni a fakt si myslel, ze jim nic nerika a ze na opakovani verejne znamych veci neni nic spatneho. Ale od te doby uplynulo skoro 30 let, to uz si to mohl v hlave srovnat a mel spoustu prilezitosti se seznamit s tim, jak StB fungovala.

mak 24.5.2006 13:17

Kato kavan taky pry nespolupracoval, jen se s nima bavil

a kam to az dotahl a patri ke spickam cssd dodnes

A. 24.5.2006 9:26

Miluju tyhle soudy ulice

Pověste je všechny na lucerny!  Všechny ty sprosté podezřelé! Přemýšlím, kde se v lidech bere taková zloba. Jestli to nebude tím, že s bolševikem kolaborovali prakticky všichni. Přinejmenším pro bolševika pracovali, chodili k volbám a tím legitimizovali režim, nebo dokonce chodili jásat před kamery na 1. máje a VŘSR. A teď by se hodilo pár obětních beránků, na které by se to všechno hodilo a my všichni ostatní jsme pouhými obětmi, že?

Jsem ochoten někoho označit za fízla a odsoudit jej až v situaci, kdy se najde konkrétní oběť, které dotyčný prokazatelně ublížil.  Vsadím se, že všichni ti přítomní moralisti a hrdinové byli pro režim buď naprosto bezvýznamní nebo byli natolik loajální, že si je StB nikdy k výslechu nepozvala. A věřte, že pokud oni chtěli, měli tisíce možností jak Vás zlomit. Hrdinu můžete dělat jen na svůj účet. Ale jakmile jsou ve hře Vaše malé děti, staří a bezmocní rodiče nebo někdo Vám blízký, končíte se silnými gesty. Vím o čem mluvím. Pracoval jsem pro ilegální protikomunistickou organizaci. Byl jsem mnohokrát vyslýchán a unikl jsem jen díky štěstí a strategii, kterou nám v oné organizaci přednášeli. Pokud by proti mně StBáci získali přímé důkazy a začali mne vydírat odebráním dětí do děcáku, případně zraněním mojí bezmocné matky (jak mi bylo předběžně naznačeno), asi bych také spolupráci podepsal. Ale nepřestal bych si sám sebe vážit, dokud bych neposkytl informaci, která by někoho konkrétně poškodila.

Takže vážení hrdinové 16 let po dvanácté: Kde berete morální právo někoho soudit? Co jste proti komunistům dělali vy? Kradli v zaměstnání?

dvd 24.5.2006 9:31

A sakra

"Pracoval jsem pro ilegální protikomunistickou organizaci"  A jaké detektivní povídky jste už napsal?

VladaPing 24.5.2006 15:41

Re: A sakra

Ta ilegální organizace (protikomunistická) byla tak (super)tajná, že o ní nevěděli ani její členové.....

Castor 24.5.2006 9:37

Re: Miluju tyhle soudy ulice

MF 24.5.2006 9:47

Re: Miluju tyhle soudy ulice

Vážený pane, Vaše spravedlivé rozhořčení není na místě. Když někoho dotlačili ke spolupráci prostřednictvím zmíněného vyhrožování, tak se to dá pochopit. Ale spolupracoval a to se odpárat nedá a může se soudit jak chce. A představte si, že byli i takoví, kteří to nepodepsali i přes to vyhrožování. Nakonec komunisté děti nepodřezávali. Pouze jim znemožnili studium a pod. Takže, když někdo podepsal, tak by se dnes k tomu měl přiznat. Stejně se mu nic nestane.

R 24.5.2006 9:55

Re: Miluju tyhle soudy ulice

No A to napsal možná trochu expresívně, ale s tou pasáží, kde říká o možnostech, jak někoho zlomit jednoznačně souhlasím. 

A kdo měl smůlu a octl se v takové situaci, jaká byla vůbec možnost se z takové situace čestně dostat? Sloužit a udávat přátele a známé a tím své nic netušící rodině zajistit spokojený život? Nebo to odmítnout a zajistit své netušící rodině život v bídě, ne li něco horšího? Nebo zkusit balancovat mezi tím a riskovat, když se to nepovede, že stějně nakonec budu sloužit a stejně nakonec to na rodinu dopadne?

Ganke 24.5.2006 10:05

Re: Re: Miluju tyhle soudy ulice

Yes, sir. Pridat se na stranu zlocincu neznamena byti pred nimi chranen.

honzak 24.5.2006 10:11

Re: Miluju tyhle soudy ulice

pán měl krycí jméno Mirek Dušín, že?

Prokazatelně 24.5.2006 10:36

Re: Miluju tyhle soudy ulice

Prokazatelně pán podepisující se zde jako JABA, vlastním jménem Lumír Mosler, udal jistého Kyráška (a další) za výrok, že má raději husu na pekáči než Husáka na Hradě, což Kyráška stálo 11 měsíců kriminálu, například. On Kyrášek tehdy dostal premie a Mosler ne.

Ganke mladsi 24.5.2006 10:42

Re: Re: Miluju tyhle soudy ulice

Havel varoval Tigrida před rokem 1968 před JABem (v záznamech StB)

Ganke 24.5.2006 11:32

Re: Re: Re: Miluju tyhle soudy ulice

Varoval jej proto, ze Benes byl narozdil od tech dvou pravicak.

Vanek 24.5.2006 11:38

Re: Re: Re: Re: Miluju tyhle soudy ulice

A proto mu Havel byl za svatebniho svedka, ze jo.

J. Mach 24.5.2006 11:35

Re: Miluju tyhle soudy ulice

Když už si tak rád vymýšlíte, tak to musíte dělat poněkud věrohodněji a ne blouzněním o práci pro ilegální protikomunistickou organizaci a o přednášené strategii.

A. 25.5.2006 9:32

Každý cikán hádá podle své planety aneb podle sebe soudím tebe

Ta ilegální protikomunistická organizace se jmenuje NTS, za totality měla sídlo ve Frankfurtu a.M. a vlastnila tam vydavatelství Possev Verlag. Přes Prahu vedl jeden z kanálů, kterým proudila zakázaná literatura do SSSR. V současné době je tato organizace legální, zaregistrována je od roku 1990 i její pobočka v ČR a sídlo se přemístilo i s vydavatelstvím do Moskvy. KGB proti ní uskutečnila řadu teroristických útoků a zavraždila řadu jejích členů. Ta vaše ironie je poněkud laciná.

Stredocech 24.5.2006 13:38

Ale třeba tohle

Pan X kradl a patrně i vexloval. Pan X byl posléze zavřen. Pak podepsal spolupráci s StB. Pan X opět na svobodě opět kradl a vexloval v ještě větším měřítku. Po roce 1989 se stal podnikatelem.   

Chudák, který byl ke spolupráci donucen?

clay 24.5.2006 9:18

tristní stav našeho soudnictví

Herec Jan Kanyza přiznal, že za minulého režimu pracoval pro komunistickou Státní bezpečnost a donášel na některé ze svých hereckých kolegů. Kanyza to včera řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Se spoluprácí herec souhlasil proto, že měl z StB strach. Kanyza trvá na tom, že během doby, kdy působil jako agent, nikomu neublížil. „Vždy jsem odpovídal velmi neutrálně a velmi opatrně. Mluvil jsem vždy o věcech, které byly všeobecně známé. Neuváděl jsem nic, co by mohlo někoho poškodit,“ řekl včera Kanyza v ČT. Jan Kanyza byl agentem v letech 1975 až 1983 pod krycím jménem Honza. Podle spisu se Kanyza sešel s StB celkem osmdesátkrát. Sepsal pro ni také dvacet zpráv. Jeho svazek vedla součást StB zabývající se takzvaným bojem proti vnitřnímu nepříteli.

clay 24.5.2006 9:19

Re: tristní stav našeho soudnictví

Donášel na Čepka i na Kodeta. Kanyza byl nasazen na některé ze svých hereckých kolegů. Donášel například na Jiřího Menzela, Petra Čepka, Jiřího Zahajského či Jiřího Kodeta. Dalším byl nový ministr kultury Vítězslav Jandák. Ten se tuto informaci dozvěděl teprve minulý týden od dokumentaristů ČT. V rozhovorech pro LN a MFD pak Jandák netajil své překvapení. „To je pecka! Já se z toho pořád nemůžu vzpamatovat,“ řekl ministr v sobotu LN. Později uvedl, že se tím nehodlá zabývat. „Nebabrejme se už v té minulosti,“ prohlásil Jandák. Kanyza včera sice připustil, že s StB spolupracoval, ale trvá na tom, že nikdy nic nepodepsal. Podle historika Pavla Žáčka zabývajícího se dějinami komunismu na tom ale příliš nesejde. Podobně jako Kanyza prý pracovala řada dalších agentů. Podle historika musel Kanyza vědět, co pro StB dělá a proč. Jeho spis je totiž velmi obsáhlý a spolupráce trvala několik let.