24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Významní občané českoslovenští

Předvánoční týden byl mediálně plný koaličních jednání a nákupní horečky, takže bohužel zapadly dvě identické kauzy s opačným znaménkem. Jednou jsou zásluhy pro lidské selhání bagatelizovány, podruhé je bagatelizováno lidské selhání vůči nepochybným zásluhám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Khail 1.1.2014 13:41

Dosud jsem se,

zřejmě mylně, domníval, že kápové byli vězni KL. Ejhle, byli to spolupracovníci. Znamená to také, že i vězeň, vyrábějící součástky pro letadla, V1 a podobně, byl spolupracovník vedení tábora? To by byl asi docela nový způsob pohledu.

J. Vozábalová 1.1.2014 22:50

Re: Dosud jsem se,

Pane Khaile, nevím co máte na mysli zkratkou KL (snad "koncentrační tábor - lágr"?), "kápo" byl vězeň pověřený nějakou funkcí - třeba "vedoucí" skupiny vězňů z jednoho baráku.  A tito vězni vždy s vedením tábora spolupracovali, jinak by se "kápem" nemohli stát - samozřejmě to přinášelo nějaké výhody, byť třeba jen maličké, ale v těch podmínkách často zásadní pro přežití.

Zásadní otázkou ovšem bylo, zda vliv, lepší postavení a jiné možnosti daný "kápo" využíval výhradně pro sebe a případně si svou pozici ještě vylepšoval donášením na spoluvězně, či zda to vše využíval ku prospěchu spoluvězňů, například aspoň malinkou pomocí aktuálně nemocnému apod. Krom toho se výraz "kápo" pro nejnižší fukce v nějakém kolektivu používal docela dlouho po válce a mělo to docela negativní charakter - obvykle tak označili někoho, kdo spíš šikanoval, než aby měl opravdu velké pravomoci.

Můj tchán prožil v koncentráku pět let jako politický (nebyl komunista a vždy tvrdil, že po organizovaných komunistech nebylo ani stopy, byť pak E.F.Burian o tomtéž táboře napsal opak), nerad o tom mluvil, ale sem tam něco jsem se přece jen dozvěděla. Především právě obecně o organizaci tábora, zajímalo mne, jak bylo možné takovou koncentraci lidí na malém prostoru zvládnout - to se jej nedotýkalo natolik osobně. K osobním prožitkům se vrátil na sklonku života, o svém věznění napsal knihu, která posmrtně vyšla.

J. Kraus 1.1.2014 12:26

V Zákolanech

byl dlouhá desetiletí hlavní sklad bývalé největší naší firmy, zabývající se výstavbou vedení vysokého a velmi vysokého napětí a rozvoden. Po pádu komunismu se ukázalo třeba i to, že některé komponenty západní výroby jsou několikanásobně dražší než obdobné tuzemské výrobky, jejichž výrobci ale byli rychle likvidováni. Ze skladu se zásobami materiálu za mnoho milionů korun se každý měsíc prodalo zboží za cca 200 000,-Kč a byl to pro firmu slušný přivýdělek. Žádné ležáky tam nebyly, sortiment byl dost specialisovaný, většinou kovové odlitky. Hodně běžnějších věcí tam leželo připraveno k dodávce na konkrétní stavbu, až bude potřeba. Firma byla násilně převzata kvůli svému velkému sídlu v centru Prahy, všechen materiál byl prodán za 5000,-Kč (pět tisíc) a náklaďáky ho několik dní odvážely přímo do šrotu. V mezidobí bylo ve skladu formálně zaměstnáno několik příbuzných politické veličiny Pravdy a Lásky, stojící za novým majitelem, za násobek obvyklého platu, včetně sedmdesátiletého dědečka. Pochopitelně je tam nikdy nikdo neviděl a reptající pracovnice, odpovědná za mzdy, byla okamžitě propuštěna. Ostatní následovali brzy po ní, sklad byl zrušen. Zbývá dodat, že ve skladu byli zaměstnáni výhradně místní, zákolanští. Zřízení sochy A.Zápotockého do tohoto obrazu vhodně zapadá.

Z. Kulhánková 1.1.2014 8:25

Z toho plyne ponaučení,

že občanské aktivisty je třeba zneškodňovat v raném věku.

P. Lenc 1.1.2014 9:39

Re: Z toho plyne ponaučení,

To by bylo dobré řešení, ale efektivnější by bylo zavčas likvidovat ty, co je často k coloživotní blbosti již od útlého věku vedou.A že jich nejen my máme celá hejna po tzv.sociálních fakultách všeho druhu.

P. Khail 1.1.2014 13:43

Re: Z toho plyne ponaučení,

Zkuste to v Kanadě navrhnout a dejte vědět jak jste dopadla.

I. Fencl 1.1.2014 8:14

"Autor je mrtev"

"Autor je mrtvev," razí mně blízká část kritiky. Dílo se má soudit ZCELA samostatně, bez jakéhokoli zohlednění averze či lásky k autorovi. Že to nejde? Ale jde to. Anonymní díla dávné historie tak taky musíme, jsme nuceni hodnotit. Třeba kritik Rejžek má zcela opačný názor, ale i on mi jistě dá zapravdu, že existuje cosi jako objektivní pohled na text. Nerad bych se osobně setkal s Will. Burroughsem, ale Nahá oběd, jaho ústřední román, osobně umím soudit zcela samostatně. Od autorů je třeba abstrahovat, autoři jsou fakticky přítěží díla, které ta ně nemůže. Mimochodem, i má díla by byla trochu uznávanější, kdyby byla souzena pouze těmi, co je zevrubně přečetli a co jsou s to abstrahovat ode mně jako fakticky deprivovaného, labilního a poměrně nekorektního jedince... IF

M. Krátký 1.1.2014 5:19

Dobré - novoroční ráno

Pane Berane - díky - napsal jste to hezky. Obávám se ale, že to moc lidí číst nebude - to si raději zatlachají ( i o něčem jiném ) nad úvodníkem, kde se mohou vzájemně napadat, nadávat si také vzájemně atd.atpod. zvyky. Hezký den i celý nový rok - nejméně