28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Vysokoškoláci protestovali

V minulém týdnu uspořádali vysokoškoláci protestní akci. Vyprovokoval je k tomu návrh vysokoškolského zákona. Vadí jim pochopitelně zaveden školného. Je pravděpodobné, že by čerstvý absolvent vstupoval do samostatného života zatížen dluhem v době, kdy má zakládat rodinu, opatřit si byt a často navíc nést finanční náklady na postgraduální studium.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zelenka 8.3.2012 21:17

Něco za něco,co?

O budoucí podobě školské reformy rozhodují politici, kteří v lepším případě mají titul a vystudovali řádně a zadarmo. Tito a ti druzí navrhují školné, tvrdíce, že vysokoškolské vzdělání je soukromým statkem, využívaným jen pro sebe.

Stát potřebuje vysokoškolsky vzdělané jedince např. lékaře, nemá však na jejich vyšší platy a hrozí mu jejich odchody. Řešení je nasnadě, stát výměnou za bezplatné vystudování získá zaměstnance, který je povinen si ve státních službách studium odpracovat. Kdo nechce, může si vystudovat za své a pracovat kde chce. Je na diskuzi zda míti levné čerstvě vystudované či ze světa se navrátivší a již zkušené a relativně levné odborníky a též poměr studovaných let versus léta povinně odpracovatelná. Studenti budou mít přístup ke vzdělání a stát bude mít zajištěnu soběstačnost v lidských zdrojích.

Neviditelná ruka trhu samozřejmě vše vyřeší, ale stejně jako si se vším poradí příroda. Bezohledu na čas a způsob.

J. Schwarz 8.3.2012 17:10

Zajímavá představa o

"byznysu". Plzeň provozovalaq stejný typ "byznysu"  jako je falšování technických průkazů vozidel eventuelně výroba falešných osobních dokladů či falšování peněz. K čemu by byl leteckému konstruktérovi, staviteli mostů, chirurgovi nebo geologovi na naftovém vrtu falešný diplom? To autor myslí, že by se zástupci průmyslu v radách vysokých škol zajímali o falešné inženýrské tituly? Taková poptávka může vzniknout jen ve státní správě a ve sféře politiky - jen tam se na určité pozice, obsazované po známostech nebo "politicky" vyžadují  kvalifikační předpoklady, které fakticky nejsou využívány. Pak  se paklík falešných diplomů vždycky hodí. Ale v průmyslu či "byznysu"? Nikdy! Studentům jde nejspíš o to, aby jim nikdo nesahal na nepraktické studijní obory, jejich studium vlastně nahrazuje státem hrazené koníčky. Děvče vystuduje,  a když se neuchytí ve státní správě odejde na pracák či zůstane doma. A vytvoří zárodek "hnutí rozhořčených".

F. Eliáš 8.3.2012 12:37

Dnešní študáci jsou tiší

Nemají, ani neumějí říci něco, co by mělo smysl.

M. Pernický 8.3.2012 11:51

Radostná zpráva.

  Naše politická garnitura,prokazuje veškeré znaky neschopností a tak se nedivím,že

  se terciální sféra brání. Samozřejmě,že média zdůraznují boj o vlastní finance atd.

V. Běhal 8.3.2012 7:42

Zásadní problém

Zásadní problém našeho vysokého školství je, že vysoké školy dostávají peníze podle počtu studentů. Takže nabírají studenty bez ohledu na kvalitu a rakovinně bytní.Týká se to hlavně humanitních studií. Technické obory trpí nedostatkem kvalitních studentů a máme zoufalý nedostatek inženýrů, zato dějiny umění se přednáší na třech vysokých školách.

P. Lenc 8.3.2012 8:53

Re: Zásadní problém

Přesné pojmenování problému.K tomu jenom dodám,že kvanta studentů homanitních oborů,mimo to,že studují zadarmo,chtějí práci a "přiměřený"plat ve svém oboru a vůbec je nezajímá,že místa v tomto množství nejsou.Prostě státe,starej se.

J. Kanioková 8.3.2012 21:23

Ano, přesně..

V. Němec 8.3.2012 1:23

Nadaní

Myslím že vysokou školu by měli studovat pouze lidé kteří mají kestudiu talent a alespoň základní povědomí o dějinných a společenských událostech . Co si myslet o vysokoškolácích kteří srovnávají své protesty se sedmnáctýmy Listopady je to hloupost drzost či vědomá lež a co z toho je horší ?