Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Vydáváme se čínskou cestou?

diskuse (4)
Dvacet procent voličských hlasů propadlo

Tak se nám rozběhla nadějná vyjednávání o silné pravostředové koalici „rozpočtové odpovědnosti“, ekonomové a analytici trhů se spokojeně usmívají, česká měna posiluje. A je to tak správně. Více než kdy předtím, uvážíme-li současné neutěšené hospodářské reálie Evropy. Nedá mi však, abych nezmínil aspekt, který oprávněná euforie jaksi upozadila. Ba do té míry, že jsem o něm v povolebních komentářích dosud nečetl ani slovo.

Takže počítejte se mnou: Tři politické strany skončily letos těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do sněmovny (KDU-ČSL, SPOZ a Suverenita). Celkový součet procentních bodů propadlých hlasů se pak pohybuje na 20 procentech (od sametové revoluce jedno z nejvyšších čísel). Pokračujme dále: Kolik lidí volilo tzv. menší zlo v podobě velkých stran, a to ze strachu, že se ta „jejich“ strana do parlamentu nedostane, se můžeme jen domnívat. Obávám se však, že toto číslo nebude nikterak nízké. A nakonec, 38 procent občanů s volebním právem nevolilo vůbec. Kdybychom tedy chtěli propočíst, kolik lidí by vlastně zastupovalo onu případnou pohodlnou většinu, dojdeme ke znepokojivému číslu. Za střízlivého předpokladu 20% pragmatických voličů velkých stran (tzv. "menšího zla“), 20% propadlých hlasů a 34% voličů KSČM a ČSSD (počítáno z 62% volících občanů), nám vychází, že oněch 118 křesel nereprezentuje 59 % obyvatel ČR (jak by snad někdo mohl bez rozmyslu plácnout), nýbrž 20% občanů, slovy dvacet procent.

Ano, většina používaných volebních systému na Západě nahrává velkým stranám. Klauzule pro vstup do parlamentu je také obvyklá (byť není v EU pravidlem bez výjimek) a volební neúčast je problém těch, kteří se svého práva volit zřekli (mohli bychom samozřejmě spekulovat, kolik lidí by k českým volbám přišlo, pokud by onen práh pro vstup do sněmovny neexistoval), ale v poměru k výše uvedeným anomáliím, by tato zůstala spíše marginální.

A to samozřejmě není všechno. V západních zemích jsou běžné také varianty většinových systémů, které nahrávají velkým stranám ještě více a leckdy udržují v dotyčných zemích tzv.systém dvou velkých stran (např.v USA či částečně dosud ve Velké Británii). A nakonec, sarkasticky řečeno, jsou zde systémy tzv. jedné velké strany (např. v ČLR), které v posledních dvaceti letech (na rozdíl od tradičního totalitarismu) podporují vnitrostranickou demokracii a ponechávají svým obyvatelům svobody velice cenné: svobodu podnikání (včetně standardních ekonomických mechanismů), svobodu cestování, kultury apod.

Ale vážněji, co vlastně dává demokracii legitimní formu a legitimní obsah? Kde začíná ona „kryptototalita“? Proč je systém dvou stran v USA - z hlediska transparentnosti - fungující, zatímco v ČR sváděla už pouhá „opoziční smlouva“ ke korupci, monopolizaci v dozorčích radách a celkovému zakonzervování. Vzpomeňme také, pro zajímavost, tehdejší „oposmluvní“ pokusy změnit ústavu a zvýšit vstupní parlamentní klauzuli na 7-10%!)

Tedy proč se rovnou nevydáme „čínskou cestou“? Nač se obtěžovat s nějakou parlamentní demokracií, svobodnými odbory, zákoníky práce či povinným zdravotním pojištěním? Vždyť Čína nám ukazuje, že skutečné reformy a skutečný kapitalismus bez přívlastků má potenciál mnohem vyšší. A nebo ne?

Jistě, vláda 20% občanů má svou legitimitu. Ve většině českých parlamentních stran existuje systém vnitrostranické demokracie, je zde mnoho ústavních pojistek, mnoho mezinárodních smluv (a samozřejmě svobodná - a do budoucna ještě svobodnější – ekonomika) a leckteré projevy plíživého totalitarismu je tedy možné eliminovat (o pověstných „demokratických“ mechanismech fungování EU nyní raději nemluvme – alespoň na chvíli). Každopádně, čím je vyšší občanská uvědomělost a odolnost vůči korupci, tím lépe může naše „okleštěná demokracie“ fungovat. S rozpory zde uvedenými, leč přece. Byť se, ve světle výše uvedeného, jeví např. kritika Číny jako poněkud zpozdilá.

Ano, česká politická scéna předválečná, hýřící kýčovitě barevnou plejádou stran a straniček nebyla právě vzorem stability (i když úměrnost této stability vůči dnešnímu systému by mohla být výmluvným námětem k přemýšlení). Ne, nevolám ani po masivním zavádění přímé demokracie, které v minulosti leckde vypustilo z láhve džina živelnosti, neodbornosti a nekompetence (byť například v občansky vyspělém Švýcarsku je kupodivu funkční). Jen si občas říkám (možná i jako volič propadlé strany), zda to s tím oklešťováním demokracie poněkud nepřeháníme. Zda nás soudobé evropské volební trendy nemanipulují do rozhodování, které sami ve skutečnosti nechceme. A v posledku, zda si stát nemyslí, že sám lépe ví, co je pro nás občany, nejlepší.

http://tombi21.blog.cz

Neviditelný pes
17. 7. 2024

Milují vaši psi vodu? Nebo bahýnko?

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Ivo Fencl
17. 7. 2024

Bachmač je vylíčením hrdinových prožitků na vojně a odehrává se v podhůří Nízkých Tater na konci...

SÝR ZDARMA
17. 7. 2024

Subjektivní výběr informací vztahujících se k atentátu na Donalda Trumpa z různých zdrojů, neboť...

Lubomír Stejskal
17. 7. 2024

Zní to málo pravděpodobně, ale je to tak. Inspirací pro ostatní může být Ella Waweya, arabská...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

ČTK, kh Kateřina Havlická
17. 7. 2024

V Paříži najelo auto na terasu baru. Zřejmě podle agentury AFP s odvoláním na policii šlo o...

sdlk Jakub Sedlák
17. 7. 2024

Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May - hvězdy seriálu The Grand Tour - ukončili po 21...

Lidovky.cz, ČTK
17. 7. 2024

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla chemická látka, zřejmě chlor....

dtt Ditta Stein
17. 7. 2024

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se...

Karel Oliva
17. 7. 2024

Z důvodů nasnadě (příp. na snadě – u Palackého, Mrštíků, mladého Jiráska) jsoucích se v posledních...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz