23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Všichni Romové jsou zloději?

O Romech u nás bohužel slýcháme především v souvislosti s nesčetnými problémy, ať už je to obrovská nezaměstnanost, drobná kriminalita, zanedbávání výchovy dětí či nízké vzdělání. Ani já nepopírám existenci problémů u Romů...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Pešek 26.4.2017 22:43

homobruseluss

ten člověk to myslí vážně???

J. Jurax 26.4.2017 0:09

Tak nevím ...

"Toto stipendium je vyhlašované nadací Romského vzdělávacího fondu. Pro celkovou představu, mezi lety 2010 - 2017 bylo v Česku rozděleno romským studentům 366 těchto stipendií. Jejich celková hodnota dosahovala téměř 8,5 milionů korun. Na tento akademický rok (2016/17) dostalo v Česku po splnění podmínek stipendium 35 romských vysokoškoláků.".

Ušlechtilé. Bez ironie. Ale není to diskriminace? Dělení podle etnika? Stipendium dostane jenom cikán, gadžo ne?

Tak si představuji, co kdyby se našla organizace, jež by poskytovala stipendium jen bílým gadžům z vyloučených lokalit stejně sociálně deprimovaným jako jsou ti cikáni. To by byl řev, že by se Vltava leknutím v Praze vyschla a sidliště Chánov by bylo zplanýrováno do roviny jak troubami z Jericha. Tu organizaci by zakázali a její protagonisté by čelili žalobám.

Každému stejným metrem nebo diskriminace, byť tzv. pozitivní?

V. Kříž 25.4.2017 22:45

jistě každý cikán...

... není zloděj, bohužel hodně cikánů se zabývá drobnou kriminalitou (kromě majitelů ubytoven, tam to nic drobného není) Kriminalitu, kde se točí miliony a miliardy si pro sebe usurpovala majoritní společnost. Neměli by se ti cikáni brát o stejné příležitosti u soudu pro lidská práva?

J. Fleiszner 25.4.2017 17:56

PROČ

PROČ se cikánům začalo říkat Romové? Jak se dá Rom poznat? PROČ nikdo nesmí zveřejnit statistiku týkající se vzdělání a kriminality Romů. Případně ji vytvořit. PROČ se musí Romům pomáhat (finančně i jinak), když jsou to normální lidi?

M. Prokop 25.4.2017 18:10

Re: PROČ

Podobně si homosexuálové začali říkat "gay". To se tak někomu něco nelíbí, zdá se to hanlivé, tak se přejmenuje v naději, že s novým jménem se pohled okolí změní. Přitom sám zůstane stejný.

Marná naděje.

V. Kříž 25.4.2017 22:42

Re: PROČ

jenže já jsem jezdil vždycky z Masaryčky a Wilzoňáku a chodil jsem na Spartu, i když to byl Střed a Hlavní a Spartak Praha Sokolovo. Jo a k ohni jezdili hasiči, žádného požárníka jsem tam nikdy neviděl

J. Jurax 26.4.2017 0:10

Re: PROČ

To protože požárníci byli kvůli požárům, kdežto hasiči jsou kvůli hašení.

M. Malovec 25.4.2017 14:41

Holt

musejí ti úspěšní a slušní být vidět alespoň stejně, jako ti lumpové. A to nejsou.

P. Rajman 25.4.2017 12:52

Otázka je zákeřná! Proč?

Protože odpověď je evidentní, pochopitelně, že nejsou. Nasazuje se jí po této evidentní odpovědi, která musí následovat čtenáři jakásii výčitka, že pokud si klade otázku, zda zvýšená kriminalita nesouvisí s chováním nějakého etnika, pak je jaksi nelegitimní. Z obětí svou extremní formulací pak dělá pachatele, což je podstata oné zákeřnosti. Ergo každá extrémně položená otázka je zákeřná, protože se svým extremismem snaží vyhnout problému.

F. Navrátil 25.4.2017 11:59

Vzdělání nebo práce?

Rád bych věděl.kolik Romů vystudovalo obory jako strojírenství, stavebnictví, zdravotnictví a podobně. Pokud Rom vystuduje nějaká genderová studia, tedy mlácení prázdné slámy, a pak nastoupí do zaměstnání ve státní službě nebo státem placené neziskovce, není to žádný přínos. Za takového se jen více platí ze státního rozpočtu, tedy z daní občanů.

M. Prokop 25.4.2017 12:52

Re: Vzdělání nebo práce?

To sice jo, ale to se netýká jen cikánů. To je hlavně problém bezplatného vzdělávání v kombinaci s přebujelostí státní správy.

D. Polanský 25.4.2017 11:50

Zase touha po systémové změně

jako obyčejně, jako po tisící krát. Ví někdo jak by měla vypadat systémová změna u tak silně sociálně preferované skupiny občanů jako jsou Romové? Možná měl autor uvést částku, která byla Romům vyplacena za uplynulý rok na různých soc. dávkách. Jistě, taková evidence není, jelikož většina Romů se vlastně k Romům nehlásí.

K. Křivan 25.4.2017 12:11

Re: jak by měla vypadat systémová změna

Už jsem to psal, pane Polanský. Ani korunu cikánům, kterou si nevydělali prací !

Š. Hašek 25.4.2017 15:19

Re: jak by měla vypadat systémová změna

Ani korunu nikomu! Jedno komu. Nejsem rasista.

Výjimky: válečné vdovy, studenti-premianti, děti těch válečných vdov, sirotci, ........... a už mě nikdo nenapadá. Možno nepatrně rozšířit, hlavně nedávat hotovost do ruky. Poskytnout přístřeší a večeři. Možno snídani s čajem. Poukázku na chléb.

A pokud se budou vofrňovat a demonstrovat před nějakým ministerstvem ........ tak jen polívku a pryčnu. Platí i pro zaměstnance zrušených Dienstbier/Ruml/Soros/Norsko neziskovek. Pro ty zvláště, neboť mají sil a jsou věkového průměru 27!!!

Nepíši zde o celoživotně pracujících, ti ale mají důchod a možná děti, co se postarají. Stále o jednom. O koho se ještě má řádný občan starat???

J. Jurax 26.4.2017 0:13

Re: jak by měla vypadat systémová změna

O koho se ještě má řádný občan starat??? Hlavně o sebe a své bližní. Neberte mi moje peníze a nebudete se muset o mne starat.

R. Szewczyk 25.4.2017 11:39

ha ha ha

vážení zde přítomní, může mi někdo prozradit, jak se státi romem a cikánem, to asi nejlépe zároveň, rád bych se totiž ocitnul v onom romocikánském ráji jenž je v čechách umístěn z Boží milosti a čerpal plnými doušky milost milodarů, a to včetně těch pravdo -sluníčko-láskařek, kterýmžto bych oplácel jejich lásku svou láskou, Zkoušel jsem to s globinem, avšak po něm jsem mněl zlou vyrážku, takové to herecké hnědé mazadlo na ksicht ve mně vzbuzovalo odpor pro tu mastnotu, tuha nastrouhaná na smirkovém papíře byla dobrá, ale po nanesení na můj ksicht jsem vypadal jako čert , nikoliv jako cikánorom, po zkudrnatění vlasů byla potíž v tom, že se na mně tak nějak divně usmívali někteří chlapi, z tohoto mého příkladu je jasné, že začlenování do romskocikánské komunity není nikterák lehkou záležitosti,

druhak jsem se dověděl, že rom znamená něco jako pán, a tady sami romové dyzkrymynujy svoje žený. protože ty jsou romini, takže navrhuji , aby se kvulivá toho cikánstvo přejmenovalo na romomini

M. Prokop 25.4.2017 12:55

Re: ha ha ha

Podstatná vlastnost je nebetyčná drzost a pevné přesvědčení, že všichni okolo jsou povinni se o Vás starat. To je většině cikánů vrozené a nelze to nahradit vnějšími znaky.

S. Donát 25.4.2017 13:56

Re: ha ha ha

Zkuste letlampu, to by mohla být cesta do vysněného ráje. Nebo kremační pec :-)

M. Prokop 25.4.2017 11:12

Máme x neziskovek na "začleňování" cikánů,

stojí to spoustu peněz a výsledek žádný.

Kdo by se taky začleňoval, když stát sype penízky.

J. Vrška 25.4.2017 11:02

SPOLEČNOST: Všichni Romové jsou zloději?

Než si začnete hrát na chytrého pane europoslanče, měl jste si zjistit kolik procent z drobné kriminality mají na svědomí cigáni. Kolik procent z cigánského obyvatelstva tvoří těch pár VŠ studentů a kolik miliard nás, co odvádíme daně stojí vaše zcela bezvýznamné pokusy udělat z nich normální lidi - tedy takové, co nejezdí pro dávky autem. A vím že ti, co zneužívají dávky jsou i mezi bílými ale těch je zcela zanedbatelné množství.

J. Tachovský 25.4.2017 11:01

Me jen neni jasna jedna vec

Kolem romu se dela tolik cavyku, pomalu je musime prosit o to aby se o sebe sami starali. Proc nejsou stejne problemy s Vietnamci ? Jsou podobne barevni, jejich jazyk je nam nesrozumitelny vice nez cikanstina, kulturu maji daleko jinacejsi nez Romove.

J. Jurax 26.4.2017 0:17

Re: Me jen neni jasna jedna vec

Jestli to není tím, že Vietnamci jsou pracovití.

Viděli jste někde cikánskou minisamošku pomalu 24 hodin denně otevřenou? Já ne, ale vietnamských hafo.

J. Pražák 25.4.2017 10:59

Aneb: proč nevolit KDU-ČSL

Zdechovský opět nezklamal. Jeden takový poslanec v každém parlamentu by měl být pořád. Jako výstraha, čeho jsou schopni asociálové, skrývající se za masku dobrotrusů.

Měl jsem za socíku partu Cikánů na stavbě. PRACOVALI. Proč? Protože MUSELI. Oni se o sebe dovedou postarat, pokud jim nic jiného nezbývá. Tedy řešení je: zrušit všechny "dávky", "příspěvky",....

Co kdyby navrhl: měřit všem stejně, tedy nepreferovat nikoho ani "dotováním" za nicnedělání, ani "trestáním" za přestupky a trestné činy?

K. Křivan 25.4.2017 11:31

Re: Aneb: proč nevolit KDU-ČSL

Jó to byly časy. Když jsem jezdil do Karlina na přednášky, (linearní algebra) tak tam všude kopali příkopy cikáni. Páč byli placení od metru (kubíku) tak jeli jak šrouby. Byl to sviňský režim, ale s cikány to uměl.

M. Krutý 25.4.2017 10:54

od začátku mylný článek

je-li pod "my" myšlena většinová společnost, tak my rozhodně nemáme žádný romský problém řešit, protože žádný neexistuje. Žijeme v právním státě sobě rovných občanů a je nepřípustné, aby jedna skupina byla jakkoli zvýhodňována před jinou z jakéhokoli důvodu.

Romský problém má 2 příčiny: příliš snadné vysávání sociálního systému a neschopnost policie řešit romskou kriminalitu. Bez těchto dvou pilířů žádný "problém" existovat nemůže, protože romům nezbyde než dobývat svůj chléb prací, jako většina ostatních.

K. Křivan 25.4.2017 10:52

Pane Zdechovský, není student jako student.

Jeden vystudeje třeba stavení inženýrství, a jiný romanistiku (česky cikánologii). Schválně, který z nich je lidstvu prospěšný a který je parazit ?

M. Prokop 25.4.2017 11:14

Re: Pane Zdechovský, není student jako student.

Romanistika a romistyka je rozdíl.

Cikánologie by se nepletla. :-P

S. Donát 25.4.2017 11:19

Re: Pane Zdechovský, není student jako student.

Něco jako slavista a slávista :-)

K. Křivan 25.4.2017 11:27

Re: Pane Zdechovský, není student jako student.

Pro mě je rom furt jen Read Only Memory. Už víc než 50 let.

J. Řezák 25.4.2017 13:26

Re: Pane Zdechovský, není student jako student.

Kéž by tomu tak bylo. Cikán pouze ke čtení, to by byla slast.