28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Všichni jsme myši v kleci

Možná už jste si stejně jako já položili otázku, jak je to možné, že místo podstatných věcí dneska lidstvo minimálně v evropsko-americkém prostoru řeší neuvěřitelné hlouposti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 2.1.2018 23:19

Autorka s chybným použitím stresované myší populace

a jejího chování úplně šlápla vedle. Že se populace hlodavců (a obecně všech snadno se množících organismů) při dostatku potravy množí geometrickou řadou až do určité hranice, kdy narazí na nějaký limitující faktor, je dostatečně známo. Je taky dostatečně známo, jak se chovají stresované skupiny živočichů např. v klecích (typicky slepice ve velkovýrobě vajec apod.) nebo i ve volné přírodě (křeček na Východním Slovensku ještě za hluboké totality se přemnožil katastrofickým způsobem po zregulování řeky a odstranění každoročního zaplavování velkých polí při jarním tání sněhu, deštích apod.). Automatické aplikování pozorování zvířat na lidskou populaci je naprosto scestné a je vidět, že autorka se pustil na velmi tenký led do oboru, kterému ani trochu nerozumí.

Takže tu její knihu si po předvedené ukázce rozhodně nepoběžím koupit. Je to zřejmě kategorie "ekonomického bulváru".

M. Pivoda 2.1.2018 20:15

Budounost bude jíná, než byla minulost

Naše budoucnost bude odlišná, než byla naše minulost nejen kvůli technologii. Také proto, že (s přicházejícími exponenciálně se rozvíjejícími technologiemi) se současně též mění chování přicházející generace lidí. Mění se hlavně u nejmladší tzv. i-generace (iGen), která přichází po „Millennials“. Technicky řečeno, mění se i lidský software. Extrapolace lidského chování z minulosti do budoucnosti nebudou tedy přesné.

I-generace (tj. narozená po roce 1995) se dle psychologických a sociologických testů/standardů chová výrazně jinak, než se chovaly generace minulé. Takže velká budoucí změna (v důsledku působení více faktorů současně) je nevyhnutelná. A to je dobře, nebo špatně? Odpověď zatím neznáme. Psycholožka Jean M. Twenge (https://www.amazon.com/iGen-Super-Connected-Rebellious-Happy-Adulthood-ebook/dp/B01N6ACK3B) sděluje následující vybrané poznatky o iGen:

• Příslušníci iGen navazují sociální kontakty novými způsoby, odmítají dřívější sociální tabu, od svých životů a kariér chtějí jiné věci.

• Více než předchozí generace, iGen požaduje více bezpečí, zaměřuje se na tolerantnost a nesnáší nerovnost.

• iGen také dospívá pomaleji. Její osmnáctiletí vypadají a chovají se, jako se dříve chovali patnáctiletí.

M. Prokop 2.1.2018 21:00

Re: Budounost bude jíná, než byla minulost

S tím dospíváním později, to bych věřil. To je klasický průvodní jev příliš pohodlného života. Infantilnost a nesamostatnost až do smrti.

Mamahotel a státe, starej se!

L. Novák 2.1.2018 23:05

Re: Budounost bude jíná, než byla minulost

:-D

J. Kanioková 2.1.2018 19:35

Brilantní !

Generace Snowflake - https://en.wikipedia.org/wiki/Generation_Snowflake

Sněhová vločka - jako slangový termín zahrnuje hanlivé použití slov "sněhová vločka", které odkazuje na lidi. Její význam je různorodý, může zahrnovat i člověka, který má nafukovací pocit své vlastní jedinečnosti, má neoprávněný smysl pro oprávnění, nebo je snadno uražen a neschopen se vypořádat s protichůdnými názory. Používá se také jako odkaz na hlášený nárůst problémů duševního zdraví u mladých dospělých.

J. Jurax 2.1.2018 19:12

Ehm

jen jestli autorka to lidské IQ ve srovnání s myším moc nepřeceňuje ... ono degenerace naši euroatlantické civilizace pokračuje, samozřejmě s těmi nejušlechtilejšími zámysly ... ani své teritorium před invazory si nebráníme ...

M. Pivoda 2.1.2018 19:02

Co je pro budoucnost podstatné?

Přemohl jsem se a článek Šichtařové jsem celý přečetl. Přesto hodnotím nejvíce jen první větu z jejího článku, totiž, že se dnes neřeší věci podstatné. A co je tedy podstatné?

Podstatné je to, že (s pravděpodobností 86%) kolem roku 2045 schopnosti umělé inteligence řádově přesáhnou intelektuální schopnosti všech lidských mozků dohromady na této planetě.

K tomuto podstatnému tématu ale ekonomové buhuřel nejsou schopni říci vůbec nic. Žijeme v technologické době. Analogie s myší populací kolem roku 2045 ztrácejí zcela na smyslu. Takže prosím: vylezte z myší klece, ekonomové. A to již dnes.

J. Jurax 2.1.2018 19:16

Re: Co je pro budoucnost podstatné?

Ehm ... soudím, že máte-li pravdu o UI, pak naopak analogie s myší populací kolem naopak na smyslu velmi výrazně nabývají.

A mimochodem to není o ekonomii :-)

M. Prokop 2.1.2018 21:02

Re: Co je pro budoucnost podstatné?

On Pivoda ekonomii nerozumí, takže považuje ekonomy za strůjce věcí a své nepřátele.

M. Pivoda 2.1.2018 21:59

Pro J. Juraxe: Že článek není o ekonomii, to povězte autorce

Podívejte se, prosím, na konec článku, pod kterým diskutujeme. Pikora & Šichtařová jsou ekonomové, autorka Šichtařová je tam podepsána jako "ředitelka společnosti Next Finance s.r.o."

Z. Rychlý 2.1.2018 22:40

Re: Pro J. Juraxe: Že článek není o ekonomii, to povězte autorce

škatulkujete. Autorka se vyjádřila k něčemu, co se týká víc než ekonomie tzv. lidství. A to je něco, co vaše UI nedokáže rozeznat.

M. Pivoda 2.1.2018 23:46

Z. Rychlý je tak zaujatý, až mu to kalí mysl

Já přece autorce nepřikazuji o čem má psát, ale když se ona sama pod tím svým článkem podepíše jako "ředitelka společnosti Next Finance s.r.o.", tak snad ji, a jejího spoluautora manžela, mohu společně oslovit jako ekonomové.

A k umělé inteligenci se raději nevyjadřujte, protože o tom tématu nic nevíte. Moje písemně doložená první výzkumná zpráva o aplikaci obecné UI pochází z roku 1988. V dnešní době se prosazuje spíše specializovaná UI založená na samoučení.

J. Jurax 3.1.2018 1:19

Re: Pro J. Juraxe: Že článek není o ekonomii, to povězte aut

Jistě.

Nicméně článek není o ekonomii, byť je psán ekonomy. Vězte, že i profesí ekonom může napsat článek nepojednávající o ekonomii.

J. Kulheim 2.1.2018 22:42

Re: Co je pro budoucnost podstatné?

Bude ČR ještě do roku 2045? Odpověď na tuto otázku je pro mne klíčová.

Genetická výbava je u člověka stejná jako u jeho předků před 50 000 lety. Co lze říct z jistotou je to, že se do roku 2045 genetická výbava nezmění. Člověk se bude chovat, tak jak mu to umožní podmínky a jaké budou jeho zájmy. Když bude mít hlad, tak se neobrátí na středisko umělé inteligence, ale vezne kladivo a půjde k sousedům do komory. Proto všichni měli doma u komory pořádnou palicu. Tak jak to dělali jeho předkové před léty, když byli lovci a sběrači.

M. Pivoda 2.1.2018 23:54

Pro Jana Kulheima

Nejste v obraze. Situace je vážnější, než si myslíte.

V extrémním (ale možném) případě kolem roku 2045 se již může rozhodovat o tom, zda lidstvo (jako intelektuálně méně výkonný druh) se přesune do nějaké rezervace na této zeměkouli. Takže existence ČR může tou dobou být již zcela podružná.

J. Vintr 2.1.2018 23:20

Re: Co je pro budoucnost podstatné?

Rozvoj technologií je podmíněn celkovým fungováním společnosti. Musí fungovat průmysl, aby zajistil materiální potřeby nových technologií, musí fungovat trh, aby měly nové technologie své odběratele a podobně. Pokud se nestane zázrak, tak kolem roku 2045 už bude diky muslimským vetřelcům naše civilizace nejspíš v takovém rozkladu, že nic z výše zmíněného už nebude fungovat. Lidé budou úplně jiné starosti, než nějakou AI....

M. Pivoda 2.1.2018 23:55

Pro Jana Vintra

Viz můj vzkaz výše, pro J. Kulheima.

M. Mikulec 2.1.2018 18:41

Souhlasím s autorkou

Nejvíc si člověk uvědomí, jaký hnůj jsou masmédia, v situaci, kdy jste na dně- vaši nejbližší vám zemřeli, jste bez práce, instituce se na vás vrhly jako sršni- pak si pustíte televizi a zíráte, jaké kraviny a umělé problémy tam ventilují.

M. Pivoda 2.1.2018 17:41

... a ten druhý někdo z toho měl třicet let trauma.

Článek jsem celý nečetl. Zaujal mne jen začátek, kde Šichtařová píše: Možná už jste si stejně jako já položili otázku, jak je to možné, že místo podstatných věcí dneska lidstvo minimálně v evropsko-americkém prostoru řeší neuvěřitelné hlouposti. Hlouposti typu #metoo, kdy údajně před třiceti lety někdo někomu sáhnul na koleno a ten druhý někdo z toho měl třicet let trauma.

Připomenu, že před cca 30 lety reprezentanti NATO slíbili Gorbačovovi, že neposunou své hranice na východ. A proto demontáž socialismu proběhla bez vojenského střetu.

Má z toho dnes někdo trauma?

J. Svoboda 2.1.2018 17:58

Re: ... a ten druhý někdo z toho měl třicet let trauma.

Pak zmizel CCCP i Gorbačov a nástupnické Rusko nastoupilo cestu spolupráce. Než to zaříznul agent FSB V.V.Putin.

J. Svoboda 2.1.2018 17:58

Re: ... a ten druhý někdo z toho měl třicet let trauma.

KGB - pardon.

J. Kulheim 2.1.2018 19:21

Re: ... a ten druhý někdo z toho měl třicet let trauma.

Není to tak jednoznačné. Rusko se neposunuje k EU, ale EU posunuje zonu svých zájmů na východ. V současné době nikdo neví co může z Bruselu čekat. O tom ví své např VB, Katalánsko nebo Kosovo. Putin je čitatelnější než všichni nevolení funcionáři v Bruselu. Putin uspořádá volby jenom na oko, Junkeři volby ani nepředstírají.

J. Kanioková 2.1.2018 19:42

:)))))))))))

M. Prokop 2.1.2018 21:05

Re: ... a ten druhý někdo z toho měl třicet let trauma.

No, tak jednoduché to není. Brusel a tamní soudruhy nehájím ani náhodou, ale s Putinem je to nesrovnatelné.

J. Kulheim 2.1.2018 22:24

Re: ... a ten druhý někdo z toho měl třicet let trauma.

Jednoduché to není. V dohledné době nám hrozí vytvoření federace pod vedením Německa. To znamená ztráta i těch zbytků svobody, kterou ještě máme. Rozpustíme se jak kostka cukru v oceánu. Vyměníme svobodu za nic. Budeme pro ně pořád západoasiaté bez jakýchkoliv práv. Nevím v čem jsou lepší neomaxisté ze západu než z východu. Pro mne je nejdůležitější, abychom neprošustrovali to, za co naši předkové bojovali. Byl by to definitivní konec ČR. Svobodu nám nikdo zadarmo nevrátí.

Putin hájí Ruské zájmy. Čí zájmy hájí paní Merkelová, Junker a jim podobní? Putinovi nevěřím, ale těm v Belíně resp. v Bruselu nevěřím vůbec. Tlačí na pilu čím dál víc. Čekat až nebudeme mít žádné východisko nená cenu.

Z. Rychlý 2.1.2018 22:44

Re: ... a ten druhý někdo z toho měl třicet let trauma.

vidím to podobně. Putin - žádná sláva, čert ví, co z té strany může přijít. Ale z Brusele je to tutovka. Zmar a podvod na podvod.

M. Prokop 2.1.2018 21:03

Re: ... a ten druhý někdo z toho měl třicet let trauma.

S tou spoluprácí to moc vážné nebylo. Ale žvanili o tom dost, dokud neměli ani na náboje.

Z. Rychlý 2.1.2018 22:46

Re: ... a ten druhý někdo z toho měl třicet let trauma.

Typický pseudovědec. Článek ani nepřečte, ale vyjádřit se vševěd musí.

M. Mikulec 2.1.2018 14:34

A ještě ke všemu

jsme jako žampiony, jak řekl jeden Angličan. Anglie vynalezla umělé pěstování žampionů: "Lidé jsou jako žampiony: drženi ve tmě a krmeni hnojem."

M. Krátký 2.1.2018 14:27

Souhlasím s autorkou, že jsme jako myši v kleci

to t.zv. odborné zdůvodnění není podstatné - komunisticko - socialistické řízení našich společností v Evropě i u nás - i jinde je šílený experiment, který nemůže dobře dopadnout. Jak říkavala moje maminka - ročník 1913, když to dělají blbci tak to dopadne blbě. Paní autorko, pište dál a držte se !!! PF 2018