20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Vrtěti Koněvem

Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, historie však dokládá, že nejenom po lidech, ale i po památnících. Socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva je toho čerstvým dokladem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Burda 8.4.2020 16:52

Psáno s nadhledem krtka. Socha půjde do muzea - a doufám, že u ní budou všechny Koněvovi armádní skutky. Kolik životů stálo zpackané vedení bitev, kolik životů stálo vedení do bitvy s civilním obyvatelstvem Maďarska. A samozřejmě také, kolik životů zachránil v bitvách, které se mu povedly.

P. Jaroš 8.4.2020 9:30

Autor by mohl své know-how poskytnout taky pokrokovým silám v USA, místo ničení soch jižanských generálů by jen montovali Obamovy hlavy.

V. Braun 8.4.2020 10:38

V Kazachstánu využili podoby Lenina s národním spisovatelem Abajem a u některých Leninových soch stačilo hlavy jen mírně upravit.

P. Pavel 8.4.2020 13:51

Asijské geny se nezapřou.

D. Stirsky 8.4.2020 9:11

I když bych NYNÍ nechal sochu Koněva být a TOP směřuje, bohužel, ku zkáze či zisku dvou poslanců, autor je pořád obětí nikoli nečastého českého bludu. Že Stalin a jeho doba, že to sice nebylo nic moc. Ale že přece jen ve srovnání s nacismem a Hitlerem, kterého porazil... Po přečtení desítek, možná stovek knih je můj závěr tento: TO, CO SE DÁLO zvláště VE 30. LETECH V SSSR, BYLO O DOST HORŠÍ NEŽ TO, CO SE VE STEJNÉ DOBĚ DÁLO V ŘÍŠI. A ty režimy byly si podobny jak vejce vejci: Např. Einsatzgruppen střílely polskou inteligenci a Stalin nechal postřílet polské důstojníky v Katyni. Narážky na V. Havla si autor mohl odpustit. On pravdu a lásku neuznává? Nu, asi je mu milejší "vy naši miláčkové, v kouzelném měsíci máji.. Da zdravstvujet, Krásnaja amrija." Čímž samozřejmě netvrdím, že mí rodiče to v květnu 1945 takto necítili. Ovšem ani ty miliony padlých, jimiž se tak často v SSSR a nyní v Rusku ohánějí, nemusely při uvážlivějším vedení války být. A Koněv nebyl rozhodně z těch, který by šetřil životy svých vojáků. Byl docela kovaný stalinista.

P. Nemec 8.4.2020 13:31

uvážlivější vedení války...škoda že vás tehdy neměli

P. Pavel 8.4.2020 13:59

No kdyby tam měli tebe, tak lze předpokládat, že bys hrdě a neozbrojen nastoupil do první linie a ještě poděkoval příslušníkům NKVD, za to, že tě zastřelí až si zesereš gatě a začneš ustupovat.

P. Burda 8.4.2020 17:04

Stalin dal vyvraždit důstojnickou elitu. Některé popravil proto, že chlastali jak carští důstojníci, jiné proto, že narušovali socialistické soužití (souložili s kdekterou, ale hlavně i s manželkami soudruhů komunistů), a další proto, že mu rozmlouvali jeho geni(t)ální nápady.

První skupina by byla nepoužitelná, i kdyby pili jako soudruzi. Budiž.

Druhou skupinu mohl potřebovat - když nic jiného, mohli velet.

Ti třetí mu chyběli. Místo nich měl ty, co sice byli soudruzi komunisté, ale strategii a taktiku se učili v boji - v boji proti absolventům ruských vojenských škol v německých uniformách.

Kdyby Stalin uvažoval, vedli by obranu ti, co něco věděli.

K. Křivan 8.4.2020 9:09

Chci vědět:

1) Který zmetek tu sochu objednal

2) Které howado ji vytvořilo

3) Který gauner ji z našich peněz zaplatil.

Koněv byl bolševický zločinec. Neptřebujeme jeho sochu, tak pryč s ní. Nejlépe, když si ho Rusové koupí.

P. Burda 8.4.2020 17:08

Na tvůrce bych se možná nezlobil. Mohl mít výběr - buď sochu, nebo už ani návrh kliky ke dveřím. a nemohl vědět, že 1 Furt (jednotka dočasnosti) je "jen" na 42 let.

Ten, co sochu platil, by se jí měl ujmout, udržovat jí - a vystavit si jí v obýváku. Nebo si jí rozdělit s tím, co podepsal objednávku.

I. Vlasák 8.4.2020 8:52

Chtěl bych jen upozornit, že autor článku (a mnozí diskutující) ani neví kde se socha Koněva nacházela. Nejedená se o Dejvice, ale byl to Bubeneč!

S. Landa 8.4.2020 9:20

Ano, o pár metrů. :-)

J. Lukavsky 8.4.2020 8:23

"Rusové si svých hrdinů a historie váží" kupř. generála Vlasova, nositele Leninova řádu za obranu Leningradu a několika dalších vysokých metálů. Určitě někde v Moskvě stojí jeho pomník stejně tak Solženicyna, všech zemřelých v Gulagu atd. atp. Vlasov i Koněv mají až trapně podobnou historii. Koněv sice přišel do Prahy již Němci vyklizené, ale zase osvobodil Osvětim (přesněji Ausschwitz), pak se ale shodil "zásluhami" v Budapešti a u nás v r. 1968. On i takový Žižka, náš symbol nemá v Německu nejlepší pověst. Jeho "spanilé jízdy" (rabování a upalování mnichů a kněží...) si tam dodnes pamatují. Nakonec je to ale záležitost Dejvic a pokud by si např. Žižkov vzpomněl, že si tu sochu odkoupí a postaví u sebe - bude to jejich problém. J.L. end

V. Urbánek 8.4.2020 13:36

Pro pana J. Lukavskyho a další přispěvatele: Prosím fanoušky TOP 09 (početně výrazně řídnoucí), aby nepřekrucovali historická fakta. Tak například: 1)S rokem 1968 v ČSSR měl Koněv pramálo společného, to byl již ve starobním důchodě, tudíž byl bez věcného vlivu. 2)Myslíte si, že v roce 1956 ohledně Maďarska mohl maršál Koněv v činné službě odmítnout rozkaz politbyra SSSR (dost možná to byl rozkaz přímo od Chruščova)? 3)Rooswelt a Churchill byli se Stalinem ve spojenectví a proti Hitlerovi bojovali. Na tom nic nezměníte. 4) My jsme občané České republiky. Němečtí křižáci z doby husitské a stejně tak němečtí hitlerovci mají mezi vlasteneckými Čechy, Moravany a Slezany (navždy) tu nejhorší pověst.

P. Burda 8.4.2020 17:41

Ad 1) V roce 1968 tu Koněv byl. Jestli na průzkumu, nebo na dovolené, není úplně jisté (ale té dovolené bych věřil až po provedeném průzkumu).

Ad 2) Mohl říct před celým politbyrem, že nepůjde. Jeho, jako hrdinu, velitele armády z roku 1945, by nezastřelili. A možná by ti další řekli, že když ne Koněv, tak ani oni - a Maďaři mohli (kdyby nic jiného) být živí (nebo se vyvraždit sami). Takhle se účastnil útoku na civilní obyvatelstvo v době míru. Není to náhodou váleečný zločin?

Ad 3) Prvním spojencem v té válce byl pro Džugašviliho (vulgo Stalina) jistý Adolf. Hitler Adolf. Až když Hitler vycítil zradu a zaútočil jako první, bojoval Džugašvili proti němu. A bez dodávek od spojenců (konvoje do Murmanska ...) by minimálně nepostupoval, ale jen držel pozice.

Ad 4) Kdyby Žižka nezačal občansklou válku, tak se k nám němečtí ani jiní křižáci nehrnuli. A kdyby hrnuli, tak je český král vypráskal (jako mnohokrát před tím jim podobné). A německé hitlerovce v ničení našeho národa překonali čeští komunisté (oni tedy za války byli donašeči Gestapa, komunisty až od přesného okamžiku, kdy přešla východní fronta).

P. Burda 8.4.2020 17:25

Mnoho národů má za historické hrdiny bojobníky proti neřádným pánům (třeba Robin 'Hood, Wilhel Tell). Nebo válečníky s mnoha obětmi na svědomí (William Wallace - válka za nezávislost Skotska).

Pak jsou tací, co mají za hrdinu loupežníka, co bohatým bral - chudým neměl co vzít (Juro Jánošík).

No a my máme za hrdinu žoldáka, který v naší zemi rozpoutal občanskou válku ne kvůli osvobození od nadvlády, ale kvůli tomu, aby nikdo nic neměl. Mnichy a kněžstvo upaloval i u nás, bořil vsi, ničil, pálil, raboval... Proti němu byl i Johann Georg Grasel malý grázl.

P. Victorin 8.4.2020 7:23

Proč osvoboditel nacistického vyhlazovacího koncentračního tábora Osvětim v Polsku, kvůli výše zmíněné osobní zásluze, měl setrvat navěky, v kovu zvěčněný, v pražských Dejvicích, které vždy byly, jsou a budou v Česku, zcela postrádalo logické zdůvodnění, minimálně místopisné.

Pokud měl maršál zůstat v pražských Dejvicích za údajné zásluhy v historických květnových osvobozovacích bojích roku 1945, pak by jeho osobní zásluhy měly být konkretizovány třeba následovně:

"Slavnému sovětskému maršálu I. S. Koněvovi za velitelské zásluhy ve vyhledávání skutečných osvoboditelů Prahy v pražských nemocnicích - zraněných Vlasovců a jejich následné popravování bez soudů".

P. Nemec 8.4.2020 13:35

Bitva o Osvětim vstoupila do historie...nebo ne? Myslím že vybojoval množství důležitějších bitev.

P. Burda 8.4.2020 17:29

A většinu z nich stylem "nas mnógo". Ne tedy geniálním strategií, ale strachem vojáků z toho, že když se nenechají zastřelit jako hrdinové od Němců, budou zastřeleni jako zrádci. Od tajných, schovaných v týlu - a hezky zezadu.

V. Lukeš 8.4.2020 7:09

Ten, kdo se 21.8.1968 plazil po dlažbě Náměstí bojovníků za mír v Liberci pod palbou samopalů,ten se nejenom poblil, ale i pos... . V Liberci jsme pokáceli sochu rudoarmějce už v těch památných dnech. Bolševik už neměl odvahu postavit novou.

V. Braun 8.4.2020 10:42

Jen doplňující otázka, nestříleli to v Liberci Poláci? Což neznamená, že pokácení sochy rudoarmějce nebylo jako symbolické gesto na místě, naopak.

T. Kubín 8.4.2020 6:06

Výborně napsané. Dík.

J. Franke 8.4.2020 5:45

Pokud jsou podle autora dnešní časy horší než ta tuhá normalizace v době instalace Koněvovy sochy, pak jsem asi žil někde jinde. Dál jsem už radši nečetl, abych se hned po ránu nepoblil.

T. Kubín 8.4.2020 6:06

Očividně máte problém pochopit psaný text.

J. Franke 8.4.2020 6:32

Vy se dnes taky máte hůř než za Husáka? Potom ano...

Š. Hašek 8.4.2020 10:09

Nevytrubujte do světa, jaký jste ůl.

Nejde o samoobsluhu za Husáka, kde nebyla vždy belgická mrkvička ....... jde o pomník, aby žactvo přemýšlelo:

1. Hitler. 2. Stalin. 3. Koněv. 4. Rudá Armáda. 5. Maďarsko. .......... 16. Blbec Kolář.

V. Kolman 8.4.2020 13:03

Kdyby jenom belgická mrkvička pane Hašku......

On tehdy nebyl ani prachsprostý hajzlpapír (náhrada=Rudé právo), dámské vložky.... Ani železářství tehdy nemohli zavřít, protože neměli na skladě visací zámky :-) :-) :-)

P.S.-Dnes jsem na rozpacích, když si mohu vybrat z x-y druhů dvouvrstvých, třívrstvých, parfemovaných hýzlpapírů.....

P. Burda 8.4.2020 17:56

Kdo se měl dobře v době instalace Koněvovi sochy, měl tu správnou rudou knížku.

Pak byli ti, co "drželi hubu a krok" - a ti se neměli špatně (jak říkávala matka: "Hlavně, že není válka, to by tě zastřelili, že sis schoval mouku. Nestřílí se!")

A v době instalace Koněvovi sochy se neměl úplně šptaně už nikdo. Soudruzi vyšetřovatelé nepotřebovali nikoho umlátit (neposlušní již byli umláceni) a měli nás hezky srovnané "do lajny" (protože jsme věděli, že kdo bude vyčuhovat, bude umlácen). Sedlák mohl mít pole - v truhlíku za oknem. Ti hodně malí sedláci mohli mít své jednotky hektarů - a nejen proto, že by je neuživily, museli chodit do práce a sedlačit v noci. Velcí sedláci nemohli "domů" ani po smrti - pohřeb by mohl vést k "vyčuhování z řady". Měli jsme se dobře, ne?

V. Urbánek 8.4.2020 20:01

Pane Burdo, jste sice vzdělaný (až na tu pravopisnou hrubku "KoněvovI sochy" v genitivu), ale nevymýšlejte si, prosím. Mí příbuzní se celý život, včetně reálného socializmu, živili sice skromně, ale jinak celkem v pohodě jako soukromí rolníci. (Dnes už se fedruje jen amerikanizmus "farmáři", čeština však má slůvko rolník.) Až v roce 1973 dobrovolně předali svá pole (zůstali ale jejich vlastníky) do obdělávání JZD, protože hodně zestárli a bez moderních strojů už nezvládali pole obdělávat. To uvádím jen jako příklad, že Vy svými zhusta nepravdivými tvrzeními čtenáře matete.

J. Lukavsky 9.4.2020 17:04

"čeština však má slůvko rolník." přesněji sedlák. No s tím "dobrovolným" vstupem do JZD.... našim zvyšovali dodávky mléka tak, že kupovali mlíko v krámě a lili do bandy... a stejně to neustáli. když dědečkovi odvedli koně do společné stáje tak za ním pořád někdo chodil, báli se aby se neoběsil. Myslíte radostí? A dokud mohl chodit tak je v noci tajně hřebelcoval a přikrmoval. Koně byla sedlákova pýcha! Likvidaci selského stavu už nelze vrátit a dnešní velkofarmáři hospodaří na pronajaté půdě, s stejně jako JZD. Proto si ničíme půdu chemií a řepkou. Děda by to nikdy nedovolil! J.L. end