21.5.2022 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Vrtěti Koněvem

Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, historie však dokládá, že nejenom po lidech, ale i po památnících. Socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva je toho čerstvým dokladem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Urbánek 10.4.2020 8:40

Pane Lukavsky, "rolník" je opravdu přesný pojem, měli jej i v občanském průkaze. "Sedlák" je slovo poněkud hovorové. Sedlák také obvykle vlastnil rozsáhlejší pole než drobný rolník nebo dokonce takzvaný chalupník. Avšak i drobní rolníci říkávali lidově "my sedlačíme". Možná jste mě úplně nepochopil, mí příbuzní se nestali členy JZD, stali se starobními důchodci a JZD převzalo jejich pozemky do pronájmu a tedy do obdělávání. Tehdy (v r. 1973) se ještě zcela správně dbalo na to, aby se celostátní fond orné půdy nezmenšoval. Zvyšování dodávek (leckdy až v míře nesplnitelné) bylo na bedra soukromníků kladeno v letech 50. a ještě i 60., sám jsem toho byl jako dítě o prázdninách svědkem. Já jsem však nepsal, že se Váš dědeček chtěl oběsit radostí, tak mi prosím nic takového nepodsouvejte. Plně s Vámi souhlasím v tom, že o své čtyřnohé koníčky se soukromí hospodáři obvykle starali (daleko?) ohleduplněji. Vězte, že jsem ideatorní ochránce zvířat, a v tom smyslu jsem rád, že dnes na polích těžkou práci konají (téměř) výhradně traktory či kombajny, jimž ani necitelný člověk nemůže ubližovat jako živým tvorům. Potěšíte mě velice, pokud se budete zasazovat o zrušení či zákaz koňských dostihů, byť k dnešnímu datu se něco takového zdá býti metou nereálnou.

J. Lukavsky 9.4.2020 17:04

"čeština však má slůvko rolník." přesněji sedlák. No s tím "dobrovolným" vstupem do JZD.... našim zvyšovali dodávky mléka tak, že kupovali mlíko v krámě a lili do bandy... a stejně to neustáli. když dědečkovi odvedli koně do společné stáje tak za ním pořád někdo chodil, báli se aby se neoběsil. Myslíte radostí? A dokud mohl chodit tak je v noci tajně hřebelcoval a přikrmoval. Koně byla sedlákova pýcha! Likvidaci selského stavu už nelze vrátit a dnešní velkofarmáři hospodaří na pronajaté půdě, s stejně jako JZD. Proto si ničíme půdu chemií a řepkou. Děda by to nikdy nedovolil! J.L. end

V. Lukeš 9.4.2020 6:37

Doplňující odpověď p.Braunovi. Jako správní piráti neměli na tancích výsostné znaky, jen bílé pruhy. Ale vím určitě, že mluvili rusky. V Liberci 21.8.1968.

L. Válek 9.4.2020 0:22

Každá socha je umělecké dílo a tak by na něj mělo být nahlíženo. Navíc znázorňuje osobnost, která ve svých dobách vykonala i něco pozitivního. Je absurdní, že o takových hodnotách může rozhodovat pár historicky bezvýznamných politiků v jednom volebním období. Je to vandalismus.

V. Urbánek 8.4.2020 20:01

Pane Burdo, jste sice vzdělaný (až na tu pravopisnou hrubku "KoněvovI sochy" v genitivu), ale nevymýšlejte si, prosím. Mí příbuzní se celý život, včetně reálného socializmu, živili sice skromně, ale jinak celkem v pohodě jako soukromí rolníci. (Dnes už se fedruje jen amerikanizmus "farmáři", čeština však má slůvko rolník.) Až v roce 1973 dobrovolně předali svá pole (zůstali ale jejich vlastníky) do obdělávání JZD, protože hodně zestárli a bez moderních strojů už nezvládali pole obdělávat. To uvádím jen jako příklad, že Vy svými zhusta nepravdivými tvrzeními čtenáře matete.

V. Kain 8.4.2020 18:58

Rusko rozhodně ještě podchycené Čína nemá.To s Evropou je to horší.Čekám kdy si levicoví politici začnou operačně snižovat oční víčka.

P. Burda 8.4.2020 17:56

Kdo se měl dobře v době instalace Koněvovi sochy, měl tu správnou rudou knížku.

Pak byli ti, co "drželi hubu a krok" - a ti se neměli špatně (jak říkávala matka: "Hlavně, že není válka, to by tě zastřelili, že sis schoval mouku. Nestřílí se!")

A v době instalace Koněvovi sochy se neměl úplně šptaně už nikdo. Soudruzi vyšetřovatelé nepotřebovali nikoho umlátit (neposlušní již byli umláceni) a měli nás hezky srovnané "do lajny" (protože jsme věděli, že kdo bude vyčuhovat, bude umlácen). Sedlák mohl mít pole - v truhlíku za oknem. Ti hodně malí sedláci mohli mít své jednotky hektarů - a nejen proto, že by je neuživily, museli chodit do práce a sedlačit v noci. Velcí sedláci nemohli "domů" ani po smrti - pohřeb by mohl vést k "vyčuhování z řady". Měli jsme se dobře, ne?

P. Burda 8.4.2020 17:47

Rusko tuto situaci, až na extrémisty (Jiné Rusko, komunisté), nekomentuje. Naše české náměstí, naše věc. Asi by byli rádi, kdybychom my netrvali na údržbě hrobů našich padlých vojáků - ať už z první světové, z občanské války po říjnové "revoluci", nebo z druhé světové.

A vztahy s Čínou socha Koněva nijak nezmění. A jestli změní, tak k lepšímu. Koněv byl totiž velitelem armády státu, který s Čínou několikrát válčil. Čínsko-sovětská válka, Čínsko-sovětská roztržka ... mnohokrát po druhé světové byla situace na hranici mezi ČLR a SSSR velmi horká.

P. Burda 8.4.2020 17:41

Ad 1) V roce 1968 tu Koněv byl. Jestli na průzkumu, nebo na dovolené, není úplně jisté (ale té dovolené bych věřil až po provedeném průzkumu).

Ad 2) Mohl říct před celým politbyrem, že nepůjde. Jeho, jako hrdinu, velitele armády z roku 1945, by nezastřelili. A možná by ti další řekli, že když ne Koněv, tak ani oni - a Maďaři mohli (kdyby nic jiného) být živí (nebo se vyvraždit sami). Takhle se účastnil útoku na civilní obyvatelstvo v době míru. Není to náhodou váleečný zločin?

Ad 3) Prvním spojencem v té válce byl pro Džugašviliho (vulgo Stalina) jistý Adolf. Hitler Adolf. Až když Hitler vycítil zradu a zaútočil jako první, bojoval Džugašvili proti němu. A bez dodávek od spojenců (konvoje do Murmanska ...) by minimálně nepostupoval, ale jen držel pozice.

Ad 4) Kdyby Žižka nezačal občansklou válku, tak se k nám němečtí ani jiní křižáci nehrnuli. A kdyby hrnuli, tak je český král vypráskal (jako mnohokrát před tím jim podobné). A německé hitlerovce v ničení našeho národa překonali čeští komunisté (oni tedy za války byli donašeči Gestapa, komunisty až od přesného okamžiku, kdy přešla východní fronta).

V. Petr 8.4.2020 17:39

Vůbec nejde o Koněva! Cílem P&L je maximální zhoršení vztahů s Ruskem a Čínou a tím zvýšení moci rudozelených zločinců v žoldu Brusele!

P. Burda 8.4.2020 17:29

A většinu z nich stylem "nas mnógo". Ne tedy geniálním strategií, ale strachem vojáků z toho, že když se nenechají zastřelit jako hrdinové od Němců, budou zastřeleni jako zrádci. Od tajných, schovaných v týlu - a hezky zezadu.

P. Burda 8.4.2020 17:25

Mnoho národů má za historické hrdiny bojobníky proti neřádným pánům (třeba Robin 'Hood, Wilhel Tell). Nebo válečníky s mnoha obětmi na svědomí (William Wallace - válka za nezávislost Skotska).

Pak jsou tací, co mají za hrdinu loupežníka, co bohatým bral - chudým neměl co vzít (Juro Jánošík).

No a my máme za hrdinu žoldáka, který v naší zemi rozpoutal občanskou válku ne kvůli osvobození od nadvlády, ale kvůli tomu, aby nikdo nic neměl. Mnichy a kněžstvo upaloval i u nás, bořil vsi, ničil, pálil, raboval... Proti němu byl i Johann Georg Grasel malý grázl.

P. Burda 8.4.2020 17:12

Soudruhům komunistům se na soudruhy komunisty nesahá! Protože jako měl nacismus své Ubermensche, tak i komunismus má své nadlidi. Jen nacisté to brali podle původu - a komunisté podle víry ve stranu, ve stranu správnou, v dědictví jim danou, ve stranu krásnou, stranu milovanou, tu stranu v zemi jedinou. (Omlouvám se, Karle Hynku Mácho)

P. Lenc 8.4.2020 17:12

Dono, říct že jste vůl by byla urážka užitečného zvířete.A vy užitečný opravdu nejste.

P. Burda 8.4.2020 17:08

Na tvůrce bych se možná nezlobil. Mohl mít výběr - buď sochu, nebo už ani návrh kliky ke dveřím. a nemohl vědět, že 1 Furt (jednotka dočasnosti) je "jen" na 42 let.

Ten, co sochu platil, by se jí měl ujmout, udržovat jí - a vystavit si jí v obýváku. Nebo si jí rozdělit s tím, co podepsal objednávku.

P. Burda 8.4.2020 17:04

Stalin dal vyvraždit důstojnickou elitu. Některé popravil proto, že chlastali jak carští důstojníci, jiné proto, že narušovali socialistické soužití (souložili s kdekterou, ale hlavně i s manželkami soudruhů komunistů), a další proto, že mu rozmlouvali jeho geni(t)ální nápady.

První skupina by byla nepoužitelná, i kdyby pili jako soudruzi. Budiž.

Druhou skupinu mohl potřebovat - když nic jiného, mohli velet.

Ti třetí mu chyběli. Místo nich měl ty, co sice byli soudruzi komunisté, ale strategii a taktiku se učili v boji - v boji proti absolventům ruských vojenských škol v německých uniformách.

Kdyby Stalin uvažoval, vedli by obranu ti, co něco věděli.

P. Burda 8.4.2020 16:52

Psáno s nadhledem krtka. Socha půjde do muzea - a doufám, že u ní budou všechny Koněvovi armádní skutky. Kolik životů stálo zpackané vedení bitev, kolik životů stálo vedení do bitvy s civilním obyvatelstvem Maďarska. A samozřejmě také, kolik životů zachránil v bitvách, které se mu povedly.

P. Burda 8.4.2020 16:49

Kde před válkou cvičil ten Hitler své vojáky? Kde chodili jeho důstojníci do vojenských škol? S kým se před válkou ten Hitler paktoval?

Vždyť němečtí velitelé byli až k Mosvě jak na vojenském cvičení - ani nepotřebovali průzkum.

A s Koněvem a jeho soudruhy přišlo k nám i to boření křesťanských chrámů (potřebovali cíle pro cvičnou dělostřelbu), zakazování knih (v čase mého dětství nebyl například na pultech jediný výtisk knihy od Foglara - on psaal o kamarádství bez vedení strany, lump).

Nezapomínejme, pane Hašku!

P. Burda 8.4.2020 16:42

Patton také střílel vlastní vojáky proto, že neuctívají tu správnou politickou stranu?

Patton posílal vojáky, kteří byli občany osvobozovaných států, do bitev, kde byla nulová pravděpodobnost úspěchu? Prostě jen proto, aby jich bylo méně?

Patton vyrazil s armádou postřílet v době míru desítky civilistů jen proto, že jejich státy nechtěli být součástí USA?

Patton jistě nebyl svatý, ale aby byl lepší než Koněv, na to se ani nemusel snažit - stačilo po válce nedělat nic.

P. Burda 8.4.2020 16:37

Karel IV. byl Čech po matce - Elišce Přemyslovně. Alespoň poloviční.

Korsičan vedl Francii, Rakušan Německo, Gruzínec Sovětský svaz. Korsičan s Rakušanem nebyli alespoň bandité od mládí. Uljanov (vulgo Lenin) i Džugašvili (vulgo Stalin) byli oba trestáni nejen za politiku, ale (a Džugašvili především) za zločinecké chování.

Navíc se Hitler s Napoleonem nestyděli za svá jména.

P. Burda 8.4.2020 16:30

Byla odinstalována socha člověka, který s osvobozením Prahy počkal, až bude klid. Člověka, který vedl armády do boje v časech míru - aby mohly zabíjet civilisty.

Čest patří padlým vojákům, kteří položili životy za pro ně cizí zem. Konevovi by mohla patřit, kdyby si jí sám nepošlapal.

Nechť je Koněvova socha tam, kde skutečně osvobozoval. V Praze má být Vlasovova (ale ta zase nemá být tam, kde dal příkaz k zabíjení civilistů on).

D. Nowodny 8.4.2020 15:34

Plácy plác !

S. Rádl 8.4.2020 15:33

Když se na to podíváme dnešníma očima, byl Karel IV hnusným antisemitou...

J. Jelínek 8.4.2020 15:23

Fakt se ta jejich soutěž týká největšího Rusa? Stalin byl ale stejný Rus, jako Hitler Němec, nebo Napoleon Francouz, nebo Karel IV Čech. I když uvádět Karla v souvislosti s předchozí sebrankou, to jsem asi přepísk. Promiňte.

A. Nový 8.4.2020 14:47

Hašku šašku, jak vidno, tak jste se pasoval do role zastupujícího gubernátora bolševické říše. :-))

I. Schlägel 8.4.2020 13:59

Rusové si svých hrdinů a historie váží. Pravda, dle posledního průzkumu je největším Rusem dle samotných Rusů sám velký vůdce Stalin. Tak že Rusáků je v Rusku stále dost. Aby si nevážili Koněva, to by bylo zvláštní .

P. Pavel 8.4.2020 13:59

No kdyby tam měli tebe, tak lze předpokládat, že bys hrdě a neozbrojen nastoupil do první linie a ještě poděkoval příslušníkům NKVD, za to, že tě zastřelí až si zesereš gatě a začneš ustupovat.

P. Pavel 8.4.2020 13:56

Tak, tak, někteří maje palice plné hitlera si nepamatují nebo nechtějí pamatovat na další řezník, třeba takové stalina a jeho poskoky, kteří se s tím hitlerem paktovali.

P. Pavel 8.4.2020 13:54

Jinými slovy, hašek, je zase mimo mísu. Zaměňuje odvoz do depozitáře s "bouráním" a z prstu vycucanou propagandu s "historií".

P. Pavel 8.4.2020 13:51

Asijské geny se nezapřou.