25.9.2021 | Svátek má Zlata


SPOLEČNOST: Volby po internetu? Více otázek než odpovědí!

16.5.2008

Je správné, že se současná česká vláda snaží zjednodušovat náš kontakt se státními úředníky nejrůznějšími elektronickými (internetovými) cestami?

Ano, je to rychlejší, pohodlnější a levnější. V duši daňového poplatníka tak klíčí naděje, že se počet byrokratů sníží, odpadne obíhaní různých úřadů kvůli jedné žádosti a náš život se zjednoduší.

Je správné, že ministerstvo vnitra navrhuje elektronické volby, tedy možnost volit přes internet nebo mobilní telefony? Pojďme to společně prozkoumat.

Hlasovat v nejrůznějších volbách přes internet není ve světě žádnou novinkou. V některých státech americké Unie tak částečně proběhly tamní volby v roce 2004 a 2006. Elektronické volby už vyzkoušeli i v Estonsku, kde tímto způsobem obyvatelé volili své poslance minulý rok, ve Velké Británii i Švýcarsku. Dost příkladů na to, abychom snad mohli souhlasit s názorem ministerstva které navrhuje, abychom takto postupovali již ve volbách v roce 2014.

Systém volby přes internet nebo prostřednictvím zaslání sms zprávy bude jednoznačně rychlejší. Není žádného sporu o tom, že tato metoda přinese konečné výsledky v kratší době. To je pozitivní přínos tohoto způsobu volby.

Už za problematické považuji přesvědčení navrhovatelů o tom, že tato metoda může zvýšit volební účast.

Vychází totiž z přesvědčení, že lidé (zejména ti nejmladší voliči) k volbám nechodí proto, že volební procedura je to pro ně složitá, náročná, a proto je odrazuje od účasti ve volbách.

Této logice ovšem nevěřím. Myslím si, že nízké volební účasti jsou důsledkem ztráty motivace voličů k volbám vůbec jít.

Moje úvaha je docela jednoduchá - v životě je vždy něco za něco. K tomu, aby mnozí z nás odložili odjezd na chalupu nebo obětovali kousek času na to, aby ušli pár stovek metrů do příslušné volební místnosti, musí být přesvědčeni, že svojí volbou "něco" získávají. Pokud si to nemyslí, k volbám nejdou.

To elektronická volba těžko změní. Ta nenahradí souboj myšlenek, vizí a jejich nositelů. A pokud ano, pak se konečných výsledků spíš obávejme.

Za diskutabilní obhajobu návrhu považuji také argument, že na takto organizovaných volbách ušetříme. Jistě, snad ušetříme. Je to ale šetření na správném místě?

Armáda sčítacích komisařů - kontrolujících se navzájem - jen obtížně zmanipuluje výsledky voleb v porovnání s tím, že e-volby může znehodnotit či pokřivit jedna malá skupina šikovných počítačových podvodníků.

Ed Felten je profesorem počítačových věd na Princetonské univerzitě. Na podzim 2006 stvořil počítačový vir, který napadl celý volební počítačový systém v okamžiku předvolebního testu. Nic se nestalo. Felten chtěl dokázat, že i ten nejdůmyslnější systém lze obelhat a výsledky voleb zásadně změnit.

Tento příklad používám k demonstraci jednoho z vážných důvodů, proč se k návrhu elektronických voleb stavím opatrně a s nedůvěrou. Průběh e-voleb, proces sčítání hlasů i celkové výsledky jsou zranitelnější než robustní pomalejší systém sčítání papírových hlasovacích lístků.

Volby přes internet nebo mobilní telefon nejsou a nikdy nebudou tajné. To je nejvážnější protiargument ve prospěch zdravé kondice demokracie.

Pokud opustíme princip tajné a nikým nekontrolované volby, rezignujeme na vše, čeho jsme rokem 1989 dosáhli a co pro nás ve zmanipulovaných komunistických volbách bylo nedosažitelné.

Mladí voliči, kteří nikdy nezažili bídu a zmar nesvobodných voleb, se mým obavám vysmějí. A přesto si tolik vážím svobody volit tajně, že z tohoto důvodu elektronický volební systém odmítám zásadně.

Bude taková forma volby průhledná a kontrolovatelná?

Obhájci internetu tvrdí, že ano. Budou nám prý vydány elektronické občanské průkazy a bude nám přidělen osobní elektronický identifikační kód.

To může být vhodná budoucí praxe při podávání nejrůznějších přiznání a žádostí. Ale volby? "Šťastný nový svět" Aldouse Huxleyho se stane skutečností.

Přímým důsledkem bude zlehčení vážného zamyšlení nad volebním rozhodnutím. Když sedíme doma u kuchyňského stolu, přistupujeme k vyplňování formulářů či psaní sms zpráv zcela jinak, než kdybychom stejný formulář vyplňovali v bance nebo na úřadě.

Ne, volby by se neměly stát jednoduchým a v podstatě nezávazným aktem ve stylu "nemusíš ani vstát od piva a už volíš". Volby nepovažuji za rozhodnutí na úrovni banální zprávy na displeji mobilního telefonu.

Volby si vážím jako vědomého a zodpovědné rozhodnutí o své budoucnosti.

Neměli bychom připustit, aby nás fascinace novými technologiemi zaslepila. Měli bychom si pokorně připustit, že některé "zastaralé, staromódní a překonané" postupy jsou pořád lepší.

Svobodu tajné a nezpochybnitelné volby papírovými volebními lístky budu prozatím, po sečtení kladů a záporů, obhajovat i proti užitečnému internetu.

5.května 2008

www.istrejcek.cz

poslanec Evropského parlamentu za ODSAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.