SPOLEČNOST: Volby a prudká inteligence státních úředníků
Jistě se objeví na obrazovce kde kdo, i nezničitelný Humhal a jistá politická docentka, co propaguje za všech okolností zelené, a pohovoří jistě i další a další s novináři spřátelené mluvící hlavy. V novinách vypuknou úplné politologicko-intošské orgie. Každý, kdo sám sebe jmenoval „politologem“, a jistě i mluvčí všech možných iniciativ vyjeví své názory o politickém úpadku českého národa, České republiky a Evropy vůbec.
Předpokládám, že se neobjeví nikdo, kdo by použil obyčejný rozum a řekl, že když tradičně ten, kdo v Česku stanovuje termín voleb, to dělá blbě, nedá se nic jiného očekávat. Než malá účast ve volbách.
Dostat lidi k volbám lze v zásadě dvěma způsoby. Nařídit jim to, jako v Austrálii, nebo je tam něčím přilákat. Ale stanovit volby na státní svátek, dát přitom dětem volno – s geniálním odůvodněním, že ve školách jsou stejně volební místnosti, to je skutečně věc. Šéf KDU-ČSL dokonce v nedělím poledni vytáhl naprosto šílenou myšlenku, aby byly volby v jeden, a to pracovní den. To už by fakt nepřišel asi nikdo.
V demokracii, pokud chci, aby lidí chodili k volbám, musím je tam něčím přilákat. To je věc, která nikoho jiného ze sešlých politiků, až na Bursíka, asi doposud nenapadla.
Fascinuje mne, jak presidentský úřad vždycky hledá „vhodný termín“ a prakticky vždy vybere takový, při kterém přijde spolehlivě nejméně lidí. Stanovit tak důležité volby, respektive jejich druhé kolo na den státního svátku, kdy mají školy volno, může udělat jen naprostý mimoň. Mimoň, který ve své intelektuální věži žije osamocen. Ostatně, jeho předchůdce a všichni jejich poradci na to na tom byli stejně.
On totiž Klaus a jeho předchůdce žili vždy poněkud excentricky, jinak než většina „obyčejného„ národa. Například neměli nikdy chalupu ani chatu. (Anebo mohli, jako Václav Havel, využívat svoji chalupu v době, kdy se jim chtělo, a ne v době, kdy měli volno z práce.)
Takže jejich páteční odpoledne je věnováno intelektuálním činnostem, zatímco většina národa prchá z města. Stačilo by, aby si někdo z našich velikánů a jejich podržtašků ráčil uvědomit takovou maličkost, že když je volno a hlavně když je delší volno, obyvatelé „jedou ven“. Jistěže jenom „měšťáci“. Jenže, milánkové, dneska bydlí naprostá většina obyvatel ČR ve městech anebo prostě žije městským způsobem života, na což by měla administrativa myslet. No nemyslí.
Asi je přesvědčena, jako redakce CNN a National Geografic, že u nás chodí venkovská část národa v krojích, pasou s prutem v ruce kozy a večer se chodí „na přástky“. A k volbám jdou ve slušné vesnici společně a najednou, až zatluče starosta nástup prknem o rybník. A zbylí občané jsou tak hluboce intelektuální, že nemohou bez voleb být. Jak se ukazuje, mohou.
Nepředpokládám, že by moje informace dolehla k uším našich vedoucích pracovníků. Ona ostatně nikdy nedolehla podobná věc ani k uším soudruhů, kteří se také pohoršovali a děsně rozčilovali, že jim soudruzi pracující utíkají v pátek odpoledne z práce dříve. A že když jsou tři dny volna po sobě, že je to úplné stěhování národů. Soudruzi dokonce posílali do akcí policii, pardon, soudruhy SNB, ti zastavovali auta vyjíždějící z měst a chtěli vědět, jak to, že soudruh řidič a jeho soudružka manželka odjíždějí v době, kdy mají ještě pomáhat budovat sociálismus. Dokonce soudruzi umístili kolem velkých měst policejní stanice, kde měli soudruzi esenbáci kontrolovat, kdo a proč a kam jede. Aby byla jako uvědomělost a aby se lépe budoval ten socialismus.
Mám pocit, že dneska plno státních úředníků myslí podobně. A v tomto svém přesvědčení o své mimořádné inteligenci a předvídavosti stanovuje termín voleb. Vedení státu i politologové pak „jsou zklamáni“ nízkou účastí.
Navrhl bych, aby se to udělalo jinak. Dokonale. A když už, tak už. Na příští volby navrhuji jako nejlepší termín 25. a 26. prosinec anebo, kdyby se to nestihlo zorganizovat, tak 31. 12 a 1. leden.
Budou-li volby někdy na jaře, jistě by byla vhodným termínem doba, kdy budou školní prázdniny. Na začátku léta máme několik úžasných termínů se státními svátky, termínem skončení docházky do školy, taky je vhodná doba v srpnu, kdy si většina lidí bere dovolenou, a podobně. A kdy je skoro jisté, že k volbám nepřijde nikdo. Jen skutečně fanatický milovník voleb, neboli „politicky uvědomělý občan“.
Až dokážeme lidi otrávit tak, že k volbám bude chodit jen tak 5 až 7 % voličů, nejlépe bude nařídit, aby volit bylo povinné. Ale to už nebude moct být v těchto idiotských termínech, protože to by se národ nasral. Anebo volby prostě zrušíme, jako zbytečnost a budou za nás volit jen organizovaní straníci. I když to taky nevím, jak by to vyšlo, podíváme-li se na Teplíka, Wagnera a teď Pohanku.
Takže buď tak, že volby buď zrušíme, anebo necháme stanovovat jejich termín někoho, kdo vylezl za posledních 15 let aspoň na hodinu mezi normální lidi. A má aspoň špetičku zdravého rozumu. Stačilo by se zeptat, jak to zařídit, aby lidi přišli, prvního majitele obchůdku s potravinami anebo hostinského. Ti dobře vědí, že když budou mít otevírací dobu, která se zákazníkům nebude líbit, tak k nim nepřijde ani noha. Následkem čehož zkrachují.
Politici a státní úředníci se domnívají, že zkrachovat nemohou. Tak klidně vymýšlí co nejpitomější termíny voleb a pak to svádí na voliče. Já navrhuji zeptat se, jaký by byl nejhodnější termín voleb těch, kteří mají nějaké zkušenosti. Tedy s tím, jak zajistit, aby lidé přišli. A čím je asi nalákat. Protože, přes všechny řečičky, jsou volby v podstatě taky jen obchod a získávání zákazníků.
A když jsem se zeptal, pravili zkušení, že je celkem jedno, zda se začne volit v neděli odpoledne, až všichni přijedou z chat a dodělají zahrádky a k tomu ještě v pondělí, anebo se začne ve čtvrtek dopoledne a skončí v pátek navečer. Jen proboha, nesmí kolem volebních dní být ani státní svátek, ani Vánoce, ani jarní prázdniny či Velikonoce a podobně. Předkládám tento skromný návrh.
No a pak taky by bylo dobrý, aby měl Senát právo rozpustit Parlament, když ten se zasekne a když Senát vrátí zákon, který je úplně blbý Parlamentu, tak se musí najít způsob, jak to udělat, aby si poslanci Parlamentu nemysleli, že mají tuhle republiku propachtovanou a ty hovadiny zase rychle neschválili znovu.Viz například silniční zákon, což je právnicky dokonale mrtvé dítě . Ale to už je na jiný článek.
Co navrhujete vy?