22.1.2021 | Svátek má Slavomír


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlček 23.11.2020 10:42

Pane Kopecký, díky za váš článek. Na vámi uvedené téma sdílím plně váš názor a pohled. R^

Ten každoroční vzpomínkový obřad sametu v médiích, a hlavně tedy v ČT, je už natolik obehraný, že už se žaludek začíná vzpírat tyto každoročně se opakující rituály trávit.

Jakoby po tak dlouhé době od toho sametu nebylo o čem diskutovat, proti čemu se stavět, a co z vydobitků sametu hájit a ochraňovat.

Namísto toho, aby lidé, jako je například pan Železný v ČT, poukazovali na postupné ukrajování svobody a vydobitků, které nám samet přinesl, a o které nás postupně Brusel svými kroky připravuje, tak nás donekonečna krmí archivními záběry z policejního zásahu na Národní třídě.

Následuje pak rituál zapalování svíček, z čehož se stala hotová tradice, připomínající oblíbenou činnost svíčkových bab při každé vhodné příležitosti.

Někdy čeho je moc, toho je příliš, stejně jako méně, znamená někdy více.

F. Navrátil 23.11.2020 9:23

Při oslavách se ovšem zapomnělo na významnou úlohu Rudolfa Hegenbarta, vedoucího 13. oddělení ÚV KSČ, který celou taškařici naplánoval, zorganizoval a personálně zabezpečil.

Š. Hašek 23.11.2020 20:39

Vtipné ..... a trefné.

J. Prikner 23.11.2020 5:46

17 listopad je tryznou. Tryzny se pořádají na paměť umřelého. Kladou se květinyy, věnce a rozsvítí se svíčky. Ptáte se kdo umřel? No přece demokracie a svoboda.

R. Toman 23.11.2020 8:40

Pro vás možná, už v roce 1990.

L. Kubeš 23.11.2020 14:16

Soudruh Pirkner u data 1989 skřípe zubama RvRvRv

J. Farda 23.11.2020 18:05

Má-li jaké ... :-P

P. Hatina 23.11.2020 3:20

Jenomže, a bohužel ono to heslo „Chceme na pivo!“, vůbec není jalové, je v tom "pouze " (nikoliv jen česká ) lidová symbolika. Klidně by mohli křičet "chceme na kefír, fotbal, balet Národního divadla, nebo filozofickou přednášku o smyslu života, světa vesmíru a vůbec, a význam by byl naprosto stejný.

Ono halt pořád někomu nedochází to podstatné, že opakovaný a stále se prodlužující vládou vyhlašovaný nouzový stav s omezováním ústavních práv a svobod (s několika milostivými přestávkami) už není ani normální, ani demokratický.

Což samozřejmě neznamená, že se máme vzdát racionálních epidemiologických opatření (třeba těch roušek na veřejnosti), ale že řada dalších, toutéž vládou vyhlašovaných už být nemusí. Protože, jestli snad hned druhý den, po oslavě "vítězného listopadu" ochranka vyhodila - a to v souladu s pokynem vlády, těhotnou maminku s kočárkem z obchodu, tak to už na zamyšlení je. Jenomže, to už ani na "další demonstraci" nebylo, to už jsme přijali naprosto mlčky, s tím že přece na to ta vláda (a ochranka) má právo. Taky symbol, když se to tak vezme... :-/

L. Písařík 23.11.2020 6:06

Ta ochranka je asi jediný případ, o jiných jsem nečetl. Lidová zkušenost - dej blbci moc.............................

Můj závěr po přečtení článku i diskuze: Hlupáctví je nezdolné.

P. Hatina 23.11.2020 6:35

No, řekněme že ten případ s tou maminkou byl natolik markantní. že ho média halasně publikovala. Ale co jsem v těch obchodech viděl, tak ty ochranky nutily aby si vzal vozejk každého a nezajímaly se jak na tom je. Ony totiž. aby bylo jasno, ani nemohly a jiný pokyn nedostaly . protože to bylo vládní ustanovení. které stanovilo, že může být jen ten určitý počet zákazníků a nestanovilo žádné vyjímky. Kdybych dal jiny příklad, ani máma s malýma dětma by jít nemohla, nemůže ani nyní třeba někdo kdo doprovází starého člověka, a pod..

Je v tom samozřejmě hloupost, ale už té vlády, a jejich takzvaných odborníků. Hloupost a lenost v tom, že už ty pokyny ani nepromýšlí do hloubky, ale prostě je mastí Jménem republiky, rozejděte se a neshlukujte se...

Jo, co jsem viděl už v pátek a v sobotu, tak i ty obchody pochopily, že není v jejich zájmu dělat za sebe místo vlády hlupáky a nadávat si V jednom z těch obchodů si akorát ve vstupu dělal nějaký děda znuděně čárky..No, a v tom druhém, ani nebudu jmenovat, když ty vozejky došly, tam se ochranka radši zdejchla, aby se nemusel s lidma hádat..Takže si nakoupili bez vozejků. Svět se nezbořil..

L. Písařík 23.11.2020 6:41

Dík za podobný popis situace v marketech, sám totiž do obchodů nechodím, z bezpečnostních důvodů raději dávám přednost komerčnímu dovozu potravin. Buďte zdráv.

J. Jurax 23.11.2020 19:56

Do obchodů běžně chodím, aspoň se projdu. V našem městečku kdysi okresním jsem zaznamenal v jednom hypersuper číslované vozíky (bylo jich dost) a jinde nic. Naštěstí fronty taky nic, a to jsem dnes testoval v době špičky 15:00 až 16:30.

Z. Roller 23.11.2020 9:43

Na pražské nemocnici IKEM mají nápis 4R = roušky, ruce, rozestupy, rozum. Ta ochranka neposlouchá vládu, ale manažery prodejny, kteří si pro sebe nějak to vládní nařízení přelouskají a vydají podle toho nějaké závazné pokyny. Management někde jinde si to nejspíš přelouská trochu jinak. Pokud by nařídili ochrance dodržovat nařízení s rozumem, vše by dopadlo jinak. Nesvádějme všechno hned na samotnou vládu. Podstatné je pochopit, s jakým záměrem ta nařízení byla vydána - a určitě to nebylo se záměrem trochu si zabuzerovat občanstvo.

P. Hatina 23.11.2020 10:37

Víte, máte pravdu jen částečně, a proto ta vina zůstává na vládě.

Za prvé, vláda vyhlásila ta opatření (jako obvykle) strašně zbrkle, v pondělí večer, pak byl svátek, a od středy ráno již platila povinně. Tudíž ten management ani nestihl navrhnout, natož hlavně nasadit nějaké jiné řešení. Ovšem plnit musel, na 100 procent.

Ovšem a za druhé, a to snad pochopíte, vůči státnímu / dokonce vládnímu rozhodnutí v době nouzového stavu/ neexistuje právně uznatelný argument "dodržovat s rozumem" - vůči státu buď naplno dodržujete, nebo vůbec a tím pádem Vás stát může i potrestat.

Pokud to mělo být jakkoliv "s rozumem", měla vláda se svými odborníky podrobně vypsat všechny uznatelné vyjímky do toho rozhodnutí (Což zase, jak víte, u několika z nich udělala až dodatečně).

No a co se týče Vašeho 4R, ani IKEM raději nevysvětluje. co tím "s rozumem" vlastně myslí--Ale vzhledem k tomu že jsou státní institucí (a jistě přísně kontrolovanou), tak bych nějakou rozumnou benevolenci vůči státním nařízením určitě netipoval...;-D