Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Vibrace

Obraz vytvoří média, tentokrát kreativně personifikovaná sloupkem Martina Weisse v LN. Obdivuhodně shrnul jevy posledních dnů. Jsem mu zavázán. Inspiroval mne k postoji:"A co když je to naopak?" Naopak zde neznamená popření, ale řekněme Hegelovu (nikoli marx-leninskou) dialektiku.

Letos na Štěpána nezačala prezidentská volební kampaň. Proč? Nevíme, jestli přímé volby prezidenta vůbec budou. Možná je to dobře, poněvadž lid dal přednost slavení Vánoc, lid, kvůlí kterému se vrazily a vrážejí miliardy do přímé volby. Proč nefinancovat tyto circenses, když zřejmě na to máme.

Stát vytváří problémy a rozumnožuje nejistotu v ekonomice a financování. Třeba ve výši daňových sazeb. Kdo je to stát? Předsednictvo vlády a ministerstva jsou baráky. V baráku pracuje předseda vlády a v jiných barácích ministři.

Kdyby se stal Okamura prezidentem, bylo by to směšné. Proč? Okamura by uměl nejlíp zařídit, aby stát fungoval, kdyby se stal generálním ředitelem podniku "Státní správa", ale to by se musel opřít o realizaci kostlivce ve skříni. Zákona o státní správě a jejího oddělení od politiky.

To však není ani dostatečný a už vůbec ne dobrý důvod, aby byl prezidentem jako jeho reprezentant nejen dovnitř, to jest pro lid, ale taky navenek, za hranicemi státu.

Něco podobného, ale ještě v závažnější podobě platí o Janu Fišerovi. Že umí úřadoval, ukázal, když úřadoval jako předseda úřednické vlády. Pokud vím, nikdo ho tehdy do této role nevoil, aby ho v ní zastupoval. Máme přece zastupitelskou demokracii. To jen teď ji chceme opravovat tou přímou volbou prezidenta. Přímo mohou volit občané malých měst ve Švýcarsku, kde se všichni znají. Proč najednou rovnou hlavu deseti miliónů lidí?

Ale. Nejen pro mne, ale věřím, že i pro mnoho občanů je nestravitelný na stolci, na kterém seděl T.G. Masaryk a Václav Havel. Pokládám za chucpe, že se vůbec do toho postu cpe. Vstoupil do zločinecké organizace KSČ v roce 1980. Souhlasím se Zbyňkem Petráčkem, že to nebyl omyl, ale mravní selhání.

Já se k omylu přiznám. V době Pražského jara jsem vyhověl výzvě lidí, kterých jsem si vážil, abych do KSČ vstoupil. Uvěřil jsem, že zvrátit bolševickou diktaturu lze jen reformou zevnitř, zvenku že by to mohlo mít šanci jen za cenu třetí světové války. Na tu tehdy nebyly demokratické velmoci připraveny, zvláště ne v Ervropě. Samy tehdy přiznaly, že by sotva dokázaly se svými armádami něco takového, co 21. srpna 1968 realizovala bratrská pomoc.

Mám zřejmě jinou představivost než Martin Weiss, pro kterého není nic horšího než volba prezidenta senátory a poslanci. Kdo volil TGM a Václava Havla?

Ano, kandidáty si vybral velký byznys. Jsou státy, kde to říkají nahlas: prezidentské volby v USA vyhrává kandidát, který má na kampaň od sponzorů - finančních oligarchů - víc peněz.

Dochází k vibraci mezi politikou (umění získat moc) a ekonomikou (umění nahromadit a investovat kapitál).

Vibrace je chvění. Tomáš Halík to tvrdí o víře: co se nechvěje, není pevné.

Dvacet let normalizace je jednou z nejostudnějších etap našich dějin. Lingvisticky to Gustáv Husák dobře vystihl. Co je "normální"? Běžně se míní, že je to to, co je obecně přijímané, co se jaksi většinou děje.

Ke mně jako k psychiatrovi přicházejí také pacienti, kteří se ptají: doktore, jsem normální? Řadě z nich odpovím, že někteří psychiatři, když jsou mezi sebou, označí některé jedince jako "hnusnej normál". Lidské je přece to, že lidé jsou různí. Začíná to Vive le difference! dotažené dnes do filosofického differance.

Světová zdravotnická organizace definuje zdraví jako stav pohody, kdy je člověku dobře po stránce tělesné, psychické i sociální. To je ovšem ideál, ke kterému má zdravotnictví směřovat. Zatím není "normální".

Převzato z Vinar.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

kurl Lenka Kuřilová, lyst Tereza Lysá
22. 7. 2024

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily také bouřky, ty...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Kamala Harrisová, o níž se nyní uvažuje jako o demokratické kandidátce na post prezidentky USA, je...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

V kauze rozdělování sportovních dotací pražského magistrátu žádá státní zástupce pro exministra...

kop Josef Kopecký
22. 7. 2024

K rozhodnutí amerického prezidenta Joe Bidena, že nebude obhajovat na podzim svůj post, se...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Nejvyšší soud (NS) rozhoduje v případu ženy, která byla v Příbrami zadržena kvůli podezření z...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz