Čtvrtek 12. prosince 2024, svátek má Simona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Veřejnost váží vstup ČR do protiraketové obrany

diskuse (36)

Na přelomu září a října jsme se konečně dostali k hlubší analýze postoje české společnosti k možnosti vstupu ČR do systému obrany proti balistickým střelám. Výsledky nejsou nezajímavé. Proto si na některé dovolím upozornit. Nejde totiž jen o procento souhlasu či nesouhlasu s umístěním systému u nás. Možná ještě více jde o bezpečnostní a strategický obsah, který s takovým krokem české vlády a parlamentu veřejnost spojuje. Nevíme jistě, kdy a zda nás spojenci osloví. Měli bychom však absolvovat důkladnou domácí debatu ve vlastním zájmu. Nejde totiž jen o vstupní rozhodnutí, ale – v případě vstupu – o dlouhodobou a udržitelnou schopnost naší země být v celé věci přidanou hodnotou a nikoli přítěží. Synergie mezi bezpečnostní politikou státu a veřejností je pro takový krok zdravým základem.

Česká společnost vnímá globální bezpečnostní hrozby, zejména vojenské, terorismus a riziko transferu hromadných zbraní do rukou teroristů. Dále civilizační a ekologické hrozby (klimatické změny, pandemie apod.) a konečně hrozby vnitřní destabilizace demokratického světa (migrace, konflikty s imigranty a menšinami apod.). Pokud jde o vojenskou nukleární a balistickou výzbroj, jsou jako hrozba vnímány především Írán a KLDR.

Vůči hlavním současným bezpečnostním hrozbám česká společnost v převaze nechce pasivně přihlížet. Dáváme přednost vícevrstevné bezpečnostní politice, kde je za hlavní nástroj považována aktivní a kooperativní zahraniční politika (75 %), hospodářská a technická spolupráce (60 %). Dále aktivní tlak na vnitřní demokratizaci zemí, která generují rizika (50 %), a to i za cenu nátlaku a sankcí OSN (60 %), protože nedemokratičnost KLDR a Íránu je zřejmě chápána jako zdroj ohrožení. Konečně pak jsou to vojenská řešení, zejména obranného charakteru, národní i mezinárodní (50 - 60 % podpory). Ve spektru bezpečnostní politiky představují vojenské prostředky sice krajní, ale legitimní řešení, a to jak z hlediska národní, tak mezinárodní obrany. Protiraketový systém chápeme jednoznačně jako součást vojenské obrany a vojenských prostředků.

Participace ČR v mezinárodní bezpečnostní politice je podporována také jako vícevrstevná: finanční podpora společných projektů, investice do vlastních obranných prostředků, participace ve vojenských misích, účast v demokratizačních projektech, aktivní participace v mezinárodních vojenských obranných projektech.

Pro účast ČR v obranných systémech se zdá být pro občany ČR klíčové jejich ukotvení v organizacích mezinárodní bezpečnosti nebo kolektivní obrany. Patříme dnes k zemím nejvíce zaměřeným na euroatlantickou kolektivní obranu. NATO jako základu naší obrany důvěřuje přes 70 % dospělé populace a jsme v tomto ohledu dosti výjimeční. Není proto překvapivé, že případný vstup do systému obrany proti balistickým střelám rámujeme především kolektivní obranou NATO. Česká společnost však obecně dává větší váhu a důvěru nadnárodním aktérům mezinárodní bezpečnosti (EU, OSN) oproti jednotlivým státům (včetně USA, Velké Británie, Francie, Německa). Kolektivní obrana a kolektivní bezpečnost jsou v českých poměrech východiskem posuzování vojenských programů i bezpečnostní politiky. Přes 70 % dotázaných by v součtu podpořilo umístění základny v kolektivní obraně buď NATO (35 %), nebo společné obrany EU (37 %). Celý protiraketový systém včetně raket, nebo jeho radarovou část by na území ČR akceptovalo 71 % těch, kteří jsou spokojeni s členstvím v NATO, oproti 40 % těch, kteří spokojeni s členstvím ČR v NATO nejsou.

Orientace na kolektivní obranu ale není jen mechanickým vyjádřením loajality k organizaci a společné obraně. Na rozdíl od konce 90. let jsme připraveni snášet i zátěž. Přibližně 70 % dospělé populace si uvědomuje, že případné umístění základny zvýší naši bezpečnostní zátěž a rizika a katapultuje ČR do předních linií globálního bezpečnostního dění. Toto hodnocení růstu rizik je korigováno v cost benefit analýze, v které si zároveň téměř 60 % uvědomuje, že protiraketová obrana přispěje ke zvýšení obrany Evropy a globální bezpečnosti. Posuzování smysluplnosti vyšší bezpečnostní zátěže ČR v zájmu kolektivní bezpečnosti Evropy a světa je to, co je a bude v hodnocení projektu pro nás klíčové. Proto je tak významný rámec NATO a evropské bezpečnosti. Proto jsou klíčové pro posuzování celé věci bezpečnostní a obranné aspekty a nikoli například změna amerického vízového režimu, nebo jakési reminiscence na sovětské základny u nás v minulosti.

Vyjma otázky vzniku pracovních míst, která není nepodstatná, začíná česká společnost posuzovat svou bezpečnost globálně, a to jak z hlediska hrozeb a rizik, tak z hlediska našich možností účasti v obraně. Netrpíme izolacionismem a nepropadli jsme ani většinové úzkosti z vyšších rizik. Sledujeme, zda jsme s to projektu dát přidanou hodnotu v podobě růstu mezinárodní bezpečnosti a tím i smysl růstu naší vlastní bezpečnostní zátěže. Atraktivnost kolektivní obrany, do které se bude americký deštník konvertovat, je a bude základem posuzování celé věci.

Nic ale v českých zemích není perfektní. Vážné problémy jsou, a to dva. Předně pocit deficitu informací o věci, který cítí 75 % lidí. Přitom protiraketový projekt v převaze veřejnost zajímá (65 %). Za druhé je to univerzálně pociťovaná absence společného a ujasněného názoru na projekt na úrovni vedení státu (89 %). Statistická analýza ukazuje, že pocit absence leadershipu v takto strategické otázce a zájem o referendum jsou spojité nádoby v negativním smyslu.

I v podmínkách určité politické a informační frustrace občanů podporuje umístění radarového zařízení 57 % dospělé populace. Česká veřejnost je připravena k zahájení vyjednávání o případné účasti ČR v projektu a nechce tento projekt apriori odmítnout a nejednat (14 %). Chce více informací a více strategické shody a politiky na nejvyšší úrovni státu. S takovou situací se po mém soudu dá pozitivně a konstruktivně pracovat.

Výzkum( od 21.9. -2. 10. 2006) financovalo MZV ČR. Sběr dat realizovala na kvótním výběru společnost Factum Invenio podle zadání, koncepce a dotazníku Gabal, Analysis & Consulting. Soubor 1021 respondentů 18+ let je reprezentativní v základních demografických charakteristikách, vzdělání, regionu a velikosti místa bydliště. Výzkum byl realizován před jaderným pokusem KLDR. Detailnější výsledky na www.gac.cz

Aston Ondřej Neff
12. 12. 2024

Námětů pro divení se nám svět nabízí požehnaně. Někdy jde až rozum stranou.

Petr Kolman
12. 12. 2024

Lidověji napsáno - příště již žádné skrčky, bodyčky a přílepky.

Milan Smutný
12. 12. 2024

Vývoj v Německu odhaluje zničující dopad nových emisních daní.

Stanislav Ulčák
12. 12. 2024

Petr Anderele je člověk, který si zaslouží být připomenut a nebýt zapomenut.

Jaroslav Zamazal
12. 12. 2024

V obsazeném území má Rusko velký náskok.

Aston Ondřej Neff
9. 12. 2024

Zatímco se šušká o nové pravicové straně, Motoristé v sobotu uspořádali svůj první sjezd.

Aston Ondřej Neff
12. 12. 2024

Námětů pro divení se nám svět nabízí požehnaně. Někdy jde až rozum stranou.

Aston Ondřej Neff
11. 12. 2024

S obvyklým zpožděním začala poslanecká sněmovna projednávat novelu o poplatcích.

Aston Ondřej Neff
10. 12. 2024

Fiala a Stanjura jednali v pondělí s prezidentem Petrem Pavlem o rozpočtu.

Robert Troška
10. 12. 2024

Vzrůstající trend omezování svobody ze strany politiků ODS.

Lidovky.cz, ČTK
12. 12. 2024

Osobností roku časopisu Time se stal zvolený americký prezident Donald Trump. Držitelem tohoto...

jhr Jan Hron
12. 12. 2024

Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) údajně zlikvidovala Michaila Šatského, zástupce hlavního...

Josef Kopecký
12. 12. 2024

V době, kdy Čína pokračuje ve zvýšené aktivitě svých vojenských letadel a lodí poblíž území...

12. 12. 2024

Jsme parta nadšenců, kteří jezdí po světě s obytnými Aviemi. Možná už jste o nás slyšeli,...

Zbyněk Petráček
12. 12. 2024

Může se hrad jmenovat Houska? Jistě, každý, kdo jezdí do Máchova kraje, hrad Houska zná. Je to...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz