4.10.2023 | Svátek má František


SPOLEČNOST: Verbální podpora terorismu policii nevadí?

9.5.2011

Policie ČR oznámila, že po mnoha letech sledováni zatkla skupinu islámských radikálů v Praze. Podle policejních informací byla skupina obviněna z podpory terorismu. Ano, policii se podařil nejspíše první úspěšný zásah proti islámistickým radikálům v Česku, ale co postup české policie proti verbální podpoře terorismu a islamismu?

Před pár týdny informovala česká media o tom, že někteří páteční kazatele v některých českých mešitách kážou proti Západu, Evropě a na podporu teroristických hnutí. Kážou islám ne jako náboženství, ale jako politickou ideologii odporující demokracii. To vše se děje se souhlasem představitelů českých Islámských nadací a mnoha představitelů státem registrovaného Ústředí muslimských obcí. Proč policie odmítá zasáhnout proti těmto hlasatelům extremismu? V Čechách káže muslim, který schvaluje teroristické útoky (viz zde). Důkazy proti těmto lidem jsou neprůstřelné, sami tito lidé (Muneeb Alrawi, Vladimír Sáňka a další) veřejně vyslovili podporu teroristickým organizacím, jako je Hamás, Hizballáh a sebevražedným atentátům. Proč tedy česká policie, politici a odborníci toto vše přehlížejí? To jsou otázky, které si stále více kladou umírnění muslimové a informovaní lidé.

Někdo ze zatčených muslimských extremistů se mohl zajit pomodlit do některé z pražských mešit, mohl také nakoupit v některém z muslimských obchodů. Nevěřím ale, že by existovaly nějaké reálné kontakty mezi vedením těchto mešit a těmito lidmi. Tito extremisté by se spíše kontaktu s vedením českých mešit vyhnuli, neboť mezi muslimskou komunitou v ČR je všeobecně známo, že vedení českých islámských nadací se zaštiťuje slovy o tom, že spolupracují s lidmi z českých bezpečnostních složek. Jestli je to jen jejich manipulace nebo pravda, nevím a nechci ani vědět. Viděl jsem párkrát, jak tímto „informováním o spolupráci“ zastrašovali své odpůrce mezi muslimy, a nechci mít s těmito špinavými praktikami nic společného.

Ne, obyvatel Čech a Moravy se s největší pravděpodobností nemusí obávat aktuální hrozby teroristického útoku, ale měl by se obávat tiché tolerance aktivit islamistů v Česku, směřujících k ovládnuti místní muslimské komunity a jejímu zmanipulováni ve prospěch islamistů. Obyvatelé by se měli spíše obávat neprůhledného financování aktivit některých českých islámských nadací, jejich nedodržováni českých zákonů o nadacích a tolerance jejich vedení k propagováni islamismu jako správného islámu.To, co zde píši, je konstatováni holého faktu, že na postoji české policie, politiků a medií k islamistům je mnoho podivného a zarážejícího. Možná je to sebevražedně odvážné psát takhle otevřeně o problémech českých muslimů, ale zakrýváním těchto problémů a nemorálností by nevedlo k ničemu dobrému.

Jsem rád, že většina českých muslimů nechodí do islámských center ovládaných islamisty a místní muslimská komunita se pomaličku probouzí a snaží se budovat pomalu vlastní struktury, mimo struktury budované „agenty“ islamistů od 90. let 20. století. Jen doufám, že se čeští muslimové probudí dříve, než se islamistům definitivně podaří zničit vztahy mezi většinovou společnosti a muslimy.

Autor je člen brněnské muslimské komunity