19.5.2022 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Venkov hledá zastání u Zemana

Proč musel Karel Schwarzenberg prohrát s Milošem Zemanem, navíc o tak významný rozdíl, který při pětimilionové voličské účasti dosahoval půl milionu. Tuto otázku si kladou zvláště Schwarzenbergovi příznivci a zvláště velká města.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kosejk 7.2.2013 17:34

he, he...

Jako člověk, který na tom venkově skutečně žije, Vám musím říct, že tohle je od Vás taky  slušné zjednodušení problematiky. a) Na venkově žije spousta lidí, kteří pracují v městech a nebo mají práci, kterou můžou řešit z domova (a většinou to nejsou žádní chudáci - spíš opak). b) Venkov má svoje pro a proti. Proti:  nemožnost nákupů a kulturního vyžití a nutnost dojíždění do práce (a školy). A pro venkov naopak hovoří levné životní náklady, příjemnější prostředí, větší klid a větší možnosti pro děti. Já bych se už do velkého města nevrátil ani za zlaté tele.

Ale taky musít říct, že to nadávání na nezaměstnanost je často jen pokrytecké tlachání. Problém je v tom, že na vesnici žije významné množství starších lidí, které nedonutíte, aby dojížděli za prací. A tak sedí na prdeli a nadávají, jak už nefunguje JZD. Vím to moc dobře - lidi se mi diví, že každý den jezdím do práce 1/2 hodiny autem. Ano, i blbá půlhodina je pro mnohé moc. Tohle třeba z Británie neznám - a i tam jsem bydlel na venkově. Jejich vesnice jsou rozhodně hezčí a víc lidem nabízejí - ale s prací je to podobné jako u nás - je jí málo - a musí se za ní dojíždět do velkých měst.  Ale Britové dojíždějí - tak tedy i vydělávají - a když vydělávají, tak taky ve své vesnici pustí nějaké ty finace na útratu - což se na úrovni vsí projeví.

C. Coton 7.2.2013 13:51

Jen pitomci mají jasno.

Krásně to popsal ve své přednášce v Karolinu profesor Hoschl. Zjednodušeně řečeno: čím menší je IQ člověka, tím jednodušeji vidí svět. Tkzv. černobílé vidění je znakem duševní zaostalosti. Krásně je to vidět na případech: Lež x Pravdě, blbové se Zemanem x inteligence s knížetem, vesnice x město, Češi x Němci atd....Takové zjednodušení slouží pouze k vyhrocování emocí. Článek bez užitku.

Z. Rychlý 7.2.2013 12:11

Volili Zemana, ale raději by volili nějakého komunistu.

Účasníci hromadného vymývání mozků ještě žijí a mají volební právo, tak se nedivte. Nejrozšířenější tiskovina je Blesk, a tomu byly volby ukradené. Až se do toho příště Blesk vloží, to bude tóčo. Takovou špínu ani Zeman se Šloufem nevymyslí.

J. Chaloupka 7.2.2013 10:06

Výběr ze dvou variant nebyl příliš velký, ale u nás rozhodlo,

že pan Černohorský je tak bezmezně nakloněn EU, že je ochoten podepsat vše, co odtud přichází. Doufáme, že Zeman jen tak nepodlehne a alespoň si to přečte. A také, že v rozhodující chvíli neusne. Možná budeme zklamáni, ale to jsme již celý život. Jak říká klasik Jára Cimrman: prvek očekávání se střídá s prvkem zklamání.

P.S. nebydlím ani na sídlišti, ani na venkově a daří se mi finančně docela dobře přesto, že nepůsobím ve státním sektoru.

P. Čech 7.2.2013 18:00

Re: Výběr ze dvou variant nebyl příliš velký, ale u nás rozhodlo,

Výběr ze dvou variant je vždy jen výběrem ze dvou variant. Ničím jiným býti nemůže. Právě proto mu předchází v prvním kole výběr z více variant. Pokud ovšem volby v prvním kole jsou nesvobodné a nerovné (zákon 71/2012 sb. diktuje kdo smí a kdo nesmí být kandidátem), degraduje to celé volby jako takové. Naprosto stejně, jako u voleb do sněmovny, kde volební zákon diktuje kdo smí kandidovat (politické strany a hnutí) a jak musí volič volit, pokud chce využít svého volebního práva. Nesmí volit napříč politickým spektrem a pod. Veškeré volby v ČR jsou diktátem politických stran, diktátem k zajištění bezproblémové moci nad občany. O tom to všechno je a tvrdí-li někdo něco jiného, potom lže.

D. Blaza 7.2.2013 10:04

6368 volebnich obvodu

Zeman vyhral v 5202 volebnich obvodech, knize vyhral v 1127 volebnich obvodech. Zbytek byl nerozhodne. Autor nema pravdu, ze Sudety hlasovaly pro Zemana - staci se podivat na (jeho vlastni) volebni mapu na Centru. http://aktualne.centrum.cz/domaci/volby/grafika/2013/01/26/vysledky-prezidentskych-voleb-v-mape/

Pokud nekdo permanentne hleda obrysy Sudet ve volebnich mapach, tak i letos najde, ale ne u jednotlivych kandidatu, ani ne u Bobo.

Staci vytvorit mapu s volebni ucasti/neucasti a ty Sudety tam vyjedou, az jednoho zamrazi.

PS

V Sudetech byla volebni ucast nizsi = soudruzi jsou na tom uz tak spatne, ze ani ten Blesk uz nekupuji :-(   teda :-)

P. Lenc 7.2.2013 9:20

Ano.

podobně jsem psal po volbách, že poprvé od r.1989 vyhrál volby venkov.A také jsem psal, že to byl Zeman, který naprosto přesně vystihl nálady venkova a náležitě je využil.Odtrženost velkých měst a především Prahy od reality je doslova trestuhodná.

J. Fohler 7.2.2013 9:07

Prezidentské volby

Nejsmutnější pro mě je poznání, že mí spoluobčané v roce 2013 mohou uvěřit tomu, že prezident ČR může předat pohraničí Německu a Rakousku, i s nejrůznějšími majetky.

Vždyť k tomu přece nemá pravomoc, i kdyby chtěl.....

P. Čech 7.2.2013 8:37

Možná máte pravdu.

Já si ovšem myslím, že důvod, proč pan Schwarzenberg prohrál volby, je někde jinde. Jak známo, úloha českého prezidenta leží zejména v zastupování státu v zahraničí a k tomu je nutný kultivovaný a srozumitelný projev. Pan Schwarzenberg, jakkoliv je čestným člověkem (předpokládám), má jeden významný handicap, za který nemůže, ale který jej degraduje. Brblá a není mu rozumět. Mám za to, že velmi mnoho lidí si nedovede představit, jak by pronášel státnický projev. A v tom to vězí. Kdyby mu ústava přiznávala více skutečných a důležitých pravomocí, nebyl by tento problém tak markantní. Když ale úloha českého prezidenta je omezena jen na žvanění, také si pana Schwarzenberga v této roli nějak nedovedu představit.

A. Bocek 7.2.2013 8:32

Možná to byla špatná taktika Karlova týmu,

neprodali nové RUD ve prospěch malých obcí, špatný stav silnic ve správě hejtmanů, zanedbávání vyloučených regiónů, ale taky nulový přínos potenciálu LČR pro venkov.

Sudety a buranství Zemana hrály jen podřadnou roli.

E. Vašátko 7.2.2013 6:33

Chápu, že Zemana volili převážně lidé,

kteří v něm viděli jednak bratra z "mokré čtvrti" a potom ti, kteří mají pocit, že se jim daří špatně. A ten pocit má dnes u nás (i když myslím, že jde právě jen o pocity) hodně lidí. Vím jak v dobách třeskutého socializmu jsme museli počítat každý groš a zaměstnání (nikoliv práce) bylo pro každého dost, dokonce byla povinná - ono by to chtělo trochu porovnávat to dříve a nyní. Ovšem co si od volby MZ jeho voliči proboha slibují ? Co může zařídit ? Poslouchal jsem jeho nabubřelé projevy a nikde jsem v nich nenašel nějaký recept, jak ze současné krize.

E. Heusinger 7.2.2013 7:39

Re: Chápu, že Zemana volili převážně lidé,

Já jsem od Jeho Jasnosti  žádný recept neslyšel. Vy ano?

E. Vašátko 7.2.2013 8:03

Re: Chápu, že Zemana volili převážně lidé,

No, ale on také nic v uvedeném smyslu nesliboval, zatímco Zeman se producíroval s plakáty STOP vládě, STOP Kalouskovi a tvrdil, že bude aktivně zasahovat do politiky. Na to nachytal patrně dost prosťáčků.

E. Heusinger 7.2.2013 8:15

Re: Chápu, že Zemana volili převážně lidé,

Prosťáček jste Vy. Volba Zemana - nesouhlas s vládou. Volba Jeho Jasnosti - souhlas s vládou.

Já jsem od Jeho Jasnosti neslyšel vůbec nic. Ani jeho postoj k EU. Zeman svůj formuloval. Když se Zeman ohradil proti bulvárním tématům, Jeho Jasnosti to bylo jedno.

JFK Fischer se před volbou vzdal své funkce. Jeho Jasnost nikoliv.

E. Heusinger 7.2.2013 8:16

Re: Chápu, že Zemana volili převážně lidé,

Prosťáček jste Vy. Volba Zemana - nesouhlas s vládou. Volba Jeho Jasnosti - souhlas s vládou.

Já jsem od Jeho Jasnosti neslyšel vůbec nic. Ani jeho postoj k EU. Zeman svůj formuloval. Když se Zeman ohradil proti bulvárním tématům, Jeho Jasnosti to bylo jedno.

JFK Fischer se před volbou vzdal své funkce. Jeho Jasnost nikoliv.

V. Novák 7.2.2013 9:28

Chápu, že "Karla" volili především snobové

přesvědčení, že "kniže" je lepší člověk už svým původem a přilísají-li se k němu, stanou se lepšími lidmi i oni. Lepšími lidmi ve smyslu elity nebo oddělení se o plebsu a lúzy.

Lidé s mentalitou lokajů a "panů Franců ze zámku". Což projevili "noblesou" s níž (ne)přijali svou nevýhru.

M. Pernický 7.2.2013 9:32

Re: Chápu, že Zemana volili převážně lidé,

Pane Vašatko,většina lidi si myslí, že všichní uvažují stejným způsobem a tak se ani nedivím,že hodnotíte voliče pana Zemana touto optikou. Mýlite se ,ale nic se  nezmění. Všiml jsem si s jakou vervou bojují příznivci KS proti vítězi voleb a snaží se ho očernit ,není svaty,ale byla to lepší volba s přihlednutím k hloupým krokum KS v následujících dnech.

J. Vozábalová 7.2.2013 1:10

Volba venkova

Pane autore,

mohu s Vámi souhlasit pouze částečně. Jistě,  že  někteří obyvatelé venkova svou volbou "hledali zastání", ovšem velké procento (zvlášť v Sudetech) podlehlo lžím, polopravdám a manipulaci ze straby vítězného kandidáta - tedy hře na nacionální a xenofobní strunu, hru na "já jsem Čech a prožil jsem zde celý život". Vím o čem mluvím, žiji v malé vesnici (189 voličů) a to je ještě ta naše vesnice mimo sudetskou oblast - byť těsně. Oproti celostátnímu výsledku byl u nás výsledek druhého kola o malinko lepší ve prospěch KS (v prvním kole vyhrál).

Já bych viděla hlavní příčinu porážky KS opravdu především ve lžích a manipulacích MZ. Nicméně není jisté, zda by MZ nevyhrál i bez toho - nevím.

Ovšem fakt, že KS postoupil do druhého kola a získal, přes nečistou, neférovou a lživou kampaň MZ,   relativně velké množství hlasů a tedy nezanedbatelnou podporu, dává do budoucna značné naděje. Bohužel je kardinální otázkou, kde budeme za pět let hledat osobnost evropského formátu, která uvažuje v přesahu generací.

K. Voráček 7.2.2013 20:21

Re: Volba venkova

Paní Vozábalová, lži nelži - když volíte v obci starostu, zvolíte si toho, kdo v obci s vámi žije dvacet a více let, nebo toho, kdo se přistěhoval loni? A podobně je to i s ostatním lhaním Zemana. Naopak, není opravdu lží spíše to, že KS je vysoce inteligentní, noblesní, pravdomluvný a srozumitelný? Já takopvé vlastnosti nespatřuji...

Má přirozenou vadu - špatně mluví. (Nerozumí mu Češi ani Němci). Já se mu nemíním vysmívat, (sám šilhám), ale každý si musíme uvědomovat, co v životě můžeme dělat na potřebné úrovni, abychom nebyli trapní. Připadá vám snad KS vhodným adeptem na práci moderátora v TV či v rádiu?

Osobně si myslím, že se tu spolek kmotrů pokusil poměřit, jak dalece se dá veřejnost v Česku zpitomět, co všechno může zvládnout dobře udělaná agitace profesionálních ovladačů veřejného mínění. A opravdu se jim to ve velkých městech povedlo...

Rozhodl opravdu selský rozum - a je to dobře, protože spojení Miloš Zeman a Václav Klaus znamená POHYB ve zdejších hosdně zatuchlých vodách. Nevím, zda k dobrému, či horšímu, ale pohyb to bude. To při vítězství KS bychom tleli spokojeně dál...

Hezký den.

B. Uhlich 7.2.2013 20:58

Re: Volba venkova

Naprostý souhlas, .. je to tak, tady po léta fungovala taková praxe, že co řekla pravicová média, zkorumpované průzkumové agentury a placení internetoví diskutéři to se taky většinou stalo... jednou se tak nějak objevila , kde se vzala tu se vzala "kubiceho zpráva"..pak zas dědek přemlouval bábu...  no prostě vždy to bylo tak jak se v Praze řeklo..a najednou to tak nefunguje..no to je ale překvapení, proto ten kvikot, že?  A zvykejte si milánkové, venkov pochopil, že se dá volit i proti vám, že má smysl jít k volbám...myslím, že se to při příštích volbách velmi ukáže... a pokud budou mít lidi nadále strach o svojí budoucnost...raději ani nepřemýšlím jak to asi dopadne... :-)))

B. Uhlich 7.2.2013 0:56

Myslím, že vítězství Zemanovo hodně přeceňuje...

stále čtu a slyším spoustu komentářů, které stále hledají jakési spiknutí a utajené "pravdy"..přitom realita je prostá a jednoduchá - nešlo o to zvolit Zemana, ale o to NEzvolit Schwarzenberga...Schwarzenberg jako "vedoucí" představitel asociální politické strany TOP09 je prostě pro drtivou většinu obyčejných lidí nepřijatelný. To je celé....

  ..a důvod?   Ten je také prostý, pokles životní úrovně a hlavně strach z budoucnosti...ten si dokonce myslím, že je větší než ta ona zmiňovaná pokleslá životní úroveň... Spousta lidí už dnes opravdu žije od příjmu k příjmu a velmi často si moc pomoci nemůže... a když se na lidi neustále valí z médií co se všechno bude zdražovat co všechno budou muset a na druhou stranu nebudou smět....většina lidína vesnicích nabírá dosti značného pocitu bezmocnosti... Environmentální šikana také začíná být velmi nepříjemná, ale jak vidno..konce to zatím nemá...  Navíc lidé na vesnicích velmi těžko nesou, že se o nich zpravidla rozhoduje v Praze (či jiných městech) a to lidmi, které vesnice tak akorát míjí v uctivé vzdálenosti když jedou náhodou okolo...jinak o vesnici nemají naprosto žádné ponětí...konec konců z povolebních diskuzí to jasně vyplynulo jaký názor mají lidé z měst na lidi z vesnic... pro ně to jsou omezení, hloupí, zaostalí křupanští třicetikorunáči, kteří by přinejmenším ani neměli mít volební právo...  Pak se nelze divit, že tady nastal takový rozkol mezi vesnicí a městem. On život pro chudší lidi není jednoduchý nikde, ale na té vesnici je to asi o kousek horší už tím, že jsou tam poměrně hodně omezené možnosti... Když se tohle všechno nasčítá - asi každému dojde, že optimismus na vesnici tak nějak došel..pak se nelze divit, že vše tak dopadlo. NEvolba Schwarzenbergova je sice poněkud iracionální, ale zas na druhou stranu jak už mají  jinak dát lidi najevo, že už toho mají lidi dost,ne?

V. Novák 7.2.2013 9:33

Jakožto obyvatel Prahy se musím ohradit.

MNOZÍ měšťáci mají takový názor - ale zdaleka ne všichni.

Ne každý pražák je příslušníkem pradoláskařské party "hochů co spolu mluvíme", kavárenských plácalů, kulturně-mediální fronty, prostě "elity národa", jež se elitou prohlásila sama.

Ani v Praze nevyhrál "Karel" nijak drtivě.

V. Vlk 7.2.2013 0:42

opakovaná lež

Tvrdíte že nebáli že vláda „umožní návrat sudetských Němců. Ti samozřejmě nemají zájem žádat zpátky majetek svých předků, ale o to při volbách nešlo.“ Stále opakovaná lež se  nestane pravdou .Jak mnohokráte dokumentovala BBC a německé noviny , existuje velmi silná skupina sudetských a pruských němců,která je připravena ,jakmile to bude možné. Ihned soudně a politicky vymáhat všechny sudetské majetky, včetně „odškodnění“ . Najděte si politické střetnutí mezi Schroderem , Frau Steinbach a polským státem, kde se mluvilo o tom, že Poláci v takovém případě jsou schopni střílet. Proto také dosud nebyl vybudován plánovaný „Památník vyhánění“ který byl koncipován jako ztělesnění nároků vyhnanců vůči ČR,  Polsku a Slovensku.

S. Vaněček Šauerová 7.2.2013 0:34

Proč musel Karel Schwarzenberg prohrát s Milošem Zemanem, navíc o tak významný rozdíl ?

Takovou otázku si příznivci Karla Schwarzenberga vůbec nekladou, pane Holube. Kladou si naopak otázku, kde se vzalo tolik lidí (2 1/4 mil.), kteří ho volit šli, to navzdory týden trvající národně socialistické šovinistické masáži šlehnuté xenofóbií  ! To byl přece v naší zemi obrovský, netušený úspěch, nemyslíte ? Kde se vlastně tolik lidí vůbec vzalo ? Řekla bych, že to vůbec není špatná vizitka.

Souhlasila bych v tom, že venkov hledal zastání, nebyl v tom ale sám (viz exit polls Medianu). Co jim tatíček na Hradě může zařídit, vůbec netuší. To bude zase zklamání. Nakonec ani tu nenáviděnou vládu nevypráská (neboť nemůže). A tak na volbu nejvíc zas nakonec doplatí sociální demokracie, což bude dost vysoká cena jednak za její "statečnost" a jednak za nevyřešené vnitrostranické problémy.

E. Heusinger 7.2.2013 7:58

Navzdory

více jak měsíc trvající a v posledním týdnu zesílené propagandistické masáži "kultůrně-medyjální" fronty.