26.9.2023 | Svátek má Andrea


SPOLEČNOST: Vědci zasadili tvrdý úder konspirátorům

8.5.2015

A to tak, že se pustili do výzkumu jejich myšlení a začali v rámci projektu trollovat na obskurních konspiračních webech. Výsledky jsou zajímavé a pro mašíbly rozhodně nelichotivé.

Tento výzkum americko-italského týmu prokázal jasně to, o čem zde píšu už řadu let. Totiž pravdu, že ti, kteří důvěřují informacím, které tyto weby přinášejí, jsou schopni věřit jakékoliv konině. Ostatně, vzpomeňme na skvělý nápad předhodit mašíblům fakta o děsivé látce dihydrogen monoxid. Kolik intelektově vyprázdněných, leč vášnivých jedinců na to skočilo. Nu, a podobně jako tehdy, skákalo se i v rámci tohoto výzkumu.

Takže mašíblové uvěřili tomu, že se objevil zdroj nekonečné energie, i když se informace nesla jako anonymní. Toto téma je ryze mašíblovské, po tzv. volné energii se pátrá usilovně, tu a tam někdo představí jakýsi funkční generátor a pak, aniž by jej nechal prozkoumat, zmizí.

Dále milovníci konspirací uvěřili informacím o lampě z aktinoidů, konkrétně z plutonia a uranu. Ta by znamenala řešení problémů se získáváním energie a při tom by prý přinesla jen mírný dopad na životní prostředí. Na první pohled jasný fake a nesmysl. Nicméně mašíblové zajásali. Konečně něco, co pomůže všem. Úžasné.

Asi nejlegračnějším bodem výzkumu a řízeného trollování byly informace o tom, že v rámci tzv. chemtrails byla z letadel vypouštěna kromě jiných látek i aerosolová Viagra. I tento zjevný nesmysl byl přijat s důvěrou a hojně okomentován. Mimochodem, publikování přineslo další důkazy o zajímavých myšlenkových pochodech mašíblů. V diskusi pod článkem na slovenském víceméně mašíblovském webu Doležité.sk, který o výzkumu též přinesl zprávu, se objevil fascinující názor. Podle autora vlastně výzkum prokázal, že chemtrails jsou fakt, protože vědci je nezpochybnili, jen si přihodili Viagru.

V rámci výzkumu vědci také zkoumali způsob a směr komunikace konspirátorů. Došli k pro veřejnost zřejmě překvapivým faktům. Mašíblové komunikují obvykle jen na konspiračně zaměřených webech a jejich diskusích, stejně, jako na sociálních sítích ve skupinách, které jsou směrovány k jejich postoji a názoru. Většinově se nepouštějí do publikování svých názorů v médiích tzv. mainstreamových a také jen sporadicky přispívají se svými „pravdami“ do jejich diskusních fór. Což je fakt, který jsem vypozoroval též. Předpokládám, že důvodem je větší míra racionálně uvažujících diskutérů, kteří okamžitě konspirátorovy pseudoinformace rozleptají relevantními fakty. Což pro nositele „nezpochybnitelné pravdy“ není příjemné.

Výzkum samozřejmě mašíbly rozčilil, s tím vědci zřejmě počítali. Otázkou je, jak se při své erudici a vzdělání dívali na to, co jim konspirátoři předhazují. Například to, že část týmu jsou Američané, proto je jasné, že jde o zmanipulovaný pokus odstranit skutečnou opozici světových elit. Nebo úder Assangem a Snowdenem, v tom smyslu, že si neinformované ovce (tedy nekonspirátoři) o tolika věcech mysleli, že jde o hloupé konspirační teorie, a pak přišli tito dva a dokázali, že jde o skutečnost. Sice osobně netuším, kterou teorii prokázali, ale podstatné je, že to vědí konspirátoři.

Nu, a řadě mašíblovských fanoušků pak výzkum připadá jako pokus o upalování čarodějnic a rozdělování lidí na ty správné a na ty odsouzeníhodné. Sice právě to je přesně popsaný postoj mašíblů k ostatním, ale to je jedno. Zní to hezky a apelativně. A, na úplný závěr, ještě jeden hlas proti výzkumu. Ten prý nesplňuje kritéria vědecké metodologie a tím pádem žádným vědeckým výzkumem není. To je zřejmě nejhumornější protest. Od lidí, kteří vědeckou metodologii neznají, neuznávají, nepoužívají a nevěří jí ji. Tedy asi tak, jako by adamita povykoval na krále v kožichu, že je nahatý. Inu, střelba do vlastních řad je konspirátorům vlastní. Často si říkám – proč bychom jim ty šílenosti měli vyvracet, oni to přece dřív nebo později, zamotaní do kokonu nesmyslů, udělají za nás.

Jakubroth.blog.idnes.cz