29.10.2020 | Svátek má Silvie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Věční petenti coby majitelé Listopadu

Stále stejná parta, stále stejná jména, můžeme jim říkat havloidi, pravdoláskaři, pražská kavárna, věční petenti nebo jinak. Na tom nesejde. Považují se za majitele jedné jediné správné pravdy, aktuálně se navíc stavějí do role jediných majitelů Listopadu 1989.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 13.8.2019 9:38

Komu postavit sochu?

Vedoucí 13. odd. ÚV KSČ Rudolf Hegenbart absolvoval řadu zahraničních cest do Mnichova a Švýcarska a od počátku roku 1989 se opakovaně snažil realizovat připravený puč proti Jakešovu vedení KSČ a dojednanou výměnu politické moci za moc ekonomickou. Ostatně, co si budeme povídat, držitelé moci ekonomické mají i moc politickou. Bylo to k uzoufání, sešlo se vždy pár set lidí, jen takový disidentský pšouk, který rozehnala pořádková jednotka SNB. Proto vzal Hegenbart režii akce připravené na 21. listopad do svých rukou. Shromáždění proběhlo pod osvědčenou hlavičkou SSM, agenti StB dirigovali průvod do trychtýře s policejními mlátičkami, vše natáčeno, dokumentováno a předáno ke zveřejnění. A jako jahůdka na dortu byla nasazena smrt studenta Martina Šmída na krví zalité československé vlajce. Na druhý den v Rudém právu Hegenbartův útok na Jakeše. Pak už to jelo jako na tobogánu. Lidé mrzli na náměstích a v kuloárech se pilovaly detaily privatizací. Studenti a disidenti byli pouhými aktéry ve hře, kde byl režisérem Hegenbart a za tím vším dosud neznámí producenti.

A. Hrbek 13.8.2019 10:00

Re: Komu postavit sochu?

Zajímavá je přitom úloha Miloše Zemana. Ten v T89 číslo 8 uveřejnil článek, který věcně pojednával o tehdy módní prognostice a jejích metodách. Sám Zemena byl příznivcem Forresterovských modelů, ale model zemědělství nebyl schopen dokončit. Zcela správně upozornil na to, že je pozornost třeba věnovat i varovným prognózám a že žádná skupina řídících pracovníků nemá právo a na neomylnost a nekontrolovanost. Tento článek vyšel se souhlasem Rudolfa Hegenbarta předsedy České komise pro vědeckotechnický a investiční rozvoj.

K tomuto článku publikoval v T89 číslo 12 rozsáhlou věcnou kritiku předseda komunistické strany v Prognostickém ústavu ČSAV ing. Vladimír Dlouhý, CSc. Zdůrazňoval přitom, že základním východiskem budoucího vývoje je důraz na udržení současné sociální stability a že československá ekonomika disponuje nezanedbatelným potenciálem pro úspěšnou přestavbu a že nesmíme tuto šanci promarnit.

Něco zcela jiného byl ovšem projev Miloše Zemana na letenské pláni v listopadu 1989, kde oslňoval obrovský dav posluchačů argumentací, kterou si naprosto vycucal z prstu, například "Pokud jde o podíl výdajů na vzdělání na národním důchodu, Československo za posledních 20 let kleslo z 22. na 72. místo na světě. Pokud jde o podíl vysokoškolsky vzdělaných osob na obyvatelstvu, je Československo se 6 procenty na 49. místě a předstihuje nás i Nepál se sedmi procenty“ (https://www.youtube.com/watch?v01t2INhKZoc) a smál se, jak mu to dav papá.

Ve stejném stylu pak v dalších letech pokračoval a pokračuje i nadále (například www.btics.cz/zemanovy-lzi). Vždy si v cizích časopisech našel nějaké zajímavé téma, s ohromným halasem jej v českých zemích publikoval a vždy po krátké době neslavně skončil, a od tématu utekl, aniž cokoliv dodělal.

V. Čermák 13.8.2019 12:16

Re: Komu postavit sochu?

No, Zeman se rád předvádí a nastoluje různá témata, většina z nich zapadne, ale přesto to považuji za užitečné, neboť se o tom začne minimálně mluvit. Takže o "Neslavném konci" byh rozhodně nemluvil...

M. Němec 13.8.2019 20:14

Re: Komu postavit sochu?

Chachachachachachachachachacha.

A proto Hegenbart pak živořil někde na Vysočině, pilník jeden, co to piloval.

D. Polanský 13.8.2019 9:36

Dějiny již takové jsou,

mají své oblíbence a ty, co musí jít bokem. Tím bych se moc netrápil.

K. Janyška 13.8.2019 9:07

V roce 1989 to samo. My, profesionální tzv. Supermanžeři

OF, jsme to je zúřadovali po republice. Havel napřed dobrý, pak k ničemu a VK skvělý prvních 6 let... Dzp.

D. Green 13.8.2019 10:47

Re: V roce 1989 to samo. My, profesionální tzv. Supermanžeři

Opožděný východ

Komanči v SM kraji se posrali, moc ležela na zemi a zvedl ji kdejaký trouba. :)))) Takové "managorské certifikáty" se vystavují při dětských závodech na koloběžkách a hurtovnicích.

http://jdem.cz/b8sqy3 *****************42 minuta

Do not feed the trolls.

http://jdem.cz/b8tse9

K. Janyška 13.8.2019 14:50

Re: V roce 1989 to samo. My, profesionální tzv. Supermanžeři

Komunisto Gryči z Ostravy, vždyť to říkám. Jenže chyběla i odvaha ji zvednout. Kecat ano, vzít osobní zodpovědnost ne... Dzp.

M. Valenta 13.8.2019 9:03

Štěpánkovy seznamy

Pane Štěpánku, Vy si za svoji jedinou pravdu bojujte jak chcete. A já se bláhově domníval, že dobu sepisování a zveřejňování seznamů neoblíbenců, už máme za sebou. So geht das.

R. Brzák 13.8.2019 9:57

Re: Štěpánkovy seznamy

Štěpánek je umanutý vůči "našívaší TV" - ovšem, že by prosazoval jedinou svou pravdu, to nikde nevidím. Možná by tomu tak ale bylo, jakmile by se dostal k moci a určoval trendy (například v tom ČT). To už se tak stává všem nám, savcům, že v mocenském postavení zblbnem...Zatím Štěpánek prosazuje naopak velmi demokratickou věc - zrušení ČT a její nahrazení jednoduše trhem. To je čistý důraz na svobodu a odpovědnost jedince, důvěra v lidi a kapitalismus.

Seznam ovšem nesepsal - nýbrž jen a pouze okopíroval ten, který vytvořili sami petenti - z čehož jednoznačně usuzuji, že jste vystrašen z Vámi předpokládaného záměru Štěpánkova nějak těmto lidem ubližovat. A přitom dělá Štěpánek jen to, co si sami petenti přejí - zveřejňuje jejich jména pod peticí...

M. Valenta 13.8.2019 11:14

Re: Štěpánkovy seznamy

To je celkem jedno, kde Štěpánek ten seznam sebral ( do této doby jsem o něm nevěděl), podstatné je jak a s jakým úmyslem ho podává dál.

Ovšem dá se najít i pozitivum neboť se ihned nabízí srovnání Štěpánka (např. jeho hudby) s tvorbou lidí ze seznamu.

R. Brzák 13.8.2019 14:02

Re: Štěpánkovy seznamy

štěpánek je nesebral, nýbrž jen okopíroval to, co petenti sami učinili - zvěřejnili svá jména pod veřejným protestem. Z tohoto hlediska ani nemohl "ho podávat dál" - prostě je zveřejněn, kam dál by jej jako mohl podávat?

Úmysly pana Štěpánka neznám - ale i kdyby bylo jeho záměrem tyto lidi zesměšňovat (což se nabízí z textu), je to od něj potom nehezké, ale zcela v souladu se svobodou slova. Oni pak mohou uplatňovat své právo na ochranu u soud, pokud nabudou dojmu, že byli jeho textem nějak poškozeni. Tedy, standardní nástroj demokratické diskuze, takto základu západní společnosti.

R. Tesařík 13.8.2019 9:57

Re: Štěpánkovy seznamy

Vy nemáte neoblíbence?

J. Vrzal 13.8.2019 10:24

Re: Štěpánkovy seznamy

Ta okopirovana petice je Stepankuv seznam?

P. Kmoníček 13.8.2019 8:42

A jeden z nich,

kterého pro jeho charakter už mezi sebe nechtějí, si stále stěžuje a nesmyslně kritizuje.

E. Derat 13.8.2019 8:35

Vzpomínám jak byl před několika lety

Kocáb v OVM s nějakou peticí (už nevím jakou, pro jejich počet které Kocáb podepsal či inicioval se v tom už neorientuji). A chtěl, aby Zeman přijal čtyři zástupce těch petentů. Proti němu seděl chytrý Kmoníček jako zástupce Hradu. A Kmoníček řekl, jistě pan president je přijme, ale rád by si je vybral sám. A Kocáb skočil na špek a souhlasil. A Kmoníček začal číst jména : Kačer Donald, Fantomas atd. Kocáb stáhl ocas, sklopil ušiška a s ostudou opustil studio. Jo, takový význam mají internetové petice všeho druhu.

M. Němec 13.8.2019 8:32

Věčný repetent Štěpánek

se rozohnil doběla, že nějaký partě otiskují osobní vzpomínky na události listopadu 1989 a DOKONCE je otiskují v MFDnes.

To je ale drzost !!!

Partu vzpomínačů zavřít, MFDnes znárodnit a Štěpánka na Hrad.

Nejlépe Mírov.

A propos, Štěpánku, co tys dělal 17.listopadu 1989 ? Drnkals na kytáru v nějakym královohradeckym Klubu SSM ?

R. Tesařík 13.8.2019 10:04

Re: Věčný repetent Štěpánek

Co vy?

M. Němec 13.8.2019 20:17

Re: Věčný repetent Štěpánek

Bundesrepublik Deutschland, Herr Tesarik.

M. Němec 13.8.2019 20:23

Re: Věčný repetent Štěpánek

Und Sie, Herr Tesarik ?

Tipnu : Houtyš a věnce piveček.

V. Církva 13.8.2019 8:20

Majitelé Listopadu

Možná z pana Štěpánka trochu mluví zášť. Ale, jinak souhlasím. Listopad sice tehdy uchopili výše zmínění lidé, dokonce možná pomohli nevěřit komunistům a dotáhnout to dokonce. Přesto není jen jejich. Většina studentů a občanů do toho nešla kvůli, ani díky nim, ale proto, že už jsme ten polomrtvý komunismus prostě nechtěli. Lidé snad nevěděli co je domokracie, ale podvědomě po ní toužili. A to i, nebo často právě bez výše zmíněných. Plakát - "Studenty ano, Chartu ne" nebyl tehdy ani teď ojedinělý názor.

Někdy píšu, že pokud bych v roce 77 nebo i dnes znal některé z Chartistů, podepsal bych "Antichartu" taky, tehdy i teď. Asi ji nepodepíšu, protože tam byli i lidé jako Duka, protože kumunismus je nesmyl a protože Charta 77 byla symbolem svobody. Teď nám někteří samozvaní majitelé Listopadu chtějí svobodu vzít. Asi je třeba proti nim podepsat Chartu 2019.

M. Mikulec 13.8.2019 8:23

Re: Majitelé Listopadu

Jaká zášť pana Štěpánka? Stačí si pamatovat události. Vždyť se dnes už zase přepisuje historie, a ti samí mafiáni z Prahy jsou vždycky nejchytřejší.

M. Němec 13.8.2019 20:26

Re: Majitelé Listopadu

Já ti říkal už snad stokrát , Mikulcová : když máš migrénu, nepiš na Pejska.

R. Tichý 13.8.2019 6:59

Ja myslim, ze listopad by dopadl tak jak dopadl. Jednak to prasklo vsude kolem nas a za druhe-lid uz stval nedostatek toaletniho papiru, vlozek a cehokoliv dalsiho.

A. Reček 13.8.2019 7:33

Re:

Jen doplním, že totalitní režim u nás neprasknul jen pro nedostatek žádaného zboží v obchodech. Komunismu měli našinci až po krk za těch 40 budovatelských let.

V. Církva 13.8.2019 8:23

Re:

Přesně tak, komunismus byl mrtvý. Taky si myslím že by skončil i bez Chartistů. Nejsem si ale jist hladkého průběhu bez Gorbačova. Myslím že má větší zásluhu než všichni ti rádobyumělci a rádobymajitelé Listopadu.

J. Vrzal 13.8.2019 10:28

Re:

Tak ja ziju v tom, ze ti kdo porazili SSSR byli pravicovi konzervativci. Reagan, Thatcherova, Wojtyla.

Havel mel ulohu sjednocovani mistni opozice, to ano. Ovsem byl krajne levicovy az na pudu.

Jednoduse: pro zapadacke levicove snoby je pohadka o Havlu prijatelnejsi nez realita vitezstvi konzevativcu.

M. Valenta 13.8.2019 9:14

Re:

Klasická pozice českého klausovského chataře. Co jsme mohli dělat, když už to kolem takhle dopadlo, že.

J. Vrzal 13.8.2019 10:41

Re:

Nesmysl.

R. Tichý 14.8.2019 7:55

Re:

Vaše poznámka je hloupá.

Na rozdíl od Poláků a Maďarů, se v ČSSR radostně budoval socialismus. Při nejrůznějších příležitostech bylo ČSSR nejvěrnějším spojencem SSSR.

A fakt, že všude okolo nás to prasklo dřív je dost nezpochybnitelný.

Takže si svoje chataře vetkněte za klobouk a naučte se chápat psaný text.