23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


SPOLEČNOST: Vandrování veřejného zájmu

16.9.2009

Zdař Bůh, kmocháčku, kdepak Kocourkov, to my jsme jiní kabrňáci.

Kde jinde by mohli mít vládu, která existuje a zároveň neexistuje a která má i nemá legitimitu vládnout. Protože důvěru parlamentu získala po přijetí ústavního zákona o předčasných volbách, který byl však nyní zrušen, a tato vláda nevláda tak ztratila své opodstatnění.

Tož logika na otázku, zda má důvěru, nebo nemá, říká, že buď nemá, nebo ji získala za neregulérních podmínek, a páni juristové ať si lámou hlavy, jakou legitimitu mají její rozhodnutí. Protože však žádný precedent takové nesmyslné situace asi nenajdeme, nejspíš to necháme být.

A tak, kmocháčku, raději jedeme dál, ať se práší za kočárem.

Nebo jak je to vlastně s těmi volbami. Možná by se spíš mělo říkat, že nepůjde o nové volby, ale jenom o převolbu. Až na jedinou výjimku budeme mít v rukou lístky stejných stran jako minule a až na pár výjimek většinou se stejnými jmény. A tak ani tentokrát nečekejme od voleb nic převratného, opět nám jen staré známé rigidní politické strany nabídnou staré známé rigidní tváře opakující jen staré známé rigidní floskule. A tak jde pramálo o volbu, ale spíš o převolbu.

A tak se, kmocháčku, nebudeme smět moc divit, když se občané nepohrnou k volebním urnám, a jen poslušní komunisté přijdou jako obvykle v pevném šiku.

Když minulý týden právníci zbourali politikům uplácanou bábovičku předčasných voleb, začaly politické strany lamentovat, že již vynaložily spoustu prostředků na předvolební kampaň. I stát si přihřál svou polívčičku roněním slz nad deseti miliony vyhozenými za zbytečné přípravy. Představa konfliktu státu s politiky, kteří ho právě vedou, je však poněkud absurdní, protože stát nemá jinou možnost než s politiky jejich chyby sdílet. A pokud jde o politické strany, jsou to právnické osoby jednající podle vlastního uvážení, aniž by kýmkoliv byly ke svým rozhodnutím nuceny.

Takže, kmocháčku, jestli prošustrovaly svůj majetek, je mi to úplně jedno.

V poslední době se doslova roztrhl pytel s oháněním se veřejným zájmem. Mám právě na stole dva staré dokumenty, a zatímco jeden pochází z léta osmačtyřicátého a je to výpověď z bytu udělená pro veřejný zájem údajně politicky nespolehlivé osobě, druhý je z jedenapadesátého a referent národního výboru v něm vyzývá bývalého generála a vězně nacistického koncentráku s rodinou, aby do osmi dnů opustil byt, používaný rovněž proti veřejnému zájmu. A mezi podklady k jiné práci mám text žaloby v politickém procesu jen o trochu později, kde v závěru prokurátor píše, že je ve veřejném zájmu, aby obžalovaný byl navždy odstraněn ze společnosti.

A dnes, kmocháčku, mi politici zase tvrdí, že je ve veřejném zájmu změnit příliš je omezující ústavu, aby měli volnější ruce.

Pozdrav pánbůh, kmocháčku, kdepak Kocourkov, ale říká se tomu partokracie, a od ní je pak jen krůček k demokracii po našem, potom k lidové demokracii, pak k osvícené diktatuře až po neosvícenou totalitu a už budeme zpátky z vandru doma, soudruzi. Čest práci.

LN, 14.9.2009

Autor je publicistaKnížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.