20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Václav Havel – případ pro Orwella

Každá doba má své klišé. K té naší patří mýtus o Václavu Havlovi jako člověku, který nic nezastírá, žije v pravdě, nijak netouží po moci, a pokud ji má, je to souhra historických okolností pracujících prakticky proti jeho vůli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rajman 24.2.2012 21:46

Každý má dvě tváře,

ale pouze někdo má schopnost  vyjevit onu hranici mezi samolibostí a altruismem tak, aby se v ní uměli najít a orientovat druzí. Buď předstírá altruismus a stává se neupřimným, nebo zveličuje svou ješitnost a stává se nepříjemným. Václav Havel jako antikomunista byl člověkem ostrým a nikoliv změkčilým, kterým se mohl jevit po hodině 12, kdy politickou scénu ovláli "drsňáci" 17. listopadu..

J. Kanioková 24.2.2012 18:30

Základní problém vznikl jedině z toho,

že P&L a média z Havlovy smrti zešíleli a týdenní nepříčetné připomínání a přehnaná chvála vzbudila v mnohých naprostý opak.

Nebýt běsnění médií, kdyby to proběhlo umírněným důstojným způsobem, tak by taková antipatie v mnohých lidech nevznikla. Havel si za postoj za totáče úctu zaslouží, v prezidentské funkci nadělal ale dost faulů. Přesto ve chvíli smrti určitě lidi vzpomněli se soucitem a docela kladně. Ovšem pak se to zvrhlo v cosi jako v sev. Korei a to byla neskutečná chyba, kterou si Havel nezasloužil. Ovšem to nebyla chyba jeho, nýbrž jeho nohsledů..

Zákon akce a reakce.

J. Urban 24.2.2012 18:29

Pižďuch, no. Stal se z něj

prachsprostý pižďuch - nebo jím dokonce byl vždycky. Marta Kubišová ho měla přečtenýho. Ale tou komediantkou na závěr života byl myslím potrestanej dost.

P. Jirka 24.2.2012 18:18

No a co?

I kdyby tohle všechno byla pravda, nic to nezmění na tom, že v jisté době utvářel část dějin téhle země a v zásadě to byla ta část dějin, která už vždycky bude patřit k těm lepším v historii českých zemí.

Konec konců může si snad soudný člověk myslet, že někdo kdo kdy zastával nejvyšší pozici ve státě může mít svatozář? Byť máme za svatého sv. Václava, je otázkou, zda za života skutečně svatým byl :-)) Takže podobné "pikantnosti" by se našly na kteroukoliv hlavu státu...

J. Urban 24.2.2012 18:33

Re: No a co?

No jo, sv. Václav, legenda stará skoro 1100 let... proč ale máme mít "legendu" starou ani ne rok?

P. Jirka 24.2.2012 21:04

Re: No a co?

Aha, tak to jste to asi trochu nepochopil...

P. Kolář 24.2.2012 16:17

Spisovatele a básníky

milujeme zpravidla pro jejich tvorbu.Někteří z nich mají to štěstí,že je národ miluje už během jejich života,tradicí českého národa je ovšem milovat až po smrti.Takových případů je u nás víc než dost.Zajímalo by mě kolik z těch,kteří se zaklínají láskou k Václavu Havlovi zná jeho dílo a kolik z nich mu rozumí.Obávám se že jich moc není.Zbývá tedy milovat Václava Havla jako politika.A až v tomto případě se projevují všechny barvy citů od lásky až k nenávisti.Vzdejme proto Havlovi čest jako člověku bez zbytečných slov,protože jedině jako člověk měl právo na všechny svoje omyly.

M. Hoblík 24.2.2012 10:47

O mrtvých jen dobře; nekopejte do mrtvoly!

Havel byl opravdový člověk a zaslouží si stejnou úctu jako Stalin!

E. Seibert 24.2.2012 13:11

Re: O mrtvých jen dobře; nekopejte do mrtvoly!

Ale ono ho taky proto dost těch, co soudruha uctívají dodnes, taky uctívá. Vždyť v článku není zmíněno, že samet připravili hoši z KGB a StB, kteří prostřednictvím svých lidí dávno před sametem dělali venku těm jeho debilním hrám reklamu, jiní tihle hoši ho od r. 85 připravovali na vysokou státní funkci a jiní zase umlčovali jeho kritiky. Nakonec ti samí mu dnes dělají gloriolu taky proto, aby vše nevyplavalo nad močůvku, ve který se nacházíme....a proto taky zbožňující zákon, ne nepodobný o zločinci Benešovi...

J. Urban 24.2.2012 18:30

Re: O mrtvých jen dobře; nekopejte do mrtvoly!

Dost přesné. Bohužel.

P. Schuh 24.2.2012 10:09

Názor občana

Havel je mi lhostejný. Sranda sledovat ty, co se opravdu snaží vytvořit kult  osobnosti (viz přejmenování letiště) a na druhou strany ty, co ho haní na každém kroku.

Havel občas lhal, občas udělal kiks (např. hromadná amnestie), ale v podstatě není známo, že by kradl a že by se choval jako hulvát. Jako prezidenta jsem i uznával (narozdíl od současného).  

J. Pancíř 24.2.2012 12:31

Re: Názor občana

Havel vytuneloval Chemapol zcela klasickou tunelářskou metodou. Lucernu prodal za drahé peníze krachujícímu Chemapolu. Pak vzápětí přesně tatáž Lucerna byla podstatně levněji prodána rodině jeho bratra. Čistý zisk této transakce pro dvě spřízněné rodiny byl větší než 100 milionů korun.

P. Schuh 24.2.2012 13:59

Re: Názor občana

O Chemapolu nemá žádné informace, ale Lucerna byla jeho majetek, který získal v resistuci (ikdyž během revoluce lhal, že o resistuce jeho bývalého majetku mu nejde).

J. Šimek 24.2.2012 9:37

Robert Němec - závist, frustrace, nasr@nost, ...

D. Procházka 24.2.2012 8:13

Termín "Kult osobnosti"

bych obecně u lidí ve svobodné společnosti používal daleko obezřetněji. Přece jenom do Stalina nebo Kim Ir Sena je hodně daleko. Obamou nebo Sarkozym vytvářený mediální obraz se taky značně liší od skutečnosti, ale tak to zkrátka chodí. Mirka Dušína v politice potkáme málokdy.

J. Kanioková 24.2.2012 16:44

To je ten průšvih, že mnozí pořád ty Mirky Dušíny tak nějak potřebují a nechtějí přistoupit na skutečnost, že nejsou, nebyli a nebudou..

V. Heidlerová 24.2.2012 8:00

Kritizovali jste, když p. Havel ŽIL?

Mne vždy nadzvedne, když  lidé vytáhnou všechny možné zaručené informace a použijí je proti člověku, který se už nemůže bránit. Nejsem si jistá, že by kritici byli schopní to říci p. Havlovi otevřeně za jeho života. Havlův život se uzavřel - a teď je na historicích, kteří jeho život zhodnotí. Pokud někdo má "usvědčující" argumenty a doklady, nechť je laskavě předá nějakému solidnímu historikovi. Jinak je to hodně zbabělé soudit mrtvého, i když ne se vším je možno s p. Havlem souhlasit.

To, že byl snad "předurčeným vladařem", není žádný zápor. Byl z dobré rodiny a měl tedy předpoklady. Nevím, co nám mohou nabídnout ti budoucí kandidáti, dobré vychování, dobrá rodina a původ je rovněž dobrou značkou, rozhodně lepší, než pouze stranická příslušnost nebo bodré žvásty strýců z hospody. 

E. Došlík 24.2.2012 9:35

Re: Kritizovali jste, když p. Havel ŽIL?

Paní Heidlerová, opět plácáte. Zalistujte v paměti, a vzpomeňte si co si vybral onen Havel k sobě za spolupracovníky a kamarády, dokonce někteří se proháněli na koloběžkách s ním po Hradě, konkrétně bard Huťka, tímto se pochválil na koncertě po svém návratu z exilu v Havířově! Solidní historici v dnešní době? To je vidět na Ůstavu pro výzkum totalitních režimů pod vedením Mgr.Hermana, pobočníka Bendy, Kavalírové a dalších! Že pocházel z dobré rodiny, což Dubček pocházel z dalece čistější rodiny, a nemluvě o ostatních! Žvásty strýců z hospody chodil poslouchat v převlečení i sám císař pán . . ., dnešní mocní přijdou akorát rozhodit facky, a jak potřebují hlasy. Buďte trošku soudná !

J. Šimek 24.2.2012 9:40

Re: Kritizovali jste, když p. Havel ŽIL?

Koho si vybral ? Ty, které neřídilo STB nebo KGB. Ponechat si původní osazenstvo Hradu odporovalo těmto kritériím.

E. Došlík 24.2.2012 10:15

Re: Kritizovali jste, když p. Havel ŽIL?

Pane Šimku, asi jste ztratil paměť, nebo vám při jeho nástupu k moci nebylo více než 5 let . . .

J. Šimek 24.2.2012 11:05

Re: Kritizovali jste, když p. Havel ŽIL?

Jestli máte nějaký skutečný protiargument, tak sem s ním. Vaše kraviny o mé osobě jimy nejsou.

E. Došlík 24.2.2012 11:14

Re: Kritizovali jste, když p. Havel ŽIL?

Pane Šimek - jimy se píše s měkým i, o jaký protiargument se vám jedná? Děkuji.

J. Šimek 24.2.2012 11:52

Re: Kritizovali jste, když p. Havel ŽIL?

Za hrubku se omlouvám a protiargument bych čekal něco o kamarádech Havla na Hradě kontra STB a KGB.

M. Pernický 24.2.2012 12:41

Re: Kritizovali jste, když p. Havel ŽIL?

  Ten pán v roce 1964 dostal dopis,který považoval za provokací STB,tak pro jistotu

s ním šel na KV KSČ, ti ho poslali na STB a nadotaz ,kdo mu ten dopis mohl poslat,

jak bylo psano v Českem deníků,bez nátlaku jmenoval své přátele zBrna ,Bratislavy

a Prahy, tím u mně zkončil.

E. Došlík 24.2.2012 13:19

Re: Kritizovali jste, když p. Havel ŽIL?

Pane Šimku, v prvé řadě písničkář Huťka, který se tím doslova chvástal, pak Ruml, Čalfa, kamarádi z tzv. disidentů a chartistů, atd. . Jak jste si určitě všiml nic o KGB a STB jsem nepsal, ani nevzpomínal.

J. Kanioková 24.2.2012 16:54

No, však to bylo příčinou jejich "rozkolu" s K. Krylem..

Na základě toho K. Kryl napsal - Demokracie...1. Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, [: ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. :]

2. Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky, [: farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. :]

3. Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda, zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda, [: král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem. :]

4. Demokracie panuje od Aše po Humenné, samet i něha v pánu je a zuby vylomené, [: dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. :]

5. Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, [: a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu. :]

J. Šimek 24.2.2012 17:24

Re: Kritizovali jste, když p. Havel ŽIL?

Asi jste se v tom nějak zamotal. Na Váš příspěvek reaguji tím, že lidi na Hrad vybíral s ohledem k tomu, aby tam už neměl lidi z STB nebo KGB. To v té době zas nebylo až tak jednoduché. Snad už mi rozumíte.

T. Šmilauer 24.2.2012 10:35

Re: Kritizovali jste, když p. Havel ŽIL?

Jste přesvědčen, že pánové Jákl, Hájek, Bátora jsou lepšími lidmi než  Havlovi spolupracovníci?

V. Heidlerová 24.2.2012 11:45

Re: Kritizovali jste, když p. Havel ŽIL?

Plácám docela ráda a nejraději bych pěkně po moravsku plácla Vás. V době změn, kdy se musí člověk rozhodovat rychle a pohotově, není na škodu, je-li obklopúen kamarády, kterým věří. Mně ty koloběžky byly sympatické, odpovídalo to národní euforii, protože dělnických prezidentů-buranů už bylo dost. Nevím, co myslíte "čistější rodinou", asi to, že vandrovali do země zaslíbené, kde zítra znamená už včer, no a proto to tak dopadlo. Nemáte asi dost informací, ale určitě se nějaký poctivý historik najde. Ostatně to chce trochu časového odstupu.  Buďte trochu soudný! Háááááááááááááááá

E. Došlík 24.2.2012 13:57

Re: Kritizovali jste, když p. Havel ŽIL?

Paní Heidlerová, průplsesk ze Slezska by vám neškodil! V politice rychlé rozhodování s pohotovosti k ničemu není, pak už se to nedá vzít zpět, pokud člověk nemá charakter . . .  . A Havel byl nějaká čistější rasa i se svou rodinou? Kdo ho houpal na svých kolenech, Stalin nebo německý katan? Tomu vy říkáte čistá a skvělá rodina? Hlavně, že se dovím dost informací z vašich příspěvků v diskusích, i s vašim imprtinentním háááááááááááááááááá, což mě těší nejvíce, a pokud se týče země, kde zítra znamená včera, máte už delší informační mezery. Naši západní kamarádi se jen zasmáli, když jsme opustili trhy nejenom v CCCP, ale i po rozpadu i z nově vzniklých států a smějí se dodnes. RVHP nahradila EU, a jak vidno jsme opět v područí druhého uskupení, které zlikvidovalo naše zemědělství i s průmyslem jak těžkým i zbrojním, tak lehkým. Jen na okraj ve výrobě a produkci zbrojního průmyslu jsme byli na sedmém místě. A díky vašemu idolu pravdoláskaři jsme přišli jak o výrobu tak i kšeft!