16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: V lázni správných názorů

Česká společnost je prý rozštěpená špatnými názory a nenávistnými slovy. Proto je tu snaha národ spojit, samozřejmě správnými názory. Ale názorově sjednocená společnost to už není demokracie, ale diktatura.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Hamal 27.11.2019 21:35

"Kdykoliv začne kdokoliv uskutečňovat svoje zájmy, ovlivňuje tím možnosti ostatních lidí uskutečnit jejich zájmy..."

Jestliže v demokratickém lese začnou uskutečňovat svoje zájmy vlci, ovlivňují tím možnost zajíců uskutečnit jejich zájmy, zejména zájem nebýt sežrán.

V demokratickém státě lidí, kde nerozhodují svaly ale peníze, hladoví bohatí ty méně majetné nepožírají, nýbrž místo toho si nechají od nich posloužit, a ještě jim za tu práci zaplatí. Soulad zájmů i názorů je zde na spadnutí.

J. Svoboda 27.11.2019 17:45

Super článek v době, kdy na Zemana prasklo, že lhal už při svém projevu na Letné 89 ;-D;-D;-D

Pěkný den.

R. Brzák 27.11.2019 19:57

Zeman je právě tak elitář, jako kdokoliv jiný, kdo se (byť vlastními mimořádnými schopnostmi) dostal k moci nad druhými lidmi. Je proto výsledek zvláštního souběhu okolností (jeho ostrakizace ze strany ostatních mocných elit a jeho stáří i pozice, kterou již nemůže zopakovat), že vůbec někdy dokáže říkat názory, které nejsou úplně mimo mísu.

Ale jak toto vše souvisí s článkem pana Robejška? Že VY jste ho nečetl?

J. Kombercová 27.11.2019 19:59

Já ten článek mohu podepsat. Dobře nakladená slova.

R. Brzák 27.11.2019 20:10

souhlasím

I. Semrád 27.11.2019 22:55

Robejšek: "Co když jsou špatné názory přesvědčivější než správné myšlenky?"

Zlatá slova, "zakázané ovoce" nejlíp chutná. Když pejska budete peskovat aby nežral exkrement (cenzura pracuje), zavane mu neodolatelnou vůní a s chutí si dlábne. Když dítě budete nabádat, aby nešlapalo do louže, ještě si do ní dupne. A není to jen peskováním, pejsek i dítě jsou tak ňák nastaveni.

Dospělí lidé nejsou jiní. A Robejšek nám jen "elegantně" naznačuje, že černé je bílé a vobráceně.

Taky je moc pěkné, jak Robejšek "nekritizuje" účastníky "demonstrací". Jsou prý jen "pomýlení", "blbí" či "zmanipulovaní", jak naznačuje. Připomíná dra. Husáka, a to byl řádný borec!

Je nenahraditelná škoda, že takový poklad jako Robejšek opustil politiku. Snad ho VKML nahradí!

P. Portwyn 27.11.2019 15:07

Hezké, velmi hezké.

J. Jurax 27.11.2019 13:26

Ano.

Jenže co dělat, když NAŠE názory jsou opravdu správné, ba jedině správné a vůbec nejsprávnější, takže všichni s nimi prostě musí souhlasit! Samozřejmě demokraticky, jak jinak, ale MUSÍ, protože viz výše!

A někteří rádoby demokrati přesto nesouhlasí a setrvávají v bludu, ač jsou námi dostatečně a opakovaně poučeni, že chybují. Táži se tedy - je pro takové zatvrzelé v naší demokratické společnosti vůbec místo?

V. Petr 27.11.2019 13:00

Já, spolu s Machiavellim věřím, že lid je většinou moudřejší, než elity!

J. Jurax 27.11.2019 13:27

Lidi jo. Lid je občas blbý jak troky.

P. Grigar 27.11.2019 18:21

..lid dokáže obdivuhodně rychle zblnout v okamžiku, kdy se shromáždí před nějakou tribunou.

R. Brzák 27.11.2019 20:10

no jo, ale je tomu tak proto, že se nechovají jako jednotlivci, ale jako dav - pak poslouchají toho, kdo je "elitou", ale protože je u moci nad lidmi, hlavu si plní zničujícími nápady.

D. Polanský 27.11.2019 12:26

Nejsou elity jako elity, jedni sunou hlavně technický a technologický pokrok, jiným jde o moc a chtěli by mít všude jenom svoji pravdu. Já tleskám těm prvním.

J. Jurax 27.11.2019 13:17

Souhlas.

P. Grigar 27.11.2019 18:43

..já zase ty druhé nepokládám za elitu, ale za defraudanty nadějí.

M. Valenta 27.11.2019 9:51

Rád panu Robejškovi vysvětlím jeho tápání ve druhém odstavci. Větší společenskou odezvu mají vždy negativní zprávy ( viz např. zprávy komerčních televizí) , přičemž ona společenská odezva se ještě zvyšuje se zvyšující se hloupostí či lživostí oné zprávy, což zase dobře vystihuje definice průměrné inteligence populace vyřčené před lety současnou hlavou státu.

R. Brzák 27.11.2019 10:06

Vysvětlil (tedy prozradil) jste jen, že máte o svých spoluobčanech typicky elitářskou představu (předloženou i elitářem Zemanem) - že jsou prostě tak hloupí, že si nedokáží o hloupých a lživých zprávách udělat správný obrázek - a že tudíž potřebují vykladače pravdy. A sám se panu Robejškovi jako jeden takový s radostí nabízíte...

I. Mertl 27.11.2019 10:23

A není náhodou, pane Brzáku, právě Robejšek, vyhnaný pro publikační podvody z Německa a totálně neúspěšný i jako politik v Česku, typický vykladatel pravdy?

R. Brzák 27.11.2019 10:36

byl by jím v okamžiku, kdy by seděl na nějakém zdroji moci (a ta by jej korumpovala a měnila) - zdroje moci jsou politická, mediální, finanční. A jeho vykladačství by se projevovalo snahou vnutit své názory prostřednictvím politiky (do škol a médií) a zakazovat názory opačné, nebo je ostrakizovat. Dával by za pravdu všem, kteří se obávají volby hloupějších (referend či přímé demokracie) a spoléhal by na zachránce v našich elitách, kteří svým vzděláním zaručí, že informace od nich budou vždy přesné.

I. Mertl 27.11.2019 10:50

Příteli, pokrok lidstva stál, stojí a bude stát na elitách, i když toho ty elity občas zneužijí, protože mezi nimi je stejně zlých jako mezi lidmi obyčejnými. Konec konců, i Vy jste hrd na své elitní hodnoty, ne? A Robejška ta pomyslná hrdost dovedla tam, kde je - publikuje na Psu a podobných neelitních mediích, když v Německu mu publikovat "nedoporučili". A přiživuje se na bolestech a straších naší společnosti. A nepodporuje je, náhodou? Buďte zdráv.

V. Petr 27.11.2019 12:57

Podívejte se na americkou a francouzskou revoluci 18 století.

Tu americkou dělali podnikatelé, tedy farmáři, plantážníci a řemeslníci. Přinesla svobodu, demokracii a prosperitu.

Tu francouzskou dělali intelektuálové a myslitelé. Přinesla teror a války po celé Evropě...

(zjednodušeno).

P. Staronový 27.11.2019 17:27

Zjednodušeno, ale pravdivé ...

R. Brzák 27.11.2019 13:09

na elitách jistě stojí pokrok co svět světem stál. Jsou to ale rovněž (často tytéž) elity, které svět nejen zpomalí, ale někdy i málem zcela rozvrací. Ten rozdíl je v tom, že rozvíjející roli má příslušník elity tehdy, když individuálně bádá a se svým výsledkem obchoduje, zatímco devastující účinek má tatáž elita:-(, když se jí podaří získat tak silnou roli mezi svými sousedy, že získá nad nimi (jakkoliv, ať už demokratickou, či nedemokratickou metodou) moc. Protože i elity jsou jen lidé - a jako lidé reagují, avšak díky tomu, že jsou zároveň velmi schopnými jedinci, s mocí v rukou jsou zároveň schopni velkého dobra i velkého zla.

Je toto snad důvodem pro odsuzování elity? Nikoliv, je to obžaloba nás všech, že dáváme nad sebou moc do rukou komukoliv. Ať už na základě elitnosti skutečné, nebo domnělé.

Jediné, na co bych snad mohl být hrdý, je moje chápání svobody a odpovědnosti jedince jako zcela zásadní a nepřekročitelnou hodnotu. Ale nemohu, neboť i já, jako my všichni, se nechávám občas ovládnout svým strachem - a proto nad sebou platím stát. Konkrétně proto, abych s Vámi, svým sousedem, nějak vyšel - protože VY ho nad sebou chcete, ve strachu, že se bez toho se mnou nedomluvíte a dobře Vám nebude.

J. Jurax 27.11.2019 13:33

Ano, pokrok lidstva stál, stojí a bude stát na elitách. Ovšem technických a přírodovědných. Jiné vlastně ani nejsou.

P. Grigar 27.11.2019 18:27

..fuj, pane Mertle. :-(

"Argumentační fauly, které jsou ve své podstatě útokem na osobu oponenta. Ta často spočívá v tom, že místo toho, aby se mluvčí soustředil na argument svého oponenta a tedy na to, co říká, soustředí se na osobu oponenta, jeho vlastnosti a jiné charakteristiky. Neútočí tak na argument oponenta, ale na oponenta samotného. Tím vytváří premisu, která má vyvracet oponentův argument nějakou jeho vlastností. Například, že nemá pravdu, protože je příliš mladý a ještě nic nezažil. A taková premisa je nejen nelogická, ale navíc jde i provinění proti diskuzní etice a obecným morálním zásadám."

I. Mertl 27.11.2019 22:13

Ale kdepak, možná argumentační faul použitý v "soukromé diskuzi" mezi dvěma. Obecně Robejšek je profesionální demagog, zkušený rétor, který se psaním politických článků léta živil. A když čtenář nepřemýšlí, pak se v jeho elegantních kudrlinkách pěkně zamotá a když posléze vycítěný Robejškův vlastní názor (vyslovuje opatrně, aby zase nenarazil), jádro jeho postoje, se shoduje s čtenářovým, je ruka v rukávě, demagog dosáhl svého - případ Robejškových ctitelů. (Naštěstí jich mimo tento a podobně zaměřené weby je málo, viz jeho politický neúspěch.) V tom článku jde o posledních šest odstavců. Ty jsou sporné, při pozorném čtení z prstu vycucané a čistě účelové. Zkuste pozorně číst a jistě na to příjdete. Buďte zdráv

M. Valenta 27.11.2019 10:41

Pane Brzáku, já žádnou pravdu nenabízím, jenom vzácně souhlasím se Zemanem neboť jistě sám dobře víte, jak velké procento populace věří v horoskopy, léčitelé, mimozemšťany či zázraky a spasitele nejrůznějšího ražení a dokonce i soudně usvědčeným lhářům.

P. Staronový 27.11.2019 17:29

Hlavně kolik lidí věří na blahobyt vzniklý přerozdělováním, nebo na upřímnou snahu úředníka o blaho jiných! :-P

P. Grigar 27.11.2019 18:49

..Valento, člověče nešťastná, proč vy tak rád víte, co ví jiní??

P. Grigar 27.11.2019 18:46

.. to víte, hlupákům v montovně je nutno ukazovat směr.