6.6.2020 | Svátek má NorbertDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Už zase ten srpen!Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 64, poslední: 9.8.2018 22:20, přehled diskusí

To se budem príma mít...:
Autor: J. Novak Datum: 9.8.2018 21:28

Tahle písnička měla také dva texty. Ten první,..."Až nám věčnej pánbu holky přidělí..." se také někomu nelíbil, takže byla druhá verze "Až nám jarní ozón vlasy provětrá...", viz http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/kahovec-karel/to-se-budem-prima-mit-181491

Jó, Respekt...:
Autor: J. Schwarz Datum: 9.8.2018 19:29

A v devadesátých letech to byl docela fajn časopis. Nedávno uveřejnil článek od jakéhosi Tomáše Lindnera, kterak uprchlická krize bledne ve srovnání s vnitroevropskou migrací, kdy se prý z východu na západ přestěhovalo dvanáct až patnáct milionů obyvatel, převážně mladých a vzdělaných. A považte - na západě, na tom tolerantním západě tento příliv vyvolal obavy ze ztráty identity, z konkurence na pracovním trhu, z úbytku blahobytu.Jak se společenské nálady rychle mění, že o nějakých deset, patnáct let později vyvolává příliv nevzdělaných subsaharských černochů vlny nadšení a naději na záchranu krachujících sociálních systémů... Člověk si říká, že se "západ" definitivně pomátl a souhlasím s Klausem mladším, že je lépe o třetinu zchudnout nežli zůstat v domě šílenců...

Re: Jó, Respekt...:
Autor: Š. Hašek Datum: 9.8.2018 22:20

Bylo, bylo ...... .

Podobně Reflex.

Subjektivní, zkráceno.

Tohle miluju.... :
Autor: R. John Datum: 9.8.2018 18:55

..jak si komouši stýskají, že jim jejich protřelejší soudruzi zatrhli stranickej tipec...prej to byla strašná křivda... nepodílet se dále na krádežích z padesátých let , někteří pomýlení soudruzi se museli i vystěhovat z krásných bytů a vil, které "spravedlivě" zabrali a původní majitele poslali do svých lágrů...

"" ne soudruhu tajemníku.. to nemohu přijmout.. vyloučeno.. jedině, že bych obsadit tu vilu , dostal jako stranický úkol"" panečku.. to byl soudruh se stranickou disciplínou...:-))

Pan Vlk tam má ovšem malou nepřesnost,:
Autor: F. Houžňák Datum: 9.8.2018 15:33

v refrénu bylo D-G-D D-G-D a až pak zase D-G-D-A7-D. Jinak dobrý.

Re: Pan Vlk tam má ovšem malou nepřesnost,:
Autor: J. Slavíček Datum: 9.8.2018 16:07

Je tam ještě jedna nepřesnost. Z KSČ nešlo dobrovolně vystoupit.

Re: Pan Vlk tam má ovšem malou nepřesnost,:
Autor: V. Kotas Datum: 9.8.2018 16:27

Dobrovolně jich vystoupilo mnoho, jenom pak následoval trest.

:
Autor: V. Vlk Datum: 9.8.2018 17:28

Tak,tak,pane Kotas.Vystoupit za Strany šlo, ale následoval trest. Většinou vyhození z práce , zamezení studia dětí , nemožnost cestovat. Přesto to podle mých informací udělalo od roku 1948 do 1989 více než dvě stě tisíc lidí. To je dost statečných lidí. Ta imformace se moc nehodí dnešním novinářům, jejich " elita" přešla z psaní oslavných článků na normalizaci na kritiku Klause, nedokonale demokracie a podnikatelů coby zločinců

To nevím, jak to měli kádři... :
Autor: R. John Datum: 9.8.2018 18:59

..ale ve vozovně Žižkov byl jako řidič nějakej Tonda Honz... komunista, ten vystoupil ze strany na protest proti zdražování.. někdy kolem 80 roku... nikdo ho nevyhodil z práce... a mě také nikdo nevyhodil z práce.. když jsem se vzpouzel.. to víte k lopatě do kotelny se nikomu nechtělo..

Re: To nevím, jak to měli kádři... :
Autor: Š. Hašek Datum: 9.8.2018 21:34

Ani se tam nemuselo vlézt.

Ale nebudu se vytahovat, dnešní stejně nepochopí.

Nechci soudit obecně, jen takový střípek/kamínek do mozaiky.

Alweg:
Autor: J. Mikeš Datum: 9.8.2018 14:37

Alweg byl projekt "MHD" pro nadcházející mistrovství světa v lyžování ve Vysokých Tatrách a na Slovensku proběhla velká veřejná sbírka peněz s pravidelným zveřejňováním stavu konta. Když se později ukázalo, že projekt visuté dráhy není pro zimní středisko vhodný, byly vybrané peníze použity na stavbu nebo modernizaci (přesně si to už nepamatuji) nějaké slovenské nemocnice.

paní Pánek:
Autor: V. Povolný Datum: 9.8.2018 13:20

zřejmě cítila potřebu udělat úlitbu současné vládnoucí vrchnosti. Ovšem pocit mám při tom asi takový, jako když jsem před časem četl v nějaké internetové diskusi, že Heidrych zemřel na sněť slezinnou (anthrax), protože byl zraněn střepinami, které prolétly seadlem vycpaným ovčí vlnou. Tenhle blábol jsem četl v době, kdy zrovna frčely obálky s bílým praškem.

R. Heydrich:
Autor: Č. Berka Datum: 9.8.2018 16:52

Po operaci v nemocnici Na Bulovce se úspěšně zotavoval, pak se však objevily nečekané komplikace, na jejichž následky zemřel (v té době nebyla k dispozici antibiotika) – smrt nastala následkem poškození životně důležitých parenchymatózních orgánů bakteriemi, případně jejich jedy. Ty byly do těla zavlečeny střelným poraněním výbušninou a usídlily se zejména v hrudní dutině, v bránici a krajině sleziny a tam se pomnožily.- z Wikipedie. Podobně o tom kdysi psal Prokop Málek v roce 1983 v knize Sondy pod povrch lékařské vědy.

Alweg:
Autor: P. Kersch Datum: 9.8.2018 12:59

....visutá - nikoliv vysutá dráha.

A také je třeba připomenout, a o tom:
Autor: D. Stirský Datum: 9.8.2018 12:15

měl Vlk psát: Předsedou Ústřední revizní a kontrolní komise KSČ byl po r. 1968 Milo(u)š Jakeš. Čili tento dnešní dědoušek je OSOBNĚ odpovědný za tisícovky menších či větších lidských tragédií, vyhození z míst, za šikanu atd., atd.

Kamarád mně vyprávěl tuto historku: :
Autor: D. Stirský Datum: 9.8.2018 12:12

Byli dva. Jeden psal na stěnu "Iditě domoj!", druhý mu držel žebřík. Ten, co držel žebřík, byl z KSČ vyloučen a v prověrkové komsi seděl ten, co nápis psal. :-)

Re: Kamarád mně vyprávěl tuto historku: :
Autor: J. Jelínek Datum: 9.8.2018 12:18

Mého tátu,nestraníka, leč mistra v textilce, zase prověřoval týpek, který v ožralství (oslava MDŽ na pracovišti) rituálně a veřejně pochcal Gottwaldovu bustu a přitom řval různá velezrádná hesla.

Re: Kamarád mně vyprávěl tuto historku: :
Autor: V. Kotas Datum: 9.8.2018 16:30

A kolik takových " hrdinů ", otočilo do roka po Palachově pohřbu.

Díky za článek a:
Autor: M. Moravcová Datum: 9.8.2018 12:10

vzpomíny, i když ne všechno si pamatuji. Jsem mladší. Spíš si pamatuji atmosféru, uvolnění, radost, zděšení, slzy, strach.

Prostě nesnášíte, když o r. 1968 píše někdo, kdo:
Autor: J. Chaloupka Datum: 9.8.2018 11:56

se narodil třeba v letech 70. nebo 80. a nezažil to. Ostatně ani o procesech v 50. letech jsme nic nevěděli. Moji rodiče totiž nebydleli v Praze a v 50. letech měli starost, zda bude dost uhlí na zimu a zda budeme mít dost peněz, abychom si pořídili zimní boty. O procesech ani ťuk.

Re: Prostě nesnášíte, když o r. 1968 píše někdo, kdo:
Autor: V. Vlk Datum: 9.8.2018 12:12

Pane Chaloupko, tehdy nešlo o procesech v padesátých letch nevědět. To jen tak plácáte. Na každém pracovišti, i v úplné "piheli" bylo nutno sepsat "postoj k činnosti zrádcovské skupiny Slánského" a přenosy z jednání soudu se vysílaly rozhlasem . V továrnách se to přenášelo závodním rozhlasem a na vesnicích místním rozhlasem. Takže, pokud vaši rodiče ještě žijí, račte se jich zeptat. To, že to děti nechápaly, je jedna věc, ale dospělí se "museli vyjádřit" pod dozorem KSČ, takže věděli. Předstírání ztráty paměti je jen pokus omluvit své tehdejší počínání. Kdo povinně nejásal a nežádal "psům psí smrt" šel většinou sám do lágru ( počet zavřených 1947-1953 přesahoval 200 000.)

Doma o tom rodiče nemluvili a protože jsem byl v té:
Autor: J. Chaloupka Datum: 9.8.2018 13:00

době dítě a ve škole také o procesech nemluvili, tak jak jsem se to měl asi dovědět? V 50. letech minulého století?

Re: Prostě nesnášíte, když o r. 1968 píše někdo, kdo:
Autor: J. Jurax Datum: 9.8.2018 19:25

Ale šlo.

Já jsem ročník 49 a o procesech jsem se dozvěděl až když mi bylo tak 15. Když se o procesech psalo v novinách, tak jsem nanejvýš slabikoval polámal se mraveneček, ve škole aní ťuk a doma se o tomhle nemluvilo. A i když jsem se vyptával, rodičové jevili jistou zdrženlivost - nebyli dělnická třída, nýbrž pracující inteligence, jimž prokecnuvší se potomek mohl způsobit potíže ... to jsem ovšem naplno pochopil mnohem později, až u vlastních dětí. Dcerku bavil moderní dějepis - no a vysvětlujte dítku legionáře (její praděda jím byl), finskou zimní válku, o osmašedesátém ani nemluvě. Takže - ve škole se nevytahuj a když tak budeš říkat co je v učebnici a co chce souška, no a doopravdy to bylo takhle ...

:
Autor: J. Fridrich Datum: 9.8.2018 11:48

Vlku, Vlku, uz zase ....... Vzdyt to bylo tak fajn v tom BEZCASI, kdyz se " jakoby " nic nedelo - invalidi a postizeni byli v ustavech zcela zabezpeceni a lid budoval svetle zitrky...

Tak asi tak, Vlku, jen jsi dnes trochu pozapomel na zle Nemcoury.....

Vy už začínáte blbnout jako Netzer:
Autor: J. Kanioková Datum: 9.8.2018 21:39

Re: :
Autor: Š. Hašek Datum: 9.8.2018 21:47

Pane Fridrichu,

bez Němců (Vy jste napsal Nemcouri) bychom tady dnes ještě křesali oblázkama.

To jako myslíte vážně/seriozně/bez alkoholu v krvi/ ......... ???

Vyškrtnutí z KSČ po roce 1968:
Autor: M. Pivoda Datum: 9.8.2018 10:06

Vlk: ... „Do října 1970 prošlo prověrkami 1 508 326 členů KSČ, z nich bylo 67 147 vyloučeno, 259 670 komunistů bylo členství zrušeno." ...

Za těmi abstraktními čísly jsou mnohé zajímavé osobní příběhy. Uvedu dva z nich:

Můj skupinář Vlastimil Bartoš například nebyl po roce 1968 vyškrtnut z KSČ, protože se k těm tehdejším prověrkám (pohovorům) prostě nedostavil, dokud nebyl splněn požadovaný počet 10%ní očisty strany. Pak se Bartoš k prověrkám dostavil s nějakou omluvou/výmluvou - a členem KSČ zůstal i pak. Až do smrti.

Naopak, Alexandr Čestnější byl po roce 1968 vyškrtnut z KSČ na příkaz nějakého potentáta z Ministerstva školství, nikoliv za protesty proti okupaci Československa. Proč? Alexandr jel totiž sexuálně po sekretářce onoho potentáta z Ministerstva. A tím vyškrtnutím Alexandra KSČ se ten potentát elegantně zbavil svého soka v lásce. Alexandr pak iniciativně obnovoval své členství v SČSP (Svazu československo-sovětského přátelství), ale do KSČ se už zpět nedostal. Za to kariérní postižení byl po listopadu 1989 pak jmenován docentem.

Moudrý český spisovatel Ludvík Vaculík v listopadu 1989 hlásal "Ne Dubčekovi, ne osmašedesátníkům!", ale s tímto heslem nebyl na tribunu vpuštěn.

Pan Vlk neuvedl jednu věc. Všichni, kteří ze strany:
Autor: P. Vaňura Datum: 9.8.2018 10:03

po nástupu Husáka vystoupili, byli následně prověrkovými komisemi rozděleni na "vyloučené" a "vyškrtnuté." Ty prověrky se dělaly NA PRACOVIŠTÍCH a týkaly se mnohde i nestraníků, kteří byli též vyhazováni z práce!

Komunisté, jak mi řekl jeden soudruh, totiž neuznávali, že by někdo mohl KSČ opustit sám.

Vlk zase smotává to či no. Leč má vzpomínka::
Autor: D. Stirský Datum: 9.8.2018 9:56

V r. 1968 mně bylo 8 let a když mi děda řekl, že jsme byli okupováni, odvětil jsem: "Němcema, že?" "Ne, Rusama, sovětskou armádou". "Ale ty nás přece osvobodili, to není možné?" A rozbrečel jsem se. Čili mé první politické školení. Rodiče se dozvěděli o tancích od známé, která pracovala na podniku Ovoce - zelenina. Táta, důstojník ČSLA (byl farmaceut ve vojenské nemocnici) pobíhal po bytě jak zjančený a vykřikoval: "Tak já, důstojník čsl. armády, se dozvím o obsazení země od zelinářky!" Jinak kol politické angažovanosti rodičů v r. 68 mne navštívila bezpečnost ještě někdy v r. 1986 - 7. Návštěva byla krátká, vcelku slušná, ale byla. A pamatujete na kádrové dotazníky? Členství v politických stranách do r. 1969? A po r. 1969? Dnes se vás třeba ptají v nadnárodních společnostech typu Google, co byste dělal, kdybyste měl strávit noc v automatické pračce? :-)

Pane Stirský, vždy jsem uváděl do životopisu "nejsem:
Autor: P. Vaňura Datum: 9.8.2018 10:12

ani jsem nebyl členem žádné politické strany." To byla prevence, poté co soudruh kádrovák uvedl jednomu mému kolegovi, který z podniku odešel do STRANICKÉHO kádrového posudku, že byl vyloučen z KSČ. Stranické posudky se vedly i na NESTRANÍKY, ale jak mi řekl zástupce zmíněného kádrováka, když jsem chtěl vidět svůj posudek, šlo o "VNITROSTRANICKOU ZÁLEŽITOST" a nestraník ten posudek neměl právo vidět!!!!

Ten dotyčný se o tomto svinstvu dozvěděl náhodou, když ho na několika místech odmítli. Pak se řeklo, že "došlo k omylu" a dotyčnému kádrovákovi to prošlo!

Jinak v těch dotaznících bývala též rubrika "postoj v krizových letech 1968-1969."

Stranické posudky bývaly PŘITOM ROZHODUJÍCÍ!