Diskuze
SPOLEČNOST: Už se neumíme stydět
Děkujeme za pochopení.
J. Jurax
V soukromé sféře
je jediná ospravedlnitelná půjčka ta, která je na opatření si vlastního bydlení. A i ta musí být pečlivě zvažována a jeden by se neměl moc rozmachovat.
Půjčka na cokoliv jiného než na vlastní bydlení je nesmyslná. Na co nemám, to nepotřebuju - přinejmenším tak dlouho, dokud si na to neušetřím.
Nechápu, proč si lidé musí půjčovat . . .
Nechápu, proč si lidé musí půjčovat peníze. Za celý svůj dlouhý život jsem si nepůjčil ani korunu. Asi to mám v genech. Můj otec vybudoval v letech 1930 až 1949 jednu z pěti kontinentálních výroben armatur pro dálková elektrická vedení vysokého a velmi vysokého napětí zcela bez úvěru, jen z toho co vydělal. Taky jel na první dovolenou (do jihočeské hospody se suchým záchodem) až po dvanácti letech podnikání (dodával do celé ČSR a do většiny balkánských států). Žili jsme šťastně, měl jsem vše, co jsem potřeboval, ale ani o chloupeček víc. Moc na tu dobu vzpomínám. Byl to start do šťastného života....
S. Hayek
rodina dlužníka
Mně na tom vadí jiná věc. Budu si chtít půjčit peníze a vždycky se najde banka nebo jiná společnost, která mi půjčí. Přestanu splácet a přiletí exekutoři nejenom na mě ale i na členy mé rodiny, kterým jsem o té půjčce neřekla. Jak k tomu přijdou? Neměli by být předem informováni o půjčce ti, kteří v případě, že dlužník nebude platit, přijdou v budoucnosti k exekuci ani nebudou vědět jak?
J. Jurax
Re: rodina dlužníka
Měli. A nic Vám nebrání je předem informovat.
Má to i tu výhodu, že mohou být moudřejší než Vy a půjčku Vám rozmluví.
P. Zdenek
V podstatě souhlas
Jen mne zaráží, že byste zakázal lichvu.
Lidé mají mít stejnou svobodu udělat hloupost u lichváře.
Pokud někdo svobodně vstupuje do obchodu s lichvářem, považuje tento obchod za výnosný a žádná třetí osoba by mu to neměla zakazovat.
Nehledě na to, že definice lichvy je nejednoznačná.
Nejsem si úplně jist, zda všechny minulé
pogromy na Židy byly skutečně pogromy na Židy. Alespoň část z nich byly určitě pogromy na lichváře.
Lichva byla problémem už dlouho před naším letopočtem (Řecko, Řím) a omezovalo ji také zákonodárství (Solón) a náboženství (judaismus, křesťanství i islám).
K těm komunistům, zákonný úrok při půjčce mezi občany byl povolen a činil dvě procenta. Pokud by byla ve smlouvě uvedena vyšší hodnota, stejně byla vymahatelná jen ta dvě procenta.
Pokud jde o půjčky v bance, ta se potvrzeními o příjmu zajišťovala, že dlužník bude schopen dluh splácet, o nic jiného nešlo, totéž ručitelé.
ALE, pokud by si někdo od známých napůjčoval částky, které dohromady nemohl evidentně splatit, zavřeli ho pro podvod!
Zdravím pane Andrle,
rád čtu Vaše články, jenom jsem byl trochu překvapený tímto posledním ! Ten popis "půjčky" v socialistické ČSSR, měl ukázat nelidskost a ponižování občanů - prosím, nepropadejte myšlence, že chci bolševika hájit, vždyt jsem z rodné země utekl skoro před půl stoletím, ale při čtení mě napadá jiná myšlenka !
Není snad od svobodné demokratické společnosti více než nezodpovědné, že půjčuje takhle volně peníze blbcům, nezodpovědným lidem, kterých je v každé společnosti více než těch zodpovědných ?
Není to způsob, jak ty hlupáčky přivést do pazourů exekutorovi ?
Znovu opakuji - nenávidím komunismus jakéhokoliv druhu, ale to, jak jste popisoval ty půjčky v ČSSR, mělo logiku !
P. Zdenek
Re: Zdravím pane Andrle,
Ano, nechat půjčovat peníze blbcům je nezodpovědné. A právě proto svobodné. Pokud lidem zakážete si půjčovat, pod jakoukoli záminkou, nenecháváte je svobodné.
Co se divíme
Když nám spousta politiků tady i v Evropě denní praxí i slovně dává příklad, že dluhy nejsou nic neobvyklého, že se na dluh dá běžně žít a dokonce, že se dluhy neplatí. To je ovšem lež. Zaplatíme to od jednoho krásného dne všichni - daňoví poplatníci, i ti, kteří se udrželi a dluhy nemají a to i s úroky a jak ti dnešní, tak i ti budoucí. Chudáci poletení rodiče i důchodci, asi si neuvědomují, že svým dětem a vnoučatům přiložili další náklad na letité splátky v daních... A to je ten plepší případ. Může se to řešit i některým způsobem, který se již osvědčil , výměnou peněz jako v roce tuším 1953, nebo příhodnou válčičkou.
Exekuce.
Dobrý den. Aparát, který oddaně slouží, (exekutory), ten je nutno regulovat. V zásadě by bylo potřeba, aby exekuci, exekutora a všechny s tím spojené náklady platil ten, kdo si exekuci objedná, tedy vymahač dluhu. Myslím, že by exekucí výrazně ubylo podobně i lichvářů a vymahačů. A podobně by mělo být omezeno i obchodování s dluhy. Jsem si vědom, že by přibylo podvodníků z téže lidské branže, podvodníků. Zdař Bůh Josef.
Re: Exekuce.
Proč by věřitel, který se ničeho špatného nedopustil, měl platit za exekutora? Když mi někdo nezaplatí a nehodlá zaplatit fakturu za dodané zboží, tak bych měl já nést náklady na vymožení dlužné částky? Vždyť by se menší částky staly prakticky nevymahatelné.
Nemam nejmensi predstavu
Nemam nejmensi predstavu jak to vlastne v Cesku funguje.
V USA to bylo pred nekolika letmi jednoduche. Banka sehnala bezdomovce pujcila mu 500000 na dum, tuto pujcku prodala jine bance a shrabla provizi. Kdyz to prasklo tak se dost bank vcetne obrovskych investicnich bank zhroutilo, par spolecnosti zkrachovalo, stat zachranoval financni system pred krachem, domy v Arizone byly za babku a urok je stale velice maly.
Jak to vlastne funguje v Cesku?
Re: Nemam nejmensi predstavu
U "normálního" peněžního ústavu budete v případě hypotéky stejně jako v tom sociálismu předkládat příjmy a žádat! o půjčku. Koho to ponižuje, nebere si hypotéku a na nemovitost si v 75 našetří.
Jak to chodí u obskurních pouličních nebo internetových půjček nevím.
No já tedy nevím, ale ten systém půjčování je spíš
jen taková "hra" , jak se nakonec lze dostat ke státním penězům...když někoho zadlužíte tak, že už to nikdy nebude schopen splácet...tak nakonec po všech nezbytných procedůrách ty dluhy bude platit stát..potažmo my všichni. To je prosím fakt, který už by měli asi konečně pochopit všichni...tedy Vaše tvrzení, že nelze tuto "podnikatelskou" činnost regulovat je nesmyslné. Protože tuto zlodějskou činnost stát nakonec bude regulovat muset, jinak se z toho nikdy nevybředne. Ono by už bylo na místě pochopit, že sice lidé přijdou o všechen majetek ..tedy pokud nějaký mají..., ale nakonec úplně bez prostředků se dostanou do sociálních záchranných sítí..jednoduše proto, že je tu nikdo nemůže nechat chcípnout na ulici... Tedy předlužování lidí není zas až tak důkazem jejich blbosti, ale spíše důkazem, že i chudoba je opravdu dobrým byznysem...konec konců proto se to všechno asi dělá, ne? :-)
Re: No já tedy nevím, ale ten systém půjčování je spíš
Zcela souhlasím! Jde také o to, že se předalo do soukromých rukou exekuční vymáhání. Bezbřehé zlodějny z této oblasti proběhly v médiích a nic se nestalo v zákonodárných sborech sněmovna a senát. Takže je to o politické vůli tohle podporovat.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz