26.11.2020 | Svátek má Artur


SPOLEČNOST: Už je to uděláno, už je to hotovo...

1.2.2013

Máme po volbách a obyvatelé tohoto státu jsou rozděleni na moudré a prozíravé a hloupou lůzu. Alespoň podle některých zapálených příznivců toho kterého kandidáta. Jsou tací, kteří mají široké, jasné obzory, a tací, kteří nedohlédnou dál než ke kozímu chlívku. Při pohledu na mapu je to jasné. Převaha těch s širokými obzory sídlí v našem hlavním městě a na ostatním území jsou ti burani, dnes vidláci, s IQ houpacího koně. Jak jinak. Kozí chlívek abys v Praze pohledal.

Už ten seznam kandidátů. Byl to takový Pražský výběr. Což o to. Mně by se líbila paní Roithová. Kdyby nic jiného, mohla by ten spolek trochu kultivovat. A, mezi náma chlapama, na známkách by také vypadala dobře. Ale...

Jedna z mých vnuček, letošní maturantka, je vášnivou čtenářkou. Přišla a řeč se stočila na kandidáty. Líbil se jí nějaký Avatar. Nevěděl jsem, kdo to je. Vysvětlila mi to. " Jó, Kvíkveg," odtušil jsem. Teď zas nevěděla ona. Řekl jsem jí to a Bílou velrybu doporučil k četbě. K mému překvapení si Bílou velrybu přečetla a byla jí okouzlena. Vysvětlil jsem jí, že je rozdíl si něco vymyslet anebo prožít a pak o tom psát. Já se poctivě snažil si přečíst nějaké dílo našeho současného nejpopulárnějšího a nejfilmovanějšího spisovatele (ona ho čte), ale když jsem zjistil, že je to vlastně červená knihovna stříhnutá pornem, dílo jsem odložil nedočtené. Takže mým prvním soukromým vítězem těchto voleb je Herman Melville. A nevadí mi, že nemá českou národnost. Třeba zažehl v té mojí milované dušičce ohýnek dobrého vkusu.

Dalším mým soukromým vítězem těchto voleb je pan Stránský. Strhnut všeobecným zděšením nad skutečností, že se nějakému známému herci může líbit někdo jiný než kníže, spolu s panem Bočanem jej zatratil přímo do pekel. Pana Stránského jsem si vždy nesmírně vážil. Za své názory ručil svým prožitým životem. A najednou mi udělá toto. Ovšem projevil se zase jako Chlap. Panu Dejdarovi se omluvil. Díky, pane Stránský. Jste další můj soukromý vítěz těchto voleb. Kdyby bylo vaše jméno mezi kandidáty na prezidenta, můj hlas by byl váš.

Výsledek voleb je jasný. Panu Schwarzenbergovi bych radil, aby peníze, které dal svému volebnímu štábu, vyžadoval zpět a do galerie předků se nechal namalovat bez číra. Dvorní šašci už také vyšli z mody a ti s rudým smetákem na pleši působí zvláště trapně. Pokud jej pan Halík propasíruje do Pantheonu českých svatých, své místo má. Může podřimovat, jako záložák, v Blaníku. Jako kníže by tam měl určitě přiděleného pucfleka, který by jej včas vzbudil.

No a vítěz voleb? Proč ne? Hloupý rozhodně není. A já také miluju dobrou tlačenku a slivovice jsem za svůj život vypil podstatně víc než Remy Martina.

A panu Svěrákovi. Jako literární polootec Járy Cimrmana jste mě velmi zklamal. Jako Ezopův pokračovatel? Tak to je slabý, velmi slabý. Nikdy jsem se jako zajíc necítil a sám jsem lesník. Dostudovaný.

Závěrem. IQ jsem si neměřil a kozí chlívek nemám. Bude kurník a králikárna stačit, pane Neffe?

Jo. A pro některé případné diskutéry. Nebyl jsem ani v Pionýru, o KSČ nemluvě. Celý život jsem se živil poctivě.

Autor je lesník v.v.SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.