19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SPOLEČNOST: Už je teplo, odboráři budou demonstrovat

23.3.2012

Kdepak demonstrovat v zimě a ještě bez proplacených diet, účasti na školeních a svozu zdarma.

Odboráři budou zase protestovat. Socialisté svrhávat vládu. Holešovští křiklouni svrhávat a zavírat komplet vše. Do toho se socialisté snaží na všem přiživit a získat politické body. Ale popořadě, odboráři budou protestovat proti úsporným opatřením vlády. Vadí jim nižší valorizace důchodů, zvýšení DPH a škrty, které povedou k propouštění ve veřejných službách.

Jinými slovy, odbory chtějí, aby vláda utrácela víc než dnes, aby se dál živili nepotřební byrokraté na úřadech a aby se zastavily veškeré reformy. Kde má ale vláda vzít na všechno peníze, to jsme se jako obvykle nedozvěděli. Pravda, prý by se měly zavést registrační pokladny a do pokladny by to mělo přinést patnáct miliard.

Jestliže je to ale stejných patnáct miliard jako očekávaných pět miliard z progresivní daně, kterou navrhovali socialisté, tak je to hodně naivní představa. Je také nutné si uvědomit, že plošné zvýšení důchodů o jedinou stokorunu měsíčně znamená v důsledku tři miliardy ročně.

Socialisty řízené odbory se chtějí pasovat do role vůdců nespokojenců: "Chceme se postavit do čela všech těch iniciativ, které protestují proti vládním reformám. Týká se to například organizací jako je ProAlt či Holešovská výzva," řekl odborářský boss, důchodce Zavadil.

Destrukce jde odborům skvěle, ne nadarmo jsou nátlakovou skupinou socialistů, ale řvaním na ulicích se ještě nikdy ničeho moc nedocílilo. Jestli si zase přijede zabouřit dvacet tisíc lidí, záleží na tom, zda jim odbory proplatí cestu a diety. Při demonstracích, kde tomu tak nebylo, se lidé dali počítat spíše na stovky než na tisíce.

Socialisté se snaží svrhnout vládu. Jejich folklór je už nudný. Vláda přijme nějaké opatření a socialisté hned běží vyslovovat nedůvěru. Proběhne hlasování, vládě se nedůvěra nevysloví a socialisté se začínají připravovat na další odvolávání. Když se jim to jednou povedlo, bylo možno v jejich tvářích vidět šok, překvapení a hrůzu, že by měli převzít zodpovědnost.

Partička z Lidového domu se snaží přiživovat na všem a na každém, komu se nelíbí kroky vlády. Nejinak je tomu i v případě směšné Holešovské výzvy, která chce svrhnout vše a každého, která chce pozavírat všechny politiky bez rozdílu a bez důkazů a která má v plánu politické strany zrušit a vše nahradit bůhví kým a bůhví čím.

A tak jsme mohli slyšet z úst Bohuslava Sobotky, Michala Haška nebo exministra Zdeňka Škromacha, že vlastně chtějí úplně totéž jako Holešovská výzva a umně se přitom vyhnuli faktu, že Holešovská výzva je proti úplně všem politikům, jako by se to socialistů nemělo týkat. Faktem je, že příznivci Holešovské výzvy se rekrutují především z řad sympatizantů socialistů a komunistů.

Legrační je, jak se Zdeněk Škromach snaží přesvědčit, že ČSSD je ta nejlepší strana, která chce dobro, a neváhá přitom zcela otevřeně lhát. Důkaz? Stačí jeho páteční vyjádření. Prý ČSSD prosadila přímou volbu prezidenta. Ale, ale, pane Škromachu, nebylo to náhodou tak, že tuto přímou volbu prosadily politické strany napříč celým spektrem?

Co si představujete pod pojmem "nové spravedlivé demokratické volby"? Chcete snad naznačovat, že doposud nebyly volby demokratické nebo spravedlivé? Co jsou to vlastně spravedlivé volby? Jen takové, v kterých získáte nadpoloviční většinu nebo kde získáte neomezenou moc, ač budete mít méně hlasů než strany, které se spojí v koalici?

Celé to začíná vypadat tak, že se odborářům v zimě a zadarmo nechtělo demonstrovat, a tak se vymyslely alternativní organizace těžící z věčné nespokojenosti lidí a nyní se mají všechny spojit pod jeden velký rudooranžový prapor.

Stejně je zvláštní, jak se dokážou lidi naštvat kvůli malým a de facto velmi opatrným úsporám. Ukazuje to na neochotu uskrovnit se v dobách, kdy okolní svět začíná doplácet na rozhazovačnou politiku. Všichni jsou pro úspory, ale nejsou ochotni být jejich součástí.

Představme si na okamžik s vědomím toho, jak zde socialisté hospodařili, že by byli dnes u vlády. Refromy by se nekonaly žádné (vždyť přeci nejsou zapotřebí), každému by se přidalo, vymýšlely by se další úplatky jako pastelkovné nebo šrotovné, zvyšovaly by se důchody a kde by se na vše vzalo? Inu, na dluh.

To by bylo skvělé, nikdo by neprotestoval, všichni by socialisty velebili. Jenže každá hostina má svůj konec a nakonec se za ni musí účet zaplatit. Dokáže si vůbec někdo představit, že by stejně jako na Islandu klesla měna na polovinu hodnoty, nezaměstnanost se zvedla na čtyřnásobek, daně zdvojnásobily, mimořádně zdanily energie, DPH vzrostla na 25,5 % a daně z příjmů 31,8 %?

Tady se křičí kvůli jednoprocentnímu zvýšení DPH. Když zaváděla Nečasova vláda desetiprocentní úspory ve státní správě, vyrazili úředníci protestovat, jak nebudou mít co do úst. Jak by se lidé tvářili na takové kroky, jaké musel provést Island?

Odboráři si zase zabouří, podívají se do Prahy, projdou po pražských nákupních centrech a spokojeně odjedou domů sledovat další díl Ordinace. Večer si zanadávají, jak je všechno drahé a jak soused podnikatel nemůže mít svůj majetek legálně, že ho musel nakrást. A tak si dál budou žít svůj závistí prošpikovaný život.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora