26.9.2022 | Svátek má Andrea


SPOLEČNOST: Útok na hypermarkety - útok proti kapitalizmu

21.11.2005

Nemohu se zbavit dojmu, že útoky státní správy proti hypermarketům ohledně myší invaze, exspirace potravin a praní masa v hypermarketech je cílený útok proti kapitalizmu. Hypermarkety jsou pro české občany symbolem volného trhu. Něco, co tu nebylo a co přineslo občanům volný výběr kvalitních potravin za ceny, kterým bohužel nemohou konkurovat drobní obchodníci. Občané jsou strašeni hrůznými nálezy (rozsypaný pytlík mouky a fialové maso v kontejnerech na vyhození). Jakoby obdobné problémy malí obchodníci neměli. Dá se předpokládat, vzhledem k pomalejší obrátkovosti zásob v malých prodejnách, že tam budou problémy obdobné, ne-li větší. Pro normálního občana je v naprostém kontrastu úroveň hygieny a čistoty v supermarketech, kterou doposud v českých poměrech nepoznal, k úrovni v malým prodejnám a nejde mu na rozum, že zrovna v těchto objektech se myši vyskytují ve větším množství než v těchto prodejnách. Zřejmě záměrně si myši vybírají jen a pouze hypermarkety anebo pouze tam je zboží s přelepenými visačkami.

Občané by měli znát pravdu o nálezech ve všech prodejnách, a to nejen asijských nebo jiných zahraničních obchodníků. Nálezy v českých obchodech a restauracích jsou stejně odstrašující.

Z tohoto pohledu podle mého názoru kampaň vůči hypermarketům vedená socialistickými orgány má hlubší příčinu vyplývající z nenávisti vůči zahraničnímu kapitálu. Politici nedobře snášejí, že síla těchto investorů je tak velká, že přehlíží pozvánky ministra na pracovní snídaně a že budují dál své sítě bez ohledu na místní lobby.

Volný trh jim zkrátka nejde pod vousy, a proto se můžeme dočkat neskutečných padesátimilionových pokut. Co by taková pokuta udělala s malým krámkařem, to si můžeme stěží domyslet. Zavání to výrobou hole na psa, který se mi nelíbí, nikoliv spravedlivým hledáním možností, jak uhlídat hygienu ve všech provozovnách bez ohledu na majitele.

Utěšuje mě pouze to, že zákazník si sám zvolí, kde bude nakupovat, na základě svých zkušeností - bez ohledu na státem placené regulovčíky.

Jiří Ciprys