4.8.2020 | Svátek má Dominik


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Šedivý 1.8.2020 13:42

Pro ty, kteří si říkají, že když se dají zabezpečit bankovní přenosy, platby kartou atd., proč by se nedaly zabezpečit volby - vždyť tam jde jen o jeden jednoduchý úkon na jednoho občana.

Je tu zásadní rozdíl. Bankovní transakce jsou do páru a vždycky je tu jeden subjekt, který má nějakou sumu platit jinému subjektu. Pokud peníze odejdou jinam, nesouhlasí částka nebo proběhne platba, která proběhnout neměla, vždycky se na to přijde ze vzájemné bilance (z výpisu).

Ve volbách by ale samozřejmě žádný výpis existovat nemohl, protože by to pak nebyla tajná volba ...

---

Jednoduché (či primitivní, chcete-li) technologie mají jednu výhodu. Jsou mimořádně odolné proti kliknutí myší :-P

Š. Hašek 1.8.2020 13:56

Trefné. Souhlas.

M. Pecina 1.8.2020 15:33

Viz moje odpověď níže.

V. Šedivý 1.8.2020 22:52

V odpovědích stále pomíjíte jeden fakt: pokud by měla být elektronická forma volby tajná, nesmí zůstat vazba mezi identitou a hlasem - lze tedy sice poměrně slušně zabezpečit, že na každé ID proběhne nejvýše jedno hlasování (kdo ovšem dá ten hlas, to bude ve hvězdách). Nelze ale zajistit žádný přepočet odevzdaných hlasů pro kandidáty, protože tajnost by byla zachována pouze při jejich striktním oddělení od evidence hlasování. Pak ale nezajistíte, že se sčítají hlasy voličů a že hlasy nepodstrkuje žádný generátor.

M. Pecina 2.8.2020 13:37

Nevím kde vidíte problém. Při elektronické volbě byste měl k dispozici úplně ty samé údaje jako při papírové. Nic víc, nic míň.