26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Unaveni svobodou

Hrozí nám návrat totality? To je otázka, kterou si po Zemanově pokusu o prezidentský systém klade nejeden občan České republiky. I přes varovné hlasy však většina z nás nebere tuto hrozbu vážně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 21.7.2013 22:52

Re: Autor je historik a publicista,

Jejich mechanismy jsou nastavené tak, že likvidace demokracie v členském státě prostě není možná.

Pamatujete vládu černých plukovníků v Řecku? Nastolení vojenské diktatury? Je to dávno, ale Řecko už v NATO bylo od roku 1951.. A ta diktatura vydržela sedm let (1967 - 1974).

A Portugalsko, kde vládl diktátor Salazar od roku 1932 do roku 1972, diktatura svržena 1974,  bylo v roce 1949 zakládajícím členem NATO.

V. Vaclavik 21.7.2013 19:45

Re: "Hrozí nám návrat totality?"

Oprava zacatku - melo tam byt: "Jak uz to byva, nestesti ..."

V. Vaclavik 21.7.2013 19:43

Ideal naseho cloveka

je mekky socialismus, coz je nerealisticka chimera, ktera nemuze nez vzdy skoncit v korupci, rozpadu demokratickeho usporadani a vlade silne ruky.

Urednicka vlada je jen dalsi z mnoha pokusu o mekky (= netotalitni) socialismus, ktery prece musi fungovat, kdyby jen byli u moci ti spravni, ne-mocichtivi, nezistni, nekorumpovatelni andele. Obcane je jedno jaci jsou, ty neprizpusobive pekne demokraticky ohneme k obrazu naseho idealu, nasilim, skrze zakony .

Obcane presne vi co chteji, ale nevi, ze jejich prani je neuskutecnitelne, protoze je v prikrem rozporu s lidskou sobeckou prirozenosti. Funkcni spolecensky system musi tuto vlastnost cloveka respektovat stavenim na ni, nikoli ji potlacovat, usmernovat, nasilim predelavat na nesobeckost (statnim nasilim vynucenou solidaritou). Takove nasili nevede a nemuze vest k fungujici spolecnosti, ale jen k ''nemocne'' spolecnosti, jak ji zname z dnesniho a minuleho rezimu. Clovek podobne jako rostliny vyzaduje pro svou prosperitu jiste prostredi - socialismus mekky (demokraticky) nebo tvrdy (totalitni) je pro cloveka stejne cizi prostredi,  jako pro tropicke rostliny nase studene pasmo (obdoba mekkeho, demokratickeho prostredi), nebo pasmo polarni (obdoba tvrdeho, totalitniho prostredi), ve kterych rostliny stradaji a hynou. Clovek sice v demokratickem ani totalitnim  socialismu fyzicky nehyne, ale co je horsi - strada a hyne jako clovek, stava se z nej zvire, protoze je s nim zachazeno jako se zviretem, tedy tvorem bez rozumu, kteremu je nutno diktovat chovani. A presne tohoto hynuti lidskosti jsme byli za minuleho a jsme za dnesniho rezimu svedky - upadek moralky a soubezne s tim upadek prosperity.

Dnes se sice pysnime svobodu projevu, ale tento projev jsme zuzili na projev slovni a projev ktery ma slova prirozene nasledovat - projev konani, jsme zmrzacili regulacemi. Co je nam platne, ze muzeme hybat celistmi, kdyz hybani ktere by melo logicky nasledovat - hybani koncetinami - plne podleha demokratickemu diktatu spolecnosti.

V. Vaclavik 20.7.2013 21:20

"Hrozí nám návrat totality?"

Jak uz to aby, nestesti vzdy prichazi odjinud, nez ho momentalne ocekavame, tedy vetsina ocekava. Zatimco se obavame o demokracii, navratu nejake totality, nebo nastupu ''putinizace'', pozar opravdoveho nebezpeci doutna uz dobre pul stoleti jinde - pozar znicenych svetovych socialisticky provozovanych men, po nemz pak muze prijit cokoli, vcetne padu do nejake totality. A nejde tu vubec o ty jizni staty PIIGS, ale o staty, ktere porad jeste padluji zdanlive stabilne na vratkych statnich financnich lodich a lodickach, protoze naplnenych vodou temer ke kriticke hranici ztraty stability a nasledneho potopeni, tedy zkaze. 

Pujde o zkazu hodnot, destabilizovani narodniho a svetoveho hospodarstvi. Mena neni nadarmo nazyvana krvi ekonomiky, hospodarstvi zeme. Dnesni narodni meny jsou meny socialisticky provozovane a proto svet cekaji socialisticke zitrky, ve kterych uz jednou nohou jsme.

Co se tyka toho naseho dnesniho systemu, ktery je stejny ve vsech zemich Zapadni civilizace - demokratickeho socialismu, ten nemuze nez tihnout zpet k neredenemu kolektivismu, v tomto pripade k nedemokratickemu socialismu, podle zakona, ze ve smesi zla a dobra, je to vzdy to prve, ktere nakonec vitezi. 

A pozor, pisu o zlu systemove prijatem, prijatem jako partner dobra. Zlo pokud neni dobrovolne prijate, zustava vzdy bezmocne, a ma vzdy jen takovou silu, jakou mu sami udelime, at uz z neznalosti, nebo jako uzitecni idioti, nebo jako zli mocichtivi kolektiviste.

Ty obavy dnesnich dnu v nasi politice - jestli se nejedna o nastup nejake nove totality, zcela pomiji pricinu techto obav.

J. Kanioková 20.7.2013 19:42

Naprostý souhlas...

Co se týče demokracie, jsme stále jen učni, bohužel...

O. Kadlec 20.7.2013 19:26

Re: pane Navrátile

Pane Šejna, sám jste upozornil na to že autor je historik. Nějak jste to nedomyslel. Autor, historik, píše o historii a o tom, co nám tato vzkazuje.

M. Šejna 20.7.2013 17:52

pane Navrátile

nevím, na jaký můj komentář reagujete. Mám pocit, že píšete o něčem úplně jiném. Takže pro jistotu Vám moji myšlenku zopakuji jinak:

pokud Nejvyšší soud označil jednání tří poslanců ODS za legální a pokud označil za legální jakékoli politické dohody podpořené finanční odměnou nebo "trafikou", pak má Rusnokova vláda zcela legální možnost koupit si důvěru ve sněmovně tím, že slíbí "trafiky" nebo rovnou zaplatí "poplatek". A nebude to trestné, jak sdělil Nejvyšší soud.

J. Vyhnalík 20.7.2013 16:35

Re: Autor je historik a publicista,

Referendum o vstupu do EU byly jediné polistopadové volby, které jsem vynechal. Bohužel jsem byl služebně mimo, ale chtěl jsem hlasovat proti. Tehdy to bylo zejména kvůli nefér eurohujerské demagogii lidí, jako je Cyril Svoboda a svým hlasem proti chtěl ukázat, že to není tak jednoznačné, jak nám eurohujeři vnucovali. Přitom vnitřně jsem se klonil k parafrázi na Palackého "Kdyby nebylo EU, museli bychom si ho vytvořit." EU taková, jaká byla cca do poloviny 90. let by byla užitečná. Dnes EU Evropě jednoznačně škodí. Je to vidět na tom, jak hluboká a dlouhotrvající je současná krize, která sice v Evropě nezačala, ale Evropu zdaleka nejvíce postihla a ještě nás bude dlouho trápit.

P. Pavlovský 20.7.2013 16:21

Re: Autor je historik a publicista,

Do EU jsme vstoupili demokraticky, nikdo nás nenutil.

Nevím jak vy, ale já tehdy hlasoval pro.

Po posledním antiizraelském rouhodnutí EU bych ale dnes v referendu hlasoval pro vystoupupení.

Opět: Neznám mechanismus, který by nám v tom mohl zabhránit. Je to jen a jen na nás!

J. Vyhnalík 20.7.2013 16:09

Re: Autor je historik a publicista,

Co se stane s touto demokraticky zvolenou vládou, odpovědnou demokraticky zvolenému parlamentu, jsme viděli u nás, když Nečasova vláda otálela s podpisem paktu stability. Najednou bylo potřeba pořádně prověřit jak zacházíme s eurodotacemi a jejich výplata byla pozastavena. Ve chvíli, kdy k podpisu došle, se shodou náhod opět čerpání z fondů obnovilo.

To je demokracie a la EU.

Někde tady v diskusi jste navrhoval, abychom ignorovali omezení uvalená EU na Izrael. Nemyslím si, že se k tomu naše vláda odhodlá, ale vsadil bych se, že pak by opět došlo k prověřování našeho čerpání fondů a vláda by rázem přišla o peníze v celkovém objemu 1/4 nemandatorních výdajů rozpočtu.

P. Pavlovský 20.7.2013 15:39

Re: Autor je historik a publicista,

Pokud ta referenda vypisuje demokraticky zvolená vláda, odpovědná demokraticky zvolenému parlamentu, pak ano.

P. Pavlovský 20.7.2013 15:35

Re: Autor je historik a publicista,

Nevím, kterého autora máte na mysli.

Jestli mne, pak prosím: Uveďte jedinou zemi EU, kde není demokracie, nýbrž diktatura.

F. Navrátil 20.7.2013 15:21

Re: pan autor je prý historik

   Pane Šejna to co zde předvedla naše policie v čele s p. Šlachtou a stát. zást. Ištvánem je pro právní stát, kterým jsme dosud byli, nprosto šokující. Zinscenovaná úplatkářská aféra se zabavenými 15O ti miliony a kily zlata nemohla přece končit jináč než demisí. Zrovna tak, ovšem marně čekáme na vysvětlení čí vůbec peníze a zlato jsou a parlamentní korupce se zatím nekoná. Zrovna tak už v právním státě měla následovat demise těch, kteří toto absurdní divadlo předvádějí. Je nabíledni, že jmenovaní ministři vnitra a spravedlnosti předvádějí pozici mrtvých brouků. Většina poslanců pravicové koalice je levicí v čele s presidentem k smíchu a dál pokračují v tomto absurdním divadle. Uvědomte si, že vaše tak zvaná většina, t.j. těch, kteří souhlasí s touto inscenací je nejen v menšině, ale dere se neurvalým způsobem k moci bez dodržování základních a platných zákonů korektnosti a slušnosti. Pokud si představujete, že vymyšlené volební preference budou fungovat, tak já pevně věřím a doufám, že nikoliv. K nastávajícím volbám půjde již více než obligátních 40% občanů a nastávající vláda bude řešit pohromu, která předčí povodně a solární byznys. Pak už vám zbyde jenom, že kdybych to byl věděl, tak bych tomu nevěřil!

J. Vyhnalík 20.7.2013 14:47

Re: Autor je historik a publicista,

No, pokud za demokracii považujete opakování referenda tak dlouho, dokud "lid" neschválí požadované a to, že když se ukáže, že nějaký zákon, zásadním způsobem měnící státní zřízení, nemá šanci na přijetí lidmi, tak se ten zákon přejmenuje na smlouvu a její přijetí se vynutí na vládách hrozbami a později nesplněnými sliby, tak máte pravdu

Demokracie a la EU nás asi jen tak brzy nikdo nezbaví. Vždyť to je přesně to, co teď Miloš Zeman předvádí. Využít pravidla co to dá a když to nestačí, tak využít nátlaku.

V. Němec 20.7.2013 14:42

Re: Autor je historik a publicista,

Z čeho autor usuzuje že EU by zabránila vzniku diktatury podle mého naopak oslabení demokratických zásad pilně přispívá vždyť EU v podstatě řídí nikým nevolení úředníci od těchto úředníků pochází ony diktované v převaze nesmyslné a svobodu omezující předpisy>

M. Šejna 20.7.2013 10:37

pan autor je prý historik

já myslel, že historik vidí historii v souvislostech, ale u autora tomu tak není. Pan Cerman opomenul, že Nečas podal demisi sám. Žádný prezident, žádná policie či státní zástupce mu to nenařídili. Nečas není ani trestně stíhán a tak nemusel vůbec abdikovat. Jenže on demisi podal. Podal ji poté, co se o tom poradil na grémiu ODS. Tedy žádný "diktátor" Zeman, ani Rusnok coby pravá ruka "diktátora" Zemana, ale grémium ODS donutilo Nečase abdikovat.

Pan Cerman dále zapomněl napsat, že Rusnokova vláda musí získat důvěru ve sněmovně. A to je asi to, čeho se pan Cerman nejvíc děsí. Naše sněmovna totiž nevyznává prvky parlamentní demokracie, ale prvky tržního parlamentarismu. Pan Cerman nejspíš chápe, že tržní parlamentarismus může způsobit, že si Rusnokova vláda důvěru sněmovny jednoduše koupí od těch, co by pro ni za normálního fungování parlamentní demokracie nehlasovali. Tržní parlamentarismus ale povýšil peníze nad slib poslance a nad jeho svědomí.

O. Prochazka 20.7.2013 8:50

Re: Autor je historik a publicista,

Pavlovský je eurofanatik a moralista.

P. Schuster 20.7.2013 8:44

Re: Autor je historik a publicista,

Na obzoru je duo nejvyšší státní zástupce Olomouce JUDr. Ivo Ištván a prezident Miloš Zeman, které systematicky a dokonale paralyzují zákonodárnou moc. Je to povalení vlády na právních konstrukcích pana Ištvána a jmenování vlády prezidentem bez konzultace se sněmovnou.

Tato Zemanova vláda, ještě bez důvěry, již za několik dní vyhodila přes dvacet úředníků. Pikantní na tom je, že většina ústavních právníků se shoduje v tom, že jak policie a státní zástupci, tak i prezident dodržuji naší Ústavu. Pokud je to pravda tak jako občan České republiky říkám, že ústava je pak cár papíru s kterým si můžeme…

P. Jášek 20.7.2013 8:35

Re: Autor je historik a publicista,

EU? To myslíte tu partu korporativistů z Brusele? Tedy pro zjednodušení, bruselof*šistů?

A nyní i antisemitů?

Š. Citterberg 20.7.2013 8:14

Re: Autor je historik a publicista,

Radši předcházet, než čekat, že nás zachrání NATO. A EU? ta nám sama podřezává krk.

To si vážně myslíte, že rudohnědozelený Brusel bude ochraňovat demokracii? Vždyť ji sám zadupává do země a ještě sem tahá něco mnohem horšího ze Severní Afriky a BV.

E. Vašátko 20.7.2013 6:23

Re: Autor je historik a publicista,

Co není, může být. Jen abyste se nespletl. Já bych na to nesázel.

P. Pavlovský 20.7.2013 4:23

Autor je historik a publicista,

a proto je těžko pochopitelné, že si neuvědomuje naše začlenění do struktur NATO a EU.

Jejich mechanismy jsou nastavené tak, že likvidace demokracie v členském státě prostě není možná.

 Možnosti sankcí jsou nepřeberné, i bez vojenské intervence je možné jakýkoli nedemokratický režim přivést poměrně rychle k rozumu.

Důkaz poskytnout nelze, ale je tu empiriie: Zatím se nikdy nestalo, aby v kterémkoli členském státě zanikla demokracie. Žádný také nikdy nevystoupil.

Určitou výjimkou je Turecko, ale tam už v době jeho pořijetí do NATO demokracie v plném slova smyslu nebyla (jako konečně v žádném islámském státě).