23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Tvoje bába je osudová osmička

„Začal se rok s osmičkou na konci a to znamená, že se musíme mít na pozoru před dějinami,“ varuje Echo24. „Česko vstupuje do roku s osmičkou na konci, což během posledních sto let mnohdy znamenalo osudový zvrat našich dějin,“ upozorňuje iDnes – a to samé připomněla i dramaturgie pražského novoročního ohňostroje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 9.1.2018 10:16

Osmičky samotné nic neřeší

Jako pamětník roku 1968 si pamatuji na poinvazní přednášku profesora mezinároního práva v Brně, který tehdy korigoval emocionální výkřiky posluchačů slovy: "Právo existuje pouze tehdy, pokud je podloženo (reálnou) mocí. Původní obyvatelé Ameriky, indiáni, určitě měli právo, ale neměli ho podloženo mocí. Takže to právo dnes už neexistuje." --- V tomto smyslu proto i chápu často kritizované jednání Edvarda Beneše se Stalinem.

V roce 1988 jsem publikoval (jako výzkumnou zprávu) první českou aplikaci (na tu dobu mimořádně pokročilé) umělé inteligence. Tento slibný ale pomalu se rozvíjející směr (s dlouhou dobou finanční návratnosti) neměl žádnou šanci na dlouhodobé financování v českých polistopadových podmínkách, kdy všechno měla automaticky a rychle vyřešit Neviditelná ruka trhu. Amen.

V roce 2018 umělá inteligence (s pozměněnou metodikou vytváření, tj. z pracného inženýrského přistupu na rychlý evoluční přístup samoučících se systémů) ukazuje již velmi přesvěčivě svou neodvratnou revoluční budoucnost se závažnými společenskými dopady. Čtenáři a diskutující na Neviditelném psovi ale určitě nepatří k avantgardě tohoto pokroku. Jejich bohaté zkušenosti z minulosti jim nedávají žádnou výhodu při odhadu budoucnosti. V indiánských kmenech byli nejmoudřejší stařešinové, dnes tomu již tak není.

M. Krátký 9.1.2018 11:22

Re: Osmičky samotné nic neřeší

pane Pivodo, moc zajímavés těmi právy Indiánů - to vše mi připomíná různé situace - např asi před dvěma roky se připrchlíci ze Sýrie oháněli lidskými právy a Merkelbaba jim to odhlasovala - a dále k Edvardu Benešovi - také zajímavá vzpomínka - před týdnem jsem dočetl Druhou světovou válku W.S.Churchila - šest dílů á cca 800 stránek ( dostal jsem to k svátku 6.3.2017 ), kde autor píše, že ačkoliv skoro 2 roky sami vzdorovali německé agresi ( takže měli přednostních práv celé fůry ) tak postupně jak americká i ruská armáda mohutněly tak Britům ta práva ubývala a ubývala až nakonec hráli druhé až třetí housle. Hezký den