18.8.2022 | Svátek má Helena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Tři znaky pravé lumpenkavárny

Pražská intelektuální kavárna přejmenovaná na lumpenkavárnu je pojem nejasný, nezřetelný a neuchopitelný, což je viditelné na první pohled každému, kdo kavárny navštěvuje. Ostatně, už jenom proto, že každá je jiná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 2.2.2015 20:40

Pro mě jsou to všechno P&L

Pachatelé Dobra ve všech možných odstínech. Momentálně nejvíc vídávám Marksovou-Leninovou a Dientsbiera, už jen ti dva mi stačí zkazit půl dne..

J. Kanioková 2.2.2015 21:00

Nemůžu jinak, než pochvalou pana Šafra

s kterým poslední dobou spíš víc nesouhlasím než souhlasím, ale tímto článkem to má u mě nadosmrti schované k dobru

Pravda o odcházení - http://jdem.cz/9gut4

z článku - ""Chartisté (nemuseli to být jen oni) tuto příležitost propásli právě kvůli své ideologii vlastní nadřazenosti nad obyčejné lidi. A nepovedlo se to právě i kvůli Havlovi a jeho koncepci, s níž dokázal šmahem odsunout všechny občany, kteří nevystupovali proti komunismu, do role těch, kteří v „existenciálním smyslu“ nežijí v pravdě. Tato intelektuálská ideologie měla motivační význam pro disidentskou společnost a v širším smyslu pro celou vrstvu nekomunistické inteligence. Vytvářela svým přívržencům pocit vyšší ceny, lepší sebeobraz, jenž měl smysl uprostřed komunistického marasmu a pronásledování. Vytvářel spiklenecký jazyk a mimikry, díky nimž se lidé nespokojení s režimem navzájem poznávali a sdružovali.

Na rozdíl od Polska a jeho antisovětského a katolického založení se česká opozice sdružila kolem intelektuálně náročnější lidskoprávní rétoriky a intelektuálního předstírání, kde každý opozičně myslící člověk se musel tvářit jako filozof bezmála tolstojovského typu.

Skutečným problémem Česka není konzumně orientovaná „novácká“ veřejnost, již kritizují Havlovi sirotci, nýbrž málo inteligentní inteligence, která neprodukuje politickou elitu a tvoří jen velmi málo intelektuálních výkonů, jež přesahují periferní situaci země. Naším problémem není prostota prostých, nýbrž nezralost a nabubřelost těch formálně inteligentních.""

V. Čermák 2.2.2015 21:40

Re: Pro mě jsou to všechno P&L

Myslíte, že Marxová, která má jaksi páchání dobra pro ty chudší ve svojí kompetenci je horší, než asociál Drábek, jinak stoupenec PaL?