25.4.2024 | Svátek má Marek


SPOLEČNOST: Třetí cesta české energetiky

28.4.2007

Během posledního roku jsem několik měsíců žil v rozvojovém světě. Člověk nemusí být specialista na energetiku, aby si všiml, že elektrické sítě v těchto zemích nejsou příliš kvalitní. Poznáte to celkem jednoduše. Žárovky tak nějak blikají a občas zhasnou úplně. Toho si nelze nevšimnout. Na světlo reagují už nižší živočichové, předpokládám, že i zelení.

Přestože neznám přesně složení zdrojů, které slouží k výrobě elektřiny v těchto lokalitách, neznám ani přesná čísla, kolik ze kterého čerpají, dovoluji si odhadnout, že k většině výpadků došlo z důvodu přetížení sítě. Výpadky totiž nevznikly v čase přírodních pohrom, prudkého deště či větru. Naopak většinou k výpadku došlo za slunného, horkého dne v době oběda a pozdního odpoledne. Právě v době, kdy naplno běží výrobní podniky, organizace, zapínají se největší spotřebiče, klimatizační jednotky, samozřejmě nejen tyto. Stručně řečeno, veškeré elektrické spotřebiče, a co jich doma či ve firmách máme, jsou bez proudu k ničemu.

Lidé si však na elektřinu zvykli i v méně vyspělých zemích. Výpadky řeší tím, že si pořídí dieselagregát, zapojí a v době výpadku zapnou. Samozřejmě, ne každý si může náhradní generátor zakoupit. Ale i v rozvojových zemích jsou lidé, kteří na to mají. V místě, kde jsem byl ubytován, byl náhradní generátor přirozenou součástí každého domu.

diesel agregát 32 kVAI u nás se diesel generátory používají, většinou však jako zdroje záložní nebo v nepřístupných lokalitách. Pokud budou zelení brzdit výstavbu nových výkonných elektráren, pokud naše soustava přestane být schopná dodávat spolehlivě energii a výpadky se stanou každodenní záležitostí, lidé a firmy to budou nuceny řešit po svém. Pravděpodobně si pořídí vlastní zdroje podle vzoru rozvojových zemí. Bohužel toto řešení nebude vůbec levné, neboť takové zařízení stojí od několika desítek k několika stovkám tisíc - podle výkonu. Provoz takového zdroje na naftu či benzín bude také velmi nákladný - několik desítek až stovek korun za hodinu. Okolí bude zatěžováno hlukem, zplodinami. V úvahu je třeba vzít také obsluhu, tankování, údržbu atd. Sečteno, podtrženo, nebude to vůbec ekonomické ani ekologické, zvýší se naše závislost na ropě.

Já vím, že s jednou gangliovou uzlinou nelze dělat zázraky. Přesto bych rád poprosil paní ministryni školství Mgr. Danu Kuchtovou, ale i další ekogvardějce, aby zvážili a domysleli svůj názor na rozvoj energetiky v ČR. Jestli jejich boj za ekologii je únosný pro lidi, přírodu, pro tuto ekonomiku. Naše země může průmyslově využívat pouze elektřinu z jádra či z uhlí, vše ostatní budou zdroje pouze doplňkové. Pokud nepostavíme nové elektrárny, elektřina prostě nebude vždy a nebude pro každého.