14.4.2021 | Svátek má Vincenc


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Rajninec 8.4.2021 9:21

To je pravda , za komunistov sa o robotníkov starali . Keď som prišiel v 80. rokoch do Litvínova na školenie do rafinérie som kolegom na začiatku závidel , že oni dostávajú naviac 1000 KČS . Až potom po pár dňoch som pochopil , že prečo ? V meste bol na námestí veľký displaj kde si mohol každý pozrieť / už vtedy , aká vymoženosť/ stav exhalátov .

Naplno som to chápal , keď prišli povestné hmly rôznych farieb a zápachov !

Ludia , veď to neboli príplatky pre robošov , ale tzv. RAKVOVÉ ! Tak to oni volali , tak sa o nich starala strana a vláda .

PS. Ale banány boli v obchode každý deň ...

M. Hoblík 8.4.2021 9:42

Někteří jak vidět to přežili a škodí dodnes...

Z. Lapil 8.4.2021 10:24

V Litvínově možná banány každý den byly, ve středních Čechách rozhodně ne.

Když tak o tom přemýslím - nebýt dělníkem tehdy znamenalo jednu velkou diskriminaci. Od nástupního platu přes možnost dostat podnikové bydlení až k přijímání dětí na školu.

J. Jurax 8.4.2021 13:14

To ano.

V půli osmdesátých jsem pracoval ve výpočetním středisku; tehdy se nehrálo na nějaká přístupová práva a hesla, operační systém to ani neumožňoval, takže jsem měl přístup ke všem datům včetně personálních a mzdových; stačilo nasadit patřičnou pásku. Ostatně ve výpočetním středisku byl mzdy kohokoliv res publica, protože se tam tiskly výplatní pásky a vytisknout si je pro zájmové osoby nebyl pro programátory i operátory problém.

No a obmyslnými algoritmy jsem si spočetl, že v socialistickém strojírenskem kolosu se součet průměrných mezd vysokoškoláka (průměr včetně vedoucích, náměstků a ředitele) vyrovná součtu průměrných mezd dělníka cca v 50 letech, kdežto tatáž suma středoškoláka se té dělnické sumě do odchodu do důchodu vyrovnat nestihne, i když do průměrů byly započteny i mzdy mistrů na dílnách.

Ono pracující inteligence se za diktatury proletariátu nesměla rozmazlovat.

J. Kratochvíl 8.4.2021 16:07

Vy jste tedy napsal blábol, ostatně jako vždy. . Tak já jsem také pracoval v podniku, ale v 80.letech to bylo trochu jinak. Že by na to měly vliv ty vaše " obmyslné alogorutmy"? Asi to tak vypadá.

J. Jurax 8.4.2021 17:55

Ano?

Tak povídejte, přehánějte, ať se poučím, co jsem zažil a co jsem spočítal ...

L. Netolická 8.4.2021 19:06

U nás otec dělník, měl vždy větší plat než manžel, který vystudoval vysokou školu. A jelikož se nedal ke komunistům, tak neměl šanci na žádný postup.

L. Netolická 8.4.2021 19:01

A hlavně jste musel být komunista.

Z. Lapil 9.4.2021 0:05

To byl vyšší level.