19.9.2021 | Svátek má Zita


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: To za komunistů nebylo

Kdo si dnes všímá dělníků? Nikdo. To řekla jedna paní v dokumentu o minulých časech (Zapomenutý svět komunismu). Dříve bylo lépe, řekla. Bylo?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 9.4.2021 0:05

To byl vyšší level.

J. Hrazdil 8.4.2021 20:04

Trochu mlzite. Za komunistu se mohl mit kdokoliv na nastupnim platu relativne lepe (rozdil mezi nastupnim platem a "normalnim" platem nebyl zase az tak propastny), absolutni nakupni sila jeho platu byla mnohem nizsi nez dnes.

Osobni zkusenost - jako nastupujici lekar jsem mel v roce 1981 plat o neco nizsi nez uklizecka. Dohaneli jsme to sluzbami.

Zkratka a dobre, kolektivisticke rezimy vesele pokracovaly v nacionalne socialisticke myslence zvane gleichschaltung, coz se prevelice libilo populaci pod levou casti Gaussovy krivky schopnosti, pracovitosti a vzdelani.

R. Polášek 8.4.2021 19:48

Nástupní plat 500 Kčs neboli korun, tehdy československých, byl tak v roce 1960, nejpozději v roce 1970. Třeba v osumdesátých letech, za poslední desetiletí vlády komunistů, už byly nástupní platy tak třikrát vyšší. I vysokoškoláků. Nevzdělaný dělník, pokud se dostal do správného podniku preferovaného komunisty, třeba toho s vojenskou výrobou a na správné linky, nejčastěji finálních montáží, mohl dostat i výrazně víc, nástupní plat 2000, 2500 a po nějakém roce třeba i 3500. Zase naopak pokud se dostal na nějaké pomocné nekvalifikované práce a v nepreferovaných provozech, víc než na těch 1600 - 1800 Kčs se tehdy nedostal, ať tam dělal, jak dlouho chtěl.

Přesto to byly peníze, za které se za komunistů jako nekvalifikovaný dělník zvládající jen jednoduché práce měl výrazně lépe než se má dnes obdobný dělník bez vzdělání zvládající jen jednoduché práce.

Kdo dnes aspoň trochu něco pořádného umí, ten se přirozeně dnes má obvykle lépe než za komunistů.

J. Minarčík 8.4.2021 19:21

Jako horník jsem si na plat nestěžoval za komančů ani kapitalistů-a to nás okrádal Bakala,už tehdy jsme věděli jak-ta banda to šetří do teď,jen jsem si vždy představoval ,že kapitalista zatočí s přebujelou administrativou a stranickými poskoky-a ejhle,je jich tam jak máku,v státní správě a podnicích je tolik kamarádíčků,že za komančů to nebyla ani desetina,o ruzných politolozích,gender specialistech,rádoby vědcích nepochopitelných oborů, o jiné dobře placené pakáži ani nemluvě-jak to ten rozpočet vůbec může unést,o radoby hercích,zpěvácích,podivné kultuře radši nemluvě-ti chtěli žít bez dotací-dnes si bez nich ani nevykadí,divím se tedy kvalitním manažerum ,že to snesou,a naši investigativní výlupkové?,to je ten největší zbytečně placený hnůj.:-P

L. Netolická 8.4.2021 19:12

To je stále ještě důsledek komunistického hospodaření. Úpadek, bída. A nedá se to jen tak dohonit ani za padesát let, jelikož i na Západě jdou kupředu a nestojí a nečekají na nás. Poděkujte soudruhům a hlavně je nezapomeňte opět volit, aby se měli Vojtěch, Skála a další dobře.

L. Netolická 8.4.2021 19:06

U nás otec dělník, měl vždy větší plat než manžel, který vystudoval vysokou školu. A jelikož se nedal ke komunistům, tak neměl šanci na žádný postup.

L. Netolická 8.4.2021 19:01

A hlavně jste musel být komunista.

L. Netolická 8.4.2021 18:56

Za komunistů by je hned sebrali a dali do basy, aby na ně nebylo vidět.

J. Jurax 8.4.2021 18:02

No jo, přečtěte si Limes inferior od Zajdela ...

J. Jurax 8.4.2021 18:00

Ano. Tohle mne nenapadlo ... :-)

J. Jurax 8.4.2021 17:55

Ano?

Tak povídejte, přehánějte, ať se poučím, co jsem zažil a co jsem spočítal ...

V. Bok 8.4.2021 17:20

Dokonce by se ani nemohli mezi sebou hádat a prát, bez právníka:-) Nic ve zlým.

J. Kratochvíl 8.4.2021 16:07

Vy jste tedy napsal blábol, ostatně jako vždy. . Tak já jsem také pracoval v podniku, ale v 80.letech to bylo trochu jinak. Že by na to měly vliv ty vaše " obmyslné alogorutmy"? Asi to tak vypadá.

M. Pivoda 8.4.2021 14:39

Mne zajímá více budoucnost, než minulost. Nebudu zde tedy upřesňovat již proběhlou minulost (nejsem historik), nabídnu spíše vhled do budoucnosti. Nejprve ale ten nejdůležitější postřeh (platný pro jakýkoliv politický režim): "Koho nepotřebujete, ten vás moc nezajímá. Zajímá vás především ten, koho potřebujete."

V době českého reálného socialismu dělníci byli (určitě pro politiky) hodně potřeba. Z různých důvodů. Ta potřeba dělníků se ale v průběhu historie zmenšuje a zmenšuje. Ano, nejdéle budete asi potřebovat instalatéry a uklízečky, protože dokáží při práci improvizovat. Ale trend klesající potřeby lidí je zcela zřejmý.

Výhled je tedy takový, že potřeba lidí, nejen dělníků, bude klesat a klesat. Z různých důvodů (to vám může vysvětlit i zde diskusně aktivní český Pepík, Karel Šebesta/Milan Prokop). Pokles potřeby pracovníků (lidí) a nárůst technologických možností by se v USA měl protnout někdy v průběhu 30. let 21. století. Takže právě na toto období je předpovídána možnost (tj. potenciál) pro zavedení minimálního nepodmíněného příjmu (Universal Basic Income).

No a to bude docela velká sociální změna pro stávající "kapitalismus" (který hlavně díky vyšší produktivitě v minulosti porazil "socialismus"). Toto vám už ale český Pepík nevysvětlí. Nechce a ani není toho schopen. Vyčerpal jsem povolený počet znaků.

J. Jurax 8.4.2021 13:22

Víte, i ti fyzicky nepracující tvoří hodnoty, on ten fyzicky pracující by nevěděl kde kopat a co a jak montovat, kdyby mu fyzicky nepracující nenachystal, nevymyslel plány a organizaci výroby a nedostal by bez fyzicky nepracující mzdové účetní ani výplatu.

Říká se tomu dělba práce ... :-)

J. Jurax 8.4.2021 13:14

To ano.

V půli osmdesátých jsem pracoval ve výpočetním středisku; tehdy se nehrálo na nějaká přístupová práva a hesla, operační systém to ani neumožňoval, takže jsem měl přístup ke všem datům včetně personálních a mzdových; stačilo nasadit patřičnou pásku. Ostatně ve výpočetním středisku byl mzdy kohokoliv res publica, protože se tam tiskly výplatní pásky a vytisknout si je pro zájmové osoby nebyl pro programátory i operátory problém.

No a obmyslnými algoritmy jsem si spočetl, že v socialistickém strojírenskem kolosu se součet průměrných mezd vysokoškoláka (průměr včetně vedoucích, náměstků a ředitele) vyrovná součtu průměrných mezd dělníka cca v 50 letech, kdežto tatáž suma středoškoláka se té dělnické sumě do odchodu do důchodu vyrovnat nestihne, i když do průměrů byly započteny i mzdy mistrů na dílnách.

Ono pracující inteligence se za diktatury proletariátu nesměla rozmazlovat.

I. Schlägel 8.4.2021 10:43

Za komunistů bylo líp. To ví každej malej jakeš.

Z. Lapil 8.4.2021 10:24

V Litvínově možná banány každý den byly, ve středních Čechách rozhodně ne.

Když tak o tom přemýslím - nebýt dělníkem tehdy znamenalo jednu velkou diskriminaci. Od nástupního platu přes možnost dostat podnikové bydlení až k přijímání dětí na školu.

K. Křivan 8.4.2021 10:01

Neuvědomí. Dokud nebude občanská válka a likvidace progesivních zmetků, dokud nebude kavárna jak vymetená, nic se nezmmění. Jen bude hůř a bude tu zamuslimeno a zasviněno.

M. Hoblík 8.4.2021 9:42

Někteří jak vidět to přežili a škodí dodnes...

M. Hoblík 8.4.2021 9:41

Naopak, tak dobře si v socialismu nežil ani jeden bezdomovec, jak si to jich dnes užívají tisíce! A chyběli nám tehdá tito svobodní spoluobčané...

V. Kuhaj 8.4.2021 9:31

To je pravda. Kdo se dneska stará, jestli skláři budou mít co žrát?;-D

D. Rajninec 8.4.2021 9:28

Asi nemáte pravdu ! Keď to ide napr. o 50 km západnejšie , kde robotník zarobí o 200-400% viac ako náš robotník , tak potom soudruzi v ČR a SR roba niečo zle ?

D. Rajninec 8.4.2021 9:26

NAozaj ? A nebolo to tám , že 7,8% HDP išlo na zbrojenie , na našu ČSLA ? A to bola pevná čiastka , či sa plnili 5.ročnice , alebo skrachovali hneď na začiatku !

Ten radostný pocit na 9. mája keď sa v uliciach Prahy a Bratislavy valili kolony tankov vyrobených šikovnými zlatými ručičkami naši českých dělníku a slovenských robotníkov v zbrojovkách . Koľko práce dali naše ZŤS v každom okrese .

D. Rajninec 8.4.2021 9:21

To je pravda , za komunistov sa o robotníkov starali . Keď som prišiel v 80. rokoch do Litvínova na školenie do rafinérie som kolegom na začiatku závidel , že oni dostávajú naviac 1000 KČS . Až potom po pár dňoch som pochopil , že prečo ? V meste bol na námestí veľký displaj kde si mohol každý pozrieť / už vtedy , aká vymoženosť/ stav exhalátov .

Naplno som to chápal , keď prišli povestné hmly rôznych farieb a zápachov !

Ludia , veď to neboli príplatky pre robošov , ale tzv. RAKVOVÉ ! Tak to oni volali , tak sa o nich starala strana a vláda .

PS. Ale banány boli v obchode každý deň ...

D. Polanský 8.4.2021 8:47

To již věděli angličtí ekonomové počátkem 19. století a pak to detailně popsal nějaký Karel Marx.

D. Polanský 8.4.2021 8:45

To víte uživit tolik jenom spotřebitelů a neprodukujících to tu ještě v dějinách nebylo, a to může někoho pěkně naštvat. Představa, že vedoucí silou v společnosti jsou hlavně právníci či různí humanisté apod. asi také nebude zcela v pořádku. Podívejte se kolem sebe, kdo to vše postavil? Dělníci, řemeslníci, technici, architekti! Ostatní jenom mluví nebo statují či čumí do mobilů nebo počítačů, tedy kromě těch co léčí.

V. Němec 8.4.2021 7:37

Proč se člověk který tvoří velké hodnoty materiální, tak velké, že živí půl roku fysicky nepracující - úředníky atd. se nikd nestane boháčem? Nadhodnota se mu sebere a ponchá jen zdroj na reprodukci pracovní síly.

R. Holub 8.4.2021 4:52

To co dobre popisujete je co Trump oznacoval jako mocal. Lidi kteri berou ty co je zivi jako nicotne "delniky". Oni ale casto jsou vynalezavi, schopni resit problemy, a, mate pravdu, nakonec se muzou nastvat - a budou revoluce, obcanske valky... Inu, doufejme ze to tak daleko nedojde. Snad si to ta "kavarna" uvedomi...