24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Tenký led jakýchkoli dotací, ale...

Je mi naprosto jasné, že téma dotací, zejména dotací evropských, funguje na mnohé jako červený hadr v místě, kterému říkáme plaza de toros. Píši tento text v duchu již dlouho a zaslouží si tedy, aby byl napsán i fyzicky. I když, jak jsem předeslal, si o dost koleduji. Leč budiž.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Povolný 24.8.2016 15:36

zásadní nesouhlas, autore

dotace nejsou nějaké neutrální peníze, které nemají samy o sobě žádné vlastnosti. Dotace jsou peníze, které EU vybrala a někomu přiděluje. A něco za to chce. Tento princip sám o sobě má korupční character. Vyhovíš-dostaneš. A budeš držet hubu a krok. Takže vlastně něco na způsob výpalného.

Dotace kazí trh (příjemce je zvýhodněn oproti ostatním; je to sice ptákovina, ale pořídíme to, když to platí EU), vytvářejí nezdravou závislost (vztah pán-kmán; příště chci zase) a jakousi virtuální realitu - spousta lidí se přiživuje na existenci dotací a mnozí mají dotační system jako hlavní zdroj obživy. Nic z toho by bez dotací neexistovalo. Např. přemnožené neziskové organizace, že ano, autore?

Dotace se stávají součástí státního rozpočtu ... jak by asi vypadal bez dotací? To nejsou žádné nevinné hrátky. To je pěkné svinstvo.

J. Jurax 24.8.2016 0:52

K závěru článku

Ano, dovedu si představit ten chaos - a jsa v jádru zlomyslný tleskal bych mu oběma rukama. Protože ty tisíce parazitů přisátých na dotace by se muselo začít živit skutečně užitečnou, produktivní prací, která skutečně něco přináší.

Uvítal bych konec dotací křivících konkurenční prostředí. A nebylo-li by dotací, nebylo by co přesměrovávat.

A mimoto není pravda, že poskytovateli dotace je fuk, na co je použijeme - nikoliv, dotace jsou adresně na jistý účel. Z peněz na rozvoj regionu postavíte na každém kopci rozhlednu, ale neopravíte most ani školu, protože na to ty prachy nejsou. Postavíte cyklostezku, ale neopravíte souběžnou rozbitou silnici; z jiných dotací uspořádáte vzdělávací kurzy o prospěšnosti EU obecně a dotací speciálně pro Ouředníky od okresu výš, ale neuspořádáte mnohem žádoucnější kurzy první pomoci pro řidiče.

J. Pospíšil 23.8.2016 21:24

Dotace jsou sice prolezlé korupcí,

ale jinak to ani být nemůže. Nelze nijak zajistit, aby kolem dotací nevznikly skupiny lidí, které se na dotacích přiživí. Kde se dává z cizího, tam se čerpá a odklání a přiživuje. Ty babičky byly takové čestné, protože nikdy se s dotacemi ani vzdáleně nepotkaly.

Dotace jsou samy o sobě korupcí. Dotuje se přece proto, aby to někdo měl lehčí (na rozdíl od druhých, nedotovaných). Aby se jeho obor rychleji rozvíjel, na rozdíl od druhých. Aby volil přidělovače dotací. Aby...

Někdy se to zdůvodňuje zájmem společnosti, ale o tom, co je zájem společnosti, rozhoduje často velmi malá skupinka lidí.

Žadatelům o dotace se vnucuje závislost, kazí se jim charakter tím, že se z nich dělají pokorní žadatelé a vnucují se jim s přidělovatelem dotací spojení experti, kteří se na dotaci přiživí. Někdy se dokonce přidělují dotace s cílem zničit konkurenci, které dotace přiděleny nejsou.

Dotace je jen jiné jméno pro korupci.

J. Jurax 24.8.2016 0:53

Re: Dotace jsou sice prolezlé korupcí,

Ano.

P. Švejnoch 23.8.2016 18:23

Obávám se, že pan Anderle

vůbec nepochopil, že to, co říká V. Klaus, neznamená, že všechny dotace jsou rozkradeny konkrétními osobami skrze korupci během jejich přidělování.

Mluví-li V. Klaus o korupčním charakteru dotací, je tím míněno, že dotace samy o sobě, ve svém samotném principu jsou korupcí. Korupcí v tom smyslu, že pěnězi (ukradenými jedné skupině obyvatel skrze berně) je uplácena (=korumpována) jiná skupina obyvatel. A to ať už se přidělovatel dotací zaštiťuje jakkoli "Bohu libým" účelem.

... a dál už jsem to raději nečetl...

P. Vaňura 23.8.2016 17:35

Co tím chtěl autor říci???

Jaksi třeba zapomněl, že ti z části z evropských a z části Z NAŠICH peněz placení "aktivisté" žalují do Bruselu kolem EIA, což má za následek zdržování, zdražování a někdy i znemožňování v budování dopravní infrastruktury.

A ten šílený boj proti "zlému CO2" přišel z Bruselu nebo je to snad naše iniciativa????

Opravdu by bylo nejlepší, kdybychom "jeli za své."

Opravdu by se šílené projekty, hrazené "Bruselem" ovšem S NAŠÍ FINANČNÍ SPOLUÚČASTÍ nikdy nerealizovaly, pokud by příslušný politik neměl výmluvu, že to "hradí EU" a "ty peníze potřebujeme vyčerpat."

A co těch 20% co musí POVINNĚ jít, opět s naší finanční spoluúčastí na "měkké projekty," tedy parazitům z neziskovek???

J. Jurax 24.8.2016 0:54

Re: Co tím chtěl autor říci???

Přesně.

V. Vaclavik 23.8.2016 15:36

Dotace jsou socialisticke prerozdelovani

danovym nasilim lidem konfiskovane. To je sice zakony posvecene, ale nikoli moralne. Komuniste si zakony taky posvetili kdeco, ale to neznamena, ze jejich konani bylo moralni. Dobre zakony musi byt zaroven v souladu s moralkou, a to moralkou objektivni, tedy takvou moralkou, ktera respektuje prava cloveka.

Takze pane Andrle, ty vase dotace i bez jakekoli korupce nejsou ani nahodu 'ciste jako panny', ale smrdi na dalku legalizovanym danovym vypalnym. Pro me jste hlupak, ktery si nevidi ani na spicku nosu.

K. Pavlik 23.8.2016 14:55

Jezisi Kriste

Jak dlouho bude v Cesku trvat nez si lide uvedomi ze problemem nejsou dotace ale urednici kteri je schvalujii? A za uredniky v Praze opravdu Brusel nemuze - nebo snad ano?

Napriklad u Battu si moc uredniku nebralo uplatky - vim jen o jednom a ten si to paredne odnesl.

R. Brzák 23.8.2016 15:38

Re: Jezisi Kriste

Kristus je v každém z nás (aspoň potenciálně), takže Vám odpovím - v principu je to tak, že kde je moc (nad námi a našimi penězi), tam je potenciál korupce. Protože kdybyste za úředníka zaměstnal samotného anděla, moc, kterou tak získá, jej změní. Lidé už jsme takoví - chybující a sobečtí (a sobectví je základní předpoklad přežití, takže je neodsuzujme). Takže pokud chceme, aby nebyla korupce - neustanovujme si nad sebou někoho jako držitele moci. A přerozdělování dotačních peněz - to je korupční potenciál par excellence...

Pokud si myslíte, že v Bruselu jsou úředníci méně korumpovatelní - pak Vás lituji. Jejich výše platů samozřejmě zvyšuje i hranici, od které je pro ně částka (či služba či vliv) atraktivní. Ale protože jsou v Bruselu, jejich moc je o to větší a proto je pro uplácejícího zajímavější jejich vliv sobě naklonit...

K. Pavlik 23.8.2016 16:36

Re: Jezisi Kriste

Vite za komunistu se rikalo: to co nemuzu zmenit nemenim.

Cesko ale muze zmenit uredniky v Praze. Proc to nedela? Ono je asi jednodussi nadavat na Brusel.

Fakt si myslite ze Brusel narizuje stavet cyklostezky od nikud nikam?

R. Brzák 23.8.2016 16:45

Re: Jezisi Kriste

Vaše první věta má v sobě dost pravdy. Protože změnit lidskou podstatu nelze - rodíme se jako závislí sobci a celý život se ubíráme po cestě k samostatnosti a odpovědnosti za sebe sama, ale sobectví nás opouští až s posledním výdechem. Víme-li, že moc korumpuje (a peníze jsou moc), pak snažit se na mocenské (úřednické) místo najít toho jediného spravedlivého je marnost. Rozumné je takové místa, takové příležitosti ke korupci, prostě pro sebe od státu nevyžadovat. A zřizuje-li jej stát bez naší žádosti, pak je odmítat...stát není posvátná kráva, je to můj zaměstnanec!

Kdo si vymýšlí cyklostezky je nepodstatné. Když dám svému synkovi možnost si koupit novou hračku, aniž bych mu dal pocítit, jak těžké bylo peníze vydělat (dostane ode mně "dotaci"), jistěže si koupí nový plastový bagr...

P. Vaňura 23.8.2016 17:39

Milý pane, kdy si už konečně uvědomíte, že

systém, který počítá s tím, že lidé mohou být něčím jiným, než lidmi (viz např. K. H. Borovský o komunismu) je ŠPATNÝ od samého začátku a jeho chyby nelze svádět na to, že lidé jsou zlí...

K. Pavlik 23.8.2016 20:41

Re: Milý pane, kdy si už konečně uvědomíte, že

U Battu proste kazdeho kdo se neosvedcil vyhodili. Fungovalo to? Samozrejme.

Kim v Severni Koreji obcas nekoho necha zastrelit. Ne ze bych se tohoto rezimu zastaval no ale ve vyzkumu jsou mnohem dal nez Ceska republika.

Je mozne vyhodit kazdeho urednika ktery se neosvedcil? Jiste proc ne.

I. Schlägel 23.8.2016 14:27

Krátce.

Příležitost dělá zloděje. Dotace jsou příležitost. Zlomíte každý charakter. Je to pouze otázka ceny (výjimky potvrzují pravidlo). Dotace ničí konkurenční prostředí. Abyste mohl někoho dotovat, musíte lidem ukrást jejich mnohdy těžce vydělané peníze. Darované peníze nebudou nikdy utráceny efektivně, protože cizí peníze se utrácejí snadněji a méně zodpovědně než vlastní. Zodpovědnost za rozdělování dotací je kolektivně-politická, tudíž žádná. Státu peníze do rukou nepatří, pouze v té nejnutnější míře. Že stát s penězi hospodařit neumí a nechce umět je zřejmé i malým dětem. Evropský socialismus není systémově kvalitnější než ten sovětský. Pěkný den.

R. Brzák 23.8.2016 15:43

Re: Krátce.

Souhlas.

Jen doplním - dar, není-li darován osobně (tím, kdo hodnotu vytvořil a tomu, kdo jej osobně přijímá), nevytvoří potřebnou vazbu odpovědnosti za dar na obou stranách tohoto jevu. Díky tomu obdarovaný nevnímá intenzivně hodnotu, toho, co dostal - a nenaloží s darem odpovědně. Díky tomu darující nemůže dobře vyhodnotit, co konkrétně je v situaci onoho potřebného dobré saturovat či podpořit - a tak pravidelně dojde k medvědí službě.

Dar bez osobní vzájemné vazby, kdy se obě strany procesu poznají, není darem - nanejvýš darem danajským...

L. Severa 23.8.2016 13:42

Poznámka.

Autor píše: "Je to lež jako věž." V diskusích se to začíná hemžit suverény - "jedině já mám pravdu" ! Dnes již málokdo napíše "dle mého názoru". Jakápak diskuse.

I. Novák 23.8.2016 13:05

1969 - 1989

Tenkrát opravdu kradl (skoro) každý, ale málo. Ve velkém se krást nedalo, což vadilo především tehdy nové generaci "komunistů". Z toho důvodu byl převrat nutný. Dnes naopak krade pouze málo vyvolených, zato hodně.

P. Vaňura 23.8.2016 17:53

Ve velkém se sice do vlastní kapsy krást nedalo,

ale mohla se způsobit miliardová škoda aby si někdo polepšil o 1000 Kč měsíčně.

M. Prokop 23.8.2016 12:31

Stručně řečeno, bez těch sáhodlohých keců,

úředník (eunijní, státní, obecní) nikdy pořádně neuhlídá peníze jemu svěřené. Nemá k tomu prostě tu motivaci (čest vyjímkám, nečetným). A další úředník ho neuhlídá, protože je to s ním stejné. Něco uhlídají jen ti, kdo si peníze sami vydělali a váží si jich. proto je důležité přerozdělovat co nejméně a lidem ty peníze vůbec nebrat. A pokud už ano, tak aby cesta peněz byla co nejkratší a nejviditelnější, pokud možno v rámci obce. Okliky přes stát či dokonce Brusel neuhlídá už vůbec nikdo.

Pan Klaus měl pravdu a autor fantazíruje.

R. Brzák 23.8.2016 15:46

Re: Stručně řečeno, bez těch sáhodlohých keců,

Ano.

Vždy jde o odpovědnost - a ta je spojena s osobním úsilím. Kdo drží prachy, které v potu tváře nevydobyl, dříve nebo později bude vůči nim nezodpovědný......

Z. Lapil 23.8.2016 10:48

To víte, že Vás "seřvu"

Ale ve vší slušnosti :-).

Chápu-li dobře (dočítal jsem s obtížemi), celé Vaše povídání obhajuje tezi, že kdyby byli všichni lidi slušní, tak by nekradli. Což je pochopitelně pravda, ale kradlo se i ve středověku, kdy se za to sekaly ruce. Všichni lidi slušní prostě nejsou. Taky zaměňujete krádež (vezmu cizí peníze) a korupci (rozdávám cizí peníze. Kdo mě přesvědčí, že je nejpotřebnější?). Peníze svádějí ke krádeži a dotace ke korupci a sem tam někdo podlehne. Žádné "kdyby" s tím nic nenadělá.

Problém dotací je jinde. Dotace někomu vezmou a někomu jinému dají. Osobně platím daně. Potřeboval bych vyměnit okna, auto z minulého století taky poněkud přesluhuje a radši se neptejte, kde jsem byl na dovolené, ale místo toho platím úplně cizím lidem Zelenou úsporám a šrotovné a cyklostezky. TOHLE je ta pitomost. Když budete místo o mně uvažovat o náhodném Němci (coby občanovi dotujícího státu), inteligentní nápad z toho neuděláte.

Stručně a přehledně o tom psal jistý Frédéric Bastiat v dílku Co je a co není vidět. Já vím, je to trochu profláknuté, ale mám dojem, že jste to nečetl, takže: http://www.mises.cz/literatura/co-je-a-co-neni-videt-56.aspx. Lze to tam i stáhnout do *.pdf a nějakých formátů, co jsou možná čtečky.

R. Dubravský 23.8.2016 9:59

Cyklotrasy x cyklostezky

Technické připomínka. Autor píše "...že bychom cyklostezky vydávali za cyklotrasy". Ve skutečnosti je to naopak, cyklotrasy byly vydávány za cyklostezky. Cyklotrasa = dopravní značení, to je levné. Cyklostezka = pozemní stavba, to je drahé.

K. Janyška 23.8.2016 8:52

Je to korupční a teroristické

svinstvo... Dzp.

M. Marek 23.8.2016 8:05

???

1. Uznáváte tak snad nesmyslnost oné páně Klausovy teorie o korupčním charakteru dotací.

2. Jiná věc je, když uvedeme, že dotace svým způsobem ke korupčnímu prostředí nahrávají.

Není to jiná věc, je to jen jinak řečeno totéž.

K. Frauknecht 23.8.2016 8:31

Re: Jo.

Dlouhej článek o ničem!

J. Kulheim 23.8.2016 7:08

Čím víc peněz stát přerozděluje, tím víc se jich rozkradne

"Jiná věc je, když uvedeme, že dotace svým způsobem ke korupčnímu prostředí nahrávají.."

Dotace jsou v první řadě zlodějina. Brusel žádné svoje peníze nemá, nic neprodukuje. Peníze jednomu ukradne a jinému dá. Je úplně jedno jestli je sebere Němcovi a dá je Čechovi. Nejedná se o solidaritu. Solidarita je dobrovolná. Vynucená solidarita je v podstatě zlodějina. Příležitost dělá zloděje. Matka Tereza je jenom jedna. Korupce tady je od počátku vzniku lidské civilizace. Kdo říká, že korupci odstraní, tak lže. Ta se dá pouze omezit. To jedině tím, že Zabráníme vzniku korupčního prostředí.

Kdo chce ovládat Evropu musí ovládat systém dotací. Je to prostředek k ovládání států. Dotace je možné dát, nedat, slíbit, sebrat. Kolik obcí se dostalo do problémů.

A. Hrbek 23.8.2016 8:59

Re: Čím víc peněz stát přerozděluje, tím víc se jich rozkradne

Protože vynucerná solidarita je zlodějna, tak nemocenské a důchodové pojištění jsou v podstatě zlodějny. Proč nebojujete za jejich zrušení?

R. Brzák 23.8.2016 10:12

Re: Čím víc peněz stát přerozděluje, tím víc se jich rozkradne

Nikoliv. Pojištění je z principu dobrovolné - já si chci zajistit, že pro případ své nemohoucnosti (ať už v nemoci, či ve stáří) budu mít nějakou "pojistku", která mi pomůže - a proto platím společně s miliony svých spoluobčanů ideálně soukromé pojišťovně. To, že jsme postupem času chybně dovolili i tuto funkci převzít státu, je věc jiná.

K. Frauknecht 23.8.2016 11:14

Re: Čím víc peněz stát přerozděluje, tím víc se jich rozkradne

No, zkuste přestat platit výpalné, pardon zdravotní pojištění. Pak si o té "dobrovolnosti" poklábosíme :-)).